Victron multipuls Virtual Switch

Měniče Victron
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od gupa »

No četl jsem to po sobě pozdě, multiplus by měl nejprve zesynchronizovat sinusoidu a potom přepnout. Ne nafázovat. Ale předpokládám že to je stený modul měniče ale jiná funkce. Takže se mi to nějak pomotalo.

já to mám pokud si pamatuji na dedicated ignore AC input jde ot zinvertovat funkčně zaškrtávacím políčkem, takže to políčko odladit- přepnout na VS option tam nic nenastavuji, do not ingore (vzhledem k tomu zaškrtávacímu políčku na Usage)

První řádek, neinoruj AC input 650W 0 sekund
druhý řádek návrat když je spotřeba menší než (nastavit o něco vyšší spúotřebu než je motor v běhu) minuty nastavit asi do 1

baterii v ráměčku asi moc neporadím, mám NiCd

Edit: baterie se nastaví na záložce Inverter Edit: opravuji, takže v rámečku se přepíná na DS pokud je napětí baterie nižší než xxxx za sekund xxx
Musel jsem si ten VE Configure pro orientaci nainstalovat, sám jsem to nastavil umne před několika lety, odpojil převodník MK2 a zapomněl podrobnosti. Proto se omlouvám předem za chaos, ale mám to co nejjednodušeji, záložku s Off On nemám, nechápu, moc složité.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od fukuši »

Můžeš být v klidu tak jak to máš nastavené přetoky nehrozí.Opravdu malé přetoky vznikaj při vypnutí VS změně FW 4..
a rěžimu HUB1.Navíc pokud bys měl i režim HUB 1 což při vybalení z krabice nehrozí nejde zapnout bez jiného FW tak nejdůležitější je co ti ukazuje elektroměr.
JiTr
Příspěvky: 82
Registrován: ned kvě 20, 2018 5:00 pm
Reputace: 6
Lokalita: Uprostřed republiky

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od JiTr »

Ahoj,
mám jeden dotaz k použítí f-ce Virtual switch u Multiplusu ve spojení s ignorováním AC vstupu …
Zajímalo by mě jak dlouho Multiplusu trvá (max. doba) než se po požadavku na přepnutí na DS sesynchronizuje a přepne na DS: funkce Virtual Switch -> Ignore AC input pro P > Pmax. Chápu, že závisí na vzájemném časovém posunu sínusovek DS vs. výstup Multiplusu … tedy mě zajímá ten nejhorší případ. Dá se to někde dohledat, zkoušel to někdo, máte někdo zkušenost s výpadky …?

P.S.: Předpokládám, že opačně z DS na ostrovní režim se přepne, samozřejmě po splnění všech podmínek včetně možného nastavení "delay", "ihned", protože jeho výstup bude s DS synchronizovaný.
jan.lukac
Příspěvky: 9
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:17 pm
Reputace: 0

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od jan.lukac »

Dobrý den,
je emožné na Easy Solar II pomocí nějakého asistenta nastavit aby mi v případě podkročení SOC bez výpadku nafázoval a vypínal měnič? Umím si pomocí aux a asistenta nastavit, aby při nízké soc sepnul stykač a přifázoval na síť. Bohužel už ho nedonutím aby vypnul měnič a eliminoval přetoky. Chci pouze aby victron při vybití baterií přepnul na sít, dobíjel baterii ze soláru ale nevyráběl z DC. Při nabití na požadovanou mez může opět přejít do ostrovu. Jednoduše řečeno, nafázovat, sepnout vstupní a výstupní relé a odpojit měnič. Pi nabití zase neopak. Děkuji Honza.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od mihlit »

Nějak přesně nevím, o co se pokoušíš a co už tam máš nastavené.
Ty máš v nastavení zadaný grid code a aktivní ESS režim? Protože jinak ve výchozím režimu to běží jako UPS a když vyrábí, tak stejně neudělá přetok, protože relé mezi ACin a trafem (ACout) není propojené, takže přetok nastat nemůže.
Zapínání vyrábím/ze sítě pak děláš přes "ignore AC input". Když bude DS reálně dostupná a nebude ignore, tak bude v bypassu a ze solaru nabíjet baterie a i když budou baterie plné, přetok neudělá. Když bude SoC nad limitem, tak jen nastavit ignore AC input a začne vyrábět (s rozpojeným ACin-ACout relé, tedy opět bez rizika přetoku)
jan.lukac
Příspěvky: 9
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:17 pm
Reputace: 0

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od jan.lukac »

Ahoj, potřebival bych to vysvětlit víc do detajlu. Ess jsem tam měl proto, že jsem se pokoušel o hybrid. Jinak používám pouze UPS výstup a při vybití bych potřeboval přepnout na síť bez dodávek. Nemám žadný dc spotřebuč ani AC fronius. Pouze potrěbuji aby to přepínalo bez přetoků připadně při přetížení. Do teď jsem fungoval pouze v ostrově jelikož mám na Victron napojenou pouze jednu fázi v domě a malou spotřebu.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od mihlit »

Tak to je právě o tom, že v hybridním režimu (ESS) to bez přetoku zaručit nejde. Nejde tedy ani pomáhat síti, ani aby síť pomáhala. Vždy buď ostrov nebo DS.
Když to budeš mít bez grid code (bez ESS), tak to bude v UPS režimu.
Tam si pak můžeš nastavit, aby to při dostatečném SoC ignorovalo AC in a při horším ho to neignorovalo, případně stejně tak při přetížení. Tím se to pořeší, že to pojede z baterie+panelů a nebo z DS. Při "neignorovat" AC in to tedy ještě aktivuje nabíječku a začne to z DS dobíjet baterie. Pokud nabíjení z DS nechceš, tak je nejjednodušší nabíječku komplet vypnout. Tohle jde udělat buď rovnou přes ignore AC in virtual switch a nebo pak poskládat z asistentů (general flag + ignore AC in a pár dalších)
jan.lukac
Příspěvky: 9
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:17 pm
Reputace: 0

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od jan.lukac »

To je předne ono co chci. Funguje to bez vypadku při přepnuti?
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od mihlit »

Jo, on přepíná rychle, žádná elektronika si nikdy nestěžovala
jan.lukac
Příspěvky: 9
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:17 pm
Reputace: 0

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od jan.lukac »

Ještě jeden dotaz, při přepnutí z ostrova na DS první nafázuje než přepne?
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od mihlit »

Když tu síť vidí a jen ji "ignoruje", tak je přifázován celou dobu.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od FRSO »

mihlit píše:Když tu síť vidí a jen ji "ignoruje", tak je přifázován celou dobu.
Opravdu je přifázován ? to si nemyslím, k čemu by mu bylo to přifázování dobré pro VS ?
Naposledy upravil(a) FRSO dne čtv dub 28, 2022 9:06 pm, celkem upraveno 1 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
jan.lukac
Příspěvky: 9
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:17 pm
Reputace: 0

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od jan.lukac »

Poslal jsem ti SZ
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od FRSO »

jan.lukac píše:Ještě jeden dotaz, při přepnutí z ostrova na DS první nafázuje než přepne?
To určitě ne, proč by to dělal, nepotřebuje to pro tu funkci VS.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od mihlit »

Asi protože je to ohleduplné vůči spotřebičům, když dojde k přepnutí. Stejně tak nezapomínat, že to samé trafo se používá pro nabíječku a je také připojeno furt (neumí ho odpojit od ACout a když je ACin a ACout spojeno...)
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od Dagus »

No přiřazován (sladěn s fázi DS podle vstupu) je, ale to neznamená, že je spojen out s in vstupem, jen sleduje vstup.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron multipuls Virtual Switch

Příspěvek od mihlit »

Však nikdo netvrdí nic jiného :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek