Spor s ČEZ Distribuce (muj cez)

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

diablo007 píše:A jim od Kinga stačilo jen tvé tvrzení že je to UPS a nechtěli od toho nějaká data od výrobce? Protože pokud by to bylo tak jednoduché tak je většina axpertu u nás zlegalizovatelna jako UPS
Poslal jsem k dotazu DS od Kinga a to stačilo.
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 363
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od mati »

xmasin píše:
diablo007 píše:A jim od Kinga stačilo jen tvé tvrzení že je to UPS a nechtěli od toho nějaká data od výrobce? Protože pokud by to bylo tak jednoduché tak je většina axpertu u nás zlegalizovatelna jako UPS
Poslal jsem k dotazu DS od Kinga a to stačilo.
Co že jsi tam poslal??
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

FRSO píše:
diablo007 píše:Akorát by se asi nesmělo přes něj přelévat v NT do baterek a mít tedy nulu ve VT co
Ty nejsi povinen odebírat ve VT ,pokud máš dvoutarif, tak oni jen zkontrolovaly abys měl cca 1/3 NT a nic neřešily, teď už ani nesledují tu třetinu. Spousta lidí co měla D25 už většinou nemá nic akumulačního (bojler, akumulačky) a jim to nevadí, stejně jim přispěješ nájmem. Tu nulu stejně mít nebudeš ve VT v zimě.
Proč by nemohla být nula na VT v zimě?
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od josse »

FRSO píše:Tu nulu stejně mít nebudeš ve VT v zimě.
Jo vlastní blbostí tam mám 5kWh, protože jsem zapomněl sirky ve stykači, jinak bych nulu měl. V prosinci mi nasadili nový elektroměr. Nula v VT není vůbec problém.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od tomas »

xmasin píše:
FRSO píše: Tak to můžeš provozovat i Multiplus v režimu UPS když ji nahlásíš, za přetok by tě stejně trestaly jako za Kinga, nebo ne ?
Ne, protože Multiplus pracuje paralelně se sítí, kdežto King ne. Multiplus musí být v případě připojení k DS nahlášen jako mikrozdroj. Klasická výrobna nejde, protože neumí funkce podpory DS.
Já se ptal vysloveně na Kinga resp. PIP MK, nevztahujte moje zjištění na jakékoliv jiná zařízení.
Přesně tak.
V tom případě pokud jim UPS s nabíjeným akumulátorem z jiného zdroje než z distribuční sítě již nevadí, protože to není zdroj paralelně pracující se sítí, což je správné a pravda, potom tedy není problém na takovou UPSku navěšet třeba i 20kW panelů v jedné fázi :yes: Na druhou stranu na to dotaci nikdo nezíská (což stejně ani nevadí a je to dobře) protože to není paralelně pracující zdroj.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

mati píše:Co že jsi tam poslal??
Poslal jsem jim takzvaný datasheet neboli souhrn informací o výrobku. Distribuční soustavu jsem fakt neposílal. :D
nextclick
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 21, 2019 9:10 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od nextclick »

Připojil někdo jako mikrozdroj gridfree modráska? Co po něm chtěli "opruzáckýho" za dokumentaci? Potřebuju se na to připravit a pokud možno to udělat co nejméně bolestně pro obě strany. Díky :)¨
Edit: založím na to vlákno. Nenašel jsem ho tak snad to nebude duplicita.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

nextclick píše:Připojil někdo jako mikrozdroj gridfree modráska? Co po něm chtěli "opruzáckýho" za dokumentaci? Potřebuju se na to připravit a pokud možno to udělat co nejméně bolestně pro obě strany. Díky :)¨
Edit: založím na to vlákno. Nenašel jsem ho tak snad to nebude duplicita.
Modrásek je zdroj takže vše co je potřeba jako u všech hybridu co dodávají do ds
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

nextclick píše:Připojil někdo jako mikrozdroj gridfree modráska? Co po něm chtěli "opruzáckýho" za dokumentaci? Potřebuju se na to připravit a pokud možno to udělat co nejméně bolestně pro obě strany. Díky :)¨
Edit: založím na to vlákno. Nenašel jsem ho tak snad to nebude duplicita.
Pokud neumí požadované funkce podpory sítě, tak půjde připojit pouze jako mikrozdroj bez přetoků.
https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zak ... zdroj.html
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od Pawel »

Prodejce tvrdí je to bez přetoků. ČEZ kterého podpoří i elektroměr prokáže že tam přetoky jsou a je to na pokutu.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

Pawel píše:Prodejce tvrdí je to bez přetoků. ČEZ kterého podpoří i elektroměr prokáže že tam přetoky jsou a je to na pokutu.
Pak je to ale od prodejce klamání zákazníků a pak by na něj teoreticky šlo soudně tu pokutu následně přenést i s následnou pokutou od ČOI
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od ikovlabs »

Problem je ze modrasek normy pro EU plni ale CEZ si prihodil ze pro parametry ochran - tedy hlidani frekvence,napeti pozaduje VARIABILNI nastaveni - coz modrasek neumi.Navic chce celkem slozity projekt s rozkreslenim a popisem kde ceho.
Takze zatim je to tak - kdyz legalne k DS tak - bednu + projekt za desitky kKc...Zrovna cekam na jejich vyjadreni k tomu.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

I proto mně dnes vychází nejlépe nahlásit Axpert King jako UPS a na ní navěsit vše co potřebuju. Je to sice dražší řešení, ale získám i zálohu pro případ výpadku DS. A pokud chce někdo ongrid bez zálohy, tak za zajímavou cenu jsou střídače SolaX, které požadované funkce mají a nejsou o tolik dražší než modrásek.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od diablo007 »

xmasin píše:I proto mně dnes vychází nejlépe nahlásit Axpert King jako UPS a na ní navěsit vše co potřebuju. Je to sice dražší řešení, ale získám i zálohu pro případ výpadku DS. A pokud chce někdo ongrid bez zálohy, tak za zajímavou cenu jsou střídače SolaX, které požadované funkce mají a nejsou o tolik dražší než modrásek.
Že by byl dražší to nevím. Dáš mu 100ah starší olovo nastavis nabíjecí proud 10A a zbytek jde do spotřeby baráku stejně jako u modráska . 5kw stojí u MK 17t to je 3400/kW takže obdoda modráska . U mk je nějaká ztráta na konverzi v režimu pricucavani to ano ale na druhou stranu kdykoliv doplnila baterky a začneš ho využívat i s baterkami u modráska to také jde ale pořád to bude rizikové zboží ohledně přetoků
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

diablo007 píše: Že by byl dražší to nevím. Dáš mu 100ah starší olovo nastavis nabíjecí proud 10A a zbytek jde do spotřeby baráku stejně jako u modráska . 5kw stojí u MK 17t to je 3400/kW takže obdoda modráska . U mk je nějaká ztráta na konverzi v režimu pricucavani to ano ale na druhou stranu kdykoliv doplnila baterky a začneš ho využívat i s baterkami u modráska to také jde ale pořád to bude rizikové zboží ohledně přetoků
Dražší jsem myslel pro první pořízení, když přepočítáš cenu/výkon, tak to vychází obdobně.
nextclick
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 21, 2019 9:10 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od nextclick »

xmasin píše:A pokud chce někdo ongrid bez zálohy, tak za zajímavou cenu jsou střídače SolaX, které požadované funkce mají a nejsou o tolik dražší než modrásek.
Moc prosím o konrétní typ toho solax měniče. Je to tenhle? https://www.ecoprodukt.cz/e/79762 tedy typ SolaX X1 AIR X1-3.0 ?
Trochu mi hapruje názvosloví modrásek je považován za gridfree a SolaX X1 AIR X1-3.0 je mezi on-grid přijde mi že to je to samé.
Trošku jste mne teď nahlodali jestli pro případné rozšíření nebude lepší modráska prodat a koupit SolaX X1 AIR X1-3.0 ? Vůbec jsem nepochopil jestli umí omezit přetok do DS a jestli je lepší.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od xmasin »

nextclick píše: Moc prosím o konrétní typ toho solax měniče. Je to tenhle? https://www.ecoprodukt.cz/e/79762 tedy typ SolaX X1 AIR X1-3.0 ?
Trochu mi hapruje názvosloví modrásek je považován za gridfree a SolaX X1 AIR X1-3.0 je mezi on-grid přijde mi že to je to samé.
Trošku jste mne teď nahlodali jestli pro případné rozšíření nebude lepší modráska prodat a koupit SolaX X1 AIR X1-3.0 ? Vůbec jsem nepochopil jestli umí omezit přetok do DS a jestli je lepší.
Modrásek je označení pro ongrid měniče prodávané fimrou i4wifi i jinými. Oni to nazvali gridfree, ale v principu to je stále ongrid měnič, který k provozu potřebuje synchronizaci s DS. Jeho výhodou je, že umožňuje připojit proudový senzor, který reguluje výkon měniče tak, aby co nejvíce omezil přetoky do DS.
Co se týče SolaXu tak bych vybíral ze zde dostupných https://gbc-solino.cz/produkty/fv-stridace/solax-2/.
Pro budoucí rozšíření bych asi vybral typ Solax X1 – AIR verze X1-3.3, ten by, dle všeho, měl umět spolupracovat s limiterem.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od marko250 »

Jen ať si příjde šáhnout na mou FVE nějaký čezchytrák,moc šancí mu nedávám,do té doby o sobě nemíním nic zveřejňovat v jejich registrech :-) :
elektrikar.jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od Frenky »

marko250 píše:Jen ať si příjde šáhnout na mou FVE nějaký čezchytrák,moc šancí mu nedávám,do té doby o sobě nemíním nic zveřejňovat v jejich registrech :-) :
elektrikar.jpg
V mládí mě učili.

Etentýky dva špalíky
Vyletěl čert z elektriky ....

a to ještě netušili, že budu něco mít z elektrikou :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=7TT0BQzsK38
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Spor s ČEZ Distribuce

Příspěvek od brin »

Dneska jsem se bavil s člověkem z ČEZ distribuce na Pardubicku. Naprosto pohoda týpek, sám je kutil domácí do FVE, jasně řekl, že když nebudou přetoky do sítě velké a člověk bude opatrný a zajistí, aby bylo vše košer a aby nemohlo dojít k ohrožení lidí při výpadku sítě, že to nikdo řešit nebude. Takže nic nehlásit a stavět. Ideálně podle norem, aby to mohlo dostat i revizi (osobně si ji nechám udělat kvůli pojistce).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek