Měď, nebo hliník?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Měď, nebo hliník?

Příspěvek od rva »

Zvažuji přesun LiFePo4 článků do sklepa, kde je chladněji a ohňo/kouřmo vzdorněji, více místa, ale horší přístup. Přitom měniče chci ponechat kde jsou, tedy propojovací kabel na 48 V by byl 10+10=20 m, max proud tak 200 A.
Kabel musí být pořádný macek, i měď 120 mm2 má ztrátu přes 1V. A tak mám dilema, jestli ukládat peníze do mědi, nebo raději tlustší a levnější hliník.
Měniče ve sklepě nechci, kvůli přístupu k nim.
Zvažuji dvě varianty
1. Všechny články ve sklepě
2. Jednu sadu článků nechat u měničů.

Řešil to někdo?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od goodbie »

je to jen reakce na jedny baterie co hořely|??
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od rva »

Když jsem s elektrárnou začínal, netušil jsem, jak se bude rozrůstat. Ve stávajících prostorách už začíná být těsno. Tyto navíc navazují na obytné prostory a jednou jsem už jednou zažil kouř z vnitřního zkratu článku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od ota »

To je ale opravdu daleko.
Mám něco podobného sice jen 8m ale zas na 24V.
200Ah baterka s menším 50A regulátorem přímo u měniče a 300Ah baterka s 60A regulátorem v kotelně.
Přes den žijí obě baterky svým životem, večer jak baterku u měniče vybíjím, pozvolna přetéká energie k měniči.
Proudy tak do 30A a to jsou kabely Cu 70mm2.
20m na 200A, to bych použil kabel AYKY 3x200+1x 70. Určitě bude někde ke koupi zbytek za cenu šrotu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od goodbie »

rva píše:Když jsem s elektrárnou začínal, netušil jsem, jak se bude rozrůstat. Ve stávajících prostorách už začíná být těsno. Tyto navíc navazují na obytné prostory a jednou jsem už jednou zažil kouř z vnitřního zkratu článku.
s místem je to fakt špatný,já bych nechal baterie tam kde jsou a dal k nim do sklepa další ale je to fakt daleko na to mít tam všechny baterie udělal bych bednu na baterie s větráním ven jak to poradil
Abrams s boingem jednoduché a funkční
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

10m není malá vzdálenost . Cena novýho měděnýho vodiče 120mm² je kolem 450,-Kč/1m , seskládání z vícero menších průřezů vyjde +/- nastejno :? . Pohledat inzeráty , snad se najde prodávající za cenu menší než-li výkup ve sběru .
Druhá možnost co mě napadla je požít měděné pásoviny , třeba 20x5mm = 100mm² za cenu kolem 200Kč/1m ;) + zahradní hadice coby izolace :lol: ideál černá a červená :yes: . Fakt netuším jak vypadá plánovaná trasa vedení , což je také dobré brát v potaz při výběru materiálu :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od goodbie »

abrams píše:Zdravím ,

10m není malá vzdálenost . Cena novýho měděnýho vodiče 120mm² je kolem 450,-Kč/1m , seskládání z vícero menších průřezů vyjde +/- nastejno :? . Pohledat inzeráty , snad se najde prodávající za cenu menší než-li výkup ve sběru .
Druhá možnost co mě napadla je požít měděné pásoviny , třeba 20x5mm = 100mm² za cenu kolem 200Kč/1m ;) + zahradní hadice coby izolace :lol: ideál černá a červená :yes: . Fakt netuším jak vypadá plánovaná trasa vedení , což je také dobré brát v potaz při výběru materiálu :idea: .

Elektronům zdar *sun*
co jsem koukal nedávno tak zmíněná cu pásovina o délce 1500mm stála pomalu 1200 peněz,
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od rottenkiwi »

Aj ja mám podobný problém, že musím vyhádzať všetko preč z obytných priestorov.
Akurát, že mám 12 V systém, to by som to musel ťahať medenou trubkou + hadica
a ešte v nej 95 mm Cu2. Nie, to určite nie.

Radšej to potiahnem 4 x 10 mm2 Al, čo mám doma a pojde cez to 240 V z meničov.
Komunikácia s meničom a zapínanie sa dá poriešíť cez Wemos alebo Mega + Eth. + eth. kábel.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od kodl69 »

Takovej energovod by byl lepší z pásovin, jenom s pracovní izolací, třeba ze smršťovky, pokud je to v normálním prostoru. S takovou AYKY 240 (1AYY 300) už je dost těžká domluva. Al pásovina 50x10mm je proti tomu krásně tvárná věc, hlavně v tom tenčím směru...
Ale je fakt, že z tohole jsou běžně "odřezky" 20-50m, ale je jich málo, běžně je na bubnu 500m nebo 1km, a z toho je jeden odřezek, jinak zbytky co jsou po stavbách jsou tak do dvou metrů, co jsou rezervy na zapojení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm
Reputace: 139

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od josse »

abrams píše:... měděné pásoviny , třeba 20x5mm = 100mm² za cenu kolem 200Kč/1m ;) + zahradní hadice ...
Dík za myšlenku s těmi hadicemi, sem si říkal, že šmršťovačka bude mít tenkou stěnu! Ty hadice na pásovinu 10x50 taky nebudou levné, ale když prostě není místo...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
goodbie píše: co jsem koukal nedávno tak zmíněná cu pásovina o délce 1500mm stála pomalu 1200 peněz,
Proboha kdes to viděl ?
Ve zmíněným Alms v Brně kolem 220,- /1kg . 1m pásoviny 20x5 váží 0,9kg :idea: . Jelikož prodávají materiál bez přídomků , jen měď , mosaz , hliník a bronz , nemají žádný přirážky za elektro , solar a podobně . Možná je dnešní cena trochu jinde , už je to pár měsíců co sem u nich kupoval měď .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od goodbie »

abrams píše:Zdravím ,
goodbie píše: co jsem koukal nedávno tak zmíněná cu pásovina o délce 1500mm stála pomalu 1200 peněz,
Proboha kdes to viděl ?
Ve zmíněným Alms v Brně kolem 220,- /1kg . 1m pásoviny 20x5 váží 0,9kg :idea: . Jelikož prodávají materiál bez přídomků , jen měď , mosaz , hliník a bronz , nemají žádný přirážky za elektro , solar a podobně . Možná je dnešní cena trochu jinde , už je to pár měsíců co sem u nich kupoval měď .

Elektronům zdar *sun*
Kde? pomalu každý obchod a e-shop má takovou cenu nevím proč??
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od FRSO »

goodbie píše:
abrams píše:Zdravím ,
goodbie píše: co jsem koukal nedávno tak zmíněná cu pásovina o délce 1500mm stála pomalu 1200 peněz,
Proboha kdes to viděl ?
Ve zmíněným Alms v Brně kolem 220,- /1kg . 1m pásoviny 20x5 váží 0,9kg :idea: . Jelikož prodávají materiál bez přídomků , jen měď , mosaz , hliník a bronz , nemají žádný přirážky za elektro , solar a podobně . Možná je dnešní cena trochu jinde , už je to pár měsíců co sem u nich kupoval měď .

Elektronům zdar *sun*
Kde? pomalu každý obchod a e-shop má takovou cenu nevím proč??
Já otevřel 1 odkaz na seznamu a tam je 1 m elektrovodne CU 20*5mm za 303,- Kč s DPH: https://elektromaterial.online
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od goodbie »

jasný já koukal na elfetex a podobně a tam to mají fakt tak mastný
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od goodbie »

jasný já koukal na elfetex a podobně a tam to mají fakt tak mastný
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od tomas »

Zkuse to bez měniče! milý rva. Články zapojit na vyšší napětí, "tkaničkou" Cu 6mm2 přenést a potom jen rozstřídat. A ušetřené peníze za kabely a měnič investovat do akumulační kapacity (větší počet článků). :-)

Dají se koupit i Cu nebo Al holá lana třeba i 630mm2, když to protáhnete hadicí nebo chráničkou tak to do 60V izolačně stačí.
https://www.nkt.com/fileadmin/user_uplo ... _CZ_EN.pdf
https://www.prakab.cz/upload/products/C ... van_CZ.pdf
Občas odvážíme k likvidaci sousty AlFe lan ze vzdušných vedení které se rekonstruují a nahrazují 1-AES. Ale to AlFe není tak ohebné, uprostřed je ocelový drát který to drží, jinak by se ten hliník mezi sloupy natáhl jak žvýkačka. Ale ta Al část se dá z toho Fe drátu odmotat a udělat si vlastní Al lano za cenu šrotu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od vata »

Dejte měnič do sklepa k baterkám :) Já ten svůj zavřela před lety do větrané krabice s regulátory, a fyzicky jsem ten měnič, byť hezký, modrý, neviděla už velmi dlouho. Protože má dálkový vyp/zap, stará se o něj externí automatika v druhém rozvaděči a vážně jej nepotřebuju nijak ovládat.
Jistě jsem si vědoma, že ty dnešní vše v jednom měniče mají spoustu blikátek, pěkných pár manuálů jsem i překládala, takže taky vím, že jsou plné všelijaké logiky za účelem automatizace, k čemu jej tedy potřebujete mít fyzicky po ruce?
No a ty ceny kabeláže v příspěvcích výše - :O Nejdelší nejtluščí kabel mám 36 m v 35mm2, tuším stál kolem 70 korun za metr (měď). Tahala jsem jej ke vzdálenější čtveřici panelů, které jsem ale později přepojila na vyšší napětí, takže jsem si tyhle hadice mohla možná odpustit.
Každopádně, od baterie vedu 70mm2 35 mm2 a 16mm2, na max 2 metry, a můžu říct, že při proudech kolem 100A opravdu dost topí, dokonce tak, že mi to v rozvaděči poškozuje signálové vodiče v UTP kabelu (izolace křehne a drolí se). Mimochodem skoro uvažuju, že v DC rozvaděčí, ve kterém jsou vlastně jen kabely a odpojovače, dám ještě aktivní chlazení, protože to hřeje tak, že celý ten velký rozvaděč je na dotek teplý a že si tam rády lezou myši za teplem ze silových vodičů a tavných pojistek a přehryzávají teplotně načaté káblíky.
Tzn. tahat to na delší vzdálenosti může být problém, aby jste něco na trase nepřipekl. Prostě těch konstrukčních problémů budete řešit mnoho, bude to drahé a stejně budete mít pěkných pár procent výkonové ztráty na vodičích. Jestli to vážně zrealizujete, vyfoťte to, změřte to, a jdete to sem, bude to tady v síni slávy :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od goodbie »

no ono všechno narvat do beden zase potřeba není,a konání síně slávy,taky nebude,už z finančních důvodů,už jen v elektrárnách na záložních bateriich jsou kabely tažené dvojmo a jeden kabel má v průměru 40mm a to se napětí pohybuje na 220V
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od kodl69 »

To Vata: asi bych se vážně zamyslel nad dimenzováním kabelů, jištění a vůbec ztrátama 12V systému. Pokud je hlavní pojistka 125A, tak nemůže být výkon víc než 1.2kW (v ideálním světě 1.44kW) Na 48V systému mám běžně odběry okolo 5kW (100A) a žádný zvláštní topení se neděje, a to jsem kabely k měniči "podimenzoval", mám tam CYa 35mm2, nožovku pojistku 125A a přívody od baterek taky 35mm, ale jsou rozdělený na dvě sady, takže do měniče to jde přes dvě pojistky v sérii. Teoreticky mám dvakrát takovou ztrátu na pojistkách jako ty, ale opak je pravdou. Navíc ty válcový pojistky nemají tak dobrej kontakt s tím odpojovačem jako nožovky v držáku, nehledě na to, že si nedokážu představit, jak se zapojuje 70mm2 drát do svorky pro vodič max 50mm2 na OPV22... Držák nožovky s třmenovou svorkou nebo drát s nalisovaným okem a šroubem M8 zajistí určitě menší přechodovej odpor, než utažení 70mm2 drátu ve svorce jenom křížovým šroubovákem.

Všechno je to zavřený v plechové bedně 60x60cm a netuším, kudy by se dostaly myši dovnitř, když to má krytí IP54, to je dost těsný i proti vniknutí pavouka, samozřejmě pokud to nezapomenu otevřený :) .
A že křehne UTP, je daný "kvalitou" použitejch materiálů, ale je fakt, že změkčovače z PVC s vyšší teplotou prchají rychlej.

A ještě drobná poznámka: pokud máš pojistky s charakteristikou gG, tak je reakce na nadproud prakticky nezávislá na jmenovitým proudu, tj 10A nožovky se nepřepálí při proudu 15A prakticky nikdy, stejně jako 100A pojistka při proudu 150A. Stačí se podívat na str. 7: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf, válcový str.4: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf
ostatně proč by to mělo být podle jmenovité hodnoty výrazně jinak?

to Goodbye: onehdy jsem si prohlížel skříň plnou olova a přívodní kabely k měniči 3f tuším 70kW, měli to snad na napětí 2x300V, protože k tomu vedly 3 dráty, a ten třetí nebyl zelenožlutej. Fakt energetika. A skříň byla fakt velká...

P.S. kdysi jsem uvažoval o předělávce sporáku na 48V, a nějak mě to přešlo, protože přívod by musel být minimálně 2x50mm2 CU, s tím, že na vedení se při spotřebě 5kW ztratí 100W, a tím celá úvaha skončila.
Raděj ty ztráty vyháním ventilátorem z měniče, a jistě mnohem vyšší než těch 100W ...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Měď, nebo hliník?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
vždy raději mědˇnež hliník. Potvrzuji, že v ALMS Brno mají opravdu férové dobré ceny.
A pokud někdy potřebujete spojit měd s hliníkem, tak měděný pásek raději v místě styku pocínuji.
Nerez zase nedělá problém ve styku s mědí ani s hliníkem.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek