Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je pát lis 16, 2018 3:12 pm

Axpert VM III

Měniče Axpert

Axpert VM III

Příspěvekod vk_1 » čtv lis 01, 2018 10:23 pm

Nikde jsem to tu nenašel, tak zakládám téma.
Letošní novinka od Voltronic Power: http://www.voltronicpower.com/oCart2/in ... uct_id=196

Zatím ho nikde nevidím v maloobchodě, ale pod svojí značkou ho prodává MPPSolar:
https://www.mppsolar.com/v3/pip-gk-series/
Link na Aliexpress:
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 3604NJYoI3

Jestli se dívám správně, tak neumí paralelní provoz. Nikde jsem ani nenašel spotřebu naprázdno.

Kdybyste někdo měli osobní zkušenost s tímhle novým Axpertem, dejte vědět. Díky
vk_1

Re: Axpert VM III

Příspěvekod kodl69 » čtv lis 01, 2018 10:42 pm

taky by mě to zajímalo, hlavně nějakej popis komunikace s BMS, kde předpoládám možnost omezení nabíjecího proudu podle BMs a přepnutí na síť podle údaje z BMS, ale předpokládám. O něco podobnýho se zajímá soused, 5kW verze je pro něj na hranici.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod marko250 » pát lis 02, 2018 7:53 am

Ty parametry snad píše sekretářka,dají vedle sebe u jmenovitého výkonu 5000VA/5000W a ostatní tu kolonku už rači marketingově přepíší jen na W. A realita bude sotva 4000W.Jinak inovace moderním směrem,komunikace BT,kabel,napojení na BMS(ale jakou),vysokonapěťové FV pole.Paraelní spojení určitě příjde ,jako u předchozích modelů,i tak se dají koupit dva do domu a provozovat zvlášť,jen rozdělit okruhy rozumně,ať se to nepotká na jednom měniči.Drsná je pošta z Německa na Ali- 98doláčů.
Mimochodem k tomu výkonu měniče,co kdyby se teda koupil tento jeden a k němu 2x GridFree měnič s limiterem SUN-2000G s tím,že by je spínalo nějaké měření odběru na Axpertovi.Jaké to má náběhy,popřípadě kdyby jely klasicky zaplé,jakou mají ty gridfree vlastní spotřebu bez práce?Pokud by 4kWp FV pole stačilo ,tak by se vyřešil i souběh tří spotřebičů v domě s rezervou.
JZ-50°/20xChaori<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar<davá2750W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 58.4VDC LFP4/370A+Li-ion/300A<uloží 35kWh>,měnič PJ 10 kW<dává stále 8600W>
marko250

Příspěvekod rva » pát lis 02, 2018 9:44 am

Některé věci mohou být užitečné.
1. Timer - vypadá to, že je možné nastavit, aby se automaticky v určitou dobu přepínal na síť a třeba dobíjel baterie (u nás asi v době nízkého tarifu). Toto jsem u MPPTSolar požadoval před lety, kdy to nešlo, protože měnič neměl hodiny.
2. Pro někoho třeba provoz bez baterií. Z návodu nechápu, jak to má fungovat,
a/jestli jede měnič on grid (a tedy s nebezpečím přetoků),
b/ nebo běží na energii z panelů a případnou chybějící dodá nabíječ z DS (tedy bez přetoků)
c/ nebo se při nedostatku energie z panelů přepne na DS
Jinak preferuji nižší napětí stringů, protože mně po panelech různě běhají stíny a dávám kratší stringy paralelně.

Příspěvekod dracekvo » pát lis 02, 2018 2:19 pm

Mě se taky vysokonapěťové pole v domácích podmínkách nelíbí. Taky mi občas po panelu přeběhne stín a hlavně je pak problém v postupném rozšiřování. Člověk buď musí hodit na střechu 15 panelů, nebo nic. Nehledě na to, že ani teď těch 15 panelů nemám.
Ale chápu že zase přímá spotřeba z panelů bude efektivnější. Což asi ostrovníky moc netrápí. Ty by spíš ocenili optimalizaci volnoběžné spotřeby.
A úplně nejvíc bych ocenil možnost zap/vyp měniče přes relé.

A komunikace s balancérem podle mě taky netřeba. Stačilo by opět další relé, kterým bych omezil nabíjecí proud podle nastavené hodnoty. Bylo by to mnohem univerzálnější.

Tj. dva beznapěťové kontakty by vyřešili celkem zajímavé problémy. Prvním bych si zapínal a vypínal měnič a druhým omezoval nabíjecí proud třeba na 1A.
Co tak sepsat dopis našich požadavků a odeslat ho výrobci jménem mypower komunity?
2850Wp, 500Ah LiFePO 48V - rozebráno, odstaveno. Měnič PJ 5000W 48V od matěje na prodej
eauto Peugeot ION 2012, koupeno 2018 58 tis km, nyní 60 tis km
dracekvo

Příspěvekod kodl69 » pát lis 02, 2018 7:56 pm

Nevím, kde bereš 15 panelů. píšou MPPT 120 až 450V, což jsou podle minimumálně 4 panely, aby to začlo fungovat, a maximum 10 (11?) aby to mělo v zimě nějakou rezeru na VOC. Naopak já musím přidávat po 3 kusech, a další 3 ks na střechu už nedám, ale jeden by se vešel. Samozřejmě 300V DC vyžaduje trochu elektrikářskej přístup, a ne bastlení, jak jsem někde viděl na fotce měděný neizolovaný vodiče na trámech... Soused bude v průběhu zimy asi jeden kupovat, a na jaře by se to mělo zprovoznit, tak uvidíme...

S tím dopisem je to zajímavá myšlenka, ale když u něj nebude objednávka aspoň na 50ks, tak to asi nikdo nebude ani číst.
Komunikace s BMS je "optional" ale kdyby měli aspoň nějakej nástřel, bylo by to jednodušší.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod dracekvo » pát lis 02, 2018 8:40 pm

Aha, to minimum jsem nějak přehlédl. Nějak sem bral, že minimum bude aspoň 300V a s výpočtem panelů sem trošku ulít :D

No dopis se zkusit může. Napsat něco jako že jsme komunita solárníků, kde někteří o axpertech uvažují a chybí jim tam nějaká fičura, kterou nenabízí ani konkurence a když by vyslišeli přání zákazníků, tak jich jistě budou mít víc, protože budou mít konkurenční výhodu.
Ty 2-3 programovatelné vstupy by byla HW úprava a jistě by stála nějaké peníze na vývoji. Ale bylo by to velice univerzální rozhraní bez nutnosti nějak složitě komunikovat s BMS. Některé chytřejší bms umí spínat relé. Dokonce to myslím umí i oblíbený cellog.
Nebo alespoň udělat SW úpravu, kde by šlo na nějakých adresách ovládat jednotlivé komponenty. tj. mppt zap/vyp, bypass relé zap/vyp, invertor zap/vyp, omezení nabíjecího proudu na nastavenou hodnotu zap/vyp.
Takže komunikaci s bms by jste si zařídili nějak externě (třeba arduino/raspberry pi/PLC) a pak jen pomocí už existující komunikace celkem konfortně ovládali jednotlivé axperty.
Dokonce by se tam i vyřešil požadavek zapnutí paraelního axperta v určitém čase, nebo podle aktuální zátěže na prvním hlavním axpertu. Jak nad tím člověk bude mít kontrolu, fantazii se meze nekladou.
A nejspíš by tahle fičura šla nahrát i do starších verzí axpertu.

Za zkoušku člověk nic nedá. Já každopádně nevládnu Aj tak bravůrně, abych dokázal napsat dopis oficiálním stylem, že by se s ním nějakej vyšší management namáhal číst.
2850Wp, 500Ah LiFePO 48V - rozebráno, odstaveno. Měnič PJ 5000W 48V od matěje na prodej
eauto Peugeot ION 2012, koupeno 2018 58 tis km, nyní 60 tis km
dracekvo

Zpět na Axpert