Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je úte led 22, 2019 11:35 pm

3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.

3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvekod tomas » ned pro 23, 2018 3:01 pm

Panely: 31 kusů Q CELLS Q.PEAK DUO-G5 320W
Střídač: SolaX X3-HYBRID-10.0T https://www.solaxpower.com/en/x-hybrid-three-phase/
Akumulátory: 6 x Pylontech H48050, 2,4 kWh, 48V, 45~54V, 50Ah, 25A, LiFePo4, celkem 14,4kWh, 288V, 25A v Rack rámu na kolečkách s prostorem na další 3 kusy. Pro další akumulátory by se musel dokoupit další Rack. Líbí se mi i zákazníkovi že je to na kolečkách, takže když je potřeba tam uklidit, vymalovat atd... tak to jde posunout.
strecha.JPG
foto střechy s panely

menic_akumulatory_rozvadec.JPG
měnič, akumulátory, rozvaděč

akumulator.JPG
akumulator

Je vidět že spousta ochranných varistorů tam není osazených. Takže svodiče přepětí jsou nutné.
svorkovnice_menice.JPG
svorkovnice měniče

rozvadec.JPG
rozvaděč v provedení TNC

V návodě k měniči jsou drobné chyby, například v části popisující první spuštění chybí bod č. 8 a tedy 5 sekund podržet tlačítko “Enter”. V návodu k jednofázovému střídači to je, ale u třífázového jim to vypadlo a končí to bodem 7. A potom můžete čekat celý den a střídač se nespustí :)
Také nesrovnalosti ve špičkovém výkonu na EPS, někde je 14kW po dobu 60s a jinde zase 16kW po dobu 60s.
Také to zapojení svorek měniče v síti TNS je v tom návodu dost zvláštní. Vypadá to že tam při ostrovním provozu spínají relátkem N s PE a když náhodou nesepne nebo se to někde přeruší, tak nebude fungovat ochrana neživých částí jističi ani chrániči :evil: Pozor na to že svorka PE v řadě svorek EPS není s ničím spojená a vede zřejmě pouze na to relé. Standardní svorka PE spojená s šasi střídače, varistory, filtry atd... je hlouběji v přístroji jako šroub s maticí. Zapojil jsem to pro sít TNC (to v návodu chybí) a myslím že je to bezpečnější, nehrozí odpojení nulového vodiče a zničení spotřebičů a také přerušení spoje N s PE a nefunkčnost ochran a lze tak i dosáhnout nižší impedance. Dále na jednotlivé okruhy spotřebičů, světel a zásuvek už je klasická síť TNS.

Zatím jsem vyzkoušel že střídač funguje i bez připojených akumulátorů, kromě EPS výstupu. Takže ho lze používat i jako klasický On-Grid střídač a akumulátory dokoupit později. Zatím při testech z panelů lezlo asi kolem 1,5kW, krásné ticho, žádný hukot větráku jak u InfiniSolaru, nic se nehřeje.

Při prvním zapnutí to vše našlo, elektroměr i akumulátory, nebylo to potřeba nijak konfigurovat. Jen se mi nezobrazil průvodce prvním nastavením a menu nastavení je zaheslované, takže to teď řeším s dodavatelem střídače.
Výchozí nastavení střídače je pro součtové měření, pokud to má někdo jako oficiální elektrárnu s 4-kavadrantním elektroměrem tak je nutné v nastavení změnit Phase Power Balance z výchozího Disable na Enable.

elektromer.JPG
elektroměr k SolaXu

Elektroměr pro střídač podle kterého se reguluje výkon je dost velký, ale má displej a možnost nepřímého měření. Zatím nevím jestli je tam možná nějaká kalibrace 0 výkonu jako u InfiniSolaru. Se střídačem je datově propojen, takže regulační rychlost bude asi pomalejší než u střídačů a měničů s interním čidlem nebo s klasickými transformátory proudu.

Za stejnou cenu by to teď bylo s účinnějšími panely 325W (320W už nejsou), ale tam už překračujeme ČEZký byrokratický limit 10kW legálního zdroje bez licence. Takže by to bylo jen s 30 panely 325W = 9,75kW a nižší ceně.
tomas

Re: 3 fáze, 9,92kW, 14,4kWh

Příspěvekod marko250 » ned pro 23, 2018 11:12 pm

Pěkné,ten Solax umí poslat kolik do jedné fáze i s DS? Teď máme zrovna málo infa ohledně Pylontechu,tak bych se optal.Ten řídící modul ovládá kompletně jednotlivé články v modulech a bez něj se děje co?Na tu montáž do racku je stanovená mezera mezi nima a to nejen kabelem?Hřeje tam nějaká ploška při nabíjení,nemyslím články,ale něco co se podílí na nabíjení?Snižoval jsi úroveň horního napětí pro ně a při jakém napětí se odpojí ty Li-ion Pylontechy?
JZ-50°/20xChaori<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar<davá2750W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 58.4VDC LFP4/370A+Li-ion/300A<uloží 35kWh>,měnič PJ 10 kW<dává stále 8600W>
marko250

Příspěvekod tomas » pon pro 24, 2018 10:10 am

Pro pochopení si Solax představte jako dva střídače On-grid i Off-grid v jedné skříni. (Jestli je to tak doopravdy nevím, ale chová se tak). A tedy na výstupu Grid funguje jako klasický On-grid střídač s akumulátory o výkonu 10kW (3,3kW na fázi) a na výstupu EPS je nouzový zdroj energie který je pod napětím pouze při výpadku distribuční sítě o výkonu 10kW (3,3kW na fázi) a špičkovém výkonu 14kW nebo 16kW (v manuálu jsou jiné hodnoty jak v datovém listě) po dobu 60s.
Má to výhodu v tom že přes tu krabici střídače neteče celý výkon domu, takže jištění stačí 16A a kabely 2,5-4mm2. Nevýhoda je ta, že je nutný externí přepínač sítě který přepne zálohovanou spotřebu z DS na ten výstup EPS.
Solax dodává i stykačový přepínač sítě EPS Box:
https://www.tradezone.com.au/product/so ... 32289.html
https://media.tradezone.com.au/images/s ... 289/34.jpg
Schéma zapojení:
https://www.tradezone.com.au//media/cus ... 284731.pdf
https://www.tradezone.com.au//media/cus ... 284979.pdf
Mne se ale toto stykačové řešení s trvalou spotřebou, za takovou cenu a v takové velké skříni nelíbí, takže je tam aktuálně pouze ruční přepínač sítě, ale je možné použít i nějaký automat:
viewtopic.php?f=117&t=4482&p=81072&#p81023

Problém je ale s distributorem. Vadí mu že tam není vazební relé pro oddělení distribuční sítě od ostrovního provozu. Odpověděl jsem že nemůžu vazebním relé odpojovat něco co není nikdy vzájemně spojené a co už je oddělené. Tím to mohu tak leda spojit a to nechci. A že zálohovaná spotřeba se přepíná mezi DS a nouzovým zdrojem přepínačem sítě podobně jako v případě elektrocentrály v nemocnicích a podobně.
Distributor odpověděl že PPDS přepínače sítí neznají. A já na to že to je jejich problém že to tam nemají a že to neznamená že by to bylo zakázané, zvláště když se to používá od počátků elektrifikace a najdou to v každé nemocnici a u každého nouzového zdroje. Výrobce to má otestované v nezávislých zkušebnách a s certifikáty a nikde na světě s tím není problém. A jestli mi chtějí zakázat použití přepínače sítí tak budou muset odpojit všechny nemocnice od distribuční sítě. Dále už písemně odmítli o tom komunikovat a pozvali si mne v lednu na kobereček tak uvidíme jak to dopade.

Ostatní tedy doplním až se to vyřeší a bude to možné oficiálně provozovat. A hlavně bude svítit *sun*

Pro ostatní kteří to chtějí mít legálně a chtějí se vyhnout těm nesmyslným buzeracím distributora doporučuji neuvádět že střídač umí nouzový ostrovní provoz (je i stejný SolaX X3 hybrid bez EPS výstupu) a po kontrole distributora to udělat tak, jak to má být.
tomas

Příspěvekod marko250 » pon pro 24, 2018 10:23 am

No tak podle toho co legislativa popisuje ohledně ostrova a DS to bude velmi plodná diskuze :-) .
JZ-50°/20xChaori<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar<davá2750W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 58.4VDC LFP4/370A+Li-ion/300A<uloží 35kWh>,měnič PJ 10 kW<dává stále 8600W>
marko250

Příspěvekod tomas » pon pro 24, 2018 11:06 am

marko250 píše:Ten řídící modul ovládá kompletně jednotlivé články v modulech a bez něj se děje co?

Je to HV verze Pylontechu která má oddělenou BMS asi ovládá jednotlivé moduly a moduly si asi řeší už jednotlivé články samy. Bez řídícího modulu ta HV verze asi nefunguje, na ni se to i zapíná, bez toho řídícího modulu se ty ostatní akumulační moduly asi ani nezapnou.

marko250 píše:Na tu montáž do racku je stanovená mezera mezi nima a to nejen kabelem?

Skládal jsem to podle obrázku jak jsou originály Pylontech X1, H1 a M1. Mezi moduly je šuplík aby modul držel i vzadu, jinak by visel pouze za ten čelní panel a kroutilo by se to. Pouze ta BMS je bez šuplíku, protože je lehká. Místo šuplíku by se dali použít i nějaké úhelníky které by to podepírali. Vyšlo mi to na mezeru tuším 4 čtverečky mezi maticemi v tom Racku, ale bez šuplíku na těch úhelnících by mohla být i menší mezera.

marko250 píše:Hřeje tam nějaká ploška při nabíjení,nemyslím články,ale něco co se podílí na nabíjení?Snižoval jsi úroveň horního napětí pro ně a při jakém napětí se odpojí ty Li-ion Pylontechy?

Nic z toho zatím netestováno, slunce nesvítí a nelze to oficiálně provozovat. Když jsem tam byl tak panely dávali kolem 300W s jednou špičkou kolem 1,5kW a nabíjeli akumulátor, bylo to i odpojené od sítě. Nic nehučelo a nepískalo a žádný ohřev jsem nezaznamenal. Napětí ani proud jsem zatím nikde nenastavoval. Má to zapojenou komunikaci tak ať si to vykomunikuje podle potřeby jinak by ta komunikace neměla žádný smysl.
tomas

Příspěvekod tomas » pon led 07, 2019 9:13 am

marko250 píše:No tak podle toho co legislativa popisuje ohledně ostrova a DS to bude velmi plodná diskuze :-) .

Tak na schůzce s technikem distributora jsem si vyslechl spoustu řečí o tom že v žádném případě nechtějí stát v cestě a nevymýšlejí si žádné obstrukce atd..
A že je konkrétně problém v PPDS příloze č. 4 strana 16 část 5 PŘIPOJENÍ K SÍTI a věta: "V případě, že výrobna umožňuje ostrovní provoz OM, musí být zajištěno, že v případě ztráty napětí v distribuční soustavě dojde k odpojení celého OM."
Sice z toho logicky vyplývá že pokud ostrovní provoz umožňuje jen část OM (odběrného místa) tak je jasné že se musí od distribuční sítě odpojit jen tato část OM. No ale protože to tam není, tak ČEZ distribuce požaduje odpojovat celé odběrné místo vždy. :uh:
Takže si teď třeba představte nějaký velký průmyslový areál nebo nemocnici a v jednom kanclíku u počítače záložní zdroj (nebo centrálu pro administrativní budovu / operační sál, nebo tuto elektrárnu na jedné budově, atd..) no a když vypadne v kancíku proud (jistič, chránič atd...) a záložní zdroj (UPS) naběhne, tak dle požadavků ČEZ Distribuce musí shodit i VN přívod do trafostanice a odpojit celé OM od distribuční sítě a zastavit výrobu ve všech budovách.
A teď by mne zajímalo kdo to tak skutečně má, a má od každé UPSky v kanclu ovládací kabel do hlavní rozvody. Nikdo, protože je to blbost a další obstrukční výmysl.
Proč jakýkoliv jiný zdroj umožnující ostrovní provoz (nouzové zdroje) nemusí odpínat celé OM, jen tam kde jsou připojeny fotovoltaické panely se musí vypínat celé OM? Dokáže na to někdo odpovědět?

No mám počkat týden, technik poslal dotaz výše a řeší se to, jenže všichni mají dovolené, lyžovačky, atd... a nikdo mu zatím neodpověděl. Takže snad ještě týden budeme před zákazníkem vypadat jako blbci co neumí podle návodu zapojit FVE se kterou není nikde jinde kromě ČR problém.
tomas

Příspěvekod marko250 » pon led 07, 2019 10:20 am

Tak to vypadá ,když nařízení píše osoba neseznámená.

Jen pro odlehčení tady pisnu konkrétně mou situaci s ČEZ,po nehorázném navýšení cen jsem vypověděl smlouvu(od 1973) k 31.12.2018,odpověď byla kladná že souhlasí,poslal jsem jim samoodečet k poslednímu a kontinuálně přešel k Fonergy.Třetí den v novém roce došla na maila faktura s ukončením dle samoodečtu a zároveň poštou dopis ,kde mi vyhrožují za černý odběr postihem,prostě levá ruka neví,co dělá pravá.Toho se člověk dočká po 46 letech u nich,NASRAT!
marko250

Příspěvekod tomas » čtv led 10, 2019 6:20 am

Komise pro tvorbu a revize PPDS se tím budeme zabývat na nejbližším jednání 30.1.2019. Tak snad se to podaří vyřešit a připojování takových elektráren s funkcí nouzového zdroje zase odblokovat.
tomas

Zpět na Hybridní elektrárny