Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od dumi »

Znalosti ze skoly mi rikaji ze pri preruseni jednoho ze dvou paralelne spojenych odporu celkovy odpor stoupne. Tudiz proud klesne....
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od redcrown »

Dávat pozor ve škole má smysl, říkám to dětem každý den.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od dracekvo »

Jo, pravda. Já jediný co si ze školy pamatuju, tak s cívkou jako s dívkou. nejdřív napětí, potom proud :D

A podle mě pokud schoří jedna žárovka, tak se druhá rozsvítí tak, že asi zachvilku praskne, protože odlehčením zátěže panelu asi stoupne napětí.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od vlkazajac »

No pekné kolegium..... rva dával v škole dobrý pozor a na pána Kirchhoffa si pamätá. A vie ako aspoň polovica triedy, že panel je povahou prúdový zdroj.

"...A podle mě pokud schoří jedna žárovka, tak se druhá rozsvítí tak, že asi zachvilku praskne, protože odlehčením zátěže panelu asi stoupne napětí...."
A než praskne, stihne vyhorieť regulátor napájaný dvomi panelmi 300 Wp. Už len z toho mám obavy, možno zbytočné.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od dumi »

Podle.me.po prasknuti jedne zarpvny dojde k.tomu, ze proud se nezmeni, ale zmeni se.odpor sady zarovek tudiz.dojde.k zvyseni ubytku napeti na zarovkach. Priklad.

Mejme dva paralelni odpory 2 ohmy. Celkovy odpor je 1 ohm. Proud pro zjednoduseni 10 A. Ve funkcnim.stavu bude ubytek.na odporech 10V. Pokud jeden.odpor odejde. Celkovy odpor bude 2 Ohmy. Ubytrlek napeti bude tedy 20V coz samozrejmne odpor.neda a odejde taky. Jenze proud bude porad 10A na regulatoru tedy bude stejny proud ale mensi napeti napwti. Proc by mel odejit? Zarovka nebude.linearni. nicmene s teplotou odpor stoupa. paralelni zarovky.jsou proto aby se zvysil vykon do regulatoru. Tudiz pri poruse.jedne ten vykon podle.me.klesne pripadne ustane protoze zarovka odejde.

Nebo se nekde.plwtu? Dneska.uz mi to moc.nemysli.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od rva »

No já myslím, že přerušení jedné zárovky ty zbylé dvě ještě přežijí a poklesne proud. Zdůvodnění:
1. H7 12V/55W má jmenovitý proud 55/12=4.6A Teda při proudu 4.6 A bude na H7 napětí 12 V.
2. V zapojení je 2xH7 v serii. Na nich teda bude při proudu 4.6A napětí 2x12=24V
3. I na regulátoru musí být nějaké napětí - minimálně napětí baterie, což u 12V systému je 12 V
4. Celkem teda musí být na panelu 24+12=36V. A toto napětí je vyšší než Vmppt a při takovém napětí už panel velký proud nedává - pravděpodobně ani těch 4.6A.
5. V úvaze jsem počítal s nejhorší variantou. V reálu H7 snese 14.4V a v reálu mppt regulátor bude potřebovat vyšší napětí než 12V. Takže i 2 žárovky v sérii by to u daného panelu vydržely, ale jejich vyšší odpor oproti variantě 2x2 by vedl k vyšším ztrátám.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od JiříK »

vlkazajac píše:V sériovo-paralelnom zapojení pri zhorení jednej žiarovky potečie prúd druhou nepoškodenou vetvou, až sa vypáli pravdepodobne aj jedna žiarovka z tejto druhej vetvy. Presne ten časový úsek som mal na mysli.
Žárovka jedné větve prdne, odpor (paralelního) zbytku se tudíž zdvojnásobí (klesne celkový proud), napětí na panelech se zvýší, tudíž dojde ke zvýšení proudu neprdlou větví, na níž se také zvýší napětí, tudíž prdne žárovka v druhé půlce a je klid.
Samozřejmě předpokládám ty žárovkové šílenosti u každého panelu zvlášť.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od youda »

Letos v létě jsem vzal 3 halogenky 230V 105W a zapojil do série na panely, které měly VoC 630V.
Několik hodin to krásně svítilo. Pak prdla první žárovka a místo vlákna v ní poté svítil elektrický oblouk. Drátky držící zbytky vlákna se úplně roztavily. V průběhu další hodiny zhořelo vlákno v druhé žárovce a nastala tma. Jen díky tomu asi přežila ta třetí halogenka.

Na základě tohoto experimentu jsem se na další pokusy s halogenkama vykašlal.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od rva »

JiříK píše:Žárovka jedné větve prdne, odpor (paralelního) zbytku se tudíž zdvojnásobí (klesne celkový proud), napětí na panelech se zvýší, tudíž dojde ke zvýšení proudu neprdlou větví, na níž se také zvýší napětí, tudíž prdne žárovka v druhé půlce a je klid.
Napětí na panelu nemůže stoupnout přes Voc (37.2V pro můj panel 240W). A při Voc je proud nulový. Napětí na regulátoru nemůže klesnout pod napětí baterie (12V). Takže když bude na žárovkách jako v autě 14.4V + 14.4V = 28.8V. Přičtu napětí na regulátoru +12V = 40.8V, což je víc, než Voc. Takže na H7 musí být méně než 14.4V a pak není důvod, aby se přepálila.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo: tvuj pokus s zarovkama jsem taky prubl, na string 3 panelu sly 4ks 100W/24V do serie. Vcelku nepredvidatelna zivotnost a to odhaduji na ruzne napeti na zarovkach, kdy se teplotou vlaken a opotřebenim menil podstatne odpor a vzdy to jedna odskakala. Zivotnost vzdy byla na max.100h ;-(. Takze pokus dobrej.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Odpojovač výkonu fotovoltaických panelu

Příspěvek od JiříK »

rva píše:
JiříK píše:Žárovka jedné větve prdne, odpor (paralelního) zbytku se tudíž zdvojnásobí (klesne celkový proud), napětí na panelech se zvýší, tudíž dojde ke zvýšení proudu neprdlou větví, na níž se také zvýší napětí, tudíž prdne žárovka v druhé půlce a je klid.
Napětí na panelu nemůže stoupnout přes Voc (37.2V pro můj panel 240W). A při Voc je proud nulový. Napětí na regulátoru nemůže klesnout pod napětí baterie (12V). Takže když bude na žárovkách jako v autě 14.4V + 14.4V = 28.8V. Přičtu napětí na regulátoru +12V = 40.8V, což je víc, než Voc. Takže na H7 musí být méně než 14.4V a pak není důvod, aby se přepálila.
Můj příspěvek nutno brát v teoretické rovině. Pro konkrétní podmínky bychom to museli promyslet seriózněji. Podobným způsobem jsem kdysi potřeboval udávit palivové čerpadlo z auta se vstřikováním do auta s karburátorem. Laborace na půl dne, ale funguje to. Princip defacto stejný. Malý přetlak, malá spotřeba čerpadla, nižší proud, omezovací žárovka míň svítí-má menší odpor. Jehlový ventil karburátoru zavře, tlak paliva vzroste, čerpadlo chce žrát víc, větší proud žárovkou způsobí větší úbytek napětí na ní, tudíž zbude méně napětí pro čerpadlo, tlak poklesne...atd...furt dookola.

Jen mi není jasné, jak by si s tou žárovkovou šíleností poradil ten MPPT regl... :sm1:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek