Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob říj 16, 2021 4:53 pm

Fotovoltaika na chatu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Předchozí

Re: Fotovoltaika na chatu

Příspěvekod mypower.cz » čtv říj 07, 2021 6:25 pm

cipis píše:Ona ta volba malého napětí vůči nízkému napětí je ale někdy i kvůli legislativě - bezpečnost.

230VAC rozdvojky, kábly a podobně můžu sám koupit a sám zapojit bez obavy z legislativy. Dokonce si k zásuvce koupené v obchodě mohu sám přišroubovat káble. Tyhle bezpečnostní hysterie jsou fakt úlety. Já myslím, źe každý soudný člověk dělá rozumné věci. Nesoudný klidně skočí z okna, když je mu to řečeno a žádná bezpečnost a legislativa na to nemá vliv. Darwin. Extrémně tupej člověk prostě nemá šanci k přežití. Nízké napětí s tím nemá co dočinění. Při nízkém napětí člověk extrémě tupý použije nedostatečné průřezy a vyhoří a zbyde z něj dle Darwina prostě jen uhel. Dodržel bezpečný napětí, radujme se, veselme se. Já to nemyslím zle, ale prostě ta legislativa někdy... To je fakt debilita.
mypower.cz
Site Admin

Příspěvekod cipis » čtv říj 07, 2021 7:08 pm

Poněkud si pleteš bezpečné napětí, nízké napětí a malé napětí.
Celou dobu se bavíme o tom, že chce pomocí 12V svítit světýlkem, co má tařka zanedbatelnou spotřebu, tak dost těžko bude mít ztráty jak blázen, jak tvrdíš. Ty ztráty jsou zanedbatelné, viz. ten výpočet.
Pokud kvůli pár světlům bude dávat měnič, tahat rozvody v 230V atd., tak se za a) nedoplatí a za b) má těch věcí na vyhoření poněkud více než když si trubičkovou pojistkou odjistí světýlka. Zkratový proud při 12V je při tom odporu vedení nějakých 33A, co mu ta baterie asi dá, tak by tam nějaké jištění dát mohl. Pokud použije tlustější kábl, tak ten zkratový proud bude ještě větší.

Jasně, že jsou některé předpisy debilita, ale to přece neznamená, že se bude srát na úplně všechny. A třeba takové souběhy malého napětí a nízkého napětí, to debilita rozhodně není, přitom z fotek zde z instalací je toho spousta.
4,29kWp: 1440Wp J 2040 Wp V 810Wp Z
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 1x 4415
15 912 Wh staré olovo
?
cipis

Příspěvekod mypower.cz » čtv říj 07, 2021 7:10 pm

cipis píše:Poněkud si pleteš bezpečné napětí, nízké napětí a malé napětí.
Celou dobu se bavíme o tom, že chce pomocí 12V svítit světýlkem, co má tařka zanedbatelnou spotřebu, tak dost těžko bude mít ztráty jak blázen, jak tvrdíš. Ty ztráty jsou zanedbatelné, viz. ten výpočet.
Pokud kvůli pár světlům bude dávat měnič, tahat rozvody v 230V atd., tak se za a) nedoplatí a za b) má těch věcí na vyhoření poněkud více než když si trubičkovou pojistkou odjistí světýlka. Zkratový proud při 12V je při tom odporu vedení nějakých 33A, co mu ta baterie asi dá, tak by tam nějaké jištění dát mohl. Pokud použije tlustější kábl, tak ten zkratový proud bude ještě větší.

Jasně, že jsou některé předpisy debilita, ale to přece neznamená, že se bude srát na úplně všechny. A třeba takové souběhy malého napětí a nízkého napětí, to debilita rozhodně není, přitom z fotek zde z instalací je toho spousta.

Já taky takhle začal a na 12V věšel čím dál více věcí. Velice dobře vím, kam tohle obvykle směruje za účelem snížení neefektivity konverze napětí. Prošel jsem si tím. Vy taky? U malého světýlka to obvykle nekončí. Buďmě v tomto směru zcela v klidu, při zemi a v realitě. Ad pravděpodobnost vyhoření, ale no tak... :D
mypower.cz
Site Admin

Příspěvekod cipis » čtv říj 07, 2021 7:20 pm

Ale to víš, že si tím projde úplně každý.

Pravda, na té chatě bude pravděpodobnější spíš ukradení ...
15 912 Wh staré olovo
?
cipis

Příspěvekod mypower.cz » čtv říj 07, 2021 7:21 pm

cipis píše:Ale to víš, že si tím projde úplně každý.

Pravda, na té chatě bude pravděpodobnější spíš ukradení ...

Jen drobná technická... Netykáme si. Zatím.
mypower.cz
Site Admin

Příspěvekod kodl69 » čtv říj 07, 2021 9:38 pm

furt dokola. A co když dojde ke zkratu? kabel shoří a chata s ním. Takže pojistka.
pojistka vybaví za méně než 0.5s při 10x In. Max proud v obvodu s dvojlinkou bude 12/0.36=33A. potom je maximum 3A pojistka, která chrání před dokonalým zkratem. V reálným světě bych dal pojistku tak 1A, protože i ta pojistka má nezanedbaelnej odpor a musíš počítat s přechodovejma odporama ve spojích a pod... když to uděláš z UTP (0.25mm2)tak bude odpor dvojnásobnej, proud poloviční a potom už 1A pojistka je málo. Spíš vidím jinej problém. Pokud to není chatka jak z pionýrskýho tábora, tj 3x2.5m, tak toho kabelu bude řásove víc, třeba 15m, tj 30m vodiče, a potom pro 0.5mm2 je výslednej odpoer 1 ohm, max proud při zkratu 12A a to je vhodný tak pro pojistku 0.1A...
Ale proč to píšu, když to nikoho nezajímá. Tohle už mě taky dost sere. Dám přesnej návod, jak si tohle ověřit za pomoci vlastní hlavy a tu nikdo nepoužije, proč by to dělal (s víjimkou cipise, což je výjimka potvrzující pravidlo)
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod rva » pát říj 08, 2021 7:33 am

Mě to zajímá. Načerpal jsem tady spoustu informací mimo moji specializaci a mohl jsem je uplatnit u FV elektrárny. A kolikrát jsem nakonec zjistil, že původní nesmysl má v normě svůj rozumný důvod a nejedná se o nesmysl, ale šlo jen o mou neznalost.
Při ochraně před zkratem u těchto slabých a dlouhých napájecích dvoulinek asi záleží, kde ke zkratu dojde. Pokud až na konci dvojlinky, tak vlastní odpor dvojlinky třeba omezí zkratový proud na hodnotu, která nepovede k poškození kablíku teplem (třeba by to bylo 1W/1m kabelu). Teprve když by došlo ke zkratu někde po cestě nějakou aktivní hlodající myší, tak by proud byl tak vysoký, že by se kabel teplem poškodil (třeba 10W/1m kabelu). A pak by stačilo dimenzovat pojistku aby omezila až tento nebezpečný proud a ne zkratový proud, který z kablíku udělá bezpečný přímotop.
Řeší to vůbec norma, nebo je to tak okrajová záležitost, že pro ní není v normě místo?
rva

Příspěvekod Hyp » pon říj 11, 2021 1:30 am

1) tak si kliknete na to svetylko a vypnete si blocker, to snad zvladnete ne? Ono asi bere 0,3A ale meril jsem to na 300mA zdroji :lol: kdyz jsem jich zapojil 4 tak stale 0,3A a napeti ani moc nekleslo :-)

Dvojlinky budou odhadem do max. 3 metru tak pokud se pocita tam a zpet tak to bude tak tech 5,5 metru a vypinac flaknu to trasy klidne na strop takze nic navic… ten strop je nizky…

Otazka je, zda mam napajeni pripojit primo na baterku anebo na menic (a ten uz nejakou pojistku ci ochranu proti zkratu asi mit bude) anebo tam mam dat jeste nejaky jistic, ktery by fungoval jako hlavni odpojovac? Premyslim o nejake centralnim OFF vypinaci.

2) potrebuju poradit s tim nejakym levnym PWM menicem!!! Viz me 2 predchozi prispevky. Aby neprebijel obycejnou DUAL baterku a soucasne neumoznil jeji hluboke vybiti.

3) uvitam linky na nejake realizace. Chatka spis bouda je provizorni a nejake zatezovani hudbou nebo jinymi spotrebici nepada do budoucna v uvahu, chci tam jen svetla a 2 routery.

Pokud bych tam umoznil i USB, treba z toho menice PWM, tak to je max. a to resi ten menic.

Puvodne jsem uvazoval i o 12V cigaretovem konektoru, ale na to kaslu. Je to verejna chatka a lidi by se k tomu chovali nesetrne.

Jasne ze kdybych tam bydlel a byla to vetsi nez bouda, tahal bych to standardne v cyky 3x1,5 (a pri vetsich delkach v 2,5mm2). Mozna tam nakonec dam cyky 2x1.5 (metr 12 Kc). anebo tohle 2x1 CCA (metr 4,42 Kc)

Ale on uz tam je rozvod 230V (tahany klasicky po povrchu v U profilech), ale do nej nebudu zasahovat. Mym cilem je lowcost ostrovni solar system.
Naposledy upravil Hyp dne pon říj 11, 2021 1:40 am, celkově upraveno 1
Muj panel 12V 180W: https://www.i4wifi.cz/cs/244131-gwl-power-elerix-180mw
Muj regulator china 10A: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=79597#p79597 (asi vadny tranzistor?)
Moje svetla v chatce: svetla jsem objednal 6 ks svetel 12V za 75 Kc
Baterka: EXIDE DUAL 80A zalitá
?
Hyp

Příspěvekod kodl69 » pon říj 11, 2021 1:40 am

Škoda stisku klávesnice...
Dneska jsem byl u známýho, kterýmu vyhořel motorovej prostor auta - kuna + nejištěný vývody z autobaterky (přívody ke spínací skříňce ani vývody z ní , stejně jako alternátor a strtér standartně nemají jištění)... Shodou okolností se kolem motal soused a byl schopen ho zavolat, aby to uhasil, jinak to šlo i s kusem baráku...
Ale jak kdo chce
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod Hyp » pon říj 11, 2021 1:43 am

No jasne mys na strope prekousne kabel a jeste ho zkratuje :-)

Ja resim hlavne regulator. Ty pojistky mam jako davat za ten regulator na kazdy jeden vyvod na svetylka jo?
Muj regulator china 10A: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=79597#p79597 (asi vadny tranzistor?)
?
Hyp

Příspěvekod cipis » pon říj 11, 2021 8:02 am

Ne, stačí jedna, s nápisem "Světla". Tak, jak to máš standardně doma. Případně víc, když je to třeba rozlehlé. Ale v případě téhle boudy bude stačit jedna.
Je úplně jedno, jestli je to 12V, 230V, 400V ... Jistí se vždy.

Central stop je dobrý nápad, odpojí panely, odpojí baterii, ... Také se dělají na klíček/kód, tj. to bez toho nezapneš, pokud je to public chatka, tak možná i dobré, aby sis to pustil jen ty sám. Pokud tam nikdo není, tak bych to nechal vypnuté, blbé je, že se nebude dobíjet baterie a když to dlouho nikdo nezapne, tak se vybije sama.

Proč bych vypínal blocker? Je to důvěryhodně označené jako "špatné", tak nevím, proč bych tam lezl. To je asi stejné, jako s tím jištěním - no tak to zdrátujeme, jistič/pojistka je přece zbytečná. Nicméně to je jedno, světýlka žerou nula nula prd, takže žádné otřesné ztráty na vedení tam nebudou, jak tu někdo tvrdil. Tak si spočítej ty odpory a navrhni hodnotu jističe/pojistky tak, aby vybavil, když dojde ke zkratu na nejvzdálenějším konci. Tu bezpečnost chce pořešit důsledně, jestli je to kdovíkde a má tam přístup kdovíkdo, jinak také můžeš dojet k hromadě popela a v horším případě pak bude i zvonit policie.
15 912 Wh staré olovo
?
cipis

Příspěvekod Hyp » pon říj 11, 2021 12:49 pm

No právě, ten panel nebude ideální umístěn, Tak ten zrovna odpojovat nechci, chci aby dobíjel 24 x 7

Ale odpojit chci odběrná místa jako třeba ty dva routery všechny světla
?
Hyp

Příspěvekod Iggi » stř říj 13, 2021 12:36 pm

vlkazajac píše:
Iggi píše:Chlapi, viete mi odporučiť nejaký menič napätia vhodný na chladničku? Nechcem chladničku rovno na 12V.
Hlavne aby bol spolahlivý a tichý. Chladnička bude mať malú spotrebu, predpokladám do 150w.
Díky

Chladnička na chate nemôže mať väčšiu spotrebu ako 50 - 60 W. Rozhodujúci je ale štuchanec pri rozbehu motora. Mohlo by Ti to fungovať s týmto :

https://www.hadex.cz/g536-menic-napeti- ... sinusovka/

Počkaj si na zľavu, ktorá občas býva, alebo ešte hľadaj inde :read:

24 V verzia funguje spoľahlivo, overené.

Však píšm to isté, DO 150w. Možno to bude aj menej ako 50w. Treba čítať s porozumením.
Dík za tip.
?
Iggi

Příspěvekod Iggi » stř říj 13, 2021 12:38 pm

@Franta2776
@ranxon
Díky za tip, toto sa mi zdá ako najlepšie (hlavne cenovo) riešenie.
?
Iggi

Příspěvekod FRSO » stř říj 13, 2021 4:19 pm

Iggi píše:@Franta2776
@ranxon
Díky za tip, toto sa mi zdá ako najlepšie (hlavne cenovo) riešenie.

Možná že i tento by to dal viz link, připojoval jsem jeden kus Epever 12V/1500W, a neměl problém s konvicí 2Kw, budou mít za chvilku v prodeji nové modely od Epeveru.
https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... -500va-12v
?
FRSO

Předchozí

Zpět na Plánované elektrárny