Legislativa

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Legislativa

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
stále řeším co s elektrárnou v budoucnu a hledám nejvhodnější řešení.
Chtěl sem jít do invertoru s omezovačem přetoků, ale nevím jestli je to nejlepší volba.
Bude tam nutné povolení, revize, výměna elektroměru a kdo ví co ještě a hlavně jak bude situace v budoucnu.

Jak je to s věcma třeba victron a pod, které jsou připojeny v režimu UPS? Tj. jsou odepnutý od sítě a k síti se připojují jen pokud nestíhají dávat.
Tam povolení potřeba není, protože jsou odpojení od sítě přes antiostrovní relé, že? Takže stačí jen to, že měnič má příslušnou homologaci a s nějakým papírováním si lámat hlavu nemusím.

Je to opravu tak jak si myslím?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Legislativa

Příspěvek od ota »

Invertor s omezovačem přetoků (modrásek) asi nemá schválení pro paralelní provoz se sítí.
Victrony všeobecně nejsou provozovateli DS brány jako zařízení pro výrobu EE. Je to pro ně pouze UPSka.

Podle vyjádření techniků z Victronu jejich zařízení nějakou půlvlnu do sítě pustí. Tvrdí ale že většina standardních elměrů měří odběr v několikasekundových paketech. Týká se elměrů co nejsou určeny k měření zdrojů generujících EE do sítě.

Jakmile přihlásíš mikrozdroj s mikropřetoky, začíná nikdy nekončící, jak říká Abrams "byrobordel", nehledě na vedlejší náklady na přizpůsobení odběrného místa vyhlášce.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Legislativa

Příspěvek od dracekvo »

Už jsem to tu kdysi řešil a přemejšlel sem o měniči, který je přifázován k DS a docucává si.

Jenže vzhledem právě k tomu byrobordelu se mi do toho nechce. Proto přemejšlím že bych šel cestou odpojení od sítě a připojení jen v případech kdy spotřeba překročí možnosti inverotoru, nebo budou slabé baterky.
Takže sem to pochopil správně, pokud pojedu v režimu UPS, distributor do toho nemá co žvatlat a ani to nepozná, protože odpojený invertor do sítě nic poslat nemůže.

Přemejšlím nad victron nebo axpert. Zatím vede axpert, protože cena :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Legislativa

Příspěvek od tomas »

Victron a další měniče a střídače s omezovači pracují paralelně se sítí a musíte mít povolení pro jejich provoz. Jinak vám nevymění elektroměr a na těch standardních elektroměrech to je komplikovanější, dražší a provozně méně výhodné.
Ve skutečnosti dle ČEZké legislativy musíte mít povolení i na Axperta, UPSku i centrálu.
Dle ČEZké legislativy je ostrovní provoz pouze úplné oddělení zdroje, sítě i spotřebičů. Legálně nelze tedy bez povolení distributora spotřebiče přepínat nebo přehazovat v zásuvkách mezi DS a ostrovním zdrojem.
Zažádejte si o standardní přípojení mikrozdroje do 10kW (s přetoky) (je to ve skutečnosti nakonec jednoduší než to takzvané "zjednodušené") a nemusíte elektrárnu nijak omezovat ve výrobě a přebytky můžete jednoduše prodat/darovat.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Legislativa

Příspěvek od střídač_N »

tomas píše:Victron a další měniče

I když s názorem, že je rozumné požádat o připojení mikrozdroje, za předávacím místem si do provozu svých zařízení nenechám nikým kecat, býť by to ČEZ milionkrát chtěl. Právně k tomu nemá žádné páky, tudíž je třeba na jeho nestoudné ničím nepodložené požadavky hodit velikananánský bobek.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Legislativa

Příspěvek od tomas »

dracekvo se ptal na legislativu. A já mu odpověděl co aktuálně v legislativě platí. Příští rok (nebo po volbách) to ale může být jinak.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Legislativa

Příspěvek od rva »

Distributor se snaží kontrolovat poloostrovníky a neví jak, když se vlastně jedná o to samé, co provádí každá UPS (chvíli je na drátech energie dodaná od distributora a za chvíli na těch samých drátech energie dodaná baterií v UPS).
Tak uvidíme, jestli se podaří navzdoru proklamacím o podpoře zelené technologie najít nějakou páku, jak ze samozásobitelů elektřinou dostat nějakou korunu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Legislativa

Příspěvek od střídač_N »

tomas píše:dracekvo se ptal.....
A já odpověděl, že jsem nikde v žádné legislativě nenašel, že by:

"Dle ČEZké legislativy je ostrovní provoz pouze úplné oddělení zdroje, sítě i spotřebičů. Legálně nelze tedy bez povolení distributora spotřebiče přepínat nebo přehazovat v zásuvkách mezi DS a ostrovním zdrojem."

To, že by si ČEZ přál aby to tak bylo je jen a jen jejich přání. Jejich přání je neslučitelné mým přáním, tudíž mi přání ČEZ je ukradena. Je dobré tyto ČEZ bludy nešířit dál.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Legislativa

Příspěvek od tomas »

Já si to nevymyslel, je to v legislativě v PPDS příloze č.4. na straně 8 a ERÚ říkající si "nezávislý" to schválil a souhlasí s tím.
Oddělený ostrovní provoz
–Off Grid systém Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech.

Jo také to má každý ve smlouvě o připojení co bude k síti připojovat, kde jsou dokonce definované i některé spotřebiče, doporučuji přečíst, potom nesouhlasit a odpojit se. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Legislativa

Příspěvek od střídač_N »

tomas píše:...je to v legislativě v PPDS příloze č.4. na straně 8 a ERÚ říkající si "nezávislý" to schválil......
Ano vím, že to tam (PPDS) je. S kybosem jsme o tom již diskutovali.

Jsou to jen dvě podmínky:
- trvale oddělení od DS
- nesmí dojít k přenosu potenciálu

Dvě zásuvky vedle sebe to naprosto přesně splňují.

Zkusme si udělat myšlenkový experiment. Budu mít dvě budovy 10km vzdálené od sebe. Jedna je napojena na DS druhá na ostrov. Jedna i druhá budou mít zásuvku na spotřebič a pro jednoduchost, bude to vrtačka. Jednou ji zapojím do jedné zásuvky spojené s DS jednou do zásuvky ostrova. Předpokládám, že k tomuto není námitek. Ostrovní budova je na kolečkách a tak ji přivezu k první budově na vzdálenost 1km. Zase soukám vrtačku. Předpokládám, že nebude opět námitek. V konečném důsledku je posunu vedle sebe a shodou okolností budou zásuvky na rozích, tudíž hned vedle sebe. A zase soukám vrtačku. Nevím, ale já nemám námitek. Tudíž má otázka je od jaké vzdálenosti je možné provozovat ostrov současně s DS a od které ne.

Prostě ČEZ se zašťiťuje PPDS, a vyvozuje z toho závěry jež jim vyhovují. Já plním PPDS a v klidu rážím vrtačku kde se mi zrovna líbí, aniž bych si dělal s nějakými PPDS výčitky svědomí. Přirozeně v souladu s platnými DDPS. Pokud se to ČEZ nelíbí, bude muset požádat soud aby mé chování trestal, pokud to dokáže.

Ano vím, že já budu muset jít k soudu, neb mi ušmiknou elektroměr a já jim bohužel budu muset dokázat oddělení a nepřenos potenciálu. Přirozeně, že uspěji neb fyzikální zákony jsou na mé straně a budu chtít náhradu škody, což bude zase na několik roků soudních tahanic.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Legislativa

Příspěvek od vata »

To je hezký příklad. V extrémním případě je onou vzdáleností obou sítí vzdálenost daná konktakty přepínače sítí :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Legislativa

Příspěvek od gupa »

Výrobna dodávající do DS do 800W je podle zákona nezajímavá. Není to dle PPDS stanovený výrobní modul. Pokud chcete diskutovat o výrobnách dodávající do DS čtěte pravidla tohto fóra a běžte diskutovat jinam. Zde na fóru se bavíme o oddělených nebo oddělitelných samozásobitelských nanoelektrárniček kde je prvotní zájem to co vyrobím si i spotřebuji.

Jestli ČEZ něco stanovje nebo vyžaduje mimo stanovené pravidla které vychází z "NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2016/631
ze dne 14. dubna 2016, kterým se stanoví kodex sítě pro požadavky na připojení výroben k elektrizační soustavě" , porušuje tento ČEZ zákon.

Edit:
Dané nařizení stanovuje taková pravidla vzhledem k těmto důvodům aby cituji:
(1) Pro zachování bezpečnosti dodávek energie, zvýšení konkurenceschopnosti a zajištění toho, aby všichni spotřebitelé mohli nakupovat energii za dostupné ceny, je nezbytné rychlé dokončení plně funkčního a navzájem propojeného vnitřního trhu s energií.

Takže opět důvod zde otom nediskutovat na tomto fóru protože admin v podmínkách o takovém vnitřním trhu s elektřinou tz. prodej do DS tu nechce a má vlastní pravidla.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Legislativa

Příspěvek od střídač_N »

gupa píše:.... porušuje tento ČEZ zákon.....
Předně je třeba chápat psaný text. Nikdo zde nechce prodávat elektřinu. Naopak chceme ji spotřebovat sami, leč ČEZ nám v tom brání.

tomas zde správně upozorňuje na vrtochy ČEZ a já si dovoluji je vyvracet. Vše v souladu s pravidly tohoto prostoru.

Je smutné, ale ČEZ nic neporušuje. ČEZ má PPDS a podle něho se řídí, i když si mnohé vmýšlí. Kdo chybuje je jako vždy stát jež zde zastupuje ERU jenž nedává PPDS do intencí onoho nařízení komise. Asi to nepovažuje za podstatné.

Zkusme prosím být tolerantní a přesní!!!!!
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Legislativa

Příspěvek od gupa »

Přesný jsem. A ty máš výrobnu? Já ne. Protože nic nedodávám a PPDS je o výrobnách dodávající do DS nebo jiných VN. Takže co tedy dělá ČEZ?

Minulý týden jsem řešil to, že jsem vzal zámek petlice a panty a zamknul plynoměr. Zvedl telefon, nahlásil že jejich plnoměr je zamklý, phonebába do dala do systému a člobrdík z rozvodných závodů mi srčil za zámek na bedně sdělení a podminky, že když budou muset, tak zámek odstraní. A muset znamená že když hoří nebo se naně vykašlu a nesdělím stav plynoměru. A hotovo. Důvodem byly dvě reportáže Černých ovcí kdy se dávají flastry za poškozené plynvá měřidla v řádu od 21 tisíc hore ikdyž je bedna volně dostupná a za hajzla co škrábne do měřidla jsem zodpovědný v plné výši.

Co dělá ČEZ nevím, máme tu EON. Ten mi vyšel vždy vstříc a já jim to opáčím když potřebují. Komunikuji s nima když musím. Energie nekradu. Síť jim případným přetokem neohrožuji. Takže ať mi dají pokoj a aj já jim.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Legislativa

Příspěvek od střídač_N »

gupa píše:Přesný jsem.......
No nevím, ale skočit na vlastní špek je .... no neuvážené.

PPDS - PRAVIDLA PROVOZOVÁNÍ DISTRIBUČNÍCH SOUSTAV nemají nic společného s výrobnou, krom toho, že i výrobnu je třeba taky k DS připojit.

Dovolím si navrhnout ukončení této naprosto neplodné diskuse.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Legislativa

Příspěvek od gupa »

vata píše:To je hezký příklad. V extrémním případě je onou vzdáleností obou sítí vzdálenost daná konktakty přepínače sítí :)
To je právě omyl, v PPDS je termín výrobna s akumulací a to jsou přesně ta zařízení který přepínač sítí mívá. V PPDS je ale psáno, že:

U výroben a odběrných elektrických zařízení s akumulací elektrické energie, popřípadě samostatně
připojených elektrických akumulačních zařízení se při dodávce do DS posuzují zpětné vlivy podle části 10 a 11, při
odběru z DS podle Přílohy 6 PPDS a podle PNE 33 3430-0 [8].



Co to tedy znamená. Někdo má baterii a Victrona Multiplus nebo jiná zažízení co prostě přepíná bez dodávky do DS a při přepnutí z takového zařízení která se chová jako UPS prostě leze čistá DS nebo čistě el. energie z aku, tudíž pro toto zařízení platí pouze odběr a příloha 6 PPDS a PNE 33 3430-0. A přílohou 6 je diagram:
2018-10-20 14_58_06-Greenshot.png
A výsledkem je: Použití bez dotazu u PDS je přípustné
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Legislativa

Příspěvek od tomas »

gupa píše:Přesný jsem. A ty máš výrobnu? Já ne. Protože nic nedodávám a PPDS je o výrobnách dodávající do DS nebo jiných VN.
PPDS - Pravidla provozu distribuční sítě nejsou jen o výrobnách, ale o všem co se k distribuční síti připojuje, spotřebiče i zdroje i jak se energie měří atd....
Přečtěte si smlouvy s distributorem tam máte většinou uvedeno na co budete energii používat:
osvětlení x kW
ohřev TUV x kW
tepelné čerpadlo x kW
příprava potravin x kW
záložní zdroj x kW
fotovoltaický zdroj x kW
atd...
Jakákoliv změna bez vzájemné dohody je porušením smlouvy.
Ano tento web. je o ostrovních systémech a dle ČEZké legislativy je to:
"–Off Grid systém Elektrická instalace s výrobními moduly ( mikrosíť ) provozovaná trvale odděleně od DS, bez možnosti připojení k DS, přičemž nesmí dojít k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za normálního provozu ani při poruchových stavech.
Já myslím že ten text je jasný že nejde jen o zdroj, ale o celou elektroinstalaci i o spotřebiče. Takže skutečný ostrov podle ČEZké legislativy ze má jen několik jedinců.

Neříkám že je to dokonalé a že je to dobře a že s tím souhlasím, tak to prostě je a je to odpověď na to co se ptal dracekvo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Legislativa

Příspěvek od tomas »

gupa
Victron Multiplus nemá přepínač sítí a pracuje paralelně se sítí, pokud není odpojena.
Dodává do sítě zkratový proud a tedy zvyšuje nároky na zkratovou odolnost sítě, tak jako všechny zdroje pracující paralelně se sítí i když zrovna do sítě "nedodávají" ale jsou připojeny.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Legislativa

Příspěvek od tomas »

střídač_N píše: Zkusme si udělat myšlenkový experiment. Budu mít dvě budovy 10km vzdálené od sebe. Jedna je napojena na DS druhá na ostrov. Jedna i druhá budou mít zásuvku na spotřebič a pro jednoduchost, bude to vrtačka. Jednou ji zapojím do jedné zásuvky spojené s DS jednou do zásuvky ostrova. Předpokládám, že k tomuto není námitek. Ostrovní budova je na kolečkách a tak ji přivezu k první budově na vzdálenost 1km. Zase soukám vrtačku. Předpokládám, že nebude opět námitek. V konečném důsledku je posunu vedle sebe a shodou okolností budou zásuvky na rozích, tudíž hned vedle sebe. A zase soukám vrtačku. Nevím, ale já nemám námitek. Tudíž má otázka je od jaké vzdálenosti je možné provozovat ostrov současně s DS a od které ne.

Prostě ČEZ se zašťiťuje PPDS, a vyvozuje z toho závěry jež jim vyhovují. Já plním PPDS a v klidu rážím vrtačku kde se mi zrovna líbí, aniž bych si dělal s nějakými PPDS výčitky svědomí. Přirozeně v souladu s platnými DDPS. Pokud se to ČEZ nelíbí, bude muset požádat soud aby mé chování trestal, pokud to dokáže.

Ano vím, že já budu muset jít k soudu, neb mi ušmiknou elektroměr a já jim bohužel budu muset dokázat oddělení a nepřenos potenciálu. Přirozeně, že uspěji neb fyzikální zákony jsou na mé straně a budu chtít náhradu škody, což bude zase na několik roků soudních tahanic.
Já jsem ERÚ i ČEZu argumentoval podobně. Že není dána měřitelná míra a hranice toho oddělení ostrova od DS, není nikde uvedeno jestli se to vztahuje na objekt nebo pozemek, atd... A že to lze vyložit i zneužít mnoha způsoby.
A při striktním dodržování tohoto nesmyslu by si nikdo ani nemohl nabít z DS ani akumulátor ve fosilním autě. A co teprve elektromobil který občas nabije na "ostrově" a jindy ze sítě.
Jen oni vědí, proč to tam tak mají a chtějí to tak mít.
Je to stejně absurdní jako kdyby na hranicích stáli technici z ČEPS a zastavovali elektromobily a dle stavu energie v akumulátoru účtovali poplatky za přenos energie kterou mohli přenést přes hranice, ale nepřenesli, protože ji někdo převezl v elektromobilu.
Jo a s tím soudem si nebuď tak jistý.
Já byl u soudu kde byl zloděj který se policistům přiznal že danou věci odmontoval a ukradl. Ale k soudu přišel se "svědkem" který mu dosvědčil že slyšel rozhovor majitele se zlodějem a majitel mu řekl aby zařízení odmontoval, prodal a peníze si nechal. A zloděj by osvobozen, a majitel nakonec platil i soud a advokáty. Mimochodem soudkyně prohlásila že fotografie ani letecké snímky z mapy.cz neuznává jako důkaz že tam to zařízení skutečně bylo, všichni hleděli z otevřenou hubou, zvláště když se zloděj přiznal že to tam bylo a že to odnesl.
To bys musel dotáhnout minimálně k ústavnímu a nejlépe do Štrasburku, protože ČEZ je ze 70% státní.
A jestli by tam seděla stejná blbka, tak by ti asi řekla že to měl zkusit s tím domem na kolečkách a ne různými zásuvkami vedle sebe.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Legislativa

Příspěvek od FRSO »

tomas píše:gupa
Victron Multiplus nemá přepínač sítí a pracuje paralelně se sítí, pokud není odpojena.
Dodává do sítě zkratový proud a tedy zvyšuje nároky na zkratovou odolnost sítě, tak jako všechny zdroje pracující paralelně se sítí i když zrovna do sítě "nedodávají" ale jsou připojeny.
Pokud je v režimu UPS, tak asi má přepínač, je sice připojen k DS, ale jen z ní odebírá proud pro nabíjení Aku jako každá jiná UPS-ka. Jaký přepínač jsi myslel ? a že pracuje paralelně se sítí.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek