Skladování letní energie na zimu

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Mirek123 »

josse píše:
Mirek123 píše:je tam nejaka smes urcena primo pro primar TC. Smrdi to po lihu a je to zelene. Mam to namichane na -12 stC, je to ale uplne zbytecne. Stacilo by -5 st pro sichr. Teplota nejde pod nulu za celou sezonu (3 roky provozu). Ale treba prijde poradne zima a kolektor- akumulator vychladne vic. Jinak kdyz se takhle v breznu otepli a je slunko, tak asi za 2 dny zacne pooooomalu stoupat (po desetinkach stC) i teplota "solanky".
Můj názor je, že tohle už se dá vylepšit pouze radiátorem vzduch/nemrznoucí kapalina, který v létě ten zemní kolektor ještě trochu přihřeje. Nevýhoda pak by byla nemrznoucí namíchaná na -25 a tudíž by měla menší vodivost, což by se muselo kompenzovat čerpadly...
Myslim, ze davat prebytky tepla do zemniho kolektoru je dobra myslenka ALE:
v zari jde z kolektoru 16 stC, za leto bych ho dohral na 22 stC. A v lednu (kdyz uz fakt potrebuji mnoho tepla na co nejvyssi energ. hladine -COP-) by byla teplota stejna, jako bez letni akumulace. Zvysilo by se totiz (pri vyssi teplote) vyzarovani tepla do atmosfery. V rijnu a listopadu je teplota kolektoru prizniva vzhledem k COP i bez letniho predehrevu.
Takze muj nazor - neco bych pres leto uchoval a zlepsil tak COP listopad- prosinec, ale cena/vykon nestoji za to.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Mirek123 »

leinad píše:pozreli ste si tento odkaz
https://www.bing.com/videos/search?q=He ... =%2Fvideos!
zaujimave že, lebo podľa záverov a prípomienok väčšiny z vás by to fungovať nemalo a tam to fičí jedna radosť.
akumulatory HE3DA fici taky jedna radost. A Hundai ma prvni auto na vodik a taky bez problemu.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od kodl69 »

Opět se musím ozvat. Všechny tepelný čerpadla a kolektory jsou technický zařízení s konečnou životností. I ta pec má konečnou životnost. Uvažuje někdo z vás jak mu pořizovací cena a cena za obnovu zařízení změní cenu energie na topení? zkuste si tohle: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... i-tzb-info Každej si může zadat svoje specifický podmínky a porovnat. Mě třeba TČ vychází jako jednoznačně nejdražší. Objekty s nízkou spotřebou energie vychází nejlíp na el. přímotopy - sice dražší energie, ale minimální náklady na pořízení a údržbu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Mirek123 »

kodl69 píše:Opět se musím ozvat. Všechny tepelný čerpadla a kolektory jsou technický zařízení s konečnou životností. I ta pec má konečnou životnost. Uvažuje někdo z vás jak mu pořizovací cena a cena za obnovu zařízení změní cenu energie na topení? zkuste si tohle: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... i-tzb-info Každej si může zadat svoje specifický podmínky a porovnat. Mě třeba TČ vychází jako jednoznačně nejdražší. Objekty s nízkou spotřebou energie vychází nejlíp na el. přímotopy - sice dražší energie, ale minimální náklady na pořízení a údržbu...
Souhlasim. Moje cisla - TC zeme voda celkove 165 000 Kc. Vse ale svepomoci. Kolega chladar mi postavil i samotne TC (scroll kompresor 2,4 kW prikon + vymeniky + ochrany) . Svepomoci pak integrace do systemu vytapeni, elektronika rizeni a pudni kolektor. Kdyby to stalo realnych 450 000 tak je to sebevrazda - to bych mohl topit elektrikou mnoho a mnoho let. I vzduchac za 250 000 je nenavratny a jeste furt odmrazuje a huci. Ale FVE s akumulaci je na tom podobne :-))
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Vitek »

Mirek123 píše:
kodl69 píše:Opět se musím ozvat. Všechny tepelný čerpadla a kolektory jsou technický zařízení s konečnou životností. I ta pec má konečnou životnost. Uvažuje někdo z vás jak mu pořizovací cena a cena za obnovu zařízení změní cenu energie na topení? zkuste si tohle: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... i-tzb-info Každej si může zadat svoje specifický podmínky a porovnat. Mě třeba TČ vychází jako jednoznačně nejdražší. Objekty s nízkou spotřebou energie vychází nejlíp na el. přímotopy - sice dražší energie, ale minimální náklady na pořízení a údržbu...
Souhlasim. Moje cisla - TC zeme voda celkove 165 000 Kc. Vse ale svepomoci. Kolega chladar mi postavil i samotne TC (scroll kompresor 2,4 kW prikon + vymeniky + ochrany) . Svepomoci pak integrace do systemu vytapeni, elektronika rizeni a pudni kolektor. Kdyby to stalo realnych 450 000 tak je to sebevrazda - to bych mohl topit elektrikou mnoho a mnoho let. I vzduchac za 250 000 je nenavratny a jeste furt odmrazuje a huci. Ale FVE s akumulaci je na tom podobne :-))
Ahoj nechci tě vyvádět z omylu ale u mě mám zjištěno že je celkem jednoduché se obléct, zatopit zasportovat.
ale největší průser je ten že před vedrem se nesvlíkneš a mít za 160 + jednočinny system je nesmysl a to fakt.
navíc s tim za pomocí FVE nemůžeš dělat skoro nic.
Takže nabízím přehodnot situaci a kup si klimu tu mužeš použít na chlazení i topení... TČ je sice luxus ale ekonomický nesmysl...

Co je pro jednoho gut pro druhého je blbost atd.. stejně jako já v létě topím podlahovkou na hajzlu a zároven chladím. proč? nesnášim studenou dlažbu.... ( Marko zná)
leinad
Příspěvky: 43
Registrován: stř úno 13, 2019 3:52 am

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od leinad »

dajme tomu analogiu s Pb akumulátorom bežným štartovacím,
môžme z neho odobrať viac energie, ako sme doň dali?

ak je aku nabitá je znej možné odoberať max. štartovaci prúd a dá sa to donekonečná?- pokiaľ sa nezvýši vnútorný odpor. ak budete pokračovať Pb aku môžte zničiť. namrzaním ľadu sa bude zvyšovať odpor toku tepla z vody do soľanky.

podľa plochy článkov je možné odoberať trvale určitý prúd a da sa to donekonečná?- pokiaľ sa nevyčerpa kapacita, ak to prekročíte u Pb aku môžete ho zničiť. odoberaním výkonu bude voda aj dalej namrzať, ak zamrzne zničite aku.

pozrite, koľko investujete do rôzných ochrán vašich aku, vo Fotoelektrárňach.

A tak ako dimenzujeme aku. podľa potreby prevádzky, tak sa dá naprojektovať aj ľadový akumulátor

zabudol som, každy akumulátor sa musí dobíjať, tento sa dá dobíjať z rôznych zdrojov.

a aký ma táto téma názov?
"Skladování letní energie na zimu", ponuknite mi niečo na uloženie energie z leta na zimu s rovnakou ekonomikou, máte?
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Mirek123 »

leinad píše:dajme tomu analogiu s Pb akumulátorom bežným štartovacím,
môžme z neho odobrať viac energie, ako sme doň dali?

ak je aku nabitá je znej možné odoberať max. štartovaci prúd a dá sa to donekonečná?- pokiaľ sa nezvýši vnútorný odpor. ak budete pokračovať Pb aku môžte zničiť. namrzaním ľadu sa bude zvyšovať odpor toku tepla z vody do soľanky.

podľa plochy článkov je možné odoberať trvale určitý prúd a da sa to donekonečná?- pokiaľ sa nevyčerpa kapacita, ak to prekročíte u Pb aku môžete ho zničiť. odoberaním výkonu bude voda aj dalej namrzať, ak zamrzne zničite aku.

pozrite, koľko investujete do rôzných ochrán vašich aku, vo Fotoelektrárňach.

A tak ako dimenzujeme aku. podľa potreby prevádzky, tak sa dá naprojektovať aj ľadový akumulátor

zabudol som, každy akumulátor sa musí dobíjať, tento sa dá dobíjať z rôznych zdrojov.

a aký ma táto téma názov?
"Skladování letní energie na zimu", ponuknite mi niečo na uloženie energie z leta na zimu s rovnakou ekonomikou, máte?
Ano, velice maly teplotni rozdil solanka - smes voda+led a k tomu vykonne promichavani muze castecne fungovat. Ale teplota 0 stC je podle me dost nizka pro rozumny COP.
A neni lepsi ten led po zime vyhodit a napustit z vodovodu 10 kubiku nove vody? :-)) Aneb 6500 kWh za cenu 10 kubiku vody.
PapoS
Příspěvky: 172
Registrován: úte zář 01, 2015 9:56 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od PapoS »

Toto je zaujimavy zemny register. https://m.facebook.com/Semargl.sro/phot ... &source=54
Labyrint pod zakladmi odizolovany pur panelmi. Myslim ze postavili cez 10 domov s tym. Rovno to ide do rekuperacie takze cez leto chladi, cez zimu predohrieva vzduch.
5kWp Solyndra + 3f Fronius Symo Hybrid 4kW https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=2638
leinad
Příspěvky: 43
Registrován: stř úno 13, 2019 3:52 am

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od leinad »

Mirek123 píše:
leinad píše:pozreli ste si tento odkaz
https://www.bing.com/videos/search?q=He ... =%2Fvideos!
zaujimave že, lebo podľa záverov a prípomienok väčšiny z vás by to fungovať nemalo a tam to fičí jedna radosť.
akumulatory HE3DA fici taky jedna radost. A Hundai ma prvni auto na vodik a taky bez problemu.
dokažeš ich akurát kúpiť a Tč si si zbastlil sám, tento ľadový aku so svojími skusenosťami zvládneš bez problémov, aj náklady si vieš odhadnúť, ked si budoval pôdny kolektor. Ja by som ho nemohol vybudovať, môj pozemok je celý 630m3. Tu by si mi mohol helfnuť ak budeš ochotný.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od kodl69 »

Na druhou stranu, ta voda nemusí na trubkách dost dlouho namrzat, pokud se to bude v nádrži aspoň nepatrně hejbat - rybník ani potok taky nezamrzne odspodu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
leinad
Příspěvky: 43
Registrován: stř úno 13, 2019 3:52 am

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od leinad »

Mirek123 píše:
leinad píše:dajme tomu analogiu s Pb akumulátorom bežným štartovacím,
môžme z neho odobrať viac energie, ako sme doň dali?

ak je aku nabitá je znej možné odoberať max. štartovaci prúd a dá sa to donekonečná?- pokiaľ sa nezvýši vnútorný odpor. ak budete pokračovať Pb aku môžte zničiť. namrzaním ľadu sa bude zvyšovať odpor toku tepla z vody do soľanky.

podľa plochy článkov je možné odoberať trvale určitý prúd a da sa to donekonečná?- pokiaľ sa nevyčerpa kapacita, ak to prekročíte u Pb aku môžete ho zničiť. odoberaním výkonu bude voda aj dalej namrzať, ak zamrzne zničite aku.

pozrite, koľko investujete do rôzných ochrán vašich aku, vo Fotoelektrárňach.

A tak ako dimenzujeme aku. podľa potreby prevádzky, tak sa dá naprojektovať aj ľadový akumulátor

zabudol som, každy akumulátor sa musí dobíjať, tento sa dá dobíjať z rôznych zdrojov.

a aký ma táto téma názov?
"Skladování letní energie na zimu", ponuknite mi niečo na uloženie energie z leta na zimu s rovnakou ekonomikou, máte?
Ano, velice maly teplotni rozdil solanka - smes voda+led a k tomu vykonne promichavani muze castecne fungovat. Ale teplota 0 stC je podle me dost nizka pro rozumny COP.
A neni lepsi ten led po zime vyhodit a napustit z vodovodu 10 kubiku nove vody? :-)) Aneb 6500 kWh za cenu 10 kubiku vody.
Mirku ty to stále chceš miešať, figel je práve v tom,že sa vytvori ľad navrchu a práve tou anomáliou vody rastie do hlbky a nie do bokov, aby nemohol zamrznúť cely povrch, ostáva nezamrznutá vrstva okolo steny, aby nedošlo k poškodeniu.
Pri nabíjaní sa teplo práve pridáva po obvode.
No vidíš a už máš aj zaujímavu otázku a nepovedz, že si si na ňu aj neopovedal :D je tam ešte viac toho na začiatku som to avizoval. Vidiš, tomu hovorím konštruktivita, to okolo ten balast, bez neho by to nebola správna zábava.

mne sice vyšlo po takom skusmom výpočte iné číslo, ale ked to ešte raz prepočítaš možno sa zijdeme vo výsledku. aj tak je zaujímavý.
Ani ine akumulátory nevybíjaš na 100%
a myslim , že pár m2 termo panelov, prípadne vzdušných kolektorov sa na môj pozemok by sa zmestilo, len ten čas mať.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od kodl69 »

Na slovensku v horách bych o jiným topení než dřevem neuvažoval. Akorát je dobrý to zakomponovat do domu už při stavbě, což u mě neproběhlo. Přemisťování dřeva po schodech je chyba...
Dřevem topím už cca 17 let - zhruba 80-95% tepla je ze dřeva, mění se to podle okamžité situace a nálady.
Momentálně používám těžkou akumulační pec se zplynováním dřeva, tj bez roštu, a oproti nějakejm krbovejm vložkám podstatně větší komfort. Odpoledne se naloží do pece, zatopí, a večer se jenom zavře přívod vzduchu, aby protahováním vzduchu pec nevychládla. Teplota interiéru je min. 22°C někdy odpoledne, max 26°C teď. Když přimrzne víc, tak ještě nastane lehký přiložení někdy ve večerních hodinách, a když bude víc než -30°C, tak se holt bude muset topit ráno a večer... Do krbové vložky musíš přikládat co hodinu, když to nehoří plamenem tak to zanáší komín dehtem a nedá se to moc regulovat... Systémy s teplovodním rozvodem jsem zavrhl kvůli ceně a nespolehlivosti a značně omezené životnosti.
Pec jsem si postavil po dlouhým sbírání informací a bádání a jedné pokusné na chatě - sám, co za to chcou kamnáři je taky nesmysl, ostatně už jenom cena dvířek od HAKR company je dost otřesná... je to podobný jako u TČ. Akorát já budu na opravu potřebovat kousek šamotové desky, kamnářskou hlínu a možná vodní sklo do šamotové směsi, oprava TČ bude jistě závislá na externitách, stejně jako jeho provozování.
Hlavní kouzlo dřeva vidím v tom, že mám na zahradě dřevo, který mi zajistí vytápění i na zimu 2025/2026. Dýl to není dobrý skladovat. Pozvolna, od zásoby která mi sotva vyšla do jara a sháněl jsem nad jarem palety a pod. odpadní dřevo, jsem se dopracoval k tomuto, nejvíc jsem přidal loni, kdy cena kůrovcovýho dřeva šla fakt dolů a byla i levná doprava.
Na slovensku v horách bych o jiným topení než dřevem neuvažoval. Akorát je dobrý to zakomponovat do domu už při stavbě, což u mě neproběhlo. Přemisťování dřeva po schodech je chyba...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
leinad
Příspěvky: 43
Registrován: stř úno 13, 2019 3:52 am

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od leinad »

kodl69 píše:Na druhou stranu, ta voda nemusí na trubkách dost dlouho namrzat, pokud se to bude v nádrži aspoň nepatrně hejbat - rybník ani potok taky nezamrzne odspodu...
tam to ale hajcuje geo teplo, aj ked Mirek vraví, že teplo akumulované zo slnka v lete, ale kto ho vie, lebo aj na Sibíri rieky teču pod ľadom. A u neho slnko dokáže dostať teplo cez leto do hlbky 1,8m. Kto ho vie aká bude teplota na Sahare v hlbke 1,8m, ked je tam "leto" celých 365 dní. ;)
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Mirek123 »

leinad píše:
Mirek123 píše:
leinad píše:dajme tomu analogiu s Pb akumulátorom bežným štartovacím,
môžme z neho odobrať viac energie, ako sme doň dali?

ak je aku nabitá je znej možné odoberať max. štartovaci prúd a dá sa to donekonečná?- pokiaľ sa nezvýši vnútorný odpor. ak budete pokračovať Pb aku môžte zničiť. namrzaním ľadu sa bude zvyšovať odpor toku tepla z vody do soľanky.

podľa plochy článkov je možné odoberať trvale určitý prúd a da sa to donekonečná?- pokiaľ sa nevyčerpa kapacita, ak to prekročíte u Pb aku môžete ho zničiť. odoberaním výkonu bude voda aj dalej namrzať, ak zamrzne zničite aku.

pozrite, koľko investujete do rôzných ochrán vašich aku, vo Fotoelektrárňach.

A tak ako dimenzujeme aku. podľa potreby prevádzky, tak sa dá naprojektovať aj ľadový akumulátor

zabudol som, každy akumulátor sa musí dobíjať, tento sa dá dobíjať z rôznych zdrojov.

a aký ma táto téma názov?
"Skladování letní energie na zimu", ponuknite mi niečo na uloženie energie z leta na zimu s rovnakou ekonomikou, máte?
Ano, velice maly teplotni rozdil solanka - smes voda+led a k tomu vykonne promichavani muze castecne fungovat. Ale teplota 0 stC je podle me dost nizka pro rozumny COP.
A neni lepsi ten led po zime vyhodit a napustit z vodovodu 10 kubiku nove vody? :-)) Aneb 6500 kWh za cenu 10 kubiku vody.
Mirku ty to stále chceš miešať, figel je práve v tom,že sa vytvori ľad navrchu a práve tou anomáliou vody rastie do hlbky a nie do bokov, aby nemohol zamrznúť cely povrch, ostáva nezamrznutá vrstva okolo steny, aby nedošlo k poškodeniu.
Pri nabíjaní sa teplo práve pridáva po obvode.
No vidíš a už máš aj zaujímavu otázku a nepovedz, že si si na ňu aj neopovedal :D je tam ešte viac toho na začiatku som to avizoval. Vidiš, tomu hovorím konštruktivita, to okolo ten balast, bez neho by to nebola správna zábava.

mne sice vyšlo po takom skusmom výpočte iné číslo, ale ked to ešte raz prepočítaš možno sa zijdeme vo výsledku. aj tak je zaujímavý.
Ani ine akumulátory nevybíjaš na 100%
a myslim , že pár m2 termo panelov, prípadne vzdušných kolektorov sa na môj pozemok by sa zmestilo, len ten čas mať.
jo, mas pravdu, spletl jsem se. V 10 m3 se odebere 930 kWh energie pri zamrznuti. Nejak jsem se ukliknul.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od kodl69 »

To záleží na množství vody v půdě. Jestli je teplo ze slunkla nebo ze země je celkem jedno, podstatný je, že voda má nejvyšší hustotu při 4°C. Nad i pod touto teplotou je její hustota nižší. Teď je otázka, kde je lepší mít ten výměník, jestli nahoře a hrát na teplou vodu ohřátou slunkem a nebo dole, a díky tomu zajistit nezamrznutí systému. Možná mít oba, nebo ho nějak přesunovat. Podle mě, pokud bude výměník u spodu a bude tam aspoň náznak proudění a cyklickej provoz, tak by zamrznout nemusel, pokud nebude mít teplotu -20°C kvůli malé ploše.
A ty zemní kolektory taky nejsou výhra, vím o stavbě, kde je na cca 400-600m2 podlahové plochy cca 1000m2 zemní kolektor, těsně u potoka, v podstatě pod hladinou vody, a sníh se na tom drží do konce června. je to cca 500m nad mořem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Mirek123 »

leinad píše:
kodl69 píše:Na druhou stranu, ta voda nemusí na trubkách dost dlouho namrzat, pokud se to bude v nádrži aspoň nepatrně hejbat - rybník ani potok taky nezamrzne odspodu...
tam to ale hajcuje geo teplo, aj ked Mirek vraví, že teplo akumulované zo slnka v lete, ale kto ho vie, lebo aj na Sibíri rieky teču pod ľadom. A u neho slnko dokáže dostať teplo cez leto do hlbky 1,8m. Kto ho vie aká bude teplota na Sahare v hlbke 1,8m, ked je tam "leto" celých 365 dní. ;)
Rybnik nezamrzne kvuli obrovske akumulaci zeme pod dnem a proto ze se zmensi prenasni energie vertikalnim proudenim vody. Diky 4st anomalii se cyklus prenaseni energie vzduch-dno temer zastavi. Prispiva k tomu i led, ktery je vetsi "izolant" nez voda.
Geo teplo v 1,8m tvori nepatrny zlomek tepelneho toku, zasadni cast je ale akumulace od slunce. Neni na Sibiri permafrost ? Vecne zmrzla puda? A i tam sviti slunko.
Saharu jsem nemeril.
leinad
Příspěvky: 43
Registrován: stř úno 13, 2019 3:52 am

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od leinad »

kodl69 na prelome tisícročí som bol toho zástancom aj ja vymenil som 25kw dakon za drevoslyňujúci kotol v Tatrách bola výchrica ja som nakúpil drevo a priebežne som dokupoval. Medzi tým som ešte v ňom pálil poškodené obylie, pretože mám aj farmu, a kupil som si aj pec, do ktorej sa v pohode zmestil balik- kocka o váhe 20kg slamy, ktorej som mal dostatok, celý čas som kúril do aku nádrže 2,6m3 a z nej podlahové kurenie.
V 2016 som presedlal radikálne na zemný plyn, kúpil som kondenzačný kotol, prečo? POHODLIE prestala ma baviť ta "honička", dom v dedine a farma asi 2,5 km od domu, ročne spálim asi 2000m3 plynu aj na varenie a teplu vodu. to je cena za ten čas čo som získal.a pohodlie v dome to ide na auto. na farme je to pochopitelne drevo a PB plyn nadôležité a rýchle drobnosti.
Mirek123
Příspěvky: 70
Registrován: pát čer 07, 2019 8:23 pm

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od Mirek123 »

kodl69 píše:To záleží na množství vody v půdě. Jestli je teplo ze slunkla nebo ze země je celkem jedno, podstatný je, že voda má nejvyšší hustotu při 4°C. Nad i pod touto teplotou je její hustota nižší. Teď je otázka, kde je lepší mít ten výměník, jestli nahoře a hrát na teplou vodu ohřátou slunkem a nebo dole, a díky tomu zajistit nezamrznutí systému. Možná mít oba, nebo ho nějak přesunovat. Podle mě, pokud bude výměník u spodu a bude tam aspoň náznak proudění a cyklickej provoz, tak by zamrznout nemusel, pokud nebude mít teplotu -20°C kvůli malé ploše.
A ty zemní kolektory taky nejsou výhra, vím o stavbě, kde je na cca 400-600m2 podlahové plochy cca 1000m2 zemní kolektor, těsně u potoka, v podstatě pod hladinou vody, a sníh se na tom drží do konce června. je to cca 500m nad mořem.
No ja si myslim, ze ten system MUSI byt navrzeny na zamrznuti. Jinak z neho neodeberes tu brutalni energii (pri zmene skupenstvi). A pokud tam bude neco jako trubka (kolektor) se solankou, tak ta musi mit teplotu pod nulou aby se mohla ta energie odebirat. Aby se z vody stal led. A proc by ta voda ochlazena na 0stC (4 stupnova voda tam jiz davno neni) mela zmrznout nekde jinde nez na te trubce(kolektoru).
leinad
Příspěvky: 43
Registrován: stř úno 13, 2019 3:52 am

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od leinad »

Mirek123 moja skúsenosť. Na farme som v zime na sneh musel preložiť baličkovanu slamu, možno 500 baličkov, takže to bol asi 8x15m v základni stoh, na jar som ho odpratal a pôda pod ním nebola zamrznutá. Odkiaľ sa tam vzalo to teplo, ktoré rozmrzlo zamrznutu pôdu u nás aj v hlbke 0,8-1m.
ten permafrost je iba škrupina, pod ním je to normálne. Ja si myslim že vplyv slnka je citeľný tak do 0,5m
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Skladování letní energie na zimu

Příspěvek od JiříK »

leinad píše:
JiříK píše:Vosk. Akumulační nádrž plná vosku. Dokonce se to prodává a je to sviňsky drahé. Princip ukládání energie tuhé -kapalné skupenství.
to je fakt iba výstrel do tmy popíš aspoň jednu výhodu proti vode a ja som náročnejši - "Skuste mi ponuknúť nejake iné medium, ktotre predči vodu, ale vo všetkom, nie iba jednom kriériu."
Teplota změny skupenství ! Ale za ty prachy bych si tu akumulačku teda nekoupil... Heblo velikosti veliké lednice za 100 tisíc...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek