Poraďte jak začít s lifepo4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od Prackov »

Také přeji hezké svátky.
Již jsem zkoušel zátěž.
Budu užívat jen 200w patronu.
Zatím se to chovalo dobře.
Jako zátěž sloužily 2 žárovky po 100w.
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od dumi »

Ahoj, opet se vmezerim, myslim ze smysluplne.

Realne uvazuji o prechodu z cisteho "odpadniho" olova na kombinaci "odpadni olovo" + LifePo4. Momentalne mam v systemu 4 akumulaotory o jmenovite kapacite cca 100Ah, nicmene realna kapacita je buhvijaka + baterie jsou celkem mekke (dulezity udaj dle me), rad bych k tomu pripojil paralelne 8* Winston 40Ah:

http://eskutr.cz/cs/baterie/13-lifepo-a ... fepo4.html

Mam trosku strach a vybijeich proudu. Casem urcite planuji pridat paralelne dalsi a dalsi LiFePo4, nicmene ted jen s ednou sadou budou proudy asi vyssi. Vetsinou z FVE napajim jen PC + routery a tak, bohate do 500W, takze cca 20A. V idealnim pripade by se proud mel rozdelit mezi Pb a LiFePo4, nicmene vzhledem k vyssimu napeti LiFePo4 a asi podstatne vetsi tvrdosti se bojim ze vetsina proudu pujde z LiFePo. Vzhledem k jejich kapacite 40Ah, je pro ne 20A cca 0,5C, coz bude asi zbytecne moc?

Nemluve o tom, ze obcas kdyz sviti pripojuju na FVE treba sekacku nebo zehlicku. (1000-2000W), ale primarne ze svitu, takze proud z baterii je opet +- 20A.

Je dle vasich zkusenosti toto rozumne na provoz nebo by jste radeji dali dve sady LiFePo4?

Jeste jedna otazka, preferujete vice mensich LiFePo (napriklad dve sady 40Ah) nebo je lepsi jedna 90tka? Osoben mi prijdou lepsi mensi, kvuli levnejsimu rozsirovani a mene nakladne vymene jednoho clanku v pripade ze nakej umre.

Diky za reakce
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Zkusím Vám na vaše dotazy odpovědět.
Lifepo je napěťově výše než olovo. Pokud je nabité, půjde převážná část odběru ee z něj. Olovo začne dávat ee až při poklesu napětí Lifepo. Podle mých zkušeností to je někde okolo 51V ( napětí závisí na zátěži). Jak se Lifepo dostane do "spodního kolene" vybíjecí charakteristiky tak změkne a olovo přebere jeho funkci.
Ve svém systému mám právě kombinaci olova a Lifepo. Lifepo používám jako provozní baterii, olovo mi slouží jako záloha pro případ výpadku DS.
Co se týká kapacity nové baterie doporučuji si přečíst datasheet výrobce a zvolit takovou kapacitu aby nemohlo dojít k překročení doporučeného nabíjecího i vybíjecího proudu. Pro výpočet kapacity Lifepo použijte celou hodnotu proudu. Pokud je Lifepo nabité, bude vykrývat prakticky celý odběr.
Jestli použijte pro baterii jeden článek 90Ah, nebo 2x40Ah je asi jedno, i když v případě dalšího rozšíření kapacity Lifepo se bude lépe přidávat po 40Ah(průběžné rozšíření kapacity dle spotřeby a stavu původních článků). Když se budou k devadesátce přidávat 40Ah, asi se bude muset udělat paralelní sada článků, nebo je na původní sadu nějak navesit.
Co jsem si všiml máte stálou spotřebu cca 20A, nahodilou cca totéž. Celkem 40A, tudíž by kombinace 2x40Ah měla dle mého názoru stačit.
Popsal jsem Vám zde svůj náhled na věc založený na základě zkušeností s vlastní FVE. Uvítám když se k tomuto tématu vyjádří i ostatní.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od FCC »

Chtěl bych se zeptat jestli má někdo zkušenost s bateriemi z produkce EV Battery. Cena není špatná jen mě zaráží inzerovaná životnost .

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
nero
Příspěvky: 44
Registrován: pon lis 09, 2015 6:03 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od nero »

ma nekdo zkusenost z temi clanky a maji nejake oznaceni na sobe? http://eskutr.cz/cs/baterie/476-baterie ... 100ah.html. mam obednane 4 kusy plus balancery ale balik vazi jen 8 kg.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od rva »

nero píše:... ale balik vazi jen 8 kg.
Mají špatnou váhu. Jedná se o kvalitní články. A prodejce je též solidní. Jinak všechny články od tohoto výrobce mají u mě na horní straně čárkový kód + název výrobce.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
nero
Příspěvky: 44
Registrován: pon lis 09, 2015 6:03 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od nero »

dik za odpoved dnes dorazi tak jsem zvedav.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od JonasPP »

No tak to ma zaujima,lebo 8kg je tak na 4ks 70Ah a hlavne ak je zaratana hmotnosť balancerov a obalu.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od dumi »

na webu je napsano ze jeden vazi 3,6Kg, ja si odtamtud chci objednat stejne ale jen 40Ah. tak pak prosim poreferuj
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
casper
Příspěvky: 54
Registrován: ned bře 20, 2016 9:40 am

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od casper »

O solidnosti eskutr.cz mám velké pochybnosti.
Kdysi jsem koupil BMS system, po roce a něco přestal fungovat, tak jsem ho poslal na reklamaci. Po měsíci a půl jsem mu volal jak to s tím vypadá, vůbec se na to nepodíval a bral to automaticky, že je to neopravitelné. Výsledek je takový, že nikdy nevrátil peníze ani výrobek.

"FCC" co je špatně na životnosti?

Životnost je stejná jak Winston, nebo podobná Čína.
Čísla jako 8000 až 12000 cyklů udávají výrobci systémů a je to celková životnost a ne na pokles kapacity na 80% jak to udávají výrobci článků. Je to hodně ovlivněno parametry nastavení systému a velikosti zátěže.
Například když rozeberete BMZ a najdete si parametry článků 18650 které tam jsou, tak je životnost daná výrobcem jen 500 cyklů.
Přitom BMZ uvádí 5000 cyklů systému.
nero
Příspěvky: 44
Registrován: pon lis 09, 2015 6:03 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od nero »

tak balik dosel. oznaceni souhlasi i vaha clanku podle vyrobce ,tak zustava jak to vazili ve vyskove. nabito na 3,28 vsechny stejne.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od FCC »

casper píše:O solidnosti eskutr.cz mám velké pochybnosti.
Kdysi jsem koupil BMS system, po roce a něco přestal fungovat, tak jsem ho poslal na reklamaci. Po měsíci a půl jsem mu volal jak to s tím vypadá, vůbec se na to nepodíval a bral to automaticky, že je to neopravitelné. Výsledek je takový, že nikdy nevrátil peníze ani výrobek.

"FCC" co je špatně na životnosti?

Životnost je stejná jak Winston, nebo podobná Čína.
Čísla jako 8000 až 12000 cyklů udávají výrobci systémů a je to celková životnost a ne na pokles kapacity na 80% jak to udávají výrobci článků. Je to hodně ovlivněno parametry nastavení systému a velikosti zátěže.
Například když rozeberete BMZ a najdete si parametry článků 18650 které tam jsou, tak je životnost daná výrobcem jen 500 cyklů.
Přitom BMZ uvádí 5000 cyklů systému.
Právě, že Winston udává u DOD 80 % 5000 cyklů a EV battery u DOD 80% 2500 cyklů.Tato věc mě zaráží. Pokud Winston nekecá, tak české baterie jsou o polovinu horší. Teď kde je pravda...

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od rottenkiwi »

Victron o tých istých Winstonoch hovorí toto:
https://www.victronenergy.com/upload/do ... art-EN.pdf
Cap. >= 80 %
80 DOD 2500 cykly
70 ..... 3000
50 ..... 5000
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od FCC »

rottenkiwi píše:Victron o tých istých Winstonoch hovorí toto:
https://www.victronenergy.com/upload/do ... art-EN.pdf
Cap. >= 80 %
80 DOD 2500 cykly
70 ..... 3000
50 ..... 5000
Winstron je odvážnější.

http://en.winston-battery.com/index.php ... ory_id=176

Teď je otázka kde je v praxi pravda....

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
zovo
Příspěvky: 7
Registrován: stř čer 20, 2018 10:05 pm
Bydliště: Trencin

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od zovo »

FCC píše:Chtěl bych se zeptat jestli má někdo zkušenost s bateriemi z produkce EV Battery. Cena není špatná jen mě zaráží inzerovaná životnost .

Pavel
Skusenost osobnu nemam ale pred casom som sa zaujimal o ne....a v jednej CZ firme, ktora vyskladava baterie som sa pytal preco uz nepouzivaju tieto baterky a ze nie su zle v podstate konstrukcne rovnake ako Winston resp Calb ale vraj maju dost rozdielne vnut. odpory co pre ich potreby nebolo moc vhodne....
3,12kWp , Victron Bluesolar 150/70, Victron Multiplus 48V/3000/35 , 180Ah LiFe Calb
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od diablo007 »

Teda ani sem nevěděl že máme ve Vyškově firmu co se věnuje baterkam
nero
Příspěvky: 44
Registrován: pon lis 09, 2015 6:03 pm

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od nero »

nevim jestli firma ale eskutr odesilaci posta.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od diablo007 »

Má tam myslím i vyzvedávání takže tam asi na tom baráku fyzicky funguje
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od JiříK »

Funguje to dobře. Bral jsem tam panely a nějaký montážní materiál. S panem Kapicem je dobrá domluva, sice některé věci jsou k mání později, ale třeba jsem neměl problém s objednávkou po netu a následně s platbou v hotovosti na místě (ve Vyškově). Po telefonické domluvě by snad nebyl problém s čímkoliv. Já teda žádný problém neměl.
Spolupracuje s i4wifi, pravděpodobně materiál vozí z Prahy a protože asi jezdí jen jednou za týden, tak jsem na některé věci čekal trošku déle, než mi bylo milé. Ale za mě velmi dobré.
Jo-a lze u něj ve Vyškově dobíjet euta.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
casper
Příspěvky: 54
Registrován: ned bře 20, 2016 9:40 am

Re: Poraďte jak začít s lifepo4

Příspěvek od casper »

zovo píše:
FCC píše:Chtěl bych se zeptat jestli má někdo zkušenost s bateriemi z produkce EV Battery. Cena není špatná jen mě zaráží inzerovaná životnost .

Pavel
Skusenost osobnu nemam ale pred casom som sa zaujimal o ne....a v jednej CZ firme, ktora vyskladava baterie som sa pytal preco uz nepouzivaju tieto baterky a ze nie su zle v podstate konstrukcne rovnake ako Winston resp Calb ale vraj maju dost rozdielne vnut. odpory co pre ich potreby nebolo moc vhodne....
Kdy to bylo?
V začátcích ten rozptyl ve výrobě byl velký, ale už jede kontinuální výroba což je značný rozdíl.
Ten kdo ale instaluje Winstn tak taky ví, že v jednotlivých šaržích mají také občas rozdílné parametry.

Jedna věc je něco kupovat, to se prodejce snaží, druhá jestli po prodejci chcete reklamovat nějaký čínský šunt co prodává. Pan Kapic se k tomu rovnou postavil tak, že to zavřel do šuplíku a máte smůlu neumím to opravit, do Číny to posílat nebudu a peníze nevrátím.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek