Fotovoltaika na chatu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

já už tehle regulátor od baterek pod napětím odpojil mnohokrát - pole je sice malý, 120V 2A amorfy, ale regulátoru je to jedno, mám to na 48V v systému do domečku pro děcka. Mám 30A verzi a podle toho, co vidím na desce, tak je třífázovej, možná to začali pozděj šidit, mám ho někdy ze začátku 2017, ne li z konce roku 2016.
Ostatně proč zrovna FV regulátory tohle nezvládnou, když každej stepdown měnič za méně než 1 USD nemá se změnou zátěže na nulu žádnej problém? Asi proto, že to není dobře naprogramovaný, nebo prostě integrovanej obvod, co je k tomu určenej, funguje líp.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

Čo poviete na tento panel?
https://dom.bazos.sk/inzerat/89512708/F ... -SHARP.php
SHARP RU-ND250
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od mobilik »

To ze ak chceš úplne malý systém len na svietenie atď., tak jeden amorf je podľa mňa malo a lepšie spravíš ak si tam dáš polykristal nejaký s MPPT regulátorom.
Aj keď už teraz viem že zopár ľudí sa ozve že to nieje pravda.

Amorfy sa oplatia jedine ak ich ideš montovať kopec...
Je to len môj názor. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od rva »

Na fotkách jsou amorfy, štítek je i z polykrystalu. Dle mě cena dobrá za oba. U amorfu bych zvážil jeho využití jako náhrada krytiny na kůlně. Teda jak orientovat po spádnici, jaké je možné překrytí bez degradace výkonu. Životnost by byla dobrá a nějaká elektřina by se taky hodila.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

@rva veď práve ten výkonnejší podľa štítku je poly... preto ma to zmietlo.
@mobilik presne tak to chcem.. len hľadám panel za dobrú cenu aby som nemusel ďaleko cestovať :D
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od mobilik »

Ono, nie vždy je dobra cena aj dobrý panel. Dnes je už bežne že sa predávajú panely za minimálne ceny z vyrobnymy vadamy atď... Takéto panely sa dajú lacno kúpiť v DE a u nás ich predávajú.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

Môžem použiť kábel CYSY 4x2,5mm2 (H05VV-F) - napr. žily zapojené do kríža na vnútorný 12V rozvod?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba vyskúšať, či to istenie bude funkčné, lebo ak istič/poistka nepreruší skrat na konci vedenia,
tak z káblu sa stane topná špirála.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

není potřeba zkoušet, stačí počítat. zkratový proud musí být minimálně 5 ti násobek jmenovitýho proudu pojistky, raděj 7.5 násobek, potom R=2*0.017*délka v metrech/průřez v mm2 a I=U/R, dpororučuju počítat nejhorší případ, tj vybitou baterii. Pro 20m kabelu 2x5mm2 (spojený žíly 4x2.5mm2) to dává zkratovej proud nějakejch 80A, takže 10A jistění by to mělo snést. Ale pokud bude na konci odběr 10A, tak bude úbytek napětí podle výpočtu 1.36V, což je víc než 10% z celkovýho napětí, není to škoda? Není lepší použít aspoň 24V, a rázem je všechno jinak, pro stejný výkon stačí pojistka 5A, na kabelu 2x1.5mm2 bude úbytek 2.26V, což je 8% z jmen. napětí, na 2x2.5mm2 1.36V, což je snad přijatelnejch 5%... u 48V je to zase jinak. Ale tohle tady argumentuju pořád, pokud nejsem majitelem měděnýho dolu, tak musím na vyšší napětí... Navíc na 24V snadno a levně koupím 225 až 275Wp panely, co jim stačí PWM regulátor.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

@kodl69 tak určite by bolo lepšie riešene 24V, len mám menič napätia na 12V, chcel som na stenu namontovať auto zásuvky do ktorých by šli nabíjačky. Celkovo mám veľa vecí na 12V. Regulátor som už objednal ten 30A makeskyblue.
Nejaká veľká záťaž tam nebude, čiže by to mohlo byť OK. Na 24V rozvod treba aj dve(12V) baterky, nie?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

dvě baterky jistě. Už to vidím. měnič za rok odejde. a zase se bude shánět nějakej na 12V. Ostatně co musí být zapojený do měniče na chatě? Jestli televize, tak to jistě jde řešit jinak přímo z 24V, nářadí aku dnes udělá hromadu práce a nabít baterku 20V baterku z 24V rozvodu je jednodušší než si kdo myslí. Je potřeba se oprostit od sterotypů a postupovat trochu kreativně, hlavně minimalizovat konverze napětí semo a tamo.
Zásuvky na stěnu mám vyzkoušený v anglické verzi, do evropskejch na 230V to nejde ani hodně velkou silou, a ty nabíječe USB se dají koupit i ve 24V verzi, akorát není obvykle pravda údaj 2A, většina dá méně než 1A. Jak asi budou vypadat autozapalovače na zdi?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

Pôjdem do tých 24V, však preto sa pýtam tu na fóre aby som to spravili čo najlepšie, minimalisticky.
Pozerám že tie nabíjačky do auta sú na 12-24V, čiže to je OK. Menič mi relatívne ani netreba, žiadnu telku a kraviny tam mať nebudem. Ledky na 24V v pohode ...
Tým pádom mi stačí kábel 2x2,5mm. Autozapalovač zásuvka vypadá v pohode. Panel kupujem 280Wp Saronic tu z fóra z Martina. @Kodl69 Díky za pomoc
Přílohy
24V.jpg
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od joseff »

kodl69 píše:...nabít baterku 20V baterku z 24V rozvodu je jednodušší než si kdo myslí...
A jak se to tedy jednoduše dělá, prosím o vysvětlení. Díky!
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

Na ali stačí koupit měnič buck cc/cv ,nastavit patřičný napětí a proud, a pak už jenom zbastlit konektor na baterku, třeba z mrtvé vrtačky na smeťáku, nebo to domontovat do stavebniho radia, mista je v něm dost
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od joseff »

kodl69 píše:Na ali stačí koupit měnič buck cc/cv ,nastavit patřičný napětí a proud, a pak už jenom zbastlit konektor na baterku, třeba z mrtvé vrtačky na smeťáku, nebo to domontovat do stavebniho radia, mista je v něm dost
Takže bych stejným způsobem mohl napájet/nabíjet třeba i notebook (20 V / 2,25 A)? Stačilo by tento buck měnič připojit k baterce nebo i jen k panelu bez baterky?
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od mobilik »

Na notebook, ti stačí kúpiť originál konektor a dcdc menič dáš do nejakej krabičky a vyvedies priamo kábel.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od rottenkiwi »

Na NB nastavíš 19 V 2 A alebo koľko treba, bral som minule odtiaĺ. / 24 to 19 /
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-lo ... e9101240e7

Ak ti treba z 11 až 15 na 19, tak step up, alebo to čo odporúčajú iní.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

A ešte otázka, osvetlenie chcem riešiť led pásmi, ktoré by som chcel vedieť stiemvať.
Čo k tomu potrebujem? rozvod bude 12V alebo 24V.
Takéto niečo?
http://www.ecolights.sk/stmievacespinac ... 36r-b.html
http://www.ecolights.sk/stmievacespinac ... 01nea.html
iná kombinácia
https://www.smdledziarovky.sk/ovladace. ... m.25a.300w
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

a nechceš si to stejný koupit levněj přímop v číně? https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... rip+dimmer
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od joseff »

rottenkiwi píše:Na NB nastavíš 19 V 2 A alebo koľko treba, bral som minule odtiaĺ. / 24 to 19 /
https://www.aliexpress.com/item/1pcs-lo ... e9101240e7

Ak ti treba z 11 až 15 na 19, tak step up, alebo to čo odporúčajú iní.
No a kdybych si koupil dva tyto měniče a jeden připojil k panelu, který by se vlezl do rozsahu 5-40 V, nastavil na něm 12,8 V (nebo kolik???) pro dobíjení baterky a připojil ho na autobaterku, která už v autě dosloužila, ale ještě drží napětí a druhý z těchto měničů připojil na výstup baterky a nastavoval si na něm napětí/proud podle potřeby, tak to bude fungovat a můžu tím napájet jednoduchá zařízení do 300W a ještě mi to bude dobíjet baterku v době slunečního svitu?, to vše za cca 150 korun? Nemám s tím žádné zkušenosti.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek