Návratnost investice do FVE

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Mex »

dr78 píše: stř pro 06, 2023 10:19 pm Kondenzační kotle jsou levnější. Ten co máme je bez potíží za cenu 33kKč, za 45kKč je i včetně doplňového 120l vyměníku a regulátoru. Účinost roste s nízkoteplotním vytápěním. Do podlahy jde v současnosti okolo 29C, při venkovních -10C pak 32C. Energie v plynu je cca 3x levnější oproti elektrice.
Ono to chce k tomu kotli ještě pár plastových trubek jako komín. Ty jsou (nebo aspoň bývaly) docela drahé, protože podle normy jsou z PE.
Protože já obecně na normy kašlu, tak jsem je pak nastavil trubkama z PVC. Ty jednak stály míň než půlku, a hlavně jsou UV odolné na rozdíl od těch PE.

Podlahovka je jistě optimální. Ale ne každý ji doma má. A rozbíjet celý barák asi není vždy to pravé.
Proto jsem psal, že tomu kondenzačnímu kotlu nevadí ani vysokoteplotní radiátory.
Účinnost je u něho odvozena od teploty zpátečky, ne od teploty otopné vody.
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Mex »

Franta2776 píše: stř pro 06, 2023 10:41 pm https://www.hybrid.cz/nemecka-paroplyno ... innost-85/
Skutečné Tč má Cop min 4.Moje lepší klima má Scop4.
Jinak já jsem poprvé letos zatopil dřevem 15.listopadu včetně ohřevu TUV a mám špatný sklon panelů.
No však jo. Je to světový rekord, ale i tak je to jenom 61.5%.
Ten zbytek už je jen kogenerační teplo. A to je u plynovek asi trochu problém.
Potřebují pak trvalý odběr nízkopotenciálového tepla, což v praxi znamená asi zásobovat nějaký průmyslový nebo zemědělský podnik s nepřetržitou výrobou.
Jenže hlavní výhoda plynovek je v rychlém startu, kdy můžou fungovat jako špičkové elektrárny. Jenže když by na ně byl navázaný nějaký podnik, který by odebíral teplo, tak ten by asi nechtěl fungovat jen občas, když by se vyplatilo spustit plynovku.

K tomu topnému faktoru: máš to ověřeno nezávislým měřením?
Já jsem nevěřící Tomáš, a tak mám u svého kondenzačního kotle namontované teploměry na otopné vodě i na zpátečce, a k tomu průtokoměr.
Při těch teplotách kolem nuly a vysoké vlhkosti asi dost sežerou i cykly odmrazování, řekl bych.

Jinak ta letošní zima je trochu atypická. Asi dostala povolený odklad nástupu do služby a tak nastartovala později než obvykle. Zato je asi odpočatá a tak úřaduje fest.
Já jsem letos spouštěl kotel 7.11., a to nemám jiný zdroj tepla než ten kotel.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

file:///C:/Users/PC/Downloads/sih-soh-13bit-data-sheet-1.pdf
https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 13bit.html
Tady máš data výrobce.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Mex »

Proti datům výrobce nic. I když na Tvé PC se nedostanu. Ale jak jsem psal, jsem nevěřící Tomáš. A protože si skoro všechno, co dokážu nějak snadno ověřit, opravdu ověřuji, tak už jsem hodněkrát zažil rozdíl mezi praxí a papírem. Což může být způsobeno třeba i testovacími podmínkami, za kterých to výrobce udává. Je to jako ty papírové údaje o spotřebě aut a podobně.

Nezávislé průběžné měření podle mě má smysl jednak kvůli té shodě teorie a praxe.
Ale nejen to. Kromě toho je to takový průběžný ukazatel stavu zařízení. Něco jako když si člověk naměří vysokou teplotu nebo tlak, a tak začne své zdraví řešit.

A protože do topení jde suverénně nejvíc energie, tak třeba já považuju za rozumné to mít monitorované. A mít opravdu skutečná data, ne ta papírová od výrobce. Takže vím kolik spotřebuju plynu (čidlo na plynoměru), vím kolik reálně tepla systém odevzdá (přesné teploměry na otopné vodě i na zpátečce, průtokoměr s impulzním výstupem na zpátečce), vím jak teplé spaliny mi odcházejí (teploměr ve spalinové cestě) a vím kolik kondenzátu systém vytvořil (vodu chytám a používám pro splachování).

Je ale jasné, že u tepla, které odchází vzduchem, se to měří blbě.
Asi by se to muselo dopočítat z průtoku vzduchu a teplotní delty.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od PetrDubi »

Tak když už jsme u té návratnosti, tak stejně jako se dá koupit třeba měnič 5 kW za 10 tisíc nebo za 80 tisíc (třeba Studer - je to jen příklad nepiště hned že stojí 5 tisíc míň), kondenzační kotel za 35, ale klidně i za 100, tak i TČ vzduch/voda se dá monoblok koupit za 60 (roky prověřené), ale i za 250 a v čechách dokonce jedna firma prodává TČ on/off snad od 40 tisíc (cena lepší klimošky). Já samozřejmě chápu, že TČ za 60 nebude mít parametry toho za 250, ale to samé je i u těch měničů nebo třeba kondenzáků. Takže ta návratnost může být několik let, ale i desítky let - záleží co si kdo koupí a jestli to je vhodné pro jeho podmínky (tohle je dost individuální).
Mimochodem u těch TČ bohužel ani vysoká cena není zárukou trvanlivosti. Například u jednoho japonského výrobce (myslím že je to Panasonic) se používá oběhové čerpadlo s řízenýma otáčkama pro lepší účinnost. Bohužel ty čerpadla po záruce odcházejí (dostane se voda do elektroniky a kromě toho, že to odpálí elektroniku v čerpadle to pošle vysoký napětí po ovládacích vodičích do řídící desky, kde to odpálí další součástky. Výsledek je, že výměna čerpadla je za 15 tisíc a výměna desky za dalších 30 a k tomu ještě práce a čekání na novou desku. Životnost těch čerpadel je cca 7-10 let a až odejde to další, tak se kolečko s opravou za 50 tisíc opakuje..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od cipis »

Když už EU furt něco nařizuje, tak by mohla u (nejen) těchto věcí nařídit záruku min. deset let, když to má být eko(teroristický) výrobek ...
To, že nařídili povinnost opravy deset let je sice hezké, ale když ty opravy ve výsledku stojí stejně jak nové zařízení ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od PetrDubi »

Ale zase dostaneš záruku 10 let na kompresor ;) Mezi náma, pokud tam není nějaká výrobní vada (a ta se projeví dřív), tak ten kompresor těch 10 let bez problémů přežije.
To je stejné jako pračky s "digitálním" motorem se zárukou 10 let na pohon nebo lednice s "digitálním" kompresorem se zárukou 10 let - tohle jsou oboje věci, který ten spotřebič přežijou a mnohem dřív odejde něco jinýho. Třeba když po 3 letech odejde deska řídící elektroniky, tak si pohon s 10 letou zárukou můžeš vystavit na poličce..

Proto raději kupuju věci, na který se dají relativně levně koupit náhradní díly. Třeba na moje TČ Nordline nabízeli před 10 lety řídící desku za 1500 Kč (český servis), ale mám kromě jednoho čidla teploty všechno originál skoro 15 let.. To i řídící deska u nejlevnějšího kotle stojí násobně víc.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od unicast »

Já bych s tím COP min. 4 byl docela opatrný. Ano, za ideálních podmínek to tak být může. Jak často nastávají?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud je to sCOP, tak jde o sezónní COP a potom může mít COP při teplotách nad nulou třeba i 4 a při +10°C se blíží k 5, ale samozřejmě když je pod nulou, tak to COP jde dolu. Dost záleží na jakou teplotu se s tím topí, jestli nahřívá i bojler a podobně. Když to budu tlačit do podlahy nebo do stěn, maximální výstupní teplota vody bude do 30°C a bojler s tím ohřívat nebudu, tak bude COP vysoký. Když poženu do radiátorů 45-50°C a budu s tím ohřívat bojler i při mínus 10°C, tak bude COP nízký. A taky jiný COP bude na jižní moravě v 50 m nad mořem a jiný v třeba v Krkonoších..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Návratnost investice do FVE

Příspěvek od Franta2776 »

Screenshot_20231207_161644_Simple PDF Reader.jpg
Ta moje klima má sCop 4.1 a tady další data;
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek