Spor s ČEZ Distribuce (muj cez)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

V roce 2010 FVE 103kW na střeše, ale v měničích bylo 99kW. Distributor to bral jako 99kW, takže z hlediska připojení platili podmínky pro elektrárny do 100kW, ale ERÚ v licenci napsal 103kW a následně to sjednotili. Po pár letech začal distributor prudit s tím že požaduje doinstalovat regulaci, protože je tam nad 100kW. Přitom tam nebyli schopní dát ani HDO přijímač který vyžadovali od 30kW a pro který se tam dělala příprava.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mohli Byste mi laskavě vysvětlit v čem spočívají výhody připojené výrobny oproti oddělenému systému ? Furt to nevidím :? . Předem děkuji za objasnění ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

abrams, ne každý je na FVE tak chytrý a zručný jako ty a ne pro každého je to koníček/nemoc ;) . Někdy chtějí elektrárnu lidé třeba jako kuchař, kadeřnice, zedník, atd.... A zajímá je funkčnost, cena a bezobslužnost, nezajímají se o nějaké grafy, napětí na článcích a přepínaní spotřebičů mezi fázemi a mezi zásuvkami, ale chtějí maximálně využít to co si zaplatili a také někdy přijmout nějaké dotace když je stát nabízí (alespoň tak dostanou zpět část daně kterou za to zaplatili), protože hloupý ten co dává a hloupější ten co nebere. A nemají v plánu se v tom stále hrabat a rozšiřovat to.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od dracekvo »

abrams píše:Zdravím ,

mohli Byste mi laskavě vysvětlit v čem spočívají výhody připojené výrobny oproti oddělenému systému ? Furt to nevidím :? . Předem děkuji za objasnění ;) .

Elektronům zdar *sun*
Nejpřednější výhoda je jistě možnost provozu v hybridním režimu. Takže elektrárna může plynule přecházet ze stavu kdy vše jede na slunce až do stavu kdy vše jede na DS.
Bez nějakých výpadků, bez nutnosti hlídat aby se náhodou nezapla pračka společně s rychlovarnou konvicí, bez nutnosti hlídat baterie a chodit někam něco ručně přepínat.

Kdyby v naší republice nebyl čez a eru, tak to je pro mě první volba provozu elektrárny nad kterou uvažuji.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

dracekvo píše: Nejpřednější výhoda je jistě možnost provozu v hybridním režimu. Takže elektrárna může plynule přecházet ze stavu kdy vše jede na slunce až do stavu kdy vše jede na DS.
Bez nějakých výpadků, bez nutnosti hlídat aby se náhodou nezapla pračka společně s rychlovarnou konvicí, bez nutnosti hlídat baterie a chodit někam něco ručně přepínat.

Kdyby v naší republice nebyl čez a eru, tak to je pro mě první volba provozu elektrárny nad kterou uvažuji.
Přesně tak uvažuju i já. Barák má rozumně dimenzovanou FVE a ideálně je celý napojen přes střídač, který kombinuje energii z FVE, DS a případně baterek. Problém je, že v ČEZku hází provozovatelé distribučních soustav klacky pod nohy, aby jsi náhodou neušetřil. Proto docela kvituju možnost pořízení hybridního střídače, který zaručí, že do DS nic nedodáš a hlavně, že nemusíš mít souhlas distributora k provozování FVE paralelně se sítí, protože máš nainstalovanou UPS, která shodou okolností má možnost solárního dobíjení. Ještě kdyby existovala 3F verze, tak bych byl naprosto spokojen a pokud by uměla funkci Powerasist jako má Victron, tak by to bylo úplně super :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

Xmasin,
kdyby Axpert King, o kterém mluvíš, měl možnost "PowerAssist", takž už by právě neuměl zaručit to, že nikdy nedojde k přetoku :D

Nicméně úplně chápu tvůj přístup - když se s ČEZem nedá rozumně domluvit, tak prostě dostatečně silný Axpert King AC-DC-AC, vše zapojit až za výstup měniče a "čau pipi" ;)

Mimochodem, i Axpert King má konektory pro paralelní provoz, takže škálování výkonu by jít mělo. Jestli to ale chápu správně, nemá tu volbu, kterou mají obyčejné Axperty: spojení tří nebo šesti měničů do 3f systému. Je to tak?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

youda píše:Xmasin,
kdyby Axpert King, o kterém mluvíš, měl možnost "PowerAssist", takž už by právě neuměl zaručit to, že nikdy nedojde k přetoku :D

Nicméně úplně chápu tvůj přístup - když se s ČEZem nedá rozumně domluvit, tak prostě dostatečně silný Axpert King AC-DC-AC, vše zapojit až za výstup měniče a "čau pipi" ;)

Mimochodem, i Axpert King má konektory pro paralelní provoz, takže škálování výkonu by jít mělo. Jestli to ale chápu správně, nemá tu volbu, kterou mají obyčejné Axperty: spojení tří nebo šesti měničů do 3f systému. Je to tak?
PowerAssist jsem myslel v trochu jiném duchu. Pokud Victron ví, že na vstupu má zdroj o určitém výkonu třeba 2 kW a vznikne potřeba dodávky výkonu třeba 3 kW tak 2 kW vezme ze zdroje a 1 kW vezme z baterek, tohle Axpert nemá. Pokud by to měl tak by šlo třeba snížit jistič na 3x10A a (2300W/fáze) a pokud by spotřeba byla větší než 2,3 kW, tak by zbytek dobral z baterií, v současné variantě se nastavuje jen priorita zdrojů bez možnosti omezení výkonu některého z nich.

King má paralelní provoz, ale jestli jde vytvořit sestava pro 3F provoz, to jsem nikde nenašel. Já bych potřeboval 3F verzi v jedné bedně se společným MPPT, ale to bych asi chtěl moc.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

3f bedna se společným MPPT je InfiniSolar 10kW 3P. Spojovat víc dohromady jich lze taky. Bohužel, zase tam není ta AC-DC-AC konverze, ale jen modbus elměr pro limiting, takže opět riziko, že to někde ujede. V rámci ČR je asi fakt mnohem vhodnější Axpert King.

Možná by šlo požádat o výměnu stávajícího jističe (3x25A?) na jistič 1x63A a za to dát 3x Axpert King v paralelu do jedné fáze.

Ovšem distributor by se asi netvářil a možná by to v dané lokalitě ani nepovolil. Jaký je dnes vlastně maximální 1f jistič povolený pro domácnosti?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

youda píše:3f bedna se společným MPPT je InfiniSolar 10kW 3P. Spojovat víc dohromady jich lze taky. Bohužel, zase tam není ta AC-DC-AC konverze, ale jen modbus elměr pro limiting, takže opět riziko, že to někde ujede. V rámci ČR je asi fakt mnohem vhodnější Axpert King.

Možná by šlo požádat o výměnu stávajícího jističe (3x25A?) na jistič 1x63A a za to dát 3x Axpert King v paralelu do jedné fáze.

Ovšem distributor by se asi netvářil a možná by to v dané lokalitě ani nepovolil. Jaký je dnes vlastně maximální 1f jistič povolený pro domácnosti?
Bohužel InfiniSolar je jednak hybrid s přetoky a jednak k němu nelze připojit CIGS panely s uzemněným mínusovým pólem, takže pro mě nepoužitelný (mám už koupené panely Avancis, které vyžadují uzemnění mínusového pólu).

Jistič 1x63A nedostaneš. Maximum je 1x25A a pak už 3x10A a výš. Viz připojovací podmínky ČEZ DS:
https://www.cezdistribuce.cz/edee/conte ... 180201.pdf sekce 8.1.
Pro jednofázové odběry je maximální přípustná proudová hodnota jističe 25 A.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

Bohužel InfiniSolar je jednak hybrid s přetoky a jednak k němu nelze připojit CIGS panely s uzemněným mínusovým pólem, takže pro mě nepoužitelný (mám už koupené panely Avancis, které vyžadují uzemnění mínusového pólu).

Ty přetoky se tam právě řeší tím modbus elměrem, ale stoprocentně spolehlivá obrana to není. Takže ani já to nepoužívám. A uzemněné amorfy InfiniSolar opravdu nechce.

Jistič 1x63A nedostaneš. Maximum je 1x25A a pak už 3x10A a výš. Viz připojovací podmínky ČEZ DS.

Díky za info!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brumlaj »

xmasin píše:To by se hodilo, ale potřeboval bych vědět kde a kdy povolili pole s výkonem vyšším než 10 kW a limitací pomocí měniče, s tím by už šlo jít na odvolání k radě ERÚ s tím, že se jedná o totožný případ a rozdíl je pouze v typu připojení.
No já to myslel jinak. A mám na to nabídku od službyprozákazníky v ČEZu. Kdokoli si ji může nechat udělat na svou nemovitost. Nechat si nacenit FVE 5,985 kWp. Automaticky k tomu dají měnič třífázový. No jo, ale jedna fáze má mezi elektroměrem a FV polem měnič 1,6kVA. Ale to se nesmí. Protože pole má 5,985 kWp! Což je více než může do jedné fáze téci. To, že měnič pojede stejně na 3 fáze není žádoucí, protože odběr tomu nemusí odpovídat. A přetoky nesmí být! Tak jak to je ve Tvém případě když budeš mít panely V/Z a měnič polovinu výkonu než je instalovaný výkon FV pole? Znovu říkám že to nedává smysl! Tam to je trojnásobek jednoho z tří měničů a nevadí a u Tebe vadí dvojnásobek? Je snad absolutně jedno jestli do jedné fáze - protože je tam odběr - jede jednofázový měnič nebo třífázový který umí nesouměrnou výrobu. Extrém je u třífázového na dvou fázích nulový výkon a na fázi třetí plná zátěž. A najednou je to jednofázový měnič. To se může? Proč se to ausgerechnet takto může? Protože tím ČEZ dostane pro 90% objektů k bydlení v ČR zcela zbytečně trojnásobek za rezervovaný příkon a třífázový jistič? Pořádně si nechat udělat zdůvodnění a šup s tím k soudu za nerovné zacházení! Tady nejde o to jak píše Abrams (a s čím bezvýhradně souhlasím) že je třeba se od ČEZu odstřihnout a vypráskat je ze svého pozemku! Tady jde o to je jejich vlastní debilitou usvědčit z hajzlovství a nechat ty spratky (ČEZ a ERÚ) odsoudit až zčernaj.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne čtv úno 28, 2019 8:41 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

xmasin píše:
youda píše:Xmasin,
kdyby Axpert King, o kterém mluvíš, měl možnost "PowerAssist", takž už by právě neuměl zaručit to, že nikdy nedojde k přetoku :D

Nicméně úplně chápu tvůj přístup - když se s ČEZem nedá rozumně domluvit, tak prostě dostatečně silný Axpert King AC-DC-AC, vše zapojit až za výstup měniče a "čau pipi" ;)

Mimochodem, i Axpert King má konektory pro paralelní provoz, takže škálování výkonu by jít mělo. Jestli to ale chápu správně, nemá tu volbu, kterou mají obyčejné Axperty: spojení tří nebo šesti měničů do 3f systému. Je to tak?
PowerAssist jsem myslel v trochu jiném duchu. Pokud Victron ví, že na vstupu má zdroj o určitém výkonu třeba 2 kW a vznikne potřeba dodávky výkonu třeba 3 kW tak 2 kW vezme ze zdroje a 1 kW vezme z baterek, tohle Axpert nemá. Pokud by to měl tak by šlo třeba snížit jistič na 3x10A a (2300W/fáze) a pokud by spotřeba byla větší než 2,3 kW, tak by zbytek dobral z baterií, v současné variantě se nastavuje jen priorita zdrojů bez možnosti omezení výkonu některého z nich.

King má paralelní provoz, ale jestli jde vytvořit sestava pro 3F provoz, to jsem nikde nenašel. Já bych potřeboval 3F verzi v jedné bedně se společným MPPT, ale to bych asi chtěl moc.
Já měl za to že king do výkonu svého měniče pricucava takže klidně bere 2kw z baterek zbytek z ds přepíná až kdyby jsi chtěl větší výkon než on sám je schopen dostát přes měnič a když budeš mít 5kw verzi tak přepínat při rozumném rozfázování baráku by snad nemusel. Dáš 3 každej si obstará svoje a že máš 3 krabice a 3 mppt beru si plus nepřijde o vše odejde většinou jen jeden . Nevýhoda je jeho vlastní spotřeba a ztráta tím pádem i z výkonu co prisosavas z ds
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

vím že ovčanů je velký stádo , nabídka FVE systému musí reflektovat jejich schopnosti , přesněji nevědomosti o FVE :( . Na druhou stranu , nebýt neustávajícího přívalu klacků od "vrchnosti" , nebylo by tu nejen toto fórum , nýbrž ani tisíce lidí se značnými znalostmi nejen o fotovoltaice :yes: . Osobně jsem pár lidem dělal poradce k jejich záměru pořízení FVE systémů na klíč od různých "firem" . Zájemci o ::pv:: laici + zdrbaný návrh FVE systému = jistý :wall: . FVE systémy byly vesměs to nejlevnější co se dalo instalovat pro získání dotace . Po vyslechnutí představ zájemců , jež totéž sdělili i realizačním firmám při poptávce , by nebyly navrženými FVE systémy vůbec splněny , ba naopak by je záhy čekaly nemalé nesnáze :uh: .

Dovolím si kacířskou myšlenku zveřejniti : pro uživatele reálně přínosné FVE systémy jsou a zjevně ještě budou doménou kutilů a výzkumníků jež jsou ochotni tomuto oboru věnovati nemálo času svého i prostředků nemalých .
Dokud kontrolu budou míti nad prostředky spořivými mocipáni , jest to stále područí mocipánů :( .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od jahodovák »

Stím se dá souhlasit ,ba co víc ono to platí i v mnoha dalších oborech
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

diablo007 píše: Já měl za to že king do výkonu svého měniče pricucava takže klidně bere 2kw z baterek zbytek z ds přepíná až kdyby jsi chtěl větší výkon než on sám je schopen dostát přes měnič a když budeš mít 5kw verzi tak přepínat při rozumném rozfázování baráku by snad nemusel. Dáš 3 každej si obstará svoje a že máš 3 krabice a 3 mppt beru si plus nepřijde o vše odejde většinou jen jeden . Nevýhoda je jeho vlastní spotřeba a ztráta tím pádem i z výkonu co prisosavas z ds
Ano King přisosává podle nastavené priority. Pokud je nastaveno SUB tak zátěž napájí z FV a DS a teprve když oboje vypadne, tak z baterií, pokud je nastaveno SBU, tak zátěž napájí z FV a baterií a teprve když napětí baterií klesne pod nastavenou mez, tak začně přisosávat z DS. Přepíná se až při přetížení. Problém je, že nelze nastavit limit přisosávání z baterií nebo DS třeba kvůli vybíjecímu proudu baterií nebo slabému jističi DS. Tohle umí Victron, ale u něj hrozí přetoky do DS.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

brumlaj píše:No já to myslel jinak. A mám na to nabídku od službyprozákazníky v ČEZu. Kdokoli si ji může nechat udělat na svou nemovitost. Nechat si nacenit FVE 5,985 kWp. Automaticky k tomu dají měnič třífázový. No jo, ale jedna fáze má mezi elektroměrem a FV polem měnič 1,6kVA. Ale to se nesmí. Protože pole má 5,985 kWp! Což je více než může do jedné fáze téci. To, že měnič pojede stejně na 3 fáze není žádoucí, protože odběr tomu nemusí odpovídat. A přetoky nesmí být! Tak jak to je ve Tvém případě když budeš mít panely V/Z a měnič polovinu výkonu než je instalovaný výkon FV pole? Znovu říkám že to nedává smysl! Tam to je trojnásobek jednoho z tří měničů a nevadí a u Tebe vadí dvojnásobek? Je snad absolutně jedno jestli do jedné fáze - protože je tam odběr - jede jednofázový měnič nebo třífázový který umí nesouměrnou výrobu. Extrém je u třífázového na dvou fázích nulový výkon a na fázi třetí plná zátěž. A najednou je to jednofázový měnič. To se může? Proč se to ausgerechnet takto může? Protože tím ČEZ dostane pro 90% objektů k bydlení v ČR zcela zbytečně trojnásobek za rezervovaný příkon a třífázový jistič? Pořádně si nechat udělat zdůvodnění a šup s tím k soudu za nerovné zacházení! Tady nejde o to jak píše Abrams (a s čím bezvýhradně souhlasím) že je třeba se od ČEZu odstřihnout a vypráskat je ze svého pozemku! Tady jde o to je jejich vlastní debilitou usvědčit z hajzlovství a nechat ty spratky (ČEZ a ERÚ) odsoudit až zčernaj.
Obávám se, že s nesymetrickými měniči zas tolik distributoři zatím nepočítají, takže je neřeší. Ale máš pravdu v tom, že teoreticky s takovýmto měničem lze dosáhnout výkonu na fázi většího než je aktuální limit. Otázka je, jestli ten měnič nemá vnitřní limit, takže pak je třeba schopen do jedné fáze posílat pouze 1/3 celkového výkonu. Mám pocit, že ongrid 3F měniče něco takového mají. Třeba Fronius Symo 10 kW takové omezení má. Do jedné fáze dokáže dodat maximálně 15A. Potom podmínky připojení neporušuje.
Spíš mě napadlo, jak to je s hybridy Infinisolar s výkonem větším než 3,7 kW třeba typ 5.5E. Ten by podle výkladu PPDS nemělo být možné v Čechách legálně připojit. Protože v PPDS se pro hybridní měniče počítá vyšší hodnota z výkonu měniče nebo FV panelů. Mám chuť udělat test, kdy na jinou lokalitu požádám o 1F připojení hybridu s FV panelama o výkonu 3600Wp a měnič o výkonu 5.5 kW. Jestli to povolí, tak je pak můžu na tomhle případu trochu vykoupat. Otázka je, jestli bych tím neudělal víc škody než užitku, protože pak by mohli vyžadovat dodržování limitů i pro hybridy a to by mohlo znamenat problém pro instalační firmy a prodejce 1F hybridů s výkonem větším než 3.7 kW.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

abrams píše: Dovolím si kacířskou myšlenku zveřejniti : pro uživatele reálně přínosné FVE systémy jsou a zjevně ještě budou doménou kutilů a výzkumníků jež jsou ochotni tomuto oboru věnovati nemálo času svého i prostředků nemalých .
Dokud kontrolu budou míti nad prostředky spořivými mocipáni , jest to stále područí mocipánů :( .
S tím naprosto souhlasím, sám už jsem několika lidem ohledně FVE radil na co si dát pozor a instalační firmy se hrozně divily, co že si to zákazník vymýšlí a kde k tomu přišel. Třeba jeden kamarád chtěl od nejmenované firmy systém cca 5kWp, takže to znamená 3F měnič a hrozně se divili, když se jich zeptal, jak se měnič popasuje s nesouměrnou spotřebou.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

Mě když přišel 1F 5kW infini, tak v něm byl od CZ distributora nastaven hybridní režim. V nastavení toho režimu byl omezen maximální výkon posílaný do DS na 3600W. Zároveň u toho bylo prohlášení distributora, že takto nastavený měnič splňuje PPDS. Podle mne to v PPDS bude ošetřeno právě tak, že u těch měničů, které by dodaly víc než 3700W se uznává toto omezení. Zároveň ale nesmíš mít více panelů než těch 3700W, jinak ti připojení nepovolí.

Takže tak trochu systém pásek + kšandy :lol:

Jelikož jsem to přepínal do off-gridu, tak jsem nastavení rozdrbal, ale ten limit 3600W jsem tam nechal:
feedin.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

youda píše:Mě když přišel 1F 5kW infini, tak v něm byl od CZ distributora nastaven hybridní režim. V nastavení toho režimu byl omezen maximální výkon posílaný do DS na 3600W. Zároveň u toho bylo prohlášení distributora, že takto nastavený měnič splňuje PPDS. Podle mne to v PPDS bude ošetřeno právě tak, že u těch měničů, které by dodaly víc než 3700W se uznává toto omezení. Zároveň ale nesmíš mít více panelů než těch 3700W, jinak ti připojení nepovolí.
To je fakt jak u blbejch na dvorečku. Takže pro hybrid to uznaj pokud má vnitřní omezení, který jde jednoduše změnit, ale panely ne i když jsem jasně doložil, že při instalaci východ/západ nemůžu ten výkon nikdy překročit, prý je můžu po připojení přemontovat, vzhledem k tomu, že nemám barák na kuří nožce tak po připojení přestavím barák tak, aby měl střechu na jih. To mně fakt hlava nebere. Takže to holt udělám tak, že si panelů připojím kolik budu chtít a provozovateli DS případně oznámím, že v přípojném místě je nainstalovaná UPS s výkonem 5 kW (spotřebiče nad 16A na fázi se musí ohlašovat a v horším případě ze strany provozovatele DS i povolovat)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od youda »

Si omezíš nabíjecí proud a už to není spotřebič nad 16A ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek