Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Tie napatia mám pri nabíjaní cca. C10 .
Ale ja sa k tým hodnotám skoro nikdy v priebehu roka nedostanem, lebo všetku výrobu,
do posledného watíku spotrebujem.

Podobne sa mi nerozídu ani dole, lebo od 12.6 ich chráni 15 kWh olova.
Výnimočne 2x do roka sa dostanem na 12.1 V .

By ma zaujímalo, že
1. ja niekomu dodám HW a ten zlyhá, čo potom ?
2. ja dodám otestovaný SW, u mňa ide 3 roky OK, ale inde zlyhá, čo potom.

Berme to, že dodám to ako kamoš, kamošovi bez záruky, resp. dodám to ako firma 24 až 60 mes z.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Tusim Youda muze uplatnit zaruku.
Pokud skladas SAMODOMO jde to tezko, ale je pravda, ze treba i cinane se zaruky naucili resit ;-).
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rva »

Dle obrázku je záznam skoro po minutě. Dle napětí jsou články vpodstatě nabité. Pokud se do nich při takovém napětí cpe 100 A, napětí roste hodně rychle. Klidně tak, že mezi těmi dvěma kritickými záznamy napětí některého článku překročí dovolenou hodnotu. Škoda, že bms neloguje důvod, proč odpojilo baterii. A rozdíl napětí na článcích se mně zdá u takto nabitých článků celkem normální.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ΔV 0,093V je fakt hodně , natoš po pár hodinách floatu :shock: , takový rozdíl bývá běžný u rozhozených článků po delším údobí bez balancování a to po dosažení absorbu . Horší bývá už jen stav u akupaků sestavených bez jejich sladění , tojest rovnou z přepravní krabice :roll: .
Po absorbu jež by pro Lithiové měl trvat jen krátce , pár minut , následuje float na nižším napětí jež je současně bezpečné a neohrožující jejich zdraví . U LiFEPO4 je odzkoušeno nejen mnou 3,45V absob a 3,40V float .
Jaký pálící proud dosahují použité balancery ?

Jak napsal NOPARasito - firmy se málokdy s věcí babřou jako my domácí kutilové . Nikoho tímto neočerňuji či nehaním . Nejednou sem byl v práci napomenut že pracuju moc pomalu , sice pečlivě ale až moc pečlivě ::facepalm:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Rottenkiwi: ty to mas pekne sladene, ja to mam poskladane ze 3 packu:
1,) Zlutewinston cca.3kW/h(60Ah) 16S a ty maji svoji bms a tam mi to jede 3,39-3,42V
2)Lifepo4 22650 cca.5,6kW/h (560ks-16S/35P) na tom je to rozkolisanejsi 3,33-3,42V
3,)Lifepo4 26650 cca.1,8kW/h(192ks-16S/12P) na tom to vcelku zas sedi 3,39-3,42V.
Takze u me cim vice P tim rozkolisanejsi napeti. Zatim to sleduji poctiveji od zacatku roku a je to vesmes porad stejne. Jedinou vyhodu v poctu P vidim, ze packy kdyz zacnou zlobit s vetsi rozkolisanosti, rozkopnu premerim clanky, spatne kopnu do pryc nebo sparuju kapacitu u kazdeho S.
Z Winston packu mam strach, ze kdyz jeden clanek zakuka treba po 5 letech bude se blbe doparovavat.
Ja mam BMS, ktere to umi sladit jen v radech 50mA ;-(.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

Omluva za vynechání nuly, myslel jsem 0,093V. I tak se mi to zdá hodně. U svých baterií toleruji do 0,05V, pouze při úplném konci vybíjení se to rozhodí víc.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Jj tohle bylo mereno pri prechodu do float, tam zase pozoruji moje rozhozeni ;-(, takze jsem taky klidne na 0,09v.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Abrams: s tou peclivosti mas pravdu, ale obcas je to i o nedostatku casu na danou vec testovat. Treba u mne v praci mi zavadu zjisti zakaznik po mem telefonickem, klidne i 14 dennim bombardovani (coz konkurence moc nedela - peclivost) a ja dojedu a vim co opravit, tady je to na test klidne i 2 mesice a to tusim, ze radsi udelaji teoreticky test nebo pokud je moznost vydaji v pripade problemu softwarovou aktualizaci, takze ti to odladi zakaznici. (Viz. Tesla Motors)
Nejhorsi je pokud se stane havarie.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo, dotaz: na kolik jsi omezil regulatory???
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Kolegové akademici,

vypadá to, že jsem odhalil příčinu toho rozdílu 0,093V mezi mediánem a třemi články s nejvyšším napětím. Dokud jede čistě nabíjení, jsou všechny články srovnané na setinu voltu, viz graf:

Prubeh napeti clanku pri Bulk=56V
3480V.png
Balancery jsou z výroby nastavené na Ubal = 3,480V a to je právě hodnota, od které se při nabíjení najednou napětí článků začne rozjíždět. Podle mne je tedy toto rozjetí způsobeno právě tím, že zafungují balancery a ty tři kusy holt mají maličko jiné parametry. Ať už jde o tolerance součástek, nebo přechodový odpor na svorkách. Jakmile se ukončí nabíjení, nebo dochází k vybíjení, napětí všech článků je opět +- stejné. Jak je opět patrno z grafu výše.

Dnes jsem nabíjel na nižší napětí. Balancery pořád ještě zabíraly, ale už jen zlehka. Napětí na článcích vypadá o dost lépe:

Prubeh napeti clanku pri Bulk=55,6V
3480V - 556V.png
Dává to smysl?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

At je to tak nebo tak, pokud jsi baterii neskladal a do balancovani nehrabal, tak v klidu reklamuj. Ja si baterie skladal komplet, a co se na nich podela, tak si za to muzu sam ;-(.
A jak ji me upozornil, tak tvoje omezeni 2x50A=100A=tj.cca 5500W je sranda oproti memu 2x100A a to mi tam klidne kolem 12hod pere 8kw z panelu ;-). Jenze to ridi 3ks na foru neoblibene Cinske BMS ;-).(kazda 100A trvale spickove 150-250A)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Dává. ale jenom z části. Při 3.48V jsi s lifepo4 už "za kolenem" nabíjecí křivky, a pak už stačí 1Ah pro změnu napětí o 0.1V. A tekovej rozdíl kapacit ty články jistě mají. Já obvykle na regulátoru zapínám balancování ručně, a až v pozdějším odpoledni, kdy do baterek teče cca 20-30A, a jednou za čas to sleduju, jestli některej článek nepřeleze 3.5V. Když jo, tak to balancování na chvilku vypnu a jede se dál. A to mám na balancerech přidaný výkoňáky a kusy chladičů z CU plechu, odhaduju bal. proud na nějakejch 4-5A. Chtěl bych to nějak zautomatizovat, ale součinnost BMS s řízením dobíjení je nutná, přes to nejede vlak. Aby balancer "sežral" 100A, je asi trochu nesmysl.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nutnost 100A balancer by svědčilo o něčem hóóóódně špatným , krom na baterce v ponorce :lol: .
V boost módu jedou regly v režimu CC (Constant Current) , tojest co ::pv:: dají .
blížíc se ku Absorbu začnou omezovat nabíjecí proud , přechází do režimu CV (Constant Voltage) , tojest omezují nabíjení by nepřekročili nastavený napěťový limit , čímž klesá nabíjecí proud . Balancery slouží k přibrždění nejnabitějších článků - svou činností snižují nabíjecí proud do článku :idea: .

Jak dlouho je na článcích drženo zmíněných 3,480V ?

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Jak dlouho je na článcích drženo zmíněných 3,480V ?
PodĹa grafu od 10:20 do 17:55, čo určite nie je pre *batt* dobre.
Veľa ::pv:: a málo *batt*
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

3,48V je pohoda, 3,65 by byl pruser, ohledne toho, ze se tu resi to, ze regulatory dojdou, placnu k 55V(max je 58,4v), omezi to na 2x50A, tak nechapu, ze se resi vykon, holt regulator to ma drzet na 55V do doby nez padne proud z kazdeho na cca.0.01A, pak prejit do float. To by mela byt i funkce BMS, aby drzela napeti clanku, proudem v prumerne stejne napetove mire.
Nic jineho od BMS nepozaduji, takze pokud se tu resi jestli slo do baterie i klidne 500A, tak je neco spatne na BMS!!!!!
Otazka zni, umi BMS ted balancovat prubezne kdekoli si nastavim nebo potrebuje plne napeti clanku 3,65V??? I s timto projektovanim jsem se setkal ;-(.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

A ako sa regl dozvie, že 15 článkov má prúd 0.1 a posledný 5 A ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Problem proudu 0,01A a 5A. Toto snad ma poresit BMS a ne regulator. Porad to smeruje, ze je neco spatne na BMS!!!! Ať je tam vykon dodany jaký chce.
Jednodušší BMS balancuje na 3,65V, pokud dosáhne jeden článek tuto hranici tak odpojuje, na lepších BMS snad i teče větší proud, směřovaný na určitý článek.
Ještě, poznámka:jak se může stát, že na 15 článků poteče 0,01A a na 1 5A????=>buď balancování nefunguje nebo je článek v pr..... Tak jak již Youda před dodáním baterie psal, že byl článek vyřazen při sestavování a oživení baterie????? Pamatuju si dobře?????!!!!!
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne ned zář 09, 2018 9:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

Já bych to napětí ještě snížil, bude trošku méně kapacity, ale za to déle. :D
Jedu na Li Ionkách od 4,06V do 3,45V na článek, řekněme 10-15% kapacity úbytek oproti plnému nabíjení a vybíjení. Ale myslím že životnosti to jen prospěje. A také se tolik nerozchází napětí na článcích, takže balancéry nemám vůbec.
Znám ten názor že když jsem si koupil 200Ah, tak chci 200Ah, protože to stálo peníze. Jen je otázkou jestli po čase nebude platit známé pořekadlo "Kdo chce moc, nemá nic".
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

A jak to má pořešit BMS? Tu zajímá jen napětí článků, funguje pouze jako spínač. To je její prvořadá funkce. Případná balanční jednotka v BMS toho se svými pár mA moc nezvládne. Takže prosím neplést BMS s balancérem.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Občas se da pořídit BMS(battery management system)
kompletní i s balančními obvody, i tech cca.50mA udělá dost práce ;-).
Snad u baterie za tu cenu bych to videl jako standart(umet i treba 1A vybalancovat) Pletu se???

Trocha teorie: http://liionbms.com/php/wp_balance_current.php
Pokud používáte prohlížeč chrome s automatickým překládání tím lépe.
Grafy ohledně vyvážení systému a potřeby jeho udržení atd.
Vím, že to tu znalým jen připomenu :-).
To jen, že u Youdy to měla pořešit BMS :-).
To něj je zde:
10 mA je dostatečné pro malé záložní zdroje (10 kWh), 100 mA pro velké aplikace (100 kWh)
100 mA je dostačující pro manipulaci s jakoukoli automobilovou aplikací (10 kWh, zapojená do nočního provozu)
1 A postačuje pro velké balení, jiné než záložní (> 100 kWh, cyklus denně)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek