Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Lui »

presne....ponúkneš prst zadarmo...no né...oni chcú porád celú ruku :wall: ::facepalm::
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

youda píše:Marko, no to mi povídej!

Dáš tomu Tesláčkovi elektriku zadarmo a on začne ohrnovat nos, že to jeho auto umí tahat jenom 16A, ale zato třífáz. No já mít po ruce nějakej pořádnej klacek, tak ho hned majznu přes hlavu :D
Ok jen 16A v 3F. To je dobrej uzivatel. Asi hrozne technickej typ. Asi jako uzivatel Tesly model 3 z Brna. Taky takovej teoretik ;-(. Ale Youtube je plny sr...ek, tak proc ne v ceskem jazyce :yes:
To, ze je lepsi v nejakem vykonu dobijet EV je fakt, ale pochopit proc tomu tak je, je vec druha. Kdejaky FV fanda by mu rekl, ze, cim mensi dobijeci vykon tim mensi efektivita, nikoli zkracovani zivotnosti baterii.
Ale to jen tak z jineho soudku.
Ps.: Nechci nikoho hanit, jen bych chtel aby uvadeli kluci relevantni informace, nikoliv vlastni domenky.
:yes:
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

NoParasito,

s tím 3F jsi na to kápnul - hodně lidí bere spoustu věcí jen ze svého pohledu, jak by se to hodilo jim. Tedy, že aktuální evropská auta mívají slabší, ale 3F nabíječky, takže by se jim hodilo mít všechny zásuvky třífázové. Přitom třeba Hyundai Ioniq umí 32A 1F využít úplně v pohodě a spousta dalších EV také.

Uživatelé také často na první dobrou nedokážou pobrat, že to co je výhodné pro ně, má zase nějaké konsekvence na druhé straně. V tomto případě třeba, že wallbox je vedlejší produkt ostrovní elektrárny, u které je udržování 3F AC dost nesmysl. Ale to nic, já Tesláčka chápu. Navíc, v tom videu asi ani neměl čas, aby nad tím proč to mám 1F nějak déle uvažoval.

Mimochodem, jakou palubní nabíječku má Hyundai Kona EV? Já jen, že se nám začíná rýsovat, že k ostrovní FVE se některá auta hodí více, než jiná :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

https://www.hyundai.cz/modely/kona-electric
7,2kW, tj tech 32A ale nejsem si jistej kdo doma ma 32A v 1 fazi, u FV to chapu ale jinak ;-(
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Koukam na to a pisou, ze u te Kony si muzes pri objednani vybrat typ palubni nabijecky:
- Bud 1f 7.2kW coz je asi 31A
- nebo 3f 10.5kW coz je 3x15A

Podle mne je ta svoboda volby parada a rikam to nerad ale musim uznat, ze ty EV od Hyundai jsou jedny z mala, ktery davaji smysl i pro normalne vydelavajiciho cloveka, maji dojezd a dokonce se na to da i koukat. Takze za mne palec nahoru pro Korejce :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od brin »

Ty nabíječky se liší zpravidla kvůli tomu, že v USA dává smysl jednofáze 240 V a to třeba i 40 nebo 50 A. Většina výrobců to dnes už dělá tak, že tam dají dvě paralelně zapojené 16A nabíječky a auto samo určí, jestli bude nabíjet jednofázově (ideál pro USA) nebo dvoufázově (EU) podle toho, kolik fází je zapojeno. Jinak to dej i na Plugshare, je to jedna z použitelných aplikací pro hledání nabíječek. EV zdar :-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Diky Brine, nevedel jsem, ze nektera auta si to umi prepnout i dynamicky.

Neboj, na PlugShare i Evmapu uz jsem to dal pred par mesici :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od brin »

Umí to mám takový dojem třeba citigo nebo egolf. A měl by to myslím umět i Mercedes EQC, i když tam jim musím vyčinit, protože dvoufázová nabíječka je málo.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

brin píše:Ty nabíječky se liší zpravidla kvůli tomu, že v USA dává smysl jednofáze 240 V a to třeba i 40 nebo 50 A. Většina výrobců to dnes už dělá tak, že tam dají dvě paralelně zapojené 16A nabíječky a auto samo určí, jestli bude nabíjet jednofázově (ideál pro USA) nebo dvoufázově (EU) podle toho, kolik fází je zapojeno. Jinak to dej i na Plugshare, je to jedna z použitelných aplikací pro hledání nabíječek. EV zdar :-)
USA má v síti 240V? Já dlouhé léta žil v domnění že tomu tak není
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

v usa mají 2x120V posunuté o 180st. Není to vůbec vhodné pro motory jako naše 3f, ale zase jim stačí jedna vysokonapěťová fáze a lehce z něj udělají 2x120V - prostě jen 2x stejná faze antisériově.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

že v USA dává smysl jednofáze 240 V
Mluvil o jednofazi to mne překvapilo
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Youda je v "TV", Ty toho teslacka znas? Takze z toho videa na me neudelal dobrej dojem.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jo Dumi, my se spolu známe už hrozně let...

Jestli máš pro něj nějaký rady, tak mu je normálka napiš do komentářů. Když to bude slušné a konzervativní, tak on se nad tím určitě zamyslí.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
unicast
Příspěvky: 1230
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od unicast »

V USA je to s tím napětím zajímavější než u nás. Tak nějak je standard těch 110/120V 60Hz v zásuvce, ale můžete tam mít prakticky cokoli. Je to dané tím, že tam bývá VN transformátor mnohem blíž ke koncovému uživateli než u nás, dost často na sloupu před domem https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... former.jpg nebo https://en.wikipedia.org/wiki/Distribut ... ormers.jpg a distributor dokáže dodat nejen tohle, ale i třeba 208V, 240V nebo dokonce třífázově 277/480 V.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové,

dlužím Vám vysvětlení, proč už mi na fóru MyPower nelze poslat Soukromou Zprávu, ani přidat hodnocení:

Jelikož jsem býval aktivní v diskusích, začalo mi do SZ postupně chodit poměrně dost žádostí o rady a konzultace. Asi to někteří znáte taky. Ne, že by toho byly desítky týdně, ale protože problematika okolo FVE je poměrně široká, tak jsem se v odpovědích musel často více rozepsat. Navíc, jak všichni výzkumníci dobře vědí, každá odpověď přináší další otázky. Takže nikdy nezůstalo u jedné SZ, ale následovaly maily, telefony, posílání souborů a bůhvíco ještě.

Baví mne zkoumat, a rád pomáhám lidem, tohle už ale bylo moc a věčné vysvětlování toho samého stále dokola mi kazilo radost z FVE.

Určitě nemám patent na rozum. Na fóru je spousta členů, kteří jsou mnohem zkušenější než já. Proto si myslím, že nejlepší je, pokud si všichni nováčci nejprve načtou zajímavá témata a pokud jim stále nebude něco jasného, tak ať se zeptají veřejně. Tedy tak, aby odpověď nezapadla v soukromé poště, ale mohli ji po letech najít i ostatní. A také, pokud se realizace FVE povede, určitě je dobré dát následně do fóra popis výsledku a feedback na obdržené rady. Forum je totiž takové, jaké si ho uděláme my všichni.

Pokud jsem tímto krokem někoho zklamal, tak se moc omlouvám a prosím o pochopení.

Díky,
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1932
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Ale kdepak,myslím,že nám nic nedlužíš,naopak je od tebe hezké,že jsi přidal i zdůvodnění,přeji hezký den..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

Ahoj myslím že díky youdovi jsem postavil to co jsem postavil a použil komponenty které jsem použil. Nejsem si vědom že bych některý z komponentů nepoužil, nejsem si vědom že youda by mi nikdy nepomohl, takže jsem mu dlužný mnoho.
Nejsem si jistý že by na mě do telefonu byl někdy nezdvořilý, nikdy se nepovyšoval ani neponižoval, naopak já ho vždy poslechl... to že youda si nepřeje dotazy a osobní zprávy při jeho nasazení chápu, přeju mu mnoho úspěchů v soukromém i profesním životě, stejně jako jeho dobré skutky nemůžou být ničím vyváženy, a že jich bylo...

Jsem rád že jsem s youdou strávil pár chvil plných nápadů a myšlenek.

Youda mi řekl o greenbonu, který jsem začal na fóru po nainstalování trošku dávat do podvědomí protože tušim že to je jediný oficiální systém pro vytěžování v ostrovním provozu ( prominte vy co jste si to bastlili či programovali, pro Vás je samozřejmě nejlepší Vás produkt protože sedí přesně na Vás projekt se kterým jste si to připravovali )

Youda mi řekl že existuje i něco levnějšího než infini a že existuje cosi jako axpert king. I přes youdovy rady sem si v jednom byl jistý, že do začátku chci blbuvzdorné olovo schovat stejně s měničema daleko od obydlí...

Díky youdově přítomnosti na workshopu mi dokázal že drží slovo a je na něj spoleh... Doufám že zde časem přibyde spousta podobných lidí jeho typu a charakteru...

co se týká tech věcí know how a zkušeností, tam je to jasný to je fakt místní guru...

byl bych rád aby co nejvíc lidí zde na foru se chovalo ohleduplně a vztřícně. Rád bych aby tím že jsem se před rokem zaregistroval a postavil si vlastní skoroostrov a tím že veškeré věci co znám dávám do mýho vlákna to někomu pomáhalo tak jako to dělal a dělá youda...

Je to jen a jen o nás.

Proto třikrát hip hip hurá, hurá, hurá a at se má youda famfárově...
zdar V.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ne Vítku, "NIKDO" neni a nebude jako YOUDA.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

youda píše:

věčné vysvětlování toho samého stále dokola mi kazilo radost z FVE.
To je škoda. Já jsem se zrovna chtěl zeptat jestli mi na FVE budou stačit 4 vyřazené autobaterky protože ty trakční se mi zdají děsně předražené.
A ještě: nevím jestli mám dát solární panely na východní nebo západní část střechy. Mohl bys mi udělat nějakou analýzu co je lepší?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

OTO! Ty dostaneš na prdel! :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek