Batrium

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batrium

Příspěvek od PavelR »

Kolega linuxak me na venus os na raspberry pres ssh nastavil canbus dle navodu na :
https://github.com/victronenergy/venus/ ... Interfaces
koupil jsem canberry. Takze tech prvnich 5 bodu + to co je u canberry. Hned se ve sluzbach ve venusu objevil can.
Nastavil jsem can na CAN BMS 500kbit

Modul jsem nasadil a pripojil pres can batrium. K memu prekvapeni to fungovalo. Respektive to fungovalo tak, ze okamzite doslo k volbe vychozi bms na batrium a automatickemu prenastaveni systemu na rizeni dle bms.
Tedy mppt prestaly pouzivat svoje nastaveni, preply se do paralelniho provozu s rizenim z bms.

Stridace od victronu nepouzivam. Tam by asi byla treba znovu nastavit asistenta.
Takze komunikace pripravena. Uz jen pripojit ty baterky do systemu :)
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Batrium

Příspěvek od redcrown »

Jaký že to máš nabíječ?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batrium

Příspěvek od PavelR »

mam dve victron mppt 45 a 60A

Litium a batrium pripojeno do systemu. Vypada to dobre. Nastavil jsem vsecko dle nejlepsiho svedomi, napeti, proudy, limity, snad jsem nic nesprasil.
Vyzkousel jsem co udela rozpad komunikace - jakmile neexistuje udaj o soc tak me scada vypne menic a cinskej zaskok to prepne na sit coz je nejlepsi mozny chovani. Jeste to musim vyzkouset jak se to zachova pri vypadku komunikace pri nabijeni. Doufam ze se regly vypnou.

Mimochodem jsem zjistil proc se me na nicd na bvm monitoru rozjizdelo soc. Ted pres bocnik tece 0A a ono to ukazuje 0,2A takze soc melo vypovidaci hodnotu 0. Jakoze +0,2A coz je ta horsi varianta. A to jsem to kalibroval.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Batrium

Příspěvek od PavelR »

Tak druhy den s batriem.
Zatim se to chova korektne. SOC vypada ze funguje - to ukaze cas jak presne to meri.
Bohuzel moje lifepo maji vetsi vnitrni odpor takze jsem musel trosku zpomalit reakce bms na prepinani do low power, aby me vytezovac zvladal reagovat. Jak po dnesku sleduju grafy bude to chtit udelat plynule vytezovani....
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Batrium

Příspěvek od redcrown »

zdravím batriisty i nebatriisty,
řeším, kam do svého uložistě (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t ... 21#p119703) nainstalovat Longmony.
Nejdřív jsem si říkal, že na každý bateriový box dám jeden, ale nějak se mi nechce prodlužovat nakrimpované sběrnicové kabely. Tak si říkám, že je dám na jeden box všechny a prodloužím jen pár vodičů pro měření napětí. Všechny bych je udělal stejně dlouhé, použil bych na to UTP licnu. Longmonům bych udělal monolitické lůžko z 3D tisku.
Co vy na to, nebude měření napětí vadit vedení dlouhé do 1m? Na plus a mínus pól jednoho boxu by origo kabely na měření napětí nestačili a museli by se prodlužovat.
baterie_batrium_longmon_2.jpg
a na celém uložišti by to pak vypadalo asi takhle
uloziste_batrium_longmony.jpg
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Batrium

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
nezkoušel jste někdo vyčítat Batrium přes MQTT? Přesně tu funkcionalitu neznám, tak se jen orientačně ptám.
Něco jsem se snažil pochytit z kanálu DIY Tech & Repairs, případně z https://secondlifestorage.com/showthread.php?tid=8645
ale zrovna moc chytrý z toho nejsem.
batrium MQTT_edit.png
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Batrium

Příspěvek od redcrown »

Je tu někdo, do používá Batrium? Řeším stále stejný problém, podle mě dost podstatný. Když něco selže v BMS (simulaci provádím přerušením komunikace Longmonů, tedy vytažením konektoru), tak se stále cyklicky zapíná a vypíná Studer systém. To má za následek, že se v podstatě neustálí regulace nabíjení a může dojít k přebíjení baterie a dlouhodobému pálení na balancérech. Cykluje to dost rychle, cca. interval 6s. Relátka cvakají, měniče se zapínají a vypínají, prostě schíza.
Mohl by tento kritický stav někdo zkusit odsimulovat?
2021-01-31 18_35_47-Messages - Studer Web Portal.png
díky
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek