Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je úte lis 20, 2018 1:51 am

Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Předchozí

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvekod youda » pon lis 05, 2018 7:12 pm

Po zkušenostech které mám bych řekl, že nejlepší kombinace je trubky do betonu a topné kabely hned pod dlažbu. Topené kabely se pak dají použít k rychlému nahřátí podlahy je-li třeba a trubky pro dlouhodobé temperování a akumulaci.

Rva, 14kWp mi přijde dost slušné, kolik bys těch panelů chtěl? Podle toho co z panelů leze mě bych řekl, že na topení v zimě bych potřeboval tak 200kWp.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod rva » pon lis 05, 2018 7:52 pm

youda píše:Rva, 14kWp mi přijde dost slušné, kolik bys těch panelů chtěl? Podle toho co z panelů leze mě bych řekl, že na topení v zimě bych potřeboval tak 200kWp.

Na topení to stačit nebude, ale od října do března mám další energii stále kam dávat - boiler, topení. A navíc stačí doplňovat jenom další panely, ale už ne baterie, měniče, regulátory. Což trošku vylepší finanční hledisko.

Příspěvekod Matess » pon lis 05, 2018 10:06 pm

youda píše:.....Dokonce už jsem to snad 3x veřejně prohlásil a to jak zde ve svém vlákně, tak i ve vedlejším vlákně s názvem "Podlahové topení na FVE".....

omlouvám se. Chodím sem jak je čas a času je málo, tak nestíhám číst vše co bych chtěl... Informace tu sbírám rád a utvářím si (zatím jen virtuálně) svoje budoucí bydlení. Snad na to někdy dojde...
Matess

Příspěvekod kybos » pon lis 05, 2018 11:11 pm

youda píše:Po zkušenostech které mám bych řekl, že nejlepší kombinace je trubky do betonu a topné kabely hned pod dlažbu. Topené kabely se pak dají použít k rychlému nahřátí podlahy je-li třeba a trubky pro dlouhodobé temperování a akumulaci.

Já jsem po několika topných sezónách dospěl ke kombinaci topných trubek největšího dostupného kalibru (D20 - více krátkých okruhů paralelně) nahusto v podlahovém betonu s tepelným čerpadlem vzduch - voda a klimatizaci, která umí vzduch nahřát rychleji a s vyšším COP než elektrická podlahovka a subjektivně to udělá lepší iluzi tepla za kratší čas. Podle mého názoru jsou topné dráty do betonu slepá ulička, která nemá efektivní využití a zaslouží si zatracení. Když už nějaké dráty do betonu, tak raději Roxory, zlepšují tepelnou vodivost, zvyšují pevnost a tepelnou kapacitu, zajišťují rychlé a rovnoměrné rozdělení tepla v celé ploše.
7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>30 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW
kybos

Příspěvekod youda » úte lis 06, 2018 11:45 am

youda píše:Oba měniče nechat úplně odpojené od DS. Slave měniči dát příkaz k vypnutí invertoru, díky čemuž funguje jen jako solar charger, ale zároveň stále komunikuje přes LAN i RS232. Dokud je den, Slave i Master nabíjí baterku, svoji spotřebu kryjí z panelů. Po setmění začne Slave pískat a po pár minutách chnípce. Z baterky pak žere 0 Ampér, což je příjemné. Komunikace LAN i RS232 samozřejmě chcípne také. Master menič jede 24x7.

Jelikož dnes byla příležitost, zkusil jsem i opačný postup - vypnul jsem Master. I toto zafungovalo výborně:
- Master vypnul svou AC část a přepnul se do režimu "charger"
- současně si měniče prohodily role, Slave se stal novým Masterem
- vše online a bez výpadku dodávky
Když to tak krásně funguje, začínám mít cukání dopsat si to kaskádování měničů do Fibara sám ::rolleyes::

Vypadá to, že to ani není moc složitý. Budou mi stačit jen tři příkazy přes RS232:
OFF= ^S005LON0
ON= ^S005LON1
Status= ^P004MOD

Třetím příkazem zjistím, v jakém stavu měnič zrovna je, tedy jestli přepnutí zabralo:
Query Mode.PNG
AC ON OFF.PNG
youda

Příspěvekod tomas » úte lis 06, 2018 6:15 pm

Super Youdo, slyšel jsem že u Infini je ten Master relativní a když vypadne tak tu funkci bez výpadku převezme další měnič. Jsem rád že jsi to ve své laboratoři i otestoval. Teď mne napadá co když budou 3 Infini a Master vypadne, nepoperou se ty zbývající dva o funkci Mastera? Nechceš pro tento pokus koupit ještě třetí kousek? :)
tomas

Příspěvekod youda » úte lis 06, 2018 7:03 pm

Tomáši,
vím, žes to myslel ve vtipu, ale ve skutečnosti už jsem nad zakoupením třetího "zelenáče" také uvažoval. Zatím by asi většinu času běžel jen v režimu solar-charger, ale když si uvědomím, že na jeho MPPT vstupy můžu navěsit dalších 10kW panelů, tak samostatný regl s tímto výkonem by asi taky něco stál (pozor, ikdyž navěsíš 10kW panelů, zelenáč bude nabíjet max 5kW, zbytek pošle do AC nebo nechá na střeše). Skutečné využití by získal až s pořízením Tesly do garáže.

Tři jističe pro AC IN/OUT jsem do rozvaděče osadil hned při výrobě. Stejně tak jsem na zdi rezervoval místo a fixou naznačil, kam přijde přivrtat konzola pro zavěšení. Dokonce, na jedné z fotek v úplně prvním příspěvku tohoto vlákna jsou ty černé značky na zdi vidět ;)

Letos to ale určitě nebude, snad příští rok.

Infini123.PNG
youda

Předchozí

Zpět na Ostrovní elektrárny