Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jasně že Halon není nic přívětivýho , o tom žádná . Větší svinstvo byl předchůdce trichlól či chlorbrommtanový , ty sou život ohrožující i bez ohně . Stejnak toto domácí hašení je možný jen při začátku kdy je ještě možný rychlý krátký zákrok a okamžitě pryč z místa . Bez dýchacího přístroje stačí pár nádechů zplodin a deš k zemi :hell: .
Uklízení po CO² či Halonu je o něčem jiným než-li po prášku , pochopitelně je-li co čistit ... .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jen pro zajímavost.

Průběh SoC a nabíjecích proudů za posledních pár dní:
AKUSoC.PNG
Zeleně jsou procenta SoC 0-100%.
Fialově je nabíjecí/vybíjecí proud, stále mám nastaveno omezení nabíjecího proudu na C/2.

Jak na to koukám v detailu, nabíjení je většinou stejně jen C/4, takže pro baterku asi úplná pohoda. Je to tím, že téměř celá baterka se stačí nabít ještě dříve, než na panely začne svítit přímé slunce a tedy začnou pracovat naplno. Tuším, že pokud bych ráno nabíjení pozastavil a vyčkal až do oběda, pak by se to asi rozjelo mnohem větším proudem. Jsem docela zvědavý co se stane, až přidám ty východní panely :idea:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Treba tam pridať euto, z ktorého by sa dala ťahať energia v prípade potreby.
Alebo nejaký akumulátor pod dom/do zeme, aby to ohrievalo v septembri a oktobri.

Také pole panelov bude robiť dosť energie aj v novembri a januári,
keďže sú hore a spracúvajú dosť difúzneho svetla.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

to abrams
nevím že by LI baterky obsahovaly nějaké okysličovadlo a byly schopny hořet bez vzduchu. To už by bylo hoodně nebezpečné. Lithium stejně jako jiné lehké kovy reagují se vzduchem, lépe řečeno se vzdušným kyslíkem.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
volente píše:to abrams
nevím že by LI baterky obsahovaly nějaké okysličovadlo a byly schopny hořet bez vzduchu. To už by bylo hoodně nebezpečné. Lithium stejně jako jiné lehké kovy reagují se vzduchem, lépe řečeno se vzdušným kyslíkem.
Typy Li-Ionek.PNG
Stačí ?

Jo a LiFePO4 má čtyři kyslíky ;) .

Elektronům zdar *sun*
Naposledy upravil(a) abrams dne ned srp 26, 2018 6:41 pm, celkem upraveno 1 x.
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

No kyslíka je tam dosť a pri určitej teplote ide von z molekuly:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyl_dicarbonate
https://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyl_carbonate
https://www.wikidata.org/wiki/Q15632858

Ten kyslík v katóde LiFePO je stabilný, ten sa tak ľahko neoddelí.

Problém je ten, že keď baterku prepichnete, čo robili v Boeingu, tak sa nič nestane,
lebo teplo uniká tým otvorom a z toho usúdili, že chyba nastane raz za 50 000 000 letových hodín.

Lenže ak baterka nie je prepichnutá, teplo tak rýchlo neuniká a elyt začne horieť.
To sa potvrdilo pri indidente po 50000 hodinách. Čo je 1000-krát menej, ako boli testy.

Podobne dopadlo lietadlo UPS, kde sa kapitán zadusil a kopilot nevidel na prístrojovku
pre dym, tak to sekol na diaľnicu do Dubaja.

Takže monitorring by mal mať logiku na detekciu skratu. Poznáte také BMS ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Nevím o tom, a co by ta BMS v případě detekce zkratu udělala? Zavolala hasiče?
A co je nejhorší, tak je ta elektrická energie, co v baterce je - když se ta 1kWh co je v 300Ah článku uvolní během pár sekund, to máme výkon řádu 3600kW... Takže bych to nenazval hořením, ale prostě uvolnění energie...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
youda píše:Jsem docela zvědavý co se stane, až přidám ty východní panely :idea:
Východní panely ti u vědecké komise prošly , ale co další násobení *batt* ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

NO baterky by mali mať 3. elektródu a ak je na nej skrat + alebo - tak je vhodné to nejako
oznámiť nadradenému systému aby vypol nabíjanie.
Ale takéto baterky zatial nikto nerobí, hoci Acer, Sony, Apple, Samsung, Toshiba už robili
niekoĺkokrát zvolávačky, lebo horeli baterky.

Asi to má aj youda nejako poriešené, ak sa náhle zvýši teplota v tom jeho boxe,
resp. ak nejaký článok klesne pod 2.5 V a ostatné majú okolo 3 až 3.5 V.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Martin P
Příspěvky: 582
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
V práci máme na CNCcku automatický hasicak. Vedle stroje je flaška s CO2 a na ní je ventil. Tento v případě překročení teploty pustí CO2 do stroje a uhasí oheň. Zároveň to mají propojené na centralstop, takže to i vypne stroj a začne kvilet jak střelené prase. Zatím to "nastartovalo" jen jednou, oheň hned zdechl a ani z toho nebyl žádný bordel.
Zatímco když jsem měl tu čest s práškovým hasicakem, tak z toho byl po dílně neskutečný bordel a navíc to furt chytalo znova od rozžhavené součásti stroje. Ono práškový hasicak rychle srazí plamen, ale nezchladí co je rozžhavené od ohně. Prášek též v uzavřeném prostoru silně dráždí dýchací cesty. Nakonec nám zabrala až pěna. Jen do elektriky bych pěnu radši nezkoušel, mohla by se nasrat :hell: . Tam mi přijde nejlepší ten snehak (CO2).
Takové mám zkušenosti s hasicaky a za sebe volím CO2.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

Jak hoří Li Ion placka?
https://youtu.be/UmrHlU0SMRQ

Nic moc to teda není. Příště vyzkouším nabitou.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vla »

Když už se tady řeší hasicí přístroje,zdá se, že dobrá cesta je obrátit se na nějakou revizní firmu, já se u nás v domě domluvil se servisákem a za 150 mi dal velký CO2 hasičák, sice prošlý ale plně funkční. Dal jsem 200 a tak mi ještě přidal dva ruční s tím, že je aspoň nemusí likvidovat.
Nemám rád tenhle stát.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od josse »

Už to tady několikrát zaznělo, baterky nepotřebují hasit ale chladit, jinak je to marný. A jako chlazení funguje jedině voda.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od tomas »

marko250 píše:Chválím tvrdý postup vedoucího laboratoře na svůj pracovní tým,pokud by vzdor vedoucí oddělení přípravy stravy trval nevhodnou dobu,mohu doporučit osvědčenou metodu japonských kolegů :"Hoňčulusam",která v případě neverbálního kontaktu s danou osobou ,minimálně řádně hne správným směrem.
:lol:
A Čínští kolegové zkoumají v tomto směru robotizaci, ale nevím jak jsou na tom s přípravou stravy.
https://magazin.aktualne.cz/obrazem/fot ... f6b220ee8/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vla »

Josse: šanci jak jsem psal ohledně levné cesty k hasičáku CO2, jsem psal právě kvůli jeho schopnostem chlazení, takže jedině voda určitě ne.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Já doma jeden CO2 hasičák mám (6kg) a po zakoupení jsem ho samozřejmě musel otestovat ;) Valí z toho proud takovýho bílýho kouře, ze kterýho se na zemi stává sníh a ten se pak pomalu rozpouští. Ten sníh není tak hezkej jako opravdovej sníh. Vlastně je to spíš jemná ledová drť.

CO2 tedy chladí určitě a chladí jako blázen. Však je taky na tom hasičáku napsaný, že příležitostný hasič si koleduje o omrzliny. Popravdě, díky expanzi plynů bude chladit cokoliv, co funguje na stlačený plyn. Klidně i bomba s LPG...akorát tou bych raději nehasil. Různé plyny budou různě chladit a různě tuhnout, což bude jedním z důvodů, proč se do klimatizací používají speciální chladiva a nikoliv jen stlačený vzduch nebo CO2.

Otázkou ještě je:
- Stačí 6Kg CO2 na uchlazení vzníceného akupacku?
- Jak psáno výše, je třeba přerušit el. obvod, aby akupack nechytal stále dokola. To může být docela problém, obzvláště pokud se jedná o zkrat uvnitř jednoho hořícího článku a podobně.

Můj osobní postoj v této věci je, že prostě LiFePo baterky patří z hlediska hoření mezi ty bezpečnější a věřím tomu, že hašení nebude vůbec potřeba. Ano, určitě by šlo battery box nebo dokonce celou strojovnu vybavit Stabilním Hasicím Zařízením (SHZ) s náplní CO2 nebo FM200, ale to stojí majlant. To už by se snad vyplatilo koupit zahradní domek v Hornbachu, baterky i měniče do něj přemístit a v případě požáru se prostě smířit stím, že ta dřevená strojovna uprostřed zahrady shoří na popel. :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

halon má rovněž slušnou chladící schopnost , odpařováním kapalného skupenství ;) .
Zajímavý zdroj hasičáků :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od josse »

Nic kromě vody neumí chladit mezi články! Najděte si videa od Airbusu nebo Boeingu, musí to být tak deset let staré, zkoušeli chladit hořící Akkupack z NB, všechno zůstalo na povrchu. Povrch dokázali chladit i kostky ledu, ale mezi články, k tomu hořícímu se dostala jen voda. Proplachovat nebo zaplavit, to je vcelku jedno. Dokud nezchladíte ten hořící, který je klidně ten nejspodnější, tak nemá cenu hasit, protože to prostě hoří odspodu. Hasiči taky hořící stoh musí rozebrat...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Jozef51 »

josse, takze toreticky. Mohlo by mat vyznam umiestnit clanky napr. do ocelovej nepremokavej vanicky? A mozno i delenej na sekcie.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pezizka »

Nevěřím, že by ponoření do vody stačilo chladit článek. Plasty jsou obecně ne moc dobrý vodič tepla a energie je uvnitř tolik, že ani to ponoření by výrazněji nepomohlo, myslím. Ale jak by článek pukl a voda zatekla dovnitř tak by to chladilo mnohem lepší, nehledě k tomu, že by voda ředila elektrolyt. Lithia si myslím tam není moc aby byly nějaké výraznější reakce s vodou.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek