Dumiho ostruvek

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od jahodovák »

Ono pokud nemáš spotřebiče které žerou víc než ten měnič co máš,můžeš další místo řazení vedle sebe dát,pokud to jde na další větev a bude jedno jaký typ to bude.Já mám takto ty dva.Jinak pokud budeš mít na 48 jak píšeš půl lifepo4 a půl lion,pokud budeš mít hlídání aby nedošlo k překročení při nabíjení a podpětí při vybíjení na jednotlivých článcích,neměl by být až zas tak velký problém,jediný vidím v navyšování kapacity,ale i to se dá zvládnout,jen to bude trochu složitější.Mě jedou vedle sebe lion i lifepo4 a zatím v pohodě...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od diablo007 »

Postupně rozšiřování a připojování na paralel má riziko že netrefíš po několika letech kompatibilní kusy. Pokud jde o prisosavani já osobně ho měl nastaveny tak že baterku udržoval jen 2A a jinak vše šlo do přímé spotřeby klasické vytěžování by ti to nemělo úplně rozhodit
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

jahodovák píše:Ono pokud nemáš spotřebiče které žerou víc než ten měnič co máš,můžeš další místo řazení vedle sebe dát,pokud to jde na další větev a bude jedno jaký typ to bude.Já mám takto ty dva.Jinak pokud budeš mít na 48 jak píšeš půl lifepo4 a půl lion,pokud budeš mít hlídání aby nedošlo k překročení při nabíjení a podpětí při vybíjení na jednotlivých článcích,neměl by být až zas tak velký problém,jediný vidím v navyšování kapacity,ale i to se dá zvládnout,jen to bude trochu složitější.Mě jedou vedle sebe lion i lifepo4 a zatím v pohodě...
Jako teoreticky nejzravejsi je tepelne cerpadlo (5kw, ale to ma frekvencak, takz eneni problem ho omezit), a mycka 3kW, jinak treba sauna je 3x2kw, takze ta je v pohode. Z tohohle pohledu by asi slo pouzit nekolik samosttanych menicu, problem nastane kdyz budu chtit v hornim patre pustit treba vysavac a primotop (to se snad jeste nikdy nestalo, ale pro ilustraci). Na paralelu se mi liblo ze proste vsechen vykon muze jit do jednoho spotrebice. Jdu se podivat kolik stoji samostatny axperty. Diky za tip.

18650 je rozmer clanky, a nemusi to byt nutne lion, takze bych to doplnoval samozrejmne 18650 lipfe4. spojit do serie lifepo4 a lion by snad nikoho nenapadlo....

diablo007 píše:Postupně rozšiřování a připojování na paralel má riziko že netrefíš po několika letech kompatibilní kusy. Pokud jde o prisosavani já osobně ho měl nastaveny tak že baterku udržoval jen 2A a jinak vše šlo do přímé spotřeby klasické vytěžování by ti to nemělo úplně rozhodit
Toho rizika se prave bojim... nevim presne kdy budu chtit rozsirovat, jestli vubec a oi kolik, abych za rok nezjistil ze nemam rozsirit cim :(
Sice omezis nabijeni na 2A, ale tim si prisel o prisosavani ne? nebo kdyz to omezis na 2A a s baterek se zacne tahat 20A tak to dososne tech 20A?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Achjo, potrebuju zkombinovat 3024GK+3024MK, z GK si vzit 4000W MPPT a z MK parralel support :( proc ma proboha MKcko tam maly MPPT? :(
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od diablo007 »

MK v režimu SUB nemá v tom kolik si prisosne z ds žádné omezení tím jaký nastavis nabíjecí proud z ds .
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Vcera vecer, sem nad timto probleme premyslel az do noci, dokonce v noci me budili sny o menicich GK a MK :-D Docela psycho.

no zatim to vidim nasledovne:
pokud se mi podari sehnat 3024MK za lepsi cenu nez je ceskych 17k, tj nekde na ebay tak bych do nej sel. na aliepresu ho maji za cca 11k, ale s dopravou za dalsich 8, takze sem na ebay napsal maximus_solar jestli dokaze do evropy tenthle menic dostat. Ono totiz koupit 5048MK na ebay za 18k a sehnat na ebay za 12k 3024MK tak to vychazi na stejne kc/W vykonu.

Pokud neklapne sehnani 3024MK jsem asi rozhodnut jit bud do 3024HSE (PWM, cca 7500) a nebo 3024MSXE (MPPT, za cca 10500). Vyuziji toho, ze pri pretizeni hodi bypass misto vypnuti. testoval jsem to u sveho stareho axperta ktery ma 3000VA/2400W a nema problem bezet na bypassu na 4,7kW, akorat u toho silene piska :D Zkousel jsem to par minut, to mi na soubeh staci (predpokladam, hlavne problem v kuchyni, kdyz pobezi treba kavovar a rychlovarka, coz ale nikdy nebezi dlouho). S timto chovanim jsem ochoten zit, ten soubeh tak casto nenastane. Jinak nemam asi nic co by vyzadovalo nutne ten paralelni rezim. V podstate vsechno co mam jednofazove je do 2400W, a vsechny trifaozve veci jsou v podstate jen 3x1f taky do 2400W. U tech bude ale problem s tim, ze by se museli propojit nuly menicu, coz ale povede k pretizeni modreho vodice. takze tam kde to nepujde prepojit, nebo to nepujde vydratovat jinak je to stejne bezpredmetne.

Kdyz vezmu takovou keramickou pec, ktera ma dve tona telesa (2f), kazde ma 2000W, pripojuji se do trifazove zasuvky, kdybych to pripojil na sestavu 3 kingu v paralelu tak to sice pobezi, ale modrym nulovym vodicem potecou 4kW, a tusim ze to ma kabel jen 2,5mm2, proc taky ne, kdyz to ma bejt na trech ruznych fazich, tzn, by se muselo to prepojit, nebo se pletu?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Rozsireni FVE pole bude vicemene nasledujici:
12 * 280W panel 60clanku (mozna i 15)

dve rady horni 4ks (nebo 7 v pripade celkem 15ti kusu) spodni 8ks, viz obrazek.
od praveho spodniho rohu pujde soubor kabelaze do Combiner boxu od panelu k combineru bude cca 4m vzdalenost, odtud uz pod strechou pujdou kabely k bateriim, cca 15m delka.
photo_2020-02-25_11-36-41.jpg
A ted k problemu, uvazuji moznosti a co bude stat to provozovat na 24V nebo 48V. v pripade 24V se jeste deli na PWM a MPPT.

MPPT bude mit vyrazne mene kabelu, ale drazsi regulatory, PWM bude mit vice vyrazne levnejsich regulatoru, ale zase vic dratu.

Stinohra zadna neni, jedna se o smer cca VVJ.
Jedna se o plochu nad stribrnym vozem
Screenshot at 2020-02-25 11-41-41.png
Co by jste volili vy? MPPT nebo PWM?

EDIT: Dale jak by jste volili kotveni? Krokve jsou cca na sirku panelu, tzn 1m. na kazdou krokev nebo uz tu nekdo zminoval, ze ob krokev staci? Vydrzi to pak i vychrice?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od ota »

Kotvení určitě po metru jeden hák.
15m je na 12-15 panelů PWM docela dostvelký proud.
Na 24V možná ještě PWM, na 48V určitě MPPT a 3 panely do serie.
Doporučuji udělat to jednou provždy pořádně, tedy MPPT @ 48V
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

nekdo tu na foru psal, ze stacit kotvit na stridacku, ze to jde cikcat po metru ale jeden hak nahore a druhej dole. mi to prijde celkem malo...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Lui »

Ked už nad tým uvažuješ,tak skús spočítať že kolko s tým ušetríš....a potom sa stačí nad tým zamyslieť,napríklad vo chvíly ked je troška večšia výchrica.
Ja chcem aj vtedy spať v klude ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od DanoP »

Mam krokvy v cca 80cm rozostupoch, haky som dal na kazdu a po poslednych vychriciach som rad ze som nesetril.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Jak moc dulezite je u MPPT kdyz treba jedu 2s3p, aby byly kabely vsech tri p stejne dlouhe? Jde mi o to, ze muzu zapojit stringy: 1-2 (3m kabel) ,3-4 (7m kabel), 5-6 (11m kabel), pak bude mit treti string 5-6 delsi kabel o cca 8m oproti stringu 1-2.

pripadne to mohu udelat takto:
1-6 (7m +5m), 2-5(9m) ,3-4 (7m) - coz je vic kabelu, ale zase je to vice vyrovnane.

Ma smysl to na takovych to delkach resit?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Vitek »

Dumi, zapojuju paralelne 3S nejvíc mám 9 stringů , propojení od každého stringu do rozvaděče např nejvzdálenější má 40m a nejbližší 10m, když nepoužiješ seriový diody jako že asi nepoužiješ tak tam mohou téct vyrovnávací proudy mezi přímo osvětlenou a neosvětlenou světovou stranou. proudy a výkony mohou být v řádech stovek mA, já naměřil 200mA tuším ( východ vs západ)
možná bych zase mohl nějaké měření udělat....
takže odpověd na tvou otázku já nevím ale nic nepozoruji...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Vsechno budu mit na jednu stranu, takze jedine co by hrozilo, ze hned rano pri vychodu bude 1-2 panley zastineny, ale to se hned ztrati viz nahore orientaci domu, takze myslim, ze diody nejsou treba.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:Vsechno budu mit na jednu stranu, takze jedine co by hrozilo, ze hned rano pri vychodu bude 1-2 panley zastineny, ale to se hned ztrati viz nahore orientaci domu, takze myslim, ze diody nejsou treba.
v tom případě to mám stejné, neřešil jsem to... nebot jsem nezhledl tuto věc jako problém... dokonce to neřeším ani u orientace všesměrové...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Uvaha:
Mejme panel s P=280Wp, Imp = 8.86A a Vmp = 31.6, 24V system s PWM ( provozni rozsah napeti baterie je cca 25.5-27.4).

zapojime panely 2p na PWM regulator, ktery zvladne 20A.
Takze kdyz se nad tim zamyslim, dostanu na baterii vykon cca 2x8,86xUbat, tj. 451,86 - 485.52W (226 - 242 W/panel). fajn, dejme tomu ze to budeme brat jako beztratovej zaklad. Ted pridame cca 20m kabelu prurezu 6mm2 (pro oba poly, takze je to v realu 2x10m).

proud bude predpokladam stejne, ale co se stane bude to, ze vlivem ubytku napeti se zvetsi napeti na panelu.
kabelem tedy potece proud 17.72A, pri delce 20m a pruzeru 6mm2 je ubytek napeti = 1.89V, tzn ztrata bude cca 30W.

Jenze:
pokud provedeme prvni vypocet znovu se zapoctenim ubytku napeti, provozni rozsah panelu tedy bude 27.39 - 29.29V, dosle tedy ke zvyseni jeho pracovniho napeti blize k bodu max vykonu. Ve vysledku bychom tedy na panelu dostali 485 + 519W, coz na naterii po odecteni ztraty na vedeni vlastne doda stejny vykon.

Zanbedbal jsem ubytek na samotnem regulatoru, protoze ten bude podle meho porad stejny.

Kdyz to shrnu, podle me, dokud se napeti baterie + ubytek na vodich nedostane pres Ump tak je ztrata na vedene kompenzovana zvysenym vykonem panelu. Tudiz se PWM vyplati i u delsich vodicu, protoze ztrata vlastne neni ztratou. Je v podstate kompenzovana zvysenim ucinnosti PWM procesu.

Dava to smysl, nebo sem udelal nekde ve vypoctu chybu? Diky za komenty
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od ota »

Zapomněl jsi na teplotní koeficient.
Napětí plati pro 25C.
Při 70C může být napětí o 20-30% nižší.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

a klesa Ump nebo Uoc?
panel je prousovej zdroj ne? Takze kdyz bude horkej bude davat stejnej proud ale.na.nizsim napeti? Nebo klesa i proud?
pokud by preci napeti panelu kleslo o 30% a padlo pod napeti baterie tak.by to preci nenabijelo, ne?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od ota »

Klesne obojí o stejnou % část.
Pokud bude Uoc pod napetim baterie tak to nabijet nebude.
Proud s tepl.koeficientem nemá nic společného. Jen ze pokud klesne napětí tak bude tak bude o ještě odpor vodičů proud nižší.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Pak moc nechapu, jak to ze kdyz mam na 24V systemu max napeti baterie je 27.4, zapojeny dva PWM ragulatory a na kazdem je 2p 60cl panel s Ump ~ 31.3V a Uoc ~ 39V jak to ze to v lete kdy je venku 30C a na panely prazi prime slunce funguje a dobiji treba 90% vykonem panelu.

Dyt by to napeti panelu melo klesnout tak, ze by to nemelo temer nabijet, mozna tedy jen nekleslo tak moc a kleslo jen o tolik, ze jsem se dostal do kolena a jsem mimo MPPT bod, coz je celkem logicke. teoreticky bych se tedy dostal za nej a moje teorie s ztratou, kteravlastne neni ztrata by v tomto pripade nefungovala, pokud vsak nebude panel tak horky, tak podle me je stale platna.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek