Detaily pasivního domu

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od Matess »

cena oleje cloveka rychle odradi...
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

Asi jsme na tom TZB info četli stejný články. Tak snad ten můj bastl v boileru funguje správně, když velice podobně vypadá.
Olej má zásadní nevýhodu, a to podstatně nižší tepelnou kapacitu a vyšší viskozitu než voda. V primárním okruhu mám naředěnej propylenglykol, obchodní název tuším Solaren, a při tlaku 1.5Bar nevaří ani při 120°C, to už mám trochu strach o boiler, ale ten přes 90° nikdy nešel, jinak mám všude vodu z vodovodu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od Janma »

Zapojil jsem na jaře dva panely (4m2) na ohřívání TUV. Fungují výborně. Ale celý léto jsem musel v noci vyhlazovat tepla voda byla nad 70 stupňů. Bojler je 300l. Tak jsem si říkal ze ten přebytek by šel přes léto naspořit do jiný nádrže.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ota »

Měl bych hloupý dotaz k instalaci AN.
Máme primární okruh z kotle, odtud spodem přes stratifikátor do AN a horem sekundární, topný okruh, topení a zpátečka do spodní části AN a zpět do kotle odkud?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Janma píše:Jakou používáte nádrž? Myslím tedy materiál a izolaci. Jak tuto nadrz vytápět FV nebo termické panely ? Napadlo mě použít teplo nosné médium -olej. Dal by se v létě vytopit i na vyšší teplotu
Uvažoval jsem o nádrží ve sklepě.
Používám nerezovou tlakovou nádrž. Základní izolace je 16cm Isoveru (po několika pětiletkách už se poněkud slehla na cca 10 cm) a proto jsem ji na kritických místech postupně doplňoval dalšími vrstvami (fólie s hliníkovou odraznou vrstvou, pytlované zbytky různých obalových materiálů, starší deky a vše co tepelně izolovalo a nemělo zrovna jiné smysluplné využití). Absorbéry mají taktéž ze spodní strany izolaci 16cm Isoveru a reflexní fólii s hliníkem.
Pro danou velikost plochy je fototermika jednoznačně účinnější a levnější vzhledem k poskytnutému výkonu.
U fototermického systému je většinou výhodnější mít nádrž umístěnou nad absorbéry a to hned z několika důvodů.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

ota píše:Měl bych hloupý dotaz k instalaci AN.
Máme primární okruh z kotle, odtud spodem přes stratifikátor do AN a horem sekundární, topný okruh, topení a zpátečka do spodní části AN a zpět do kotle odkud?
Asi by to chtělo nějaký nákres, popis systému (nucený či samotížný oběh) a použitých médií (zda jsou okruhy odděleny či ne).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

to Janma: Jaký vychlazování? K čemu je to dobrý? Když už to teplo nemám kam dát, tak se prostě vypne oběhový čerpadlo, kapalina v kolektorech (celkem 2l ve 4m2) vyvře, čímž se tlak v okruhu zvýší z 0.11MPa na 0.15MPa (nic zvláštního) a po zapnutí čerpadla jenom trochu v kolektorech zapraští, jak je ochladí kapalina, a jede se dál. Už to takhle provozuju víc než 10 let a bez problému. Jediná chyba je, že mikro netěsnosti systému každý dva roky sežerou 1-2l toho Solarenu, ale aspoň si udržuje rozumnou teplotu zamrznutí...

To naspoření do jiné nádrže jsem si kdysi zkoušel spočítat, 60m2 je běžná bečka z benzinky, nahřívat by ji muselo celý léto aspoň 40m2 panelů a i s 1m tlustou izolací by začátkem prosince měla teplotu 40°C, takže k ničemu. Kybos to píše správně, je lepší v zimě využít aspoň to málo, mezisezónně skladovat teplo je megalomanskej projekt, kterej nikam nevede.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od Janma »

Mám trubky z nerezového vlnovce, tlakem se nafoukly a pak jsem doplňoval kapalinu několikrát ,odvzdušňoval atd.
Pokud se nepřehřívá ta kapalina tak nedochází k její degradaci.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od mopadzi »

Janma píše:Mám trubky z nerezového vlnovce, tlakem se nafoukly a pak jsem doplňoval kapalinu několikrát ,odvzdušňoval atd.
Pokud se nepřehřívá ta kapalina tak nedochází k její degradaci.
a máte tam expanzomat? mám to samé a trubky se nenafukují
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ota »

kybos píše: Asi by to chtělo nějaký nákres, popis systému (nucený či samotížný oběh) a použitých médií (zda jsou okruhy odděleny či ne).
Kotel 25kW, ztráta domu po zateplení cca 15kW.
Nucený oběh, na výstupu kotle trojcestný ventil, manuálně ovládaný při zátopu.
Mám 800l AN vč.PUR 15cm izolační "obálky" je z druhé ruky, uvnitř zkorodovaný "had", který vyříznu. Záměr je zefektivnit spalování, vložit tuto AN do topného systému, v přechodném období přitápět elektrickou patronou z FVE. Žádná fototermika se neplánuje.

Ptám se jak zapojit sekundár do topných těles. Určitě čerpadlo, možná trojcesťák ...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od xmasin »

Prostudujte tyto stránky http://home.tiscali.cz/cz056018/Akukotel.html Pán na nich má docela dobře popsaný podobný systém, jaký chcete stavět.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

ota píše:Kotel 25kW, ztráta domu po zateplení cca 15kW.
Nucený oběh, na výstupu kotle trojcestný ventil, manuálně ovládaný při zátopu.
Mám 800l AN vč.PUR 15cm izolační "obálky" je z druhé ruky, uvnitř zkorodovaný "had", který vyříznu. Záměr je zefektivnit spalování, vložit tuto AN do topného systému, v přechodném období přitápět elektrickou patronou z FVE. Žádná fototermika se neplánuje.

Ptám se jak zapojit sekundár do topných těles. Určitě čerpadlo, možná trojcesťák ...
Ztráta po zateplení se mi jeví příliš vysoká. Je změřená nebo vypočtená?
Udržet stratifikaci v akumulační nádrži s nuceným oběhem bude značně obtížné ne-li přímo neřešitelné nota bene v objemu pouhých 800l při výkonu zdroje 25kW. V tomto režimu může daný akumulátor fungovat nanejvýš jako hydraulický rozdělovač. I kdybys ohříval vodu jen ze 40°C na 60°C tak budeš potřebovat průtok 17l/min a ten v tak malé nádrži těžko převedeš na laminární proud. Pokud nejsou primární a sekundární okruh odděleny (v obou obíhá ta stejná kapalina), bude průtok nádrží navíc ještě větší.
Přitápění elektrickou patronou je energeticky ten nejhorší způsob využití elektrické energie pro získání tepla na otop domácnosti.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od střídač_N »

kybos píše:......Přitápění elektrickou patronou je energeticky ten nejhorší způsob využití elektrické energie pro získání tepla na otop domácnosti.
S tímto názorem se dá souhlasit s jednou drobností. Na trhu není, nebo spíš za rozumný peníz asi!! není tepelné čerpadlo s výkonem od 0,3-1kW, navíc s proměnnými otáčkami (pro dosažení onoho rozsahu).

Mám již dlouho v plánu použit kompresor jež využívá klimatizace automobilu. Dobrý rozsah otáček, tudíž i rozsah výkonu. Má prosím někdo tuto zkušenost, případně poznatky o účinnosti, či vhodnosti takového použití?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ota »

Ztrátu jsem pro jistotu přepočítal, po zateplení mi vychází 17kWh
Elektrické přitápění je myšleno přebytky.
Rozumím-li správně, voda se bude v AN vířit a nebude se vrstvit. Jak tomu zabránit. Oddělit primár nebo sekundár? Má tedy AN tohoto objemu nějaký přínos?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

Je, akorat se tomu rika splitova klimatizace
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

střídač_N píše: Na trhu není, nebo spíš za rozumný peníz asi!! není tepelné čerpadlo s výkonem od 0,3-1kW...
Asi to chce víc hledat. Co třeba tohle:http://www.chinesegrid.com/en/info.aspx?Id=215
nebo tohle:https://www.sinclair-solutions.com/cs/p ... 12600.html
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od střídač_N »

kybos píše:....Asi to chce víc hledat....[/url]
No snažil jsem se, leč to, co by bylo pro mnou zamýšlený účel použitelné, jsem jaksi nenašel.

Něco jako klasickou klimatizaci (zde uvedenou Sinclair) mám a nacházím ji pro "naše" účely nevhodnou. Ta Čína je asi vhodnější (DC napájení), leč asi!!! trpí stejnými neduhy jak prvně zmiňovaná. Jako bonus bude asi cena včetně dopravy o dost vyšší než to zmastit doma.

Budu se dál snažit.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

A které jsou ty neduhy, případně důvody nevhodnosti?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od střídač_N »

kybos píše:A které jsou ty neduhy, případně důvody nevhodnosti?
Tak především, mám li jen 100W přebytků, tak bych je chtěl, ale jen ty, poslat do oné klimatizace. S klasickou to nesvedu. Chci předejít námitce, že to třeba některé snad i umí, leč asi budou náročnější na pořízení. To nechci. Rád bych to v budoucnu spřáhl s kogenerací, případně poháněl nějakým BLDC motorem, tedy výkonové přizpůsobení přebytkům.

Je otázka zdali účinnost v takovém režimu nebude taková, že bude jednodušší poslat to do topné spirály.
Poslal jsem dotaz do ELTEXU.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

ota píše: Rozumím-li správně, voda se bude v AN vířit a nebude se vrstvit. Jak tomu zabránit. Oddělit primár nebo sekundár? Má tedy AN tohoto objemu nějaký přínos?
Oddělení primáru a sekundáru výměníkem přináší vždy ztrátu tepelného spádu. Pokud má kotel optimální provozní teplotu topné vody 80°C a topí se do podlahovky nebo alespoň do nízkoteplotních radiátorů, tak to nemusí až tolik vadit.
Turbulentnímu proudění a promíchávání vody v nádrži mohou zabránit vhodně situované přepážky, uložení nádrže na výšku a samotížný provoz alespoň na primární straně v případě, že se předpokládá přerušované vytápění.
Zda má daný akumulátor nějaký přínos lze posoudit porovnáním tepelné kapacity akumulátoru a zbytku topné soustavy (včetně vytápěného prostoru a jeho obálky do hloubky efektivní akumulace).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek