Fotovoltaika na chatu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm
Reputace: 0

Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

Zdar.
Chcem si na chatu spraviť fotovoltaiku. Ide mi hlavne o svietenie a nabíjanie telefónu/prenosného repro.
Predstavujem si to takto:
Solárny panel okolo 200wp (kľudne čína, aká značka? poly, mono? )
Batéria 100wp (stačí kapacita? typ, značka?)
Regulátor MPPT (to by som chcel nejaký kvalitný ale za dobrú cenu, najlepšie z číny)
menič napätia z 12V na 5V a z 12V na 220V
Odporučíte mi nejaké typy ?
Chata má rozmery 8*4m, strecha typ A je otočená na juh, uhol 45°
Dole si predstavujem 6 svetiel, hore 7m led pás.
Rozvod by som ťahal 12V, 4mm2 káble by stačili?
Predpokladám okolo 100w odber svetiel spolu.
Dík
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od rva »

Já bych si tu radost z elektriky dávkoval postupně. Panel za dobrou cenu je tady v bazaru 225W https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=62&t=4132. A baterie bych vzal pro začátek nějaké vyřazené z auta. A ani do regulátoru bych moc neinvestoval. Měnič 12/230 bych nebral a pro mobil něco jako https://www.aliexpress.com/item/Drop-sh ... 29869.html. Světla všechna na 12V.
A po čase přehodnotit, kolik elektřiny budu potřebovat a jakým způsobem toho dosáhnu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Reputace: 9
Bydliště: Trencin

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od svango »

Panel, reklama v kazdom forovom zozname: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 132#p72467 cenu si kludne aj ukecas,
MC4 konektory na nom mozes kludne odstrihnut a usetris par drobnych,
jeden poistkovy odpojovac, 10A poistku,
MPPT - k tomu panelu sa hodi, ale asi by som to neprehanal, PWM bude stacit (stratis asi polovicku nominalneho vykonu, nemalo by aj tak vadit, bateriu to bude nabijat aj za horsich svetelnych podmienok),
DC istic medzi regulator a baterku (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=46&t=214),
Baterka 100Ah k tomu panelu bude OK, druh podla financnych moznosti, ale kedze ide o chatu ktora nebude celorocne obyvana a hrozi, ze teploty v mieste baterie pojdu pod 0~C, tak by som preferoval olovo,
Poistka medzi baterku a 12V cigaretovu zasuvku 5A?, pravdepodobne trubicka,
Poistka medzi baterku a menic (zalezi na menici), pravdepodobne plocha, ci nozova,
12 na 5V USB nabijacka do automobiloveho zapalovaca,
12 na 230 zalezi od pouzivania, ak chces nejake elektricke naradie, tak cisty sinus, a podla naradia aj nalezity vykon (bude asi najdrahsia suciastka pokial sa nerozsupnes s baterkou,
primerany AC istic na vystup menica, mozno s prudovym chranicom ak budu okolo pobehovat aj deti.

Panel by bol idealnejsi 60 stvorcekovy s vystupom 18V pre PWM a 12V baterku, ak mas cas pohladaj si, ale cenovo bude pravdepodobne drahsi nez hore uvedeny 225W z ktoreho ostane ~110W cez PWM

EDIT: o minutu skor rva :D
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od kodl69 »

proč by stříhal MC4, když je číňan prodává za pár drobnejch? za tu otrvu při připojování bez MC4 to jistě nestojí.
Elektrický nářadí je potřeba rozlišovat, komutátorový motory ve vrtačce, vysavači a pod čistej sinus nepotřebují, naopak třeba stolní bruska, kalový čerpadlo, sekačka, potřebuje čistej sinus, protože mají indukční motory (asynchronní).
No a poslední omyl - tenhle panel je vhodnej na 24V systém, pro 12V bez MPPT měniče je to trochu trápení, a využití jenom poloviny výkonu, navíc zbytečná zátěž pro PWM regulátor, kterej bude spínat zbytečnejch 15V navíc. Zjednodušení ano, ale popsat, co je nevýhoda a co je fakt potřeba.
Podobnej systém s 225Wp panelem a dvěma baterkama z náklaďáku (24 volt) budu v sobotu instalovat, osvětlení na 24V je stejně jednoduché ne li jednodušší než na 12V, protože na 24V se prodávají E27 žárovky vypadající a svítící stejně jako na 230V https://www.aliexpress.com/item/YOYOLUO ... st=ae803_4...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

Chlapi, díky
Tak objednám ten Jinko Solar 225 Wp. Batériu sksúsim zohnať. Regulátor dám asi MPPT, keďže ušetrím na cene panelu :)
A s tými autozásuvkami je to dobrý nápad. Na nabíjanie telefónu perfekt. Nevadia trasy vnútorných rozvodov napr. 10m?
Treba dávať káble do chráničky?
Dík
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od dracekvo »

Já obvykle počítám zatižitelnost 8A na mm2 průřezu.
A kabely kde? Po půdě je mám tažené v tvrdých elektrikářských trubkách. Ve zdech v chráničkách.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

A keby som sa hecol a siel do MPPT regulátora, aký odporúčate?
Veľmi sa mi páči tento :) Victron SMART 75V/15A/12-24V MPPT
Aj kvôli štatistikám v appke :) O návratnosť mi až tak nejde.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od dracekvo »

S produktama od Victron určitě vedle nešlápneš.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od rva »

U mppt bych šel do Make Sky Blue. Jednak proto, že jsem škrt na peníze a pak taky proto, že je od 12 do 48V, takže bych ho později při přechodu na 48V nemusel vyhazovat. A to i přesto, že by mi vadil ventilátor.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Make Sky Blue panel 275Wp a 12V PbBateria

Příspěvek od Jozef51 »

Make Sky Blue (MSB) regulator som testoval s jednym 60clankovym amorfom 275Wp na Pb-bateriach 12V cele leto a vlastne som s nim velmi spokojny. Koncepcne a mnohymi obvodmi je to vlastne mladsi a jednoduchsi (pozor- zjednodusenia su tu vo vacsine pripadov pozitivna zmena!) brat Tristar Morningstar. A je nutne podotknut, ze konstrukter MSB vyriesil ci obisiel aj zopar fatalnych omylov Tristaru. Ak nepotrebujete logovanie-komukaciu priamo z regulatora je vhodnejsi ako Tristar.
Co sa tyka chladenia - MSB sa da bez problemov umiestnit na masivny chladic s rebrami a podstatne znizit jeho vnutornu teplotu (vykonove MOSFEty a diody su upevnene na zadnej duralovej stene regulatora). Ak takto dokaze MSB pracovat aspon 5 rokov tak ho budem bez vahania odporucat.
Do ruk sa mi dostali tri kusy MSB. Dva pracovali ihned bez problemov. Jeden zacal pracovat az po mechanickom rozobrani a opatovnom peclivom zlozeni (napr som doplnil teplovodivu pastu na tranzistoroch). Mam dojem, ze jeden z tranzistorov mal zle umiestnenu izolacnu podlozku a bol skratovany na duralove sasi. Po zlozeni vsetko v poriadku.
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od rva »

_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Iggi
Příspěvky: 44
Registrován: pon úno 04, 2013 10:54 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Iggi »

z Ali som nekupoval dlho, to už tam paypal nefičí? :D
Vezmem tú verziu V117

PS: Tak som kúpil ten 30A MakeSkyBlue V117 = 42€
Dovtedy kým príde musím ísť po panel a zohnať baterku....
Naposledy upravil(a) Iggi dne čtv říj 18, 2018 2:29 pm, celkem upraveno 1 x.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Make Sky Blue panel 275Wp a 12V PbBateria

Příspěvek od střídač_N »

Jozef51 píše:......Do ruk sa mi dostali tri kusy MSB........
Podle vnitřních součástek, je schopen regulátor zpracovat i deklarovaný 160V vstup?
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Jozef51 »

pre střídač_N - Na vstupe regulatora MSB su suciastky na 200V - elektrolyty, tranzistory (Tristar ma na 150V). Takze podla toho by MSB malo vydrzat na vstupe 200V. Obmedzenie 160V je pravdepodobne softwerove kvoli vlastnostiam pouziteho znizujuceho menica. Na vstupe sa odporuca napatie vyssie o 50-100% ako je napatie akumulatora. Napr. pre bateriu 48V su idealom stringy 3s 60clankov amorf.
Verzia 30A pracuje ako dvojfazovy menic, verzie 40A a viac su trojfazove. Na riadenie je pouzity ten isty procesor TI ako je v Tristare. V Tristare je pouzity synchronny znizujuci menic, MSB ma menic s diodou. Za cenu mierneho znizenia ucinnosti (cca -2% pri 48V) ziskal MSB podstatne vyssiu spolahlivost. Vsetky vadne Tristary ktore som videl odisli na simultanne zopnutie horneho a dolneho tranzistora v polmostiku (zopnutie malo samozrejme nejaku dalsiu pricinu). Taketo nieco je v MSB vylucene. Tristar s chybou aku som opravoval v MSB (popis v predchadzajucom prispevku) by bol asi zniceny. V MSB stacilo odstranit skrat a regulator pracoval bez vymeny akejkolvek dalsej suciastky.
V znizujucich menicoch MSB su pouzite aj svitkove kondenzatory co asi dovolilo radikalne znizit pocet drahych elektrolytov (a tym aj cenu).
Buduci rok chcem MSB zapojit do systemu 48V a na plny vykon s pridavnym chladicom a som zvedavy co dokaze. Inak navrh pl. spojov a rozlozenie suciastok mi pri MSB pripada velmi efektivne a spravne. Ziadne dlhe spoje a vodice zatazovane spickovymi prudmi ako u Tristaru.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od dracekvo »

Mě se povedlo zničit Tristar 3x. Vše sice vyreklamováno, za to pochvala jak p. Kolaříkovy tak výrobci.
Vnitřní konstrukci jsem nezkoumal, ale vždy zdechnul, pokud jsem něco měnil v nastavení za běhu. A z toho jednou jen tak, už byla skoro tma a najednou slyším ránu a milej tristar po smrti.
Takže jak píšeš, že tam mají tranzistory, tak nejspíš tam mají nějakou SW chybu.

Takže kdo chce, aby mu tristar běhal dlouho a k plný spokojenosti, tak nastavení měnit vždy s odpojenejma panelama a potom ještě pro jistotu tristar odpojit od napětí, aby se zresetoval.
Při tomto postupu už mi zatím čtvrtý tristar neschořel :)
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od střídač_N »

Jozef51 píše:..... MSB su suciastky na 200V ......
Kdysi jsem o něm taky uvažoval a vzpomenul jsem si, že byl uváděn vstup 190V. Tož to asi platí, což je dobře.

Ještě drobnost. "40A a viac su trojfazove" předpokládám, že jsou jednotlivé větve posunuty o 60st. Jest tak?

Vydržel by odpojení od baterek?
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od FRSO »

dracekvo píše:Mě se povedlo zničit Tristar 3x. Vše sice vyreklamováno, za to pochvala jak p. Kolaříkovy tak výrobci.
Vnitřní konstrukci jsem nezkoumal, ale vždy zdechnul, pokud jsem něco měnil v nastavení za běhu. A z toho jednou jen tak, už byla skoro tma a najednou slyším ránu a milej tristar po smrti.
Takže jak píšeš, že tam mají tranzistory, tak nejspíš tam mají nějakou SW chybu.

Takže kdo chce, aby mu tristar běhal dlouho a k plný spokojenosti, tak nastavení měnit vždy s odpojenejma panelama a potom ještě pro jistotu tristar odpojit od napětí, aby se zresetoval.
Při tomto postupu už mi zatím čtvrtý tristar neschořel :)
Zdravím, tak to bych si teda nikdy nekoupil, když to odejde při přenastavení regulátoru za chodu, u Victrona není problém.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm
Reputace: 14

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od dub042 »

Tak já musím reagovat na obranu Tristaru, mám ho už asi 6 let, natočeno přes 10Mw a stá jede v poho. Firmware sem nikdy neupgradoval, nastavení měnil několikrát za chodu a vždycky OK. Doufám, že vydrží dalších několik let
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvek od Jozef51 »

pre střídač_N - MSB som nepozeral na osciloskope. Ale predpokladam, ze fazove posunutie znizujucich menicov vyuzivaju. Jednak vzorom je jednoznacne Tristar a naviac osadenie zarazajuco malymi kapacitami si vynucuje optimalne fazove posunutie menicov. Inak by mal regulator a obvody za nim problemy. Pouzity mikropocitac TI je navrhnuty prave pre taketo aplikacie, nativne obsahuje tri PWM regulatory a v TI pri navrhu obvodu nepochybne mysleli na vhodne sfazovanie PWM.
Co sa tyka odpojenia od bateriek - neviem. Zatial regulatory MSB testujem velmi opatrne a snazim sa vyhybat hranicnym stavom a zatial sa mi to aj podarilo. Predpoklad je - ze odolny je aj proti odpojeniu akumulatora a to vzhladom na klasicke zapojenie znizujuceho menica s diodou. Zalezi aj na tom ako rychle staci zareagovat regulacny system na zvysenie napatia na vystupe regulatora. Tento rezim som netestoval a asi dobrovolne testovat nebudem ale mozno sa to niekedy (a niekomu) podari...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek