Uchyceni panelu

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

Ahoj,

momentalne resim montaz panelu na strechu. Mam stresni taskove drzaky a premyslim jak uchytit panely na profily.

Pohravam si s myslenkou nahradit solarni profil (170Kc/m) obycejnym hlinikovym jeklem 40x40x2 (100Kc/m).

Uchyceni k hakum bych udelal zavitovou tyci provrtanou skrz jekl. Panely sem myslel, ze do jejich montaznich otvoru, provlecu na zemi delsi zavitovku a z obou stran ji utahnu matkou, zavitovka tedy bude drzeet v panelu. na strese potom zavitovku zastrcim do jeklu predvrtanych otvoru a ze spoda utahnu matkou. Samozrejmne s podlozkama.

Celkove to vyjde cenove cca na polovinu, penize pak radeji investuju do dalsich panelu nebo baterii.

Co myslite, bude to spolehlive uchyceni? Pocitam s lehce horsi montazi, ale drzet by to melo.

jeste jsem premyslel nahradit hlinikovy jekl obyc impregnovanou a natrenou stresni lati, to uz by bylo cenove uplne jinde, ale zase se bojim zivotnosti late.
Diky za vase nazory
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od střídač_N »

dumi píše:......Co myslite,....
Dřevo není zase až tak špatný materiál. Pokud se dobře natře, a dnes jsou již dobré barvy, potom bude mít dřevo životnost stejnou jak panel. Ony ale ty střešní latě se dělají z podřadného dřeva a to je asi základní potíž. I profil latí ,3x4 cm je dost malý. Trámek 5x5 cm z kvalitního a ošetřeného dřeva by obstál.

K variantě hliníku. Provrtat onen jekl je právě ta nejhorší událost co jej může potkat. Profil je zeslaben v těch nejhorších místech jež mají vliv na průřezový modul, potažmo ohybovou pevnost. V každém případě silové poměry, pokud nebude nějaký uragán, nejsou až tak kritické.

I tak je třeba počítat s tím, že by panely měly být asi 15-20 cm nad krytinou.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od mobilik »

Ja by som to takto neriešil určite. Radšej si kúp originál konštrukciu kde je istota a jednoduchá montáž. Ono tie panely zažívajú pri vychriciach dosť, takže radšej overené ukotvenie.
Ale každý je sám strojcom svojho šťastia.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od kodl69 »

Taky raděj orogo profily a ucjytky na e-hlinik.cz každá nepřesnost a manipulace na střeše za ty problémy nestojí.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od rva »

S origo profily se příjemně pracuje a můžeš panely libovolně posunovat. K nim origo Omega příchytky - já si je řežu z profilu na strojní pile, jde to i objednat na e-hliníku, ale jde to i pilkou na železo, jen je to křivé. A bez vlivu na funkčnost jde ušetřit na šroubech - vejdou se tam normální imbusy vhodné délky do normálních 6-ti bokých matic posouvaných v profilu a z druhé strany nasunuté hlavy normálních 6-ti bokých šroubů, které pak posuneš do střešních háků.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od kodl69 »

Já teda kupuju imbusy nerez, nechci, aby po tom tekl a rez, a čtyřhranatý matičky taky nejsou extra majetek, nedávno jsem zrovna kupoval 20ks M8x30 + 20ks M8 čtyřhrannejch matiček a celý to stálo jenom něco přes stovku. Omega a Z úchytky si nechávám nařezat na e-hliníku, mají to fakt krásný, a zas tolik peněz to nestojí, než stát u pilky jakou dobu... Dost na tom, že se do toho musí vyvrtaty 8.2mm díry a ty "Z" zaříznout podle rámu panelů.
Pro někoho, kdo to nikdy nedělal, doporučuju si zkusit montáž na zemi, aby ho to pak na šikmé ploše nepřekvapilo...
A poslední poznámka: nerez spojovák se musí napatlat pastou na závity, jinak to sroste do jednoho kusu (stačí nějaká nečistota v závitu), a už za pár minut to nejde povolit ani utáhnout, jediný řešení je dát jinej. něco jako tohle, jistě se dá někde koupit i menší balení: https://www.inerez.cz/prislusenstvi-pro ... ceramslip/
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

Dky za komentare,
koukam na ten e-hlinik.cz asi to tam vezmu, rozdil bude ve vysledku 1000Kc, a to za tu pakarnu nestoji.

Akorat mi neni jasne, Prichytka omega se da mezi panely, ale maji jen jednu vysku, ja mam dva panely 40mm a dva 35mm.
Predpokladam ze uchytit vedle sebe 40 a 35 nepujde, ale stejne je chci do ctverce 2x2, takze dam ty stejny vedle sebe. Ta velikost prichytky je univerzalni nebo musi bejt shodna s vyskou panelu? To same ty krajni Z?

Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od mobilik »

Krajne musia byť presne na výšku panelu. Stredové pasujú na všetky panely.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

Aha. Na.ehliniku maj jen jeden rozmer. Ale aso se to da zariznout? Diky
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od rva »

Používám i středový na kraj. Chybějící fv panel nahradí extra imbus + matka. O hlavu imbusu se opírá druhá strana omega příchytky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

zkousel nekdo uchytit dve rady panelu (2x2) na tri listy? nahore a dole jednu s uchytkama klasicky podel delsi strany panelu, a tu prostredni dat presne mezi panely a dat tam Omega uchyty vodorovne na kratsi stranu? panel by tedy drzel na 3 bodech. Udrzi to?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od marko250 »

Dával jsem teď na fasádu úchyt do rohů čtyř panelů.Vychřici už mají za sebou a drží to v pohodě,jen ten společný úchyt jsem řezal 2x delší,než ty samostatné mezi dvěma panely.

https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

jo, takhle nejak, akorat sem puvodne chtel mit mezeru horizontalni, ty mas vertikalni, tohle je asi lepsi. Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

ted mi doslo ze u me je problem s tim ze mam 2 panely 4cm a dalsi dva 3,5cm...
Coz predpokladam do jedny omegy nedam. takze me napadlo nasledujici schema, je to blbost nebo pouzitelne?
Obrázek
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

ted mi doslo, ze ty stredovy casti panelu by se nejspis propadli dolu, takze nic :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od beethowen »

Já bych na tom profilu zase tak hrozně nešetřil. Ten panel se musí nečím podložit, ideálně ve třetinách délky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od mobilik »

Dve rozdielne výšky panelov vyriešis podložkou pod stredový uchyt a panel. Proste na panel 5mm Al uzky a na neho príchytku.
A hliníku nešetrí na chate mam takto podložené panely, zatiaľ držia proste len na spojoch, ale tam bol na to iný dôvod...
Určite ho podlo aj v stredoch!
Čo bolo bolo, bude len horšie...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od dumi »

Nakonec sem.vzal 4 listy a zkusim to bud vypodlozit a nebo misto omegy dam.dve samostatny Zetka.
Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od Xixan »

20211020_174205.jpg
Ahoj , ako daleko maximalne moze byt krajny stresny hak od vonkajsieho kraja posledneho panelu ?
Kolko to je pre stojaty panel a lezaty panel ? (Na lezaty panel ide viac konstrukcie tak teoreticky by to mohlo byt dalej)
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Uchyceni panelu

Příspěvek od Xixan »

Tento moj predosli prispevok viete niekto odpoved? (Neviem preco nebol predosli prispevok medzi novinkami dole ??)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek