Jaký řídící modul preferuju ?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět

Rozhraní k řídícímu modulu?

S displejem
7
35%
Bez displeje
0
Žádná hlasování
S WiFi
6
30%
Bez WiFi
1
5%
S bluetooth
1
5%
S RS485
1
5%
S RS232
3
15%
S CANbus
1
5%
 
Celkem hlasů: 20

Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od rottenkiwi »

------------------------------------------------------
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od dracekvo »

Ideál display + LAN modbus :)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od dracekvo »

Já nevím k čemu tu anketu máš. Jestli hodláš zahájit nějakou výrobu balancérů + řídícího modulu na nějaké platformě mikroprocesorů, tak implementace LAN modbus není tak drahá. I arduino to umí.

Já si pomalinku buduju mozek elektrárny na PLC siemens. A tam je LAN integrovaná, takže mě to vyjde nejpohodlněji. Na 485, 232 bych musel dokupovat kartu.
A 232 tusím funguje jen mezi komunikací dvou zařízení. Takže při nejhorším 485, kde už se nechá pověsit těch zařízení vic.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od kodl69 »

Spíš je to o tom, že když už si s tím bude někdo hrát, tak any nevznikl jenom jeden kus. Modbus over ip zvládne i w5100 k arduinu, jenom najít tu správnou knihovnu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od dracekvo »

Jo a když už to bude mít wifi. Tak nebude problém místo wifi dát LAN modul. A modbus přes wifi může být také.
Já jen mám raději u věcí co leží na stejném místě připojení přes kabel. Wifi jen u toho, co se přenáší.

Hlavně LAN/WIFI je univerzální budoucnost. Už i zabržděný siemens opouští 485 a přechází na LAN.
A protokol modbus je dost univerzální na to, aby se nechal implementovat skoro do všeho.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od kodl69 »

ne, wifi je o ESP8266, a lan je o arduinu + W5100 (W5500) což je výrazně nákladnější řešení. Já osobně bych preferoval arduino, který udělá s jistotou tu "špinavou práci" jako že načte hodnoty z modulů, vyhodnotí limity a v případě nutnosti sepne jějakej výstup (alarm, přebití, podpětí....) a třeba přes uart pošle ty data dál, ale nebude je moci ohrozit třeba odpojení lan kabelu, ztráta komunikace s AP atd. prostě to důležitý na něčem hodně low level, a ty "feature" udělat na druhým procesoru. Ale možná mě někdo přesvědčí, že není problém třeba tím ESP obsloužit všechno, bylo by to jednodušší...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od Matess »

wiznet je drazsi, ale kdyz se to postavi na enc28j60 tak to stoji par korun...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od dracekvo »

Já sem možná napoprvé nepochopil dotaz.
Tím LAN+modbus jsem myslel komunikaci toho řídícího modulu s vnějším světem. Třeba právě nadřazeným PLC.

Dotaz byl nejspíš na preferenci komunikace mezi řídícím modulem a balancéry, ano?
Tam bych to viděl na RS485. RS232 bych vynechal, tam myslím je problém, že nemůže být víc věcí na jedné sběrnici.
Bezdrátovejm věcem bych se vyhnul.

Já se u svejch balancérů inspiroval v komunikace DS18B20 + jsem udělal malou modifikaci k obrazu svému.
Měl sem několik důvodů. Balancéry jsem stavěl co nejvíce lowcost a nechtělo se mi babrat s vymejšlením izolovaný RS485.
Takže používám na balanceru jeden vstupní optočlen 817c a jeden výstupní. Rychlost komunikace sem nijak nehrotil. 16 údajů o napětí vyčtu během 2,5 vteřiny. Ty změny na baterkách nejsou až tak divoký, aby to nebylo dostačující. Tím pouze vyčítám aktuální napětí. Jinak si balancer žije zvým životem nezávisle na nějakém řídícím modulu.
Viz. zde. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... jem#p61000
Od té doby vývoj stojí. Ještě tam chci právě implementovat LAN modbus.

Izolovaná RS485 by asi byla víc profi a univerzálnější.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od kodl69 »

ne, s vnějším světem. mezi balancery bude jenom jedna linka s optočleny, v podstatě topologie kruh, už to tak nějaká firma s úspěchem používá. To máš jako těch 16 optočlenů spojenejch paralelně? Pokud jo, by mě zajímalo, jak ten procesor ubudí 16 optočlenů paralelně... příp jaká je to topologie? bez obousměrné komunikace se připravuješ o benefity, třeba zapnutí balancování na drobek nižším napětí.
Ten strašlivej lan modul ENC28J60 je k ničemu, musí se všechno udělat v arduinu, to samo bez SW neumí, W5100 (5500) umí TCP IP stack, tak jenom obsloužení PING s ENC28J60 je pro arduino dost práce, tudy raděj ne, navíc mi to pořád padalo, rozdal jsem je, jinak bych to vyhodil. A že ping není potřeba? do prvního problému na síti, podle mě je to základní diagnostickej nástroj, a cokoliv ve vnitřní síti mi musí na PING odpovědět.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od kodl69 »

Ještě je trochu k diskuzi, co za displej tam dát. Energeticky nejlepší a celkem jednoduše ovládnutelnej je displej z N5110, 84x48 bodů LCD. Vejde tam 6 řádků(raděj 5) a na každej cca 3 napětí. Ty co budou balancovat můžou inverzně blikat a článek s nejnižším napětím může být negativ, nebo nějakej OLED - vyšší spotřeba, nebo nějakej SPI LCD 64x128 bodů - bez podsvícení to taky moc nežere.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od dracekvo »

Ano paraelně. Je tam tranzistor, protože procesor by to samozřejmě nezvládl.
Já sem nějak nevěděl jak tprogramově tu topologii kruh pojmout. Tak sem zvolil toto řešení, protože se mi nad tím nechtělo přemejšlet :)
Obyčejné LCD 4x20 nechceš? Vejde se tam v přehledem 16 článků. Což je podle mě nutnost a nemá cenu tam dávat display, kam se nevejde údaj o 16 článkách. Ještě by šlo udělat víc verzí. Jednotky určený pro 4-8 článků, by display mohli mít menší.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký řídící modul preferuju ?

Příspěvek od kodl69 »

Je fakt, ze klasika 4x20e ani nenapadla, a asi bych to nechal tak trochu na jednom kazdym, co si na i2c zapoji
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek