Detaily pasivního domu

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Pokračování diskuse https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 439#p78440
kodl69 píše:Když to vezmu kolem a kolem, tak ta kovová konzola končí někde 3cm od parapetního plechu, a od toho plechu ji odděluje OSB deska a centimetr (dva?) polystyrénu, příp. montážní pěny. Ale tohle je v podstatě neřešitelný, na leckerejch stavbách je napojení parapetního plechu, okna, izolace a nosné stěny fakt tragický.
Byl jsem i v domě, kde se oddělila parozábrana na stropě od zdi, a vzniklá škvíra na termokameře ukazovala -2°C z interiérové strany (venku -15°C), stejně jako některý spáry uvnitř vedle oken. firmy, co montují okna tam žádnou parozábranu nedávají, dyť předse stačí montážní pěna... Ale každýho věc...
P.S co jsi dával mezi polystyrén a okno z venkovní strany? kompri pásku, nebo něco sofistikovanějšího?
Vidíš na termosnímku nějaký tepelný most konzoly? Já jsem ho nenašel i když jsem tento detail pečlivě prohlížel. Zdá se mi tento detail řešitelný podstatně lépe než jiné a složitější případy.
Z venku je kompri páska a odlamovací lišta na zakončení hrany fasády. Zevnitř je zaříznutá pěna na ní nějaký speciální lak a je to pojištěno delta páskou. OSB jsou zalakovaný zastěrkovaný a překrytý EPS. Při měření jsme dosáhli při blowerdoor testu hodnotu 0,26.
Usazené okno v OSB.
Usazené okno v OSB.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše: Nosný zdi jsou beton?
Železobeton odlitý do ztraceného bednění se svislým a vodorovným armováním.
kodl69 píše:
Viděl jsem zajímavou kombinaci zdiva, s podstatně nižšími náklady než na pěnový sklo, a to první šár ytong lambda na 30cm, a nad tím ytong na 20cm + kantka z plnejch cihel z bouračky (variantně něco betonovýho) kvůli akumulaci tepla. Dalo by se to postavit i 15cm ytong a 15cm plný cihly.
U plné cihly se nedá dosáhnout dostatečné efektivní hloubky akumulace (ověřeno v praxi, potvrzeno výpočtem). Musí být použito něco podstatně vodivějšího (železobeton).
kodl69 píše:
Pak se dobře dělá okolí těch oken, první vrstva vyjde zároveň s přední hranou oken, a druhá se dává přes rámy, u mě dokonce extrémně, že mám rámy překrytý celý.
Mám to řešený podobně. Tříkomorové rámy potom vychází lépe jako šestikomorové obnažené.
Rám otevíravého okna v izolaci
Rám otevíravého okna v izolaci
kodl69 píše:
Ostatně nedokážu si představit parotěsný bnapojení oken na vnitřní straně, když jsou tam ty OSB kastlíky. to se celý ty kastlíky zabalí parozábranou?
OSB je zalakované a zastěrkované, propojení parozábrany s oknem jistí delta páska.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ikovlabs »

Ja jsem parapety lepil primo na EPS penou.
Bez konzol a sroubu do okna.
A drzi....- da se na to i postavit.
Celkem nechapu k cemu ma byt ten OSB kastlik dobry.Jako ze se da zapenit okno k nemu - no to ale drzi stejne ty konzoly kolem..?
Ja jsem pouzil europrofil pod okno kotveny sroubem do zdi - bok a vrch L konzola - parozábrana prilepena na zed a ram okna - obalit EPS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

OSB zde funguje jako parozábrana a vzduchotěsná přepážka. Přece jen, když jsou relativně těžká okna vystavena 20 cm před nosnou stěnu se mi OSB kastlík kotvený do stěny jeví jako jistější jak z hlediska zabezpečení statiky tak i z hlediska vzduchotěsnosti a parotěsnosti. Zejména u větších plastových oken, kde se markantně projevuje teplotní dilatace, je potřeba, aby se měla komprimační páska o co opřít. I tak jsme měli strach, aby nám větší výklady při blowerdoor testu nevypadly, přpadně aby se nepotrhala delta páska. Než se našly všechny netěsnosti, používali jsme přetlak kolem 100 Pa oběma směry a to už bylo znát i zakřivení skel. Od technika, který prováděl měření, jsme si vyslechli i skazky o vypadlých oknech...Ono si stačí dopočítat jaká tlaková síla při tomto tlaku na okna působí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ota »

Měl bych dotaz:
Předělávám taky 200 let starý hrad postavený z cihel, žulových a rulových balvanů co se urodily na poli.
Zeptal bych se na detail oken: mám standardní, udržovaná kastlová okna ze 70 let.
Plášť domu je zateplen 150mm vaty ale s okny si nevím rady zda vyměnit za něco novějšího nebo nechat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od marko250 »

Oto kaslíkové není žádný zázrak,těsnění žádné a po dodělání tam jsou stejně nepravidelné mezery.Vzduchová mezera velká,ale netěsná s možností vložit žaluzie.2x více práce s mytím a stav dřeva pod barvou většinou ztrouchnivělý dole+starost o nátěry.Pokud hledáš koeficient a cenu je tady trojsklo.Jsem dlouhodobý truhlář a můj pohled na typ rámu je zvrácený díky netrvanlivosti ochranné vrstvy kvůli práce dřeva,mám plastové :-) .Dřevo je sice pevnější,ale jeho povrchová úprava je časem neudržitelná a pracná.Silnovrstvé vodní lazury jako Remerx atd,tlakově nanášené na základovou vrstvu mořidla a před tím stabilizační čirá vrstva dřeva,to vše po 20 letech sleze jak igelit,oleje jsou v tomto případě zase pracné pro četnost obnovy. Někdo tady zmiňoval zamrzající střešní okna od dvou předních výrobců,mám stejný problém na dvou svých oknech na střeše.Hodlám vyndat sklo a upravit je tak, jak je nejlépe možno-vakuem (-1).Vytáhnu původní dvojsklo,ořežu jedno sklo ven,vlepím čiré válečky do mřížky co 100mm,nalepím sklo zpět,zatáhnu okraj dvojskla tmelem a přez připravenou měděnou trubičku odsaju vzduch a zaslepím.Výhled sice ta mřížka válečků omezuje,ale kdo se tím směrem kouká na nebe?
No a pak tady máme tu smysluplnost zabednit dům pro úniky tepla,vnik prachu a hluku a následné důsledky s nuceným větráním,filtrací a odhlučněním jednotek+ energie navíc na provoz a možné tech. potíže oněch zařízení.Mám za to že člověka není nutno sterilizovat ve vlastním domě a pak kolem něj dělat takový cirkus.Na druhou stranu když mě projdou vločky přez zavřené okno,je něco špatně -hehe. Takže s rozumem a s co nejmíň nucenou energií.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

marko250 píše:Oto kaslíkové není žádný zázrak,těsnění žádné a po dodělání tam jsou stejně nepravidelné mezery.Vzduchová mezera velká,ale netěsná s možností vložit žaluzie.
Dovolil bych si oponovat, jelikož jsem měl tu možnost srovnat 40 let stará udržovaná kastlová okna se zcela novými ditermy v pětikomorovém plastovém rámu. Tuto možnost mohu alespoň fotodokumentací zprostředkovat. Vyfotografoval jsem stav oken po noci, kdy teploty klesly pod -20°C. Obě okna byla ve stejném interiérovém prostředí se stejnou vlhkostí vzduchu. Můžeš tedy alespoň zprostředkovaně porovnat také. Povrchová teplota interiérového skla kastlového okna byla o více než 5°C vyšší než povrchová teplota skla ditermu v plastovém rámu.
kastlové okno po mrazivé noci
kastlové okno po mrazivé noci
izolační pokovené dvojsklo v rámu Vekaplast po mrazivé noci
izolační pokovené dvojsklo v rámu Vekaplast po mrazivé noci
Ta jinovatka na izolačním dvojskle není zvenku ale zevnitř!
Kastlová dřevěná okna vyžadují nepoměrně více údržby než okna s izolačními skly a plastovými rámy. Pokud se jim ale uživatel věnuje, odmění se dobrou službou. Z hlediska průvzdušnosti se mohou jevit plastové rámy s trojitým těsněním jako nedostižně lepší, ale mezery kolem kování v součinnosti s odvodňovacími otvory tuto zdánlivou přednost výrazně degradují a kastlové okno se silikonovým těsněním v zafrézované drážce se jim díky absenci mezery kolem kování téměř vyrovná.


marko250 píše:Hodlám vyndat sklo a upravit je tak, jak je nejlépe možno-vakuem (-1).Vytáhnu původní dvojsklo,ořežu jedno sklo ven,vlepím čiré válečky do mřížky co 100mm,nalepím sklo zpět,zatáhnu okraj dvojskla tmelem a přez připravenou měděnou trubičku odsaju vzduch a zaslepím.
A jak vysoké vakuum chceš mezi skly dosáhnout? A jak dlouho si myslíš že tam to vakuum vydrží? Ani u běžných izolačních skel plněných inertními plyny atmosférickým tlakem tam ty plyny nevydrží ani několik let. Teplotní cykly je vyženou i přes butylkaučukový tmel.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

ota píše:Měl bych dotaz:
Předělávám taky 200 let starý hrad postavený z cihel, žulových a rulových balvanů co se urodily na poli.
Zeptal bych se na detail oken: mám standardní, udržovaná kastlová okna ze 70 let.
Plášť domu je zateplen 150mm vaty ale s okny si nevím rady zda vyměnit za něco novějšího nebo nechat.
Vše záleží na jejich stavu. Pokud jsou venkovní rámy v dobrém stavu a mají dostatečnou nosnost, je možné vyměnit venkovní sklo za izolační dvojsklo. Pokud si na to netroufneš sám,jsou zde firmy, které to dělají profesionálně. Já jsem to realizoval prostřednictvím firmy Apis. Pokud jsou problémy s těsností rámu, je tu možnost zafrézovat drážku pro silikonové těsnění. Výměnou jednoduchého venkovního skla za pokovené izolační dvojsklo získáš okno, které je izolačně lepší než běžné trojsklo. Když jej doplníš reflexní roletou s hliníkovým pokovením, získáš okno o třídu lepší než dnešní trojskla v plastu.
Pokud se ti dílo podaří alespoň tak jako u mne, mohou průběhy teplot na sklech za třeskutých mrazů vypadat třeba takto:
Průběh teplot 23. až 25. ledna 2006 na vylepšeném kastlovém okně.
Průběh teplot 23. až 25. ledna 2006 na vylepšeném kastlovém okně.
Tohle se mi u trojskla s vestavěnou žaluzií (za které jsem původní kastlák vyměnil) nepodařilo ani se zataženou žaluzií.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ota »

Díky moc za za všechny rady a měření. Pokud někoho ještě cokoli napadne, napište mi to sem.

Neprůvzdušnost není u domu v radonové oblasti, navíc se sporákem a kamny mým cílem. Prach a hluk není téma které bych musel řešit.
Jedná se mi jen o povrchové teploty, rám kastlíku je zvenku zateplený skoro celý takže podle mne OK, rámy oken asi nějak prochládat budou ale z hlediska ztráty si nejsem jistý že se jedná o významnou plochu.

Asi zůstanou stávající okna, zkusím poptat dvojsklo a výměnu za plasťáky nechám na další generaci.

Znáte to všichni, jak se do domu hrábne, už to nejde zastavit protože jednotlivé součásti na sebe navazují.
Vydlabu okna, instaluji plasťáky, opravím vnější izolaci, opravím omítky v interieru, udělám nové parapety zvenku i zevnitř, potom začnu bourat dlažbu a do podlahy vsunu trubku abych ke kamnům (teplovzdušná, cosi jako Bulerjan nastojato) přivedl vzduch, pak opravím dlažbu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Takhle vypadal kastlák po vylepšení. Venkovní jednoduchá skla byla nahrazena pokovenými dvojskly s kryptonovou náplní U=1,0.
Vylepšený kastlák
Vylepšený kastlák
A takto tento stavební otvor vypadá dnes:
kastlák po výměně
kastlák po výměně
Je osazeno fixní trojsklo s integrovanou žaluzií. Na pohled asi hezčí ale technicky o třídu horší.

A takto vypadalo kastlové okno se zataženou hliníkovou roletou:
Příliš avantgardní roleta
Příliš avantgardní roleta
Roleta s hliníkovou nízkoemisní vrstvou významným způsobem posunula vlastnosti letitého kastlového okna.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

Na prvním obrázku je nějaká nestandartní aplikace KZS?
Ty rolety jsem taky zkoušel, ještě se starými okny, rozdíl byl patrný, i když jsem nebyl důsledný a nic jsem neměřil. Chyba je, že ta fólie není moc trvanlivá. U mě to nejlíp fungovalo tak, když jsem udělal dřevěný rámeček, na něj napnul fólii a na ovod ze strany, kde se setkával s ostěním a parapetem nalepil molitanový těsnění. Večer jsem to dal na tři pokusný okna a odpoledne po návratu z práce už to ani nemělo cenu sundávat (severovýchod, jihovýchod zastíněný od 11 hod), prakticky celou zimu.
Po výměněn oken jsem to zatím nezkoušel, jestli by to vůbec mělo nějaký přínos. Ostatně při demontáži starých oken jsem zjistil, že měly praskliny v rámech, přes celou šířku, takže jsem mohl těsnit co chtěl, stejně tím táhlo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od marko250 »

kybos> plný souhlas že kastlíkové okno po úpravách termicky nenahradí ani nové trojsklo,ale.
-nesmí být zdeformované(ohlé vlysy)
-musí být zdravé
-musí se zatěsnit patřičným profilem do vyfrézované drážky silikonového "O"
-musí se z venku dát dvojsklo patřičného koeficientu
-fajnšmekr jej může dát i na vnitřní křídlo a vytvořit double,ale ty krycí lišty nevypadají nic moc
-musí se stále(5let) natírat a to přináší i opalování , broušení a jiné libůstky
-vždy tam bude křídlo+dvojkřídlo pitomě ovládané(olivy a tyče)
-vždy to bude staré okno
-vždy budou třískat protože sklopná ventilace na nich není ani mikro,jen stav otevřeno/zavřeno
-údržba při čištění násobná oproti eurooknu
-pohled na a z něj rozkouskovaný

žaluzky by měly být z venku,samozřejmě takové co neodnese vítr a jsou tiché
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:Na prvním obrázku je nějaká nestandartní aplikace KZS?
Co se ti zdá nestandardní? Ty úkosy na hranách?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

jasně. Jakej to mělo důvod? Špalety obvykle dělám 10-15° otevřený (1-2 cm na 15cm polystyrénu) , kvůli menšímu stínění oken, ale takhle jsem to ještě neviděl...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od youda »

ota píše: ...
Asi zůstanou stávající okna, zkusím poptat dvojsklo a výměnu za plasťáky nechám na další generaci.

Znáte to všichni, jak se do domu hrábne, už to nejde zastavit protože jednotlivé součásti na sebe navazují.
...
Dilema vymenit/nevymenit cokoliv na baraku je stejny jako s autama. U nekteryho vymenis kola, brzdy, tlumice za sportovni a vysledek je super - z tovarniho vozu mas najednou auto o tridu lepsi, zabavny svezeni a jeste mu to i slusi.

Kdyz ale stejnym zpusobem "vytunis" starou Alfu nebo Oktavku, tak jsou to jen vyhozeny penize. Formule1 z toho stejne nikdy nebude. Obzvlaste kdyz zbytek kastle je deravej a podvozek rezavej. Takovy auticko (domecek) je kolikrat lepsi zrenovovat do puvodniho stavu - to mu slusi nejvic :)

Jinak souhlas co rikas - na baraku souvisi vsechno se vsim a jak jednou zacnes prestavovat, je to martyrium na celej zivot a cerna dira na penize. Bohuzel, ne kazdej si muze dovolit srovnat to cely se zemi a zacit stavet zase na zelene louce. A proto to vsichni lepime jak se da :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:jasně. Jakej to mělo důvod? Špalety obvykle dělám 10-15° otevřený (1-2 cm na 15cm polystyrénu) , kvůli menšímu stínění oken, ale takhle jsem to ještě neviděl...
Když si prohlédneš izotermy u ostění s pravým úhlem, tak zjistíš, že ta část, kterou jsem uřízl tam nemá žádný přínos. Řezal jsem v podstatě podle izotermy. Při pohledu zevnitř se jeví stěny jako subtilnější, jelikož je vidět jen ta vnitřní hrana. Je to markantní zejména pokud se izolují silnější stěny silnější izolací. Oslunění místnosti se také výrazně zlepší a na tepelné ztrátě to není poznat. U okna, které je na snímku nebyla aplikována předsazená montáž. Je umístěno na venkovní hranu zdiva a proto zde nedochází ke vzniku tepelného mostu ořezáním rohu izolace pod úhlem 45°.
izotermy
izotermy
Navíc hrany izolace s úhlem 135° jsou mnohem méně zranitelné než hrany s úhlem 90°. Čím ostřejší úhel, tím lépe se roh urazí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

logický to celkem je, akorát to vypadá nestandartně, na spodní straně bych měl i trochu obavy o odmrznutí lepidla/omítky, ale proč ne. Takhle to můžeš udělat sobě sám, někde pro cizí by tě asi hnali...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od willcz »

Musim rict ze mi to teda prijde dost silene, hlavne esteticky.
Jen detail, rezani podle izotermy je zajimavy napad, ale je potreba myslet na to ze seriznutim vznikne uplne jiny prubeh teplot v te izolaci a muze pak vyjit rosny bod na nevhodne misto.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:logický to celkem je, akorát to vypadá nestandartně, na spodní straně bych měl i trochu obavy o odmrznutí lepidla/omítky, ale proč ne. Takhle to můžeš udělat sobě sám, někde pro cizí by tě asi hnali...
Standardy jsou zažité od doby kdy se okna zazdívaly do poloviny síly zdiva (klasická plná cihla 45 cm). U progresivních staveb už je dnes obvyklá předsazená montáž oken do poloviny síly izolace a tak toho před oknem na seřezávání moc nezůstane.
Na spodní straně v oblasti parapetu jsem musel ustoupit a hranu jsem dolepil zpět (drahá polovička musí mít na každém okně truhlík s květinami a ten by tam při zkrácení parapetu nevyšel).

Řešil jsem tak špalety i na jiných stavbách, kde měli strach z předsazené montáže oken.
Střílna
Střílna
A z hlediska tepelné vodivosti to vyšlo krásně.
infrasnímek je posunutý o cca 30cm dolů oproti viditelnému spektru
infrasnímek je posunutý o cca 30cm dolů oproti viditelnému spektru
střílna infra.jpg (99.89 KiB) Zobrazeno 1679 x
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

willcz píše:Musim rict ze mi to teda prijde dost silene, hlavne esteticky.
Jen detail, rezani podle izotermy je zajimavy napad, ale je potreba myslet na to ze seriznutim vznikne uplne jiny prubeh teplot v te izolaci a muze pak vyjit rosny bod na nevhodne misto.
Estetický vjem každého jednotlivce je různý a těžko objektivně měřitelný. Co je pro jednoho zcela nepřijatelné, může jinému připadat vkusné. Z mého pohledu to vypadá lépe než lepené šambrány kolem oken. Má to jen jednu záludnost: Na horní hraně je potřeba zastěrkovat okapovou hranu, protože jinak je na bílém ostění časem vidět, kudy stéká prach po fasádě.
U 30 cm EPS se ani seříznutím na polovinu neposune rosný bod mimo izolaci.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek