Ostrovna elektraren na farme

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Alex
Příspěvky: 18
Registrován: sob kvě 12, 2018 8:58 am
Reputace: 2

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od Alex »

100% mechanické. Helium drži u Whispergenu. Motor má vstup na doplněni. Přes reduktor neni těžko doplnit se.
Určite, občas potkáte na Internetu Whispergeny, který ne drži helium. Takova porucha jsou opravitelná. Ale nutné rozumět co a jak. Je nutne rozebirát motor. Na internetu stači kogeneratoru, jake máji neni ták velké poruchy.
Pro kogenerator za cenu do 10 000 Kč nebo do 15 000 Kč tákove práce má smysl. Za 25000 Kč a víc jsou lepši varianty.

Jsem doporučuji ne kupovát kogeneratory, kde uniká plyn. Z jiného pohledu kogeneratory, odkud uníka plyn pracovalý maximum 600-1000h. A májí jine díly jako nove.

Sunmaschine má uvnitř stirlingu technický plyn Dusík N2. Nominal tlaku z továrny kolem 40 baru. Kvůlí ¨unikátní¨ technologie dusik při práce uníka. Grafitová těsněni uvnitř stirlingu. Je potřeba doplnovát dusik jedenkrát za 1-6 měsicu. Závisí od stavu těsnění. A ložiska uvnitř stirlingu taky pracuji kolem roku.

Realita je taková, že většina kogeneratoru pracuji 9 měsíců. A dále opravy nebo technická prohlídka.
Řeklamá na internetu píše o minímum 20 000 - 30 000 hodin práce u kogeneratoru. Do konce pro Sunmaschine ten termín byl kolem 20 let. Teoreticky ano, šlo by to. Ale každý rok budete měnit nejake náhradní dily. Jako v aute.

Klasické používání kogeneratoru 8 až 12 hodin denně nonstop.

Teploty hlavice Stirlingu u Whispergenu kolem 1050°C, u Sunmaschine 850-950°C.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od kodl69 »

těch 850°C by se daly vyhnat i ze dřeva, snad by to ani nemusely být peletky. Dusík je běžnej technickej plyn, je to v kdejaké fabrice, tam bych problém nehledal. Spíš je otázka, co dělá ta kogenerace, když by teplota spalin byla třeba 600°C, jestli dává aspoň nějakej výkon, nebo prostě nic? Jak je řešená ta el. část, generátor synchronní přímo na síť, nebo nějakej DC meziobvod a střídač?
Pokud by byl nějakej kus na pelety ke koupení za cca 1000-1500E s předpokládanou "jednoduchou" opravou, nejlépe plněnej dusíkem, tak by mě to hodně zajímalo...
Ložiska ve stirlingu jsou nějaký valivý(kuličky, válečky, kuželíky...) , nebo kluzný (klasika, samomazný kompozit...)?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od marko250 »

Já hledám právě 90°stirling s generátorem,který chci naroubovat na komoru trysky z čela dvířek u pyrolízového kotle(800-1100°C).
https://biom.cz/upload/9dde8a86bc39c815 ... _hoval.jpg

To co tady Alex uved je vše na stojato.A druhý problém je elektronika,která se synchronizuje na síť.Řekněme že mu dáme svou síť s měničem,poznat by to neměl,ale pokud nebudu mít odběr do domu větší než výroba kogenerace,tak mě to zhoří.Myšlenku mám takovou,že bych bohužel oněch 600W z kogenerace použil ihned do nabíječky AC/DC na baterky a jen malinko by šlo synchronně do domu společně s měničem.Teď ještě záleží jak je to citlivé na kolísání z měniče,aby to neházelo errory. Dusík mám doma pořád,plním tím tlumiče u motorek a helium bych taky sehnal,to není problém.

kodl69, když je teplota mimo 850°C tak se to prostě neroztočí,protože stirling nemá teplotní spád potřebný pro chod,leda by elektronika měla nějaké rozpětí na výkon,ale to si nemyslím,že až tak velký.Co jsem zaznamenal tak začínají všechny mikrokogenerace s 650°C.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:...... tak by mě to hodně zajímalo...
Ono by to zajímalo všechny včetně mně, leč v praktickém zájmu brání jedna skutečnost. Motory s vnějším spalováním pracují a hodně řídkou energií, tudíž i s malou účinností. Perní stroj 5%, velké instalace špičkově skoro 10%. U stirlingu to není lepší s jednou velkou nectností, nutností velkých tlaků a tím i obtížné těsnění pracovního pístu. Jak píše ALEX " Grafitová těsněni uvnitř stirlingu." Na této maličkosti vše nakonec ztroskotá.

Ano myšlenka pěkná, realizace obtížná. Zjednoduším to. Motory s vnějším spalováním z technicko praktického pohledu nemají tu správnou účinnost.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od marko250 »

Ale ta účinnost je nám putna,když tu tepelnou 16kW zrovna potřebujeme a když jako bonus dostaneme 600W elektrických, tak je to ideál.To se dá u mě v temném období využít ,hůř na tom budou nové pořádně zateplené stavby,kde se to nedá využít a chybí pořádná akumulace.
Ideál není řešit po skrachovalé firmě speciální díly,mechaniky se nebojím,ale zrovna to těsnění pístů problém je.A taky to palivo v ČR není úplně zanedbatelné,kdo topí plynem a peletama tak OK,ale to já zrovna nebudu 1m3 plynu=15Kč a 1t pelet=6300Kč,u mě je 1t zpracovaného dřeva=převoz s trochou lidské práce(jako u pelet).
Špatně nevypadá ta kogenerační centrála s klasickým dvouválcem na zemní plyn,mechanika jako v autě,nic speciálního a za tu cenu je to hodně zajímavé.Jen ten plyn :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od youda »

Pane učiteli, Youda se hlásí!

[Jouda se nesměle zvedá z lavice, prstem si utírá kapající sopel pod nosem. Vystrašeným pohledem kouká na učitele.]

Jouda: Pane učitel, já tady našel jedný stránce, že ty Styrlingoví motoři můžou mít účinnost i 40%. https://cs.wikipedia.org/wiki/Stirling%C5%AFv_motor No možná ta stránka lže, ale i kdyby to bylo jenom 20%, tak je to pořád 4x víc, než 5%. To je zvláštní, co myslíte? Ona je to vůbec taková divná stránka. Pán z ČEZu mi říkal, abych na ni raději nechodil, že bych se prý mohl něco nebezpečného dozvědět.

[Jouda si sedá zpět do lavice. Pohled má zabořený do učebnice a prstem si šťourá v uchu.]
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od kodl69 »

pořád si říkám, že pokud by byl generátor "uvnitř" a vypadal podobně jako motor z elektrokola nebo tak něco s permanentními magnety, tak by zařízení z venku mohlo být kompletně těsné, plyn by neměl kam prchnout, sice 4MPa dusíku je dost, ale ne něco extrémního, navíc je to levnej inetní plyn, ne třeba jako vodík. Netěsnost pístu způsobí "jenom" snížení účinnosti. Ještě by mě zajímalo, jestli jsou to stirlingy typ alfa nebo beta.
Takže mě by asi potom zajímala jenom ta mechanická část, a pokud by to bylo schopný jet třeba už na 400°/60°C a dávat 50W v elektrice (70W mechanických? Tak bych to považoval za vítězství nad hmotou. Další věc je, jak jsou provedený součástky v motoru, jestli je možná generálka s běžným vybavením typu soustruh, bruska na kulato, frézka, nebo jsou potřeba díly, co se musí koupit a nedají se snadno vyrobit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od marko250 »

Ale ten pohyb je bohužel založen na těsnosti ohřívaného pístu vůči tomu druhému ochlazovanému.Pokud tlak neudrží to těsnění na teplé straně ,tak se ani nerozběhne.S nižší teplotou roste nárok na plochu a objem média,zařízení se stává neumístitelné.Všechny stirlingy do kotlů jsou stavěné na jmenovitý výkon právě kolem 800°C,je to dáno samozřejmě palivem a malým objemem k zástavbě.Teploty nad 1000°C jsou samozřejmě problém,deformují a taví se kovy , to těsnění dostává zabrat.
Mechanika dost složitá,jsou to většinou bety http://www.zelenezpravy.cz/wp-content/u ... 59x462.jpg Teď se spíše vyvíjí volné(na pružině) vibrační jednopísty do 1kW elektrické.Pořád to má ale daný svislý směr ke gravitaci,nedá se položit.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od střídač_N »

youda píše:....Pane učiteli, Youda se hlásí!......
Žáku Youdo, pokračujeme ve výuce.

Dovolím si opsat odkazovanou větu:
"Stirlingův motor je významný pro svou vysokou účinnost v porovnání s parním strojem.[4] Stirlingovy motory jsou schopny dosáhnout 40% účinnosti, mají tichý chod a umějí využít téměř libovolný zdroj tepla. V současnosti zvyšuje jejich význam možnost použití alternativních a obnovitelných zdrojů energie, zvláště v případě použití motoru pro mikrokogeneraci"

Dovolím si ze stejného zdroje uvést i "Graf závislosti tlaku na objemu ideálního Stirlingova oběhu"
Stirling_Cycle_color.png
První otázka je, proč se tedy tak zázračné motory nepoužívají.

Ono to má důvody v tom uvedeném obrázku a konstrukci.

Je třeba velký rozdíl tlaků, objemů a teplot, navíc soustředěného na malou plochu.. Velké tlaky a objemy se velice špatně těsní. To je to grafitové těsnění a to je ten vcelku vysoký tlak stále unikajícího nějakého plynu.

Tudíž ano, pokud "Stirlingův motor budeme provozovat při vysokém tlaku, velkém objemu a vysokých rozdílů!!! teplot, můžeme dosáhnout i účinnosti 40%. Zatím se to podařilo jen v laboratořích a po krátkou dobu.
V reálném provozu dosahuje Stirlingův motor, pokud funguje, účinnosti jak jsem uvedl, "U stirlingu to není lepší" což jsem porovnával s parním strojem a jeho účinnosti 5-10%.

Zakončím tuto vyučovací hodinu ponaučením: velká očekávání se již od roku jeho zrodu roku 1816 mnohokrát bezvýsledně opakují.

Aby dnešní vyučovací hodina nebyla tak deprimující, jsem ochoten se klonit každému, jenž uvede Stirlingův motor do funkčního využitelného stavu.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od youda »

Pane učiteli, vy jste Bůh :)
A já vás mám rád a moc mě ty vaše hodiny baví :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od jahodovák »

Ono to je s těma motorama asi tak nějak jako s těma českejma bateriema,stále říkat jak je to perspektivní a brát všude grant a dotace kde to jde ale jak už to trvá moc dlouho a nikde se žádný pořádný vysledek nedostaví,tak se v tichosti vypařit a těch pár nepodařenejch výrobků nechat být.Unás se tím zabejvala firma tedom,nebo tak nějak samej superlativ a nikde nic...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od marko250 »

Tedom dělá velké kogeneračky na základě klasiky,malý pokus se stirlingem byl,ale neuspěl do komerce.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od youda »

Já Tedom znám, ale pokud se pamatuju, tak jejich primární zákazník nebyly RD ale hotely, penziony, letiště a fabriky. Pokud si vzpomínám, tak dokonce zrealizovali větší zakázku pro nějaké to asijské letiště. Pro RD byla jejich kogenerace příliš výkonná a nákladná. Po započtení servisu by člověk musel mít aspoň panelák, aby se mu to vyplatilo.

S Procházkou už mi taky dochází trpělivost, ale pořád věřím, že z něj nějaké baterky začnou padat. Ty jeho asi kupovat nebudeme, ale mohla by spadnou cena klasických LFP, takže bysme si mohli doplnit naše baterkárny :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak som počítal:
32 x 200 Ah Sinopoly ..===.. 6000
8 x 180 Ah Banner ....===....1300
36 x 280 Wp / 10 kWp / === 4600
Spolu : --------------------------- 11900 €.

Životnosť LFP cca. 15 r., živ. Pb cca. 5 r., živ. panelov 25 r.

S tým by sa dalo v pohode prežiť 11. a 1. mesiac a v 12. sa uskromniť.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od jahodovák »

Jinak ted jsem si tak vzpoměl,je to dost dlouho jsem se zajímal o firmu unego,ted už asi neexistuje ,ale funguje už v něčem úplně jiném,na svou dobu měl velice zajímavý nápad,postavil si malou domácí bioplynku a vyřešil tím zárověn likvidaci ,tedy rozklad lidských extrementů a tím pádem nahradil tímto septik,případně čističku a ještě jako bonus získal plyn.Byl jsem se u něho podívat a načerpat nějaké rady a tak nějak jsem na to pozapoměl a ted už se mi do toho nechce.Při zjištování jak často musí vyvážet vzniklé tuhé kaly,v tomto případě hnojivo mě bylo sděleno,že i po několika letech je toho tak málo,že to nestojí za to nějak řešit.Odradilo mě tenkrát to,že bylo nutno zvon na jímání plynu nechat udělat z litiny,která je odolná agresivnímu působení,dnes by to šlo v pohodě a levně nahradit plastem,tenkrát nic takového nebylo možno levně získat.Zaujalo mě též to,že bylo třeba přidávat týdně asi tak 10 kilo dalšího organického odpadu aby bylo dost planu na vaření a zaváření ovoce pro domácnost,potíž byl v zimě,to výroba plynu klesala a stačila prý jen na vaření,takže zbavil se odpadu a ještě získal nějakou energii.Jako vždy se to neprosadilo.bylo to moc levné a z nebezpečného odpadu byl nakonec užitek a to jak se zdá není žádoucí.Sehnal jsem si i příručku o bioplynkách a něde tam je psáno,že rozkladem kila trávy se získá 0,5 m3 plynu a tím pádem není třeba nechat trávu zbytečne hnít.Možná,že by nebylo marné využít to k pohonu centrály k získání nějakého toho vatíku v případě že by se nám sluníčko schovávalo ...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od volente »

Nedávno jsem tady psal, že naši zachránci planety, z různých neziskových organizací, to jezdí po třetím světě stavět a učit to ty lidi stavět. U nás by byl problém, nemá to min.3 pojistky a EU na to nemá vyhlášku. Takže z toho kouká minimálně veřejné ohrožení. Je to jednoduché zařízení, když to zvládají i v rozvojových zemích. Někde jsem četl článek že největší problém byl místní přesvědčit aby do toho chodily na záchod. :D
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od jahodovák »

To ani není třeba,nikdo to nepozná,měl normální splachovák jako každý jiný a dokonce na to dělal i projekt,takže to bylo a asi i je schváleno,výstupní vodu dočištoval v mokřadu,tedy v kořence...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
Alex
Příspěvky: 18
Registrován: sob kvě 12, 2018 8:58 am
Reputace: 2

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od Alex »

Ložiska ve stirlingu kluzný. Kvuli teplotám uvnitř motoru, výměna 1x za rok. Je to u Sunmaschine.

Whispergen má lepší motor. Do konce, stirling Whispergenu do dnes jsou nejmodernejši stirling.

Dnes napišu ohledně ceny 1 Kw u Sunmaschine. Pozdeji u Whispergenu.
Výhrevnost pelet kolem 1 kg = 5 kWh
Sunmaschine na pelety použiva kolem 3 kg pelet na hodinu. A generuji 3kW do site. Takže, kolem 1 kWh=1kg pelet. Cena pelet kolem 6000-6500 Kč tuna. Kvalíta EN Plus, A1.

Cena 1 kWh = 6 Kč v teorii. Realita jsou trochu jiná. V praxi 3 kWh ten Sunmaschine praktícky nikdy ne dosahují. On vyrabejí kolem 2,2-2,5 kW za hodinu práce . Ale spotřeba nejak tak menši než 3 kg pelet na hodinu práce.
Startováni Sunmaschine potřebuji kolem 0,5-1 kW a pul kilo pelet.
Jsem radši počital bych cenu 1 kWh = 7 kč

Při dosazeni teploty 200°C začina hořet pelety a při 300°C startovani stirlingu.

Jako plus máte zdarma ješte 3,5 kWh z 1 kg pelet teplá do akumulační nádrže . Počiteje s tim, že potřebujete akumulační nádrž kolem 1000-1500 l.

Jak fungují Sunmaschine v sítí RD?
Přes UPS Sunmaschine napojen na sít (svítí žlutá dioda), jednofázový vstup. Když začne výrabet kWh, rozsvítí zelená dioda a máte možnost tlačitkem přepojít UPS na proud Sunmaschine. Vystup třifázový, přimo na RD.
Žádná synchronizace z veřejnou sítí nejsou. Jestliže chcete použivát vnejši proud , budete potřebovat hybridní měnic.

Kvalíta proudu je dobřa, měnič Sunmaschine funguji super.

Sunmaschine uvnitř má modul na prebytky, převádi na teplo. Teoretícke šlo by to napojit na bojler.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od marko250 »

Jak funguje Whispergen na zemní plyn? Za jak dlouho se nahřeje a dodává jen jmenovitý výkon,nebo umí regulovat?Ta spotřeba 1.5m3 plynu odpovídá ?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Ostrovna elektraren na farme

Příspěvek od střídač_N »

Alex píše:Ložiska ve stirlingu kluzný. Kvuli teplotám uvnitř motoru, výměna 1x za rok. Je to u Sunmaschine...
Máte informaci o ceně těch ložisek, předpokládám, že jde o těsnění pístů, a náročnosti výměny? Případně cenu oné jednoroční údržby. Uvítám i cenu plynu po údržbě.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek