Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Teda Martine a není ti trochu líto, že manželky majitelů těch firem si na letošní dovolné na Bora-Bora daly jenom dva kaviáry místo tří?
No aspoň, že jsi dal vydělat něco chlapům od Kolaříka...aby mohli koupit sunar a plínky dětem :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Martin P »

youda píše:Teda Martine a není ti trochu líto, že manželky majitelů těch firem si na letošní dovolné na Bora-Bora daly jenom dva kaviáry místo tří?
No aspoň, že jsi dal vydělat něco chlapům od Kolaříka...aby mohli koupit sunar a plínky dětem :)
Manželek majitelů firem mi líto není. Ale bylo by mi líto těch, co mne neznají a museli by se mi složit na dotaci. Alespoň že existuje možnost jak to udělat levněji a lépe. A nikde se navázat.
Chlapům od Kolaříka ten výdělek přeji, bylo vidět že ví co dělají a proč to dělají. Dost jsem se toho od nich naučil. Praktická škola k nezaplacení.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

20° odklon - co to udělá s výkonem

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici,

dovolte, abych se s Vámi podělil výsledky experimentu: Efekt mírného odklonu panelů od optimálního směru
Mí věrní čtenáři vědí, že Youdova ostrovní laboratoř má střechu orientovanout tak hloupě, že dvě pole panelů koukají na Východ, zatímco druhá dvě pole směřují na Západ:
barabizna 20 stupnu.PNG
Ovšem pozor: Východ ve skutečnosti není pravým Východem, stejně tak Západ není úplně stoprocentní. Celá budova laboratoře je totiž natočena o 20 úhlových stupňů. Člověk by řekl, že 20° není 45 ani 90 a že se to tudíž snad ani nemůže projevit. To je však mýlka!

Pro tento experiment jsem porovnal dnešní výkon červeného a žlutého pole, z nichž každé má 5kWp, viz obrázek výše. Jelikož můj softwarový vytěžovač stojí za houby a nemá spojité řízení výkonu, nedokáže z panelů vyždímat skutečné maximum. To by však pro účely porovnání nemělo až tak moc vadit.
Až vytěžovač vylepším, uděláme kontrolní měření ;)

Zjištění:
1) Červené východní pole podává díky 20-ti stupňovému natočení k Jihu o trochu lepší výkony, než kdyby koukalo na čistý Východ.
2) Žluté, západní pole, tím že je oproti čistému Západu natočeno 20° na Sever, podává výkony znatelně horší
východ-západ 20stupnu.PNG
Červené pole tedy mělo dnešní maximum 3.2kW z 5kWp.
Žluté pole pak maximum 2kW z 5kWp.


Poučení pro ostatní:
- Stavíte-li nový RD, nebo konstrukci, určitě nechte panely koukat na Jih.
- Musíte-li z nějakého důvodu osadit jen Východ-Západ, počítejte stím, že každý stupeň odklonu směrem k severu se znatelně projeví.
- Zatímco v létě bude rozdíl malý, v zimě se kvůli nízké elevaci Slunce nad horizontem, pozdějšímu rozbřesku a dřívějšímu soumraku tento rozdíl projeví mnohem více.

Ideální orientace panelů na střeše RD z hlediska vysokých zisků a co nejdelší doby oslunění je asi Jihovýchod+Jihozápad. Bohužel, RD se většinou staví na půdorysu obdélníka, nikoliv trojúhelníku :lol:

Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Případně si lze na baráku nechat udelat stanovou střechu.
Pak budu mít dle natočení půdorysu stavby orientaci panelů buď JV-JZ, nebo V-J-Z.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano!
Akorat stanova strecha ma ten problem, ze se u vrcholu zuzuje, tudiz se do horni rady vejde o dost mene panelu nez do rady nejspodnejsi.

Bude to chtit nejakeho odvazneho architekta, aby prisel s nejakym inovativnim resenim :) Panelaky jsme uz v CR meli, pak RD, vily, betonova monstra i baraky z maringotek a kontejneru. Ten spravny trojuhelnikovy barak ale jeste ceka na objeveni :D
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mopadzi »

kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Jak efektivní je přepanelování

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé,

kolega akademik mne požádal, abych se podělil o zkušenost jak panely vyrábějí, když je venku hnusně. Jinými slovy, "jak efektivní je přepanelování". Včera bylo u nás celý den škaredě a ambientní světlo. Slunce vykouklo ven až před obědem a ve 13h už bylo opět zataženo:
prepanelovani.PNG
Jak jistě víte, 5+5kWp panelů mi kouká na východ, 5+5kWp na západ. To, že panely vyrábějí pouze z rozptýleného světla, je na grafu poznat vždy, když východ i západ sledují stejnou výkonovou křivku. Podmínkou navíc je, že zároveň musí docházet k ideální spotřebě výkonu z panelů, například k nabíjení baterie.

Komentář ke včerejšímu grafu je tedy tento:
- 08:45 - 10:45 rozptýlené světlo
- 10:45 - 12:30 přímý svit slunce na východní pole
- 12:30 - 14:10 rozptýlené světlo
- 14:10 - 16:00 rozptýlené světlo (jelikož v tu dobu již nebyla spotřeba, MPPT přestal vytěžovat panely)

Pokud by bylo rozptýlené světlo opravdu celý den, lze z grafu tušit že výkon každého 5kW stringu by se pohyboval v rozmezí 700-900W, dohromady tedy cca 3,4kW z 20kWp.

Spotřeba na AC straně byla 13kWh:
October 19th.PNG
InfiniSolar1 vyrobil 11kWh:
I11.PNG
InfiniSolar2 vyrobil 9kWh:
I12.PNG
Vyrobeno celkem 11+9=20kWh.
Rozdíl 7kWh mezi výrobou a AC spotřebou tvoří z 95% objemu vlastní spotřeba tandemu InfiniSolarů, která je 6kWh/24h (250W 24x7).

Na provoz běžných elektrických spotřebičů tedy 20kWp panelů zatím stačí. Elektrická podlahovka už se stím ale krmit nedá.

Na základě dosavadních zkušeností jsem zatím dospěl k tomuto názoru:
- Přepanelování samotné nic neřeší.
- Kromě panelů je třeba doplnit i větší baterie.
- Když už se někdo rozhodne přepanelovat, je lepší nepoužívat žravé all-in-one krabice, ale raději zvolit kombinaci samostatných efektivních reglů a k tomu jeden menič s vlastní nízkou spotřebou.
-> Takže u mne je vlastně všechno špatně :mrgreen:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vk_1
Příspěvky: 298
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Jak efektivní je přepanelování

Příspěvek od vk_1 »

youda píše: Na provoz běžných elektrických spotřebičů tedy 20kWp panelů zatím stačí. Elektrická podlahovka už se stím ale krmit nedá.
Na druhou stranu, ono je skoro jedno, jestli ten výkon pošleš do podlahovky, nebo to sežerou Infinisolary. To teplo stejně zůstane v domě, ne? Vadí to jen ve chvíli, kdy vytápíš něčím jiným, a tu elektřinu nutně potřebuješ na něco jiného než odporové vytápění.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem ve čtvrtek "drobně" rozšířij svoje jediný JV pole o 6x270Wp, což je třetina navíc. V létě mi to bude k ničemu, stačily už ty 3kWp, jediný období, kdy to má cenu, je teď a nebo brzo z jara. Dnes v dokonalé inverzi přišly 3kWh, bez toho rozšíření by to byly 2kWh. Ale i tak je to málo, potřebuju minimálně jednou tolik, a boiler už se ohřívá stejně z DS. Naštěstí už není na střeše žádný volný místo :lol:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od tomas »

kodl69
jestli už není místo, tak shazuj ty staré ::pv:: a nahrazuj je novějšími účinnějšími. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Jak efektivní je přepanelování

Příspěvek od youda »

vk_1 píše:
youda píše: Na provoz běžných elektrických spotřebičů tedy 20kWp panelů zatím stačí. Elektrická podlahovka už se stím ale krmit nedá.
Na druhou stranu, ono je skoro jedno, jestli ten výkon pošleš do podlahovky, nebo to sežerou Infinisolary. To teplo stejně zůstane v domě, ne? Vadí to jen ve chvíli, kdy vytápíš něčím jiným, a tu elektřinu nutně potřebuješ na něco jiného než odporové vytápění.
Zní to sice rozumně, ale úplně jedno mi to není :mrgreen:
- InfiniSolary vydávají rachot jak Airbus rolující po runwayi. Proto mají samostatnou strojovnu v suterénu.
- V suterénu je tím pádem o pár stupňů vyšší teplota, ale to nikdo neocení.
- Pokud pošlu topení do podlahy, ta hned hřeje krásně od nohou.
Kdybych měl nějaké fanless měniče (GoodWe třeba), tak ten topí bezhlučně. Sice to pořád není jako teplá podlaha, ale mohl bych sním třeba vyhřívat WC a při kadění se kochat pohledem na LEDky :P
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:Já jsem ve čtvrtek "drobně" rozšířij svoje jediný JV pole o 6x270Wp, což je třetina navíc. V létě mi to bude k ničemu, stačily už ty 3kWp, jediný období, kdy to má cenu, je teď a nebo brzo z jara. Dnes v dokonalé inverzi přišly 3kWh, bez toho rozšíření by to byly 2kWh. Ale i tak je to málo, potřebuju minimálně jednou tolik, a boiler už se ohřívá stejně z DS. Naštěstí už není na střeše žádný volný místo :lol:
U mne zatím dobrý, elektřina i bojler. Ovšem když bylo teď v týdnu pár dní opravdu zima, tak se v noci automaticky několikrát sepnul termostat podlahovky v jednom nevyužitém pokoji, kde teplota podlahy klesnula na 15°C. Termostat má na podlahu samostatné čidlo a toto jsem mu nastavil jako dolní limit. Když jsem se druhý den ráno probudil, tak jsem málem spadnul z postele - baterka hlásila 6%! :o

Normálně je ráno baterka většinou na 18-25%, ale toto byl opravdu extrém.

Kodl69, stejně si říkám, jak je úžasný, že spoustu lidí tu má třeba jen 2 nebo 3kWp panelů a dokážou stím úplně to samý, jako já s mojí přeplácanou laboratoří. Opět se potvrzuje, že to není o autě, je to o řidiči. A já jsem špatnej řidič a ještě horší mechanik.
::facepalm::

PS: Právě dojela sušička, jdu vytáhnout prádlo. To jsem zvědavej, jak jsem tu baterku zase zhuntoval...achjo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

Diky za data. Ta vlastni spotřeba ... s tím se nic moc dělat asi nedá. Mám Victrona ve špajzu a jak ta moje v létě hudrá že jí špajzku vytápím, tak teď se to začíná rentovat.

Buďme rádi za letošní extrémní počasí. Slunko svítí skoro každý od dubna.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

No, mohl bych jeden měnič z tandemu vypnout(viz jeden z předchozích experimentů). Tím by vlastní spotřeba klesla z 6ti na 3kWh/24h. Ale pak bych na AC straně měl k dispozici už jen 5kW.

No až začne chumelit, tak jeden asi vypnu. Všechny stringy pak můžu spojit paralelně do zbylého měniče. Uvidíme :)

Pokud jde o letošní velmi slunný rok, na jednu stranu je to moc fajn, na druhou bylo ale opravdu sucho a občasné opláchnutí panelů od prachu a pylu by také neškodilo. Minulý týden už jsem měl panely tak zaprášené, že jsem je musel ošpricovat hadicí. Čerpadlo v nádrži má jen 4.5 barů, ale nakonec na střechu došplíchlo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Jak efektivní je přepanelování

Příspěvek od tomas »

youda píše: - InfiniSolary vydávají rachot jak Airbus rolující po runwayi. Proto mají samostatnou strojovnu v suterénu.
- V suterénu je tím pádem o pár stupňů vyšší teplota, ale to nikdo neocení.
- Pokud pošlu topení do podlahy, ta hned hřeje krásně od nohou.
Kdybych měl nějaké fanless měniče (GoodWe třeba), tak ten topí bezhlučně. Sice to pořád není jako teplá podlaha, ale mohl bych sním třeba vyhřívat WC a při kadění se kochat pohledem na LEDky :P
současné GoodWe (ty nové výkonnější a 3f. se v ČR ještě neprodávají) mají houby výkon bez distribuční sítě, pouze 3,6kW, to není na použití v rodinném domě bez DS, ale dobrý na solární hračky v chatkách. A nejdou zapojovat ani paralelně.
A neboj všechna energie nakonec skončí jako teplo, i hluk ventilátoru a světlo LEDek ;) Takže když ten hluk slyšíš až nahoru tak i tepla tam máš více. A i teplejší suterén se počítá, potom je i menší ztráta tepla z horního patra přes podlahu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

Tak povídej a přeháněj,kolik kWh/den dnes? :-) 0.2 u mě :-(
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

U mě 0.5kWh, vzhledem k DC spotřebě cca 1kWh mám v baterkách tak na dva týdny takovýhohle počasí, když ze slunka přijde něco podobnýho každej den. 6kWh vlastní spotřeba - to je otřesný. To by u mě nebylo ani na pokrytí režíí systému. Teorie je jednoduchá: vypnutý zařízení nic nespotřebovává, a zařízení zapnutý bez užitečnýho výkonu má účinnost 0%, což ve výsledku nedožene ani účinnost 99%, pokud v tomto režimu jede zařízení malou část doby, oproti tomu, kdy má zařízení účinnost třeba 80% ale po většinu času je vypnutý - tohle platí třeba pro osvětlení na DC oproti osvětlení přes měnič.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od peater »

U mě dneska 4,57kWh, je to tím že vylezlo slunko kolem oběda a svítilo asi hodinu.
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé vědy, drazí kolegové,

dnes to u mne byla totální katastrofa! Celý den pršelo a bylo zataženo tak, že MPPT vstupy vůbec nezabraly. Zatímco včera panely vyrobily 9kWh, dobily baterku do plna a ještě trochu nahřály bojler, tak dnes mi z 20kWp panelů vylezlo ubohých 2kWh. To nestačilo ani na pokrytí vlastní spotřeby měničů, natož na dobití baterky nebo cokoliv jiného :cry:

Srovnání včera vs. dnes:
katastrofa.PNG
Vypozoroval jsem zajímavou věc: déšť v kombinaci s rozptýleným světlem vždy totálně zabíjí výkon panelů. Jako by ta voda v atmosféře absorbovala právě tu vlnovou délku slunečního záření, na kterou panely jedou při ambientním světle.

Za těchto situací musím přiznat, že je ideální Kodlův systém, kdy se baterka plní z reglů (které samy žerou jen když svítí) a spotřeba se realizuje jako DC. Nebo aspoň systém se samostatnými regly, kdy by člověk úplně odpojil měniče a počkal pár dní až se baterky postupně dobijí.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mopadzi »

to prozření, je naprd..také jsem to prožil
dnes jsem přepnul tepelné čerpadlo na DS
Doba temna začala
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek