Spor s ČEZ Distribuce (muj cez)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2560
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od NOPARasito »

Matess: osobne by jsi na svuj pozemek nekoho vpustil s takovymto tvrzenim??? Jsou uplne jine dukazni prilezitosti cerneho odberu. Treba jako odpojeni privodu!!!! A to ze porad jede nekomu el.energie i tak neni duvod k neopravnenemu vniknuti na cizi pozemek!!!!
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od volente »

5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od Matess »

chapejte... ho tenkrat nenapadlo ze to bude problem. Rikal si tak at si cez prijde zkontrolovat ze jsem od nich odpojeny a budu mit klid.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od redcrown »

Tak to zjevně udělal chybu. U odpojeného přívodního kabelu by podle mého názoru žádný soudce nevystavil soudní příkaz k prohlídce z důvodu černého odběru.
Ale navíc i kdyby, tak by jim ukázal 200W UPS+centrálu k koutě garáže a zase by poklidně odešli.
Navíc člověk může mít svou FVE na střeše u souseda a pak jsou ty dráty taky legitimní a podle mě to pořád nebude žádná distribuce.
Variant je milion.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od ota »

Předávání přebytků a vůbec energie mezi sousedy bych řešil takto:
Když není podle energetického zákona dovolené bez licence prodávat energii ( a to neni dovolené) tak vždy mohu sousedovi pronajmout část svojí elektrárny, posílat mu přebytky a nechat si platit za pronájem a nikoli za energii.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od redcrown »

moje řeč, je potřeba hledat řešení, nikoli problémy. Problémy mě nezajímají:).
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 364
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od mati »

brumlaj píše:
mati píše:To bude nedorozumění - přez deset ká byla dotace . Výkupní cena byla a je dle ceny na burze pár desítek halířů ( tzn. třeba vloni -+autobus 0,3Kč/dodanou kWh ) .
Musíš rozlišit zda byla výrobna připojena systémem "přímý výkup" kde celé OM slouží POUZE pro výrobnu, cena se nedělí a celá výroba se dodává do distribuce - dnes dělá u výroben tuším 2006 či 7 přibližně 15Kč/kWh a potom "zelený bonus" kde je dvousložková - obchodníkovi prodáváš přebytek energie (to co sám nespotřebuješ) za tu cenu co píšeš a navíc OTE Ti platí onen zelený bonus z celé výroby včetně toho co spotřebuješ.


A k tomu výkonu - do roku 2014 byla povolená výrobní nesymetrie 20A (4,6kW) Nyní je už jen 16A (=3680W) ale furt se povoluje jednofázový odběr 25A. Jsem zvědav kdy i to zprzní a všem zavedou povinně třífáz. Viz. žádost na UPS výše.
Nyní je zcela jisté, že se ho.ádka z ČEZu inspirují na tomto webu jak nás ochcat.
Dobrá tedy , ale systém bude stejný při "přímém odkupu" bude stejně část ceny dotace a část za energii - jen to není přímo vidět..
Navíc to nesouvisí s rozebíraným max.výkonem - tak sorry za OT.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Abych zamezil tomu, že ke mně někdo musí do baráku, tak jsem všechny měření přesunul na hranici pozemku, kromě toho pravomoc distributora končí drátem z elektroměru, co a jak mám zapojené dál je můj problém, pokud dodržím předepsané normy pro elektroinstalaci a v případě FVE nedodávám neoprávněně do DS.
Pokud by se někdo chtěl cpát dál, tak bude důrazně upozorněn, že se dopouští trestného činu a jeho počínání je nahráváno kamerovým systémem se záznamem.
Pokud by přišel pracovník distributora s doprovodem policie, tak policii pustím, ale pracovníka distributora ne, on nemá pravomoc vstupovat na soukromý pozemek pokud tam není zařízení v majetku distributora, což u mě není.
Osobně čekám kontrolní návštěvu nejpozději příští rok po vyúčtování, tedy za předpokladu, že během jara a léta zprovozním svoji FVE.
Vloni byla kontrola u sousedky, protože se jí snížila spotřeba o cca 5MWh, protože v domě předělala topení a některé místnosti do té doby vytápěné elektřinou (navíc bez přímotopné sazby) jsou teď vytápěné ústředním topením z kotle na uhlí. Takže asi tak týden po odečtu u ní byla kontrola elektroměru.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše:........... Pokud by přišel pracovník distributora s doprovodem policie,
tak upozorním policisty, že hovor je nahráván a zeptám se jaký uvedou zákonný důvod vstupu na pozemek - viz. skvělý volenteho odkaz A to né že něco zabručí, ale zákon, paragraf, odstavec. Šak mají přítele na telefonu aby jim poradil.
xmasin píše:........ tak policii pustím,
asi by spíše i policisté ostrouhali.
xmasin píše:...... Vloni byla kontrola u sousedky, protože se jí snížila spotřeba o cca 5MWh, ......
a dodali důkaz, že se odběr nesnížil o 5MWh i na 4Q za VN transformátorem? Nedodali? Kalousek je jednička!
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:a dodali důkaz, že se odběr nesnížil o 5MWh i na 4Q za VN transformátorem? Nedodali? Kalousek je jednička!
To nevím, jen jsem viděl na kamerovém systému jak se jim pracovník distributora hrabal v elektroměrovém rozvaděči, ale vypadalo to, že zkontroloval zapojení, všechno zpátky zaplomboval a odjel.
daffyx
Příspěvky: 94
Registrován: ned lis 04, 2018 8:33 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od daffyx »

xmasin píše:Abych zamezil tomu, že ke mně někdo musí do baráku, tak jsem všechny měření přesunul na hranici pozemku, kromě toho pravomoc distributora končí drátem z elektroměru, co a jak mám zapojené dál je můj problém, pokud dodržím předepsané normy pro elektroinstalaci a v případě FVE nedodávám neoprávněně do DS.
Pokud by se někdo chtěl cpát dál, tak bude důrazně upozorněn, že se dopouští trestného činu a jeho počínání je nahráváno kamerovým systémem se záznamem.
Pokud by přišel pracovník distributora s doprovodem policie, tak policii pustím, ale pracovníka distributora ne, on nemá pravomoc vstupovat na soukromý pozemek pokud tam není zařízení v majetku distributora, což u mě není.
Osobně čekám kontrolní návštěvu nejpozději příští rok po vyúčtování, tedy za předpokladu, že během jara a léta zprovozním svoji FVE.
Vloni byla kontrola u sousedky, protože se jí snížila spotřeba o cca 5MWh, protože v domě předělala topení a některé místnosti do té doby vytápěné elektřinou (navíc bez přímotopné sazby) jsou teď vytápěné ústředním topením z kotle na uhlí. Takže asi tak týden po odečtu u ní byla kontrola elektroměru.
Tak musím říci že se to to nějak .. rozjelo...
Ano, vedení distributora končí výstupním drátem z elektroměru, je to měřené - co na vedení je dále.. je moje ..
Zažil jsem jeden černý odběr v bytovce, ale za elektroměrem ( nevim 65-70 děda měl doplatek 28tis) po příjezdu PCR a čezu bylo hodně stroze sdělena odpověď (je to za měřením, to není náš problém) před PCR cvakáno s jističem tak dlouho, načež vylezl tmavý soused od bytu vedle ...

Každý rok mám v daném měsíci dva odečty, cca po měsíci. Asi náhoda že?? je to každý rok.
Chyba měřidla vyloučena, neposledy byl vyměnen i elektroměr s dotazem na co potřebuji 40A jistič k danému odběru??
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

zbek píše:Neviděl bych to tak černě to je za desetinou čarkou hodně daleko ;)
Vypadá to si to tu někdo z distribuce čte. Zrovna se mi vrátila žádost o připojení FVE kde bylo jako vždy napsáno 9,9kW a nikdy nebyl problém. A teď mi to vrátili že chtějí aby tam byly dvě desetinná místa. Nově tedy píši 37 panelů po 270W = 9,99kW :lol:
Tím překonám první bariéru brigádníků na call centru distributora kteří třídí a kontrolují požadavky (jestli tam jsou dvě desetinná místa a podobně) a tak zákazník má stále možnost nainstalovat 0-9,99kW. Že je třeba těch 37 panelů po 270W technický nesmysl takto zapojit nebo to na střechu ani nevleze v tomto kroku nikdo neřeší, ti brigádnicí tomu nerozumí. Nakonec tam jsou často úplně jiné panely. Ten požadavek na počet panelů v žádosti o připojení a jejich výkon je jen nesmyslná buzerace se kterou se takto vypořádávám.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

ota píše:Předávání přebytků a vůbec energie mezi sousedy bych řešil takto:
Když není podle energetického zákona dovolené bez licence prodávat energii ( a to neni dovolené) tak vždy mohu sousedovi pronajmout část svojí elektrárny, posílat mu přebytky a nechat si platit za pronájem a nikoli za energii.
Namontoval jsem několik nabíječek pro elektromobily (protože je tam museli mít, výrobce aut to nařídil svým prodejcům atd...) a některé jsou teď vypnuté. Když jsem zjišťoval proč, tak mi bylo řečeno že byla povinnost je nainstalovat, ale provozovat už ne. A také že to žere elektřinu a také že legislativa nedovoluje prodej elektřiny bez licence. Někteří to prý řeší tak, že odebranou elektřinu účtují jako parkovné a místo jednotky času je tam jednotka kWh :yes:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Tak mě napadá, jestli bychom neměli udělat manuál, co pracovník distribuce smí a nesmí a jak s ním jednat, pokud se bude dožadovat informací, na které nemá právo.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brumlaj »

Problém je, že distribuce potom via. ERÚ zařídí změnu jejich zákonů tak, aby si s námi zase vytřeli (k)anál. Prozatím to tak vždy dopadlo. Jakmile jsme zde začali řešit, že FVE není FVE ale záložní zdroj, tak ejhle a najednou PPDS obsahují povinnost žádat posouzení vlivů. Údiv pracovníků APC (Schneider) nad povinností posuzovat UPS nad 800W distributorem si ani nepřejte vidět. Blekotali nesmysly morzeovkou že zpětné vlivy nejsou možné. Už jen to, že UPS při poklesu napětí či odchylce ve frekvenci odpojí zátěž od sítě a začne jej napájet sám je každému jasný a že to má vliv na síť (snížení odběru) je neoodiskutovatelné. To že stejného člověk dosáhne obyčejnou rychlovarnou konvicí je irelevantní, protože ta není obsažena v PPDS jako posuzovaný spotřebič. UPS ano a žádost o připojení to dokazuje. Opakuji, od 0,8kW! přečtěte si PPDS a jejich přílohy. Moc lituji, že Amper byl zrušen. Asi by se Schneider na stánku potil. Sám uvažuji jak ČEZu udělat co největší pakárnu. Aby opravdu byl zahlcen žádostmi o připojení >1kW UPS do obyčejné zásuvky. Nejlépe organizacemi - úřady, univerzity, školy, školky, firmy ..... které vůbec nemají FVE. Prostě pokusit se jej sešikanovat jeho vlastními pravidly. Jaký je váš názor?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Kde jsi našel těch 800W? To se týká mikrozdrojů, protože se na ně směrnice EU nezvtahuje, ale u nás se na ně vztahuje PPDS příloha 4. Podle PPDS přílohy 6 se musí řešit UPS nad 1,3kW a to si ještě myslím, že pouze typ online, klasické přepínací UPS nikoliv. To, že je v nové žádosti o připojení záložní zdroj beru spíš jako rozšíření jejich znalostí o tom, kdo jaké má doma spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

Spíš bych se teď zaměřil na dvě věci:
1) Bude úprava PPDS, tak by bylo dobré dokázat změnit definici ostrovního provozu, aby byl povolen tok energie z DS do ostrova.
2) Připravit návod, jak se chovat, když distributor začne řešit věci mimo jeho pravomoc.
daffyx
Příspěvky: 94
Registrován: ned lis 04, 2018 8:33 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od daffyx »

tomas píše:
ota píše:Předávání přebytků a vůbec energie mezi sousedy bych řešil takto:
Když není podle energetického zákona dovolené bez licence prodávat energii ( a to neni dovolené) tak vždy mohu sousedovi pronajmout část svojí elektrárny, posílat mu přebytky a nechat si platit za pronájem a nikoli za energii.
Namontoval jsem několik nabíječek pro elektromobily (protože je tam museli mít, výrobce aut to nařídil svým prodejcům atd...) a některé jsou teď vypnuté. Když jsem zjišťoval proč, tak mi bylo řečeno že byla povinnost je nainstalovat, ale provozovat už ne. A také že to žere elektřinu a také že legislativa nedovoluje prodej elektřiny bez licence. Někteří to prý řeší tak, že odebranou elektřinu účtují jako parkovné a místo jednotky času je tam jednotka kWh :yes:
Tak na tohle jsem narazil již před 10 lety, kdy jsem zřídil v rámci EV možnost nabíjení.
Ano a to Zdarma, bez úplaty.
V rámci BUZERACE FU jsem byl dokládat 3 roky zpet ucetnictví. Paní na FU gooooglila a našla že mám na své adrese nabíječku (logicky zásuvku (kyú, moznosti připojení vozidla) a že na toi nemám licenci... Takže Buzerace!
Podle evropské směrnice 2018/844/EU z roku 2018 blba bla nařízení vybudovat přívod nebo nabíjecí stanici.
Kocourkov .. jeden nařizuje , druhej buzeruje.
daffyx
Příspěvky: 94
Registrován: ned lis 04, 2018 8:33 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od daffyx »

brumlaj píše:Problém je, že distribuce potom via. ERÚ zařídí změnu jejich zákonů tak, aby si s námi zase vytřeli (k)anál. Prozatím to tak vždy dopadlo. Jakmile jsme zde začali řešit, že FVE není FVE ale záložní zdroj, tak ejhle a najednou PPDS obsahují povinnost žádat posouzení vlivů. Údiv pracovníků APC (Schneider) nad povinností posuzovat UPS nad 800W distributorem si ani nepřejte vidět. Blekotali nesmysly morzeovkou že zpětné vlivy nejsou možné. Už jen to, že UPS při poklesu napětí či odchylce ve frekvenci odpojí zátěž od sítě a začne jej napájet sám je každému jasný a že to má vliv na síť (snížení odběru) je neoodiskutovatelné. To že stejného člověk dosáhne obyčejnou rychlovarnou konvicí je irelevantní, protože ta není obsažena v PPDS jako posuzovaný spotřebič. UPS ano a žádost o připojení to dokazuje. Opakuji, od 0,8kW! přečtěte si PPDS a jejich přílohy. Moc lituji, že Amper byl zrušen. Asi by se Schneider na stánku potil. Sám uvažuji jak ČEZu udělat co největší pakárnu. Aby opravdu byl zahlcen žádostmi o připojení >1kW UPS do obyčejné zásuvky. Nejlépe organizacemi - úřady, univerzity, školy, školky, firmy ..... které vůbec nemají FVE. Prostě pokusit se jej sešikanovat jeho vlastními pravidly. Jaký je váš názor?
Popravdě, pokud to má pevný přívod, ale odpojitelný... no to je buzerace na Ntou.
A jako jak to budu řešit u zákazníka, kde je například zařízení na zálohování (Není to moje OM) to mu jako řeknu, jdi nahlásit UPS? a to řekněmě je že je jich 100ka...
Hele, jak test bych to zkusil, mám teď doma 40APCcek, tak je zkusím nahlásit bo budou brblat (ted řeším 40A jistič Cčko kvuli a 7kW 1F EV ) :-)
Poprvé byl trochu problém, žej sem žádost nevyplnil správně /// vyplnil jsem to znovu a stejně // najednou uhraďte 4000 za navýšení.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od zbek »

Netušite co bude noveho v podminkach ? Nebudou povolovat vic jak 3,7Kwp na fázi ? Zvažuji že si udělám na druhou fazi FV bez baterek 2,5Kwp . Pokud by se zvedla možnost na cca 4,7Kwp , tak bych radši posilnil první fázi .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek