HFVE - pomoc s orientací panelů

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od Beny »

To youda - fotku co jsi označil jsem fotil v 10.30, fotka která je na začátku tématu je focená v 13.10. Včera jsem celý den kolem toho běhal a myslím si, že využité to zelené pole, jak popisuješ, je od 10.30 do 16.30 - počítám tedy včerejší datum. Později již jde na spodní řadu stín od protejšího domu. Ty odvětrávání půjdou pryč, komín tedy ne, ale ten si myslím, že je rovnoběžně s hřebenem a nezasahuje pod větrací šachty, kde bych viděl tu horní řadu.
Nakonec by se mě líbilo sem dát 12panelů a na střechu garáže udělat konstrukci pro také 12 panelů.
Podkroví již mám, to jsem dělal nedávno. Střecha se v době první rekonstrukce zvedla do zahrady a tam jsem dal střešní okna pro podkrový. Do ulice v době přestavby - rok 68 - druhého patra musely zůstat vykýře z důvodu jednotého vzhledu. Dnes je to sice jedno, ale já bych sem střešní okna nedal.

pro pobavení - dnes jsem navštívil tady u nás v Buštěhradě cetrum energeticky efektivních budov pod ČVUT http://www.uceeb.cz/. Z prvu jsem si chtěl jen ubezpečit kalibraci solárního čidla co mám na Rosničce, ale nakonec mě pozvali na návštěvu. Schodou okolností se zabývají i FVE, jak jinak. Laboratoř asi jako u youdy, ale při mé zmíňce o asynchroních měničím mě bylo odpovězeno, že to je teprve ve vývinu a tedy proto se používají jen ty jednofázové. Při shládnutí pár stránek s výrobky asynchroních měničů se nestačily divit. Tak že prý si jdou domlouvat půjčení na testy.
Já si domluvil aspoň průběžné měření spotřeby energie se zápisem.
Fičůrek tam měli mraky. Dvě věci mě zaujali - malé FVE panely nalepené jako by na kopuly s jasně danými směry a úhly. Včera třeba nejlepší směr jih a 60 stupňů.
Další byl generátor zdroje, jako z FVE, kde se dá naprogramovat vše i závislost na aktuální oblačnosti - mají tam tu skleněnou kouly (nevím již jméno) a tím pak testujou měniče. Měli tam ale jen Victony ...
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od youda »

Tak se mi zdá, že se nám tu rodí nový závislák :)

PS: Asynchronním měničem jsi měl na mysli 3-fázový měnič s asymetrickou výrobou, nebo něco jiného?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od vlkazajac »

Dva dlhé zelené pásy a strechy vikierov sú univerzálne a najlepšie možnosti pre umiestnenie panelov s pripojením 1S až povedzme 16S, vyjmúc označené drobotiny.
Všetky ostatné miesta postihnuté tieňmi z vikierov sú po časoch uvedených v tabuľke tak extrémne nevýhodné, že ich prínos môže byť skoro o jeden rád menší. Nemá moc zmysel kombinovať ich pripojenie k "nosným" panelom ani v stringoch, ani paralelne. Je však lepšia možnosť pripojiť týchto outsiderov k osobitnému regulátoru spolu s panelmi z garáže ( V ? JV ? J ? ).
Jediné trochu použiteľné miesto pre jeden ďalší panel je celkom vľavo hore, ale pripájať ho do hociktorého stringu zo zelených pásov je kontraproduktívne.
Medzi zjavných nepriateľov by som rovnako zaradil aj vikier zo susedného domu. Zvislá zelená plocha je takmer rovnako nevýhodná, ako dve červené.

V okamihu spustenia výkonu strechy naplno sú tiene od vikiera výšky 0,8 m dlhé podľa doplnenej tabuľky. Takže vidieť, aká dlhá v m bude najväčšia časť tieňa.

16.10. 08:44 21,5 2,0
21.10. 08:40 19,5 2,3
21.11. 08:20 9 5,0
21.12. 08:23 5 9,1

Opravená chyba je vyznačená hrubo, sorry.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne pon říj 15, 2018 12:41 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od Beny »

Asynchroním měničem jsem myslel to s čím je problém při připojením na třífazovou DS a s počítáním mezi fázemi. Pokud jsem to špatně pochopil, tak chudáci v ústavu jsou na ústav :-)
Přílohy
IMG_20181015_092113.jpg
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od kodl69 »

profesionální deformace: na tenhle bleskosvod někdo napsal revizi? a co ty svody přes dřevo? min. vzdálenost od hořlavých materiálů 10cm...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od ikovlabs »

Bych rek ze to co jde do fasady není svod - spise napr. koax - bila izolace
No ale i tak je to sprasene...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od rottenkiwi »

Ale ono tie káble možu ísť aj pod fasádu, nie ?
http://www.eurovolt.sk/index.php?page=p ... &secid=917
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od ikovlabs »

Mozu ale - 1 - cena je 189E/m , 2 - ma ten kabel 20mm prumer coz tento rozhodne nemá
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od marko250 »

Beny>ta střecha je mizérie no.Co takhle sfouknout dvě mouchy jednou ranou a domluvit se se sousedkou na výpomoci? Ty v létě jí(bojler) a ona v zimě Tobě zpět z DS(nabíječka) a pustila by Tě pod hřeben i na její střeše?Jinak bych asi poprvé volil amorf(90VDC/1A) a každý paraelně a smířil se se stíny,jen netuším ,kolik bys jich tam naskládal(1.2x0.8m/125Wp).Pak ještě tracer za domem na zahradě,třeba 3x4panely na šikmé otočné tyči?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od Beny »

Se sousedkou jsem už nějak mluvil, určitě pokud se k tomu rozhoupu to bude taky řešení. Tracker na zahradě je ještě horší, všude okolo 15 metrové stromy. Možná, že ten modřín ještě větší.
A co řešení od Solaredge a ten jejich optimizer? Na té dnešní návštěvě v ústavu jsem je tam viděl a prý to funguje dobře, no oni tedy tam stín nemají žádný, jen májí sledování na každém panelu.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od vlkazajac »

"...Dle mého měření se vejde na střechu (zleva) 6x na stojato, 5x na ležato, 5x na ležato. Při panelech mono 300W - 4800kWp...."

"...Spolu 3960 + 1320 Wp...."

"...Beny>ta střecha je mizérie no...."

Beny, dal som čisté riešenie, ktoré Vám umožní dať bez akéhokoľvek obmedzenia voči voľbe regulátora na strechu 3960 / 4280 Wp a postrádam akúkoľvek reakciu. Je to málo ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od Beny »

Reakce si myslím, je v některých mých předešlých výlevech, tedy ne přímá. Psal jsem, že dle mých odečtů na elektroměru je spotřeba roztažena do celého dne víceméně. A ta JZ strana, ikdyž bude osazené skoro celá toho moc dopoledne nedá. Pokud bych to chtěl na dopoledne a noc skladovat v bateriích, asi bych se do sklepa kvůli nim nevešel. Tedy mě přijde jako lepší počin to nějak rozumě rozdělit na střecha+garáž, popřípadě to zatím jen testnou s horní řadou a sledovat. Bude ale i další otázkou zda jít vůbec do hybrida nebo si šahat noc+ráno do DS za sníženou cenu pro soláry.
Tedy díky za postřehy. Já jdu studovat rozdíly mezi 1f a 3f a kouknu na ten SolarEdge.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od youda »

Externí optimizery od SolarEdge jsou vlastně miniaturní MPPT trackery. Ke každému panelu máš jeden optimizer v ceně cca 1000 Kč. Ten se pak snaží najít MPP bod toho jednoho panelu, podle jeho charakteristiky a světelných podmínek. Teoreticky to dává smysl, ale když už optimalizovat, tak je lepší každý busbar v panelu, a nikoliv panel jako celek. Panely se zabudovaným optimizerem každého busbaru dělá Jinko, jmenuje se to SmartModule 320Wp. Navíc to má i bezdrátovou komunikaci na monitoring, kde pak vidíš jak pracuje každý panel:
maxim_string_panel_optimization.jpg
DC optimizer.JPG
DC optimizer.JPG (30.64 KiB) Zobrazeno 1030 x
Tigo-monitoring-system_effect-of-shading.jpg
http://www.ekotechnik.cz/uploads/source ... rd-pdf.pdf

Také jsem o to měl zájem, ale nenašel jsem nikoho, kdo by to reálně používal.
Ta technologie je dostupná už několik let a kdyby opravdu dávala smysl, tak by byla mnohem více rozšířená. Z toho mi plyne, že to bude stejný případ jako "CVT převodovka", tedy okrajovka.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od youda »

Beny, proč vůbec uvažuješ o 3f?
Ty na to budeš brát dotaci?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od vlkazajac »

...A ta JZ strana, ikdyž bude osazené skoro celá toho moc dopoledne nedá....

No tá garáž to nevytiahne, je to menej efektívne riešenie. Viac by prinieslo málo pár panelov vztýčených na druhej strane strechy ( nie naležato ), ak je to možné. V lete určite !

Do pozornosti by som dal ešte priaznivý účinok panelov, umiestnených na strieškach vikierov. Tam totiž dopadne hlavne v lete slnko bez akéhokoľvek tieňa od komínov oveľa skôr, ako na ostatnú strechu ( kde sú vyznačené zelené pásy ). To sa dá využiť pri zapájaní stringov, tieto panely by mali byť spolu.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne pon říj 15, 2018 6:31 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od Beny »

To youda - právě ta nerozšířenost mě taky zaráží. Asi to nikdo moc neřeší a hledá dobré místo na střeše nebo to pospojuje jako jsi říkal ty, než aby vrážel další 1000,- do panelu. Vlastně jsem o tom slyšel až dnes na Uceebu.

Dotace je možné dostat i na 1F. Pokud říkám, že jdu studovat ty rozdíly mezi 1f a 3f, myslel jsme, že jdu zjišťovat tu asymetrii, ale měl jsi pravdu v tom, že to je jen výroba. Mě pravděpodobně zmátl článek na Solárních novinkách, kde se píše o Storionu T10 Smile a je psáno cituji:
"Zásadním krokem dál je zabudování měniče s asymetrickou dodávkou výkonu do soustavy 3x400VAC. V těsné spolupráci s výrobcem měničů GoodWe je vestavěn špičkový hybridní měnič GW10K-ET, který je složen ze tří výkonových bloků, jimiž zcela eliminuje přetoky a vysmívá se měření po fázích. " konec citace.
Proč jsem koukal po 3f byly i ty možné souběhy, ale co jsme tu tak četl má pár lidí daleko vetší souběhy a drží. Byla to taky spíš jistota, že to bude nějak funkční. Přeci jen dvojgenerační dům.
A další věc, kterou asi ještě nechápu je to, že na 1f měnič jde připojit jen max. 3,6 kW? Pak jich mají pospojovaných víc, že jsou výkony tak vysoko? Nebo mají právě ty 3f? Sry ještě v tom plavu, přeci jen jsem ten strojař :-)
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od Beny »

vlkazajac píše: No tá garáž to nevytiahne, je to menej efektívne riešenie. Viac by možno prinieslo málo pár panelov vztýčených na druhej strane strechy ( nie naležato ), ak je to možné. V lete určite !
O tom jsem tedy taky již uvažoval, tam je střecha jen s Veluxy. Dát je tam jako na plochou střechu, jen naklonit.
Jen že my pořád z těch oken koukáme ven ... Mám tam i webku, v mládí jsem lezl ke kkomínu a koukal na České Středohoří.
Přílohy
IMG_20181014_080629.jpg
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od youda »

Beny píše:A další věc, kterou asi ještě nechápu je to, že na 1f měnič jde připojit jen max. 3,6 kW? Pak jich mají pospojovaných víc, že jsou výkony tak vysoko? Nebo mají právě ty 3f? Sry ještě v tom plavu, přeci jen jsem ten strojař :-)
To máš tak:
1f měnič není problém vyrobit v jakémkoliv výkonu. Jenomže provozovatelé distribučních sítí naschvál limitují to, aby sis mohl do DS zapojit výkonnější 1f měnič. To proto, že by jim takový měnič mohl rozhazovat rovnováhu 3f. Představ si, že bys měl na střeše 20kWp a v poledne bys to všechno poslal hybridním měničem do DS. Na něco takového distribuční sítě nejsou připravené. Proto distributoři limitují dodávku z 1f FVE na 3.6kW, což odpovídá směšnému proudu 16A. Toto není specialita ČR, podobné je to i v jiných zemích. Chceš-li posílat do sítě větší výkon, distributor tě tímto požadavkem nutí postavit si 3f systém a dodávat mu rovnoměrně, takže s tím pak nemá žádnou práci. To, že ty pak musíš přemýšlet jak jednotlivé fáze v baráku rozumně využít už distributora netrápí. Mimochodem jednu dobu bylo v ČR zakázáno vyrovnávat asymetrický odběr asymetrickou výrobou. Nesleduji to, jelikož mám ostrov, ale to omezení už snad padlo.

Z těchto důvodů tedy najdeš nejširší nabídku 1fázových hybridních a on-grid měničů právě ve výkonech okolo 3-4kVA. Navíc, při instalaci ti technik omezí maximální výkon měniče do DS na těch 3.6kW.

V okolních zemích (mimo ČR+SK) se elektřina účtuje většinou tak, že se sečte dodávka a výroba ve všech fázích dohromady a ty jako odběratel zaplatíš jenom rozdíl. V ČR+SK se ale každá fáze účtuje samostatně a nemůžeš tedy odběr na jedné fázi vyrovnávat výrobou na druhých dvou fázích.

Jelikož ČR+SK je malý trh, tak většina 3-fázových měničů se dělá v symetrickém provedení, což v zahraničí úplně vyhovuje. V ČR však symetrický 3f měnič úspěšně neguje ekonomický přínos domácí FVE.

Budeš-li chtít, můžeš si klidně pořídit třeba levný 1f InfiniSolar 5K Plus(5kVA) či dražší 1f Studer XTH 8000 (7kVA). ABB i Schneider určitě také dělají nějaké šílené měniče s možností dodávky do jedné fáze.
Takže ano, ty výkonné měniče se hledají hůř, ale dostupné jsou.

Pokud my ostrovní malo-solárníci potřebujeme vyšší 1f výkon než těch 5-7kVA, tak měniče spojujeme paralelně. To jde více způsoby. Napříkal Axpert, InfiniSolar, Victron i Studer to umí nativně a určitě i další tuto funci mají. Naopak pozor na GoodWe a Solax.

Já tedy spojil 2x InfiniSolar 5K Plus do 1-fázového ostrovního systému, takže si můžu bez problémů zapínat co se mi zamane: pračku, myčku, indukční desku, sušičku, bojler, svářečku...prostě cokoliv. Do DS nedodávám ani dodávat nechci. Vůbec nemusím přemýšlet nad tím, jestli náhodou indukční deska není na stejné fázi jako pračka, nebo jestli můžu péct kachnu když se zrovna nahřívá bojler. Mám jediný limit - současně mi toho nesmí běžet víc, než 10kW. Ale věř mi, že do tohoto souběhu se vejdeš se vším co v baráku máš, kromě topení. V tomhle setupu tedy funguju v ostrovním systému s úplně stejným pohodlím, jako jsem fungoval na DS.

Instrukce pro rodinu byly jednoduché:
1) Dokud je venku hezky, tak si zapněte co chcete.
2) Po setmění se nevaří (jelikož to huntuje baterky).
Infinisolar conceptual wiring.png
Samozřejmě, až mi panely zapadnou sněhem a slunce zaleze do zimní mlhy, tak stáhnu ocas a začnu zase používat DS :lol:

To co mám já ti ale nedoporučuju, jelikož Infini mají velkou spotřebu, jsou hlučné a používají high-voltage stringy. Na jejich ukrmení tedy potřebuješ velkou střechu a velkou baterku. Můžeš ale použít libovolné jiné měniče, které mají funkci paralelního provozu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm
Reputace: 5

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od Beny »

Děkuji za barvité vysvětlení i s obrázkem.
Ale stejně mě to nedá se k tomu nezeptat. Tobě určitě technik nic na výkonu měniče neomezoval, tedy máš na nich 2x5. Pokud by jsi se připojil k DS a to jak píšeš děláš, musíš hlídat to (chápu že se připojuješ v době hnusna - tedy ten výkonem nemáš), aby jsi neposlal více ven než těch 3,6. Chápu to dobře?

Ne jen, že se tu nabízejí měniče s výkonem kolem 3-4 kVA, tak i celé sestavy mají na střeše 3,6 kWp. Nevím, jestli to není nějaké omezení ve smyslu dotací, ale jestli jsem dobře koukal, tak musíš snad splnit podmínku min 70% spotřeby z vyrobené energie, což tedy snad vyjde vždycky. Možná že to je prostě takový kit, který si můžou po výstavbě kdykoliv rozšířit.

Ty 3f měniče tedy co jsme zrovna koukal na GoodWE a Solax by měli mít již tu výrobní stranu asymetrickou. Ale zda je to pravda ... ven tedy to asymetrické asi není co? Tedy více starostí než užitku asi.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - pomoc s orientací panelů

Příspěvek od youda »

Beny píše:Děkuji za barvité vysvětlení i s obrázkem.
Ale stejně mě to nedá se k tomu nezeptat. Tobě určitě technik nic na výkonu měniče neomezoval, tedy máš na nich 2x5. Pokud by jsi se připojil k DS a to jak píšeš děláš, musíš hlídat to (chápu že se připojuješ v době hnusna - tedy ten výkonem nemáš), aby jsi neposlal více ven než těch 3,6. Chápu to dobře?
Já jsem technikem sám sobě.
Moje měniče mám v režimu, kdy jsou se sítí synchronizovány, ale neodebírají z DS energii ani nedodávají. To je zajištěno prostřednictvím interního relé v každém měniči, které odpojuje silové obvody. Měniče jsou tedy hybridní, ale já je používám jako off-grid. Když je fakt mega-hnusně a vybijí se baterky, tak se relátko samo přepne na DS a měniče se pak chovají takto:
- veškerá spotřeba domu jde z DS
- energie z panelů se používá pouze pro nabíjení baterií

V mém zapojení tedy nemůžu mixovat energii z DS se solární energií. Což mi ale nevadí, já se chci DS výhledově úplně zbavit.
Beny píše: Ne jen, že se tu nabízejí měniče s výkonem kolem 3-4 kVA, tak i celé sestavy mají na střeše 3,6 kWp. Nevím, jestli to není nějaké omezení ve smyslu dotací, ale jestli jsem dobře koukal, tak musíš snad splnit podmínku min 70% spotřeby z vyrobené energie, což tedy snad vyjde vždycky. Možná že to je prostě takový kit, který si můžou po výstavbě kdykoliv rozšířit.
Ano, souvisí to s dotacemi, proto to většina firem nabízí právě takto. Pro firmu je výhodnější udělat 10 malých dotovaných 3,6kWp elektráren, než jednu velkou 40kWp.
Beny píše: Ty 3f měniče tedy co jsme zrovna koukal na GoodWE a Solax by měli mít již tu výrobní stranu asymetrickou. Ale zda je to pravda ... ven tedy to asymetrické asi není co? Tedy více starostí než užitku asi.
Asymetrické budou obě strany, takže pokud chceš dotovanou elektrárnu s asymetrickým měničem tak tyto klidně můžeš použít. To co GoodWe a Solax neumí je paralelní provoz více měničů ve chvíli, kdy není dostupná DS. Pro ostrovní provoz to tedy není dobrá volba.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek