Detaily pasivního domu

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od willcz »

S tou estetikou se nepru, kazdemu se libi neco jineho. A vlastne ani v druhem bodu nejsme v rozepri, jen jsem chtel rict ze kdyz odriznu podle izotermy, tak vznikne novy prubeh a ten bude odpovidat novym pomerum, tzn neda se od stolu odhadnout jak to bude vypadat.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Souhlasím, odříznutím vznikne nová situace ale myslím, že se dá od stolu odhadnout, jak se izotermy rozdělí. Budu-li dělat odhad v jedné dimenzi, je to celkem snadné, rozdělí se podle tepelných vodivostí podle uvažované přímky. Budu-li dělat odhad ve 2D bude to trochu složitější ale myslím si, že bych se příliš neminul. A na 3D už je nuná vyšší míra představivosti, lépe metoda konečných prvků a matematická simulace. Pokud odřezávám v místě, kde jsou izotermy řídké (malý tepelný spád), nebude to mít na celkový obraz podstatný vliv. Pod řezem se izotermy jen poněkud zahustí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od redcrown »

Téma estetika... Tak mě napadlo přirovnání s vtipem myslím z Pulb fiction..... I kdyby krysa chutnala jako maliny, žrát je nebudu..... I já bych řekl, že tohle je esteticky tak šílené, že tohle by nešlo udělat někomu cizímu..... Nikoho ale nechci urazit, jak už zaznělo, vzhledové vnímání je individuální
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ota »

Proč estetika. Podle mě je to docela hezký detail který tu střílnu prosvětlí.
Mám to udělané podobně.
DC8B51B1-4E6D-4C62-A3F4-22D20B6CEA4D.jpeg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od redcrown »

Celkově je myslím vhodné se střílnám vyhnout. U tebe to zamaskuje ta ozdoba kolem, tak asi jo...
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ikovlabs »

Pripadne tam naranžovat aspoň "lahky gulomet"
:-)
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od svango »

redcrown píše:Téma estetika... Tak mě napadlo přirovnání s vtipem myslím z Pulb fiction..... I kdyby krysa chutnala jako maliny, žrát je nebudu..... I já bych řekl, že tohle je esteticky tak šílené, že tohle by nešlo udělat někomu cizímu..... Nikoho ale nechci urazit, jak už zaznělo, vzhledové vnímání je individuální
s tou estetikou je to naozaj individualne, nie som sice hlavny prud, ale toto riesenie sa mi paci, hlavne dostane do domu viac svetla. To je pre mna dolezitejsie nez nazor susedov :)
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od youda »

kybos píše:
youda píše:Ukládat takový objem tepla, aby člověk přečkal celý rok je asi opravdu hloupost. Také bych spíše volil cestu přepanelování a ohřívání nějakého menšího objemu topné vody (10-20 m3?) tak, aby člověk přečkal těch pár dní bez slunce.

Například:
- 10m3 vody ohřáté z 20°C na 90°C obsahuje cca 0.8 MWh energie
- zdrojem o výkonu 10kW se nádrž bude nahřívat cca 82h (6h tohoto výkonu denně = 14 dní)
- topit výkonem 5kW zvládne 164h ( = týden v kuse)

Taková nádrž se dá v pohodě nahřát během podzimu, v zimě dokáže topit týden a jakmile vyleze slunce, lze ji zase postupně dobíjet.

PS: A kdyby bylo hnusně dva týdny, tak se nádrž prostě nahřeje kotlem na dřevo. Pokud jde o topení, tak voda je zatím bezkonkurenčně nejvýhodnější "baterka" kterou máme.
Myslel jsi něco takového:
Malá nádrž P5300100.JPG
Malá nádrž P5300100.JPG (41.15 KiB) Zobrazeno 1483 x
nebo takového:
Velká nádrž-P8030035.JPG
Velká nádrž-P8030035.JPG (32.42 KiB) Zobrazeno 1483 x
No toto je trochu overkill :lol:
Myslel jsem spíše něco hranatého, i za cenu horších tepelných ztrát. 20m3 nádrže lze koupit v plastu, 30m3 v betonu:
nadrz 30m3.PNG
Vzhledem k tomu že se do toho vleze víc než 1MWh, tak i s izolací a bagrem to pořád vyjde lépe než LFP.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Zkoušel jsem realizovat tepelný akumulátor s 1MWh. To je ta malá nádrž na předchozím snímku. Má 17 kubíků a je stojatá a tlaková. Ale dodnes nebyla realizace dokončena. Plastové a betonové jsou většinou beztlaké (rozuměj: působí zde pouze hydrostatický tlak výšky vody v nádrži) a proto musí být většinou dvouokruhové. Tlakové nádrže mohou být jednookruhové, což je značná výhoda. V akumulátoru může obíhat přímo topná voda, což se u beztlakých špatně realizuje (ne, že by to nebylo možné). Mám ve svém labu 3,5 kubíkový tlakový akumulátor, jehož vlastnosti a provozní stavy mám zmapovány v dlouhodobém horizontu. I přesto, že má mizernou izolaci, tak stačí, když slunce vysvitne jednou za týden. Mám otestovanou stratifikační vestavbu a odladěné proudění tak, aby bylo pokud možno laminární a nedocházelo k narušení stratifikace při dodávce nebo odběru energie i bez složitých mechanických komponent.
průběh teplot v dubnu 2011
průběh teplot v dubnu 2011
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

můžeš nějaký podrobnosti k té stratifikaci? Dost by mě to zajímalo, já mám vetknutej v boileru takovej patvar složenej ze 110/60mm odboček vzhůru nohama (prej to fungiuje jako uzávěr), nahoře víčko a mezi nima 30cm kousky trubek. je to bez těsnění, dole je okolo výměníku něco jako náběh z fólie, uvnitř hotovýho boileru čisticím otvorem toho nejde moc vymyslet, otázka je, jestli to k něčemu vůbec je, a neubírá to jenom pár litrů objemu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od marko250 »

Podstata je nemíchat vodu v AN,takže výměník vedle a brát a vracet dle zjednodušených pravidel:nejstudenější dolů a nejteplejší nahoru.Problémy nastávají kdy klesá výkon a teplota na ohřívané straně oproti horní teplotě v AN a tak musíš vrstvit tam kde to odpovídá.Mechanicky se to řeší několika vstupy vedle AN kde si termodynamika média v této rozvětvené trubce sama najde vstup do své vrstvy AN.Ty vstupy do AN jsou co 200mm nad sebou.
AN.jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od willcz »

Na ohrev TUV pouzivam deskovy protiproudak a je to uplne super vec. Protoze voda ktera vstupuje zpet do AN ma teplotu temer studene vody a v nadrzi se pak pekne vrstvi teploty. Vymenik zaroven zajisti ze je TUV dostatecne tepla pri velkem rozsahu prutoku. Kamarad ma hada v horni casti nadrze a rikal ze pri vetsim odberu nestaci ohrivat.
tady je odkaz: http://www.solarpower.cz/images/FWS301.jpg
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kodl69 »

Tak to moje řešení je vlastně stejný, akorát uvnitř boileru, tam nic nenaměřím. Jak moc máš proti spádu ty propojky do AN? O průměr trubky nebo víc?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:můžeš nějaký podrobnosti k té stratifikaci?...otázka je, jestli to k něčemu vůbec je, a neubírá to jenom pár litrů objemu...
Mám tu výhodu, že jsem přes otevřený servisní vlez mohl testovat funkci stratifikátoru na živo v přímém pozorování. Pro vizualizaci jsem použil pár zrníček hypermanganu a tím se mi obarvily proudy akumulační vody.
Takto vypadal test, kdy do stratifikátoru proudila voda teplejší než u vrcholu nádrže:
Horká voda do stratifikátoru
Horká voda do stratifikátoru
A takto to vypadalo, když do stratifikátoru proudila vlažná voda:
Vlažná voda do stratifikátoru
Vlažná voda do stratifikátoru
Na dně nádrže je možno identifikovat obloukové clony sloužící k usměrnění nátoku studené vody do akumulátoru a zabraňující promíchání vrstev.

I z průběhu teplot za jasného dne je dobře patrná funkce stratifikátoru:
Průběh teplot za jasného dne
Průběh teplot za jasného dne
Legenda:
Thermo01: primár stoupačka
Thermo02: absorbér
Thermo03: sekundár vstup
Thermo04: nádrž horní třetina
Thermo05: nádrž dolní třetina
Thermo06: sekundár výstup
Thermo07: nádrž střed
Thermo08: primár zpátečka
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Takto vypadala fototermická laboratoř
Takto vypadala fototermická laboratoř
Takto dříve vypadala má fototermická laboratoř. Má cca 30m2 plochy absorbéru. O pár pětiletek později jsem vylepšil napájení oběhového čerpadla fotovoltaikou a učinil ji tak zcela nezávislou na distribuční síti.
Napájení oběhového čerpadla fototermiky
Napájení oběhového čerpadla fototermiky
A takhle funguje v zimě (18.2.2006):
Zima s fototermikou
Zima s fototermikou
A tohle jsou teploty na primáru z téhož dne:
Teploty na primáru
Teploty na primáru
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od ota »

Jaká je funkce odboček na stratifikátoru?
Odhaduji že se do nich cestou vzhůru přimíchává chladná voda což přece není žádoucí.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od marko250 »

Nepřimíchá tlačí tam médium čerpadlo,odbočky jsou kvůli nasměrování do své vrstvy o určité teplotě.Když budeš mít nahřátý vrch AN na maximum(90°C) a a směrem dolů bude postupně méně(dole 35°C),je nežádoucí rvát a mixovat nahřáté médium přez tyto chladnější vrstvy.Jelikoš přez tento velký objem pak ztratí požadovanou provozní teplotu k užívání.Aby se nově nahřáté médium správně zařadilo do své teplotní vrstvy v AN,tak se mu musí vytvořit cesta s malým objemem k promíchání a vstupy do všech vrstev,kde si už sama vyteče.Pokud v tom stratifikátoru narazí na teplejší vrstvu,jde automaticky do AN pod ní a to menší promixování trvá jen při náběhu termiky,pak tam jde stálá teplota a vrství se to podle stavu v AN.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Odbočky se musí nastavit tak, aby byly ve správném sklonu a fungovaly jako termosifony. Ono to není na fotografiích zrovna dobře vidět, ale ta stoupací (přímá) část odboček není zcela svisle ale mírně šikmo a to tak, aby bylo možné nastavit vhodný úhel odbočky k vodorovné rovině. Termosifon nesmí být ani příliš uzavřený ani příliš otevřený. Osvědčilo se mi takové nastavení, kdy přímka proložená vnitřní spodní hranou začátku odbočky a vnější horní hranou konce odbočky je přibližně ve vodorovné rovině. Pak funguje stratifikátor jako správný přepínač, kdy vypouští přicházející vodu jen do té správné vrstvy.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od kybos »

Před několika lety jsem na základě pozorování proudění ve stratifikátoru doplnil ještě 30°kolena k odbočkám na laminarizaci proudu vody. Je nutno poznamenat, že nabíjení akumulátoru probíhá v sekundárním okruhu pouze na samotížném principu, aby nedocházelo k porušení stratifikace oběhovým čerpadlem. Plášť nádrže byl zvolen z materiálu s nižší tepelnou vodivostí (nerez) aby tepelný zkrat pláštěm nenarušoval teplotní rozvrstvení akumulátoru, což u původní ocelové nádrže výrazně degradovalo výsledný efekt.
Poslední stav stratifikátoru
Poslední stav stratifikátoru
Poznámka: Dělící spáry dlažby odpovídají pravoúhlým souřadnicím řezu nádrže. Bílá tyč vložená ve stratifikátoru má ve skutečnosti vodorovnou polohu a vyznačuje ekvitermní hladinu termosifonu v klidovém stavu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Janma
Příspěvky: 311
Registrován: sob pro 16, 2017 7:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Detaily pasivního domu

Příspěvek od Janma »

Jakou používáte nádrž? Myslím tedy materiál a izolaci. Jak tuto nadrz vytápět FV nebo termické panely ? Napadlo mě použít teplo nosné médium -olej. Dal by se v létě vytopit i na vyšší teplotu
Uvažoval jsem o nádrží ve sklepě.
Schneider XW+ 6048, 2,5 kWp panelů.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek