Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od chatař »

kodl69 píše:to Youda: na mým žebříku jsou ty zámky z pozink oceli celkem pěkné troušťky, navíc nýtované k boku profilu.
Ale ani tak nemám moc dobrej pocit když jsou spojený všechny díly a jsem až u vrchu, protože i tam je horní úchyt namáhanej díky průhybu žebříku na tah. Navíc na tvé fotce vypadá, že ti chybí zajištění proti vysunutí úchytu z příčky...
Se žebříkama a schůdkama mám spoustu zábavných historek, naštěstí jsem zatím všechny přežil bez větší úhony na zdraví...
Tak ono takovéto story na žebříku bez jištění víc jak 5m nad zemí je adrenalín. Takový pád už může člověka dostat na kriplkáru. Když jsem byl mladý, též jsem byl frajer. Komín na té mojí chajdě jsem opravoval ze žebříku bez jakéhokoli jištění. Deset metrů nad zemí... Dnes nad výšku okapu bez jištění nelezu. Hoši, bacha. Nepodceňovat. I "muž roku" skončil z blbosti na vozíku. Chce to investovat do lana, sedáku, karabin, blokantu. Pak je to v jakékoli výšce zábava na focení selfíček. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Sedák a karabiny nemám, ale kus pevnýho konopnýho lana jo, a pokud bych se na něm při pádu neoběsil, tak asi zachrání z nejhošího. Zbytek jsou sice užitečný věci, ale ne pro někoho, kdo leze na střechu jednou za uherskej rok. Závěsnou lavičku, co jsem věšel na háky při montáži panelů už jsem zrušil, protože už nemám kam dávat panely a nový snad dalších minimálně deset let nebudu potřebovat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od chatař »

Sedák a karabiny nemám, ale kus pevnýho konopnýho lana jo, a pokud bych se na něm při pádu neoběsil, tak asi zachrání z nejhošího.

Jako psychologická pomoc je takové lano dobré, ale moc bych na něj nespoléhal. Problém spočívá v tom, že by ses jej musel pevně bafnout přesně v okamžiku začátku pádu. Zlomek vteřiny poté vstupuje do hry dynamika, zrychlení zemské tíže 9,81 m/s2. Síla k zastavení pádu bude taková, že pád prostě nezastavíš. Proto se na lano nasazuje tzv. blokant, nebo taky šplhadlo, nebo Jumar. Hojně používají horolezci při pohybu po ledovci kde hrozí pád do trhliny. Prostě "bazmek", co má zubatý excentr, který dovoluje pohyb po laně jen jedním směrem. Nahoru. V okamžik pádu se na laně zasekne a nedovolí jakýkoli pohyb dolů. Pokud chceš sestupovat, musíš excentr ručně (palcem) odblokovat, ale předtím odlehčit. Super věcička. :D
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kybos »

youda píše: Ještě pozor na to obracení žebříku - mám takový dojem, že pokud se žebřík otočí takto, má pak nižší nosnost. Je otázkou, jestli je vůbec povolené po něm v takovém stavu běhat. Horní díly žebříku totiž sedí v hliníkovém úchytu, který drží na jednom nýtu a výstupku. V normálním stavu jsou oba prvky namáhané ve střihu. Po otočení žebříku už se ale navíc přidává i tah a to jak na nýt, tak i na celý ten hliníkový úchyt. Takže pokud někdo rád papá (jako já), pak doporučuji obezřetnost.
Pro tyto případy aplikuji před použitím žebříku následující test. Žebřík se roztáhne na požadovanou délku a položí se vodorovně mezi dvě přepravky (nebo jiné obdobně vysoké podložky) na začátku a na konci cca 30 cm nad zem v požadované orientaci k testu. Po té jej celý přejdu i s patřičným zatížením, které s sebou později na žebříku hodlám vláčet (místo panelu jsou lepší dva kýble s vodou). Pokud to žebřík bez destrukce či nevratných tvarových změn zvládne, je vysoce pravděpodobné, že to zvládne i ve svislém nebo mírně šikmém stavu, neboť v takové pozici vycházejí z rozkladu sil výhodnější poměry pro zatížení žebříku.
P.S.: Některé žebříky testem neprošly a vyřadil jsem je z provozu jako nebezpečné.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

to chatař: normální člověk nespoléhá na lano v ruce, ale má je uvázaný +- kolem hrudníku, v nejhorším při práci sjede k pasu a to už by bylo o omlácení hlavy při pádu. Samozřejmostí je umět udělat aspoň zkracovací uzel nebo "osmičku" pro nastavení dýlky lana, protože jinak je to nepoužitelný, leda by to někdo jistil za druhej konec. A zase, mám jenom lano, a mám je kde uvázat (dobře ukotvenej stožár z 2" trubky, těsně u paty, příp komín 50x90cm, nic navíc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Už je to pár měsíců, co se tu někdo stavil nabít ze slunce.
Naposledy tu byl ten Ioniq: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=119759#p119759

A dnes přijel solární nabíjení vyzkoušet řidič Fiatu 500e:
fiat.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Reputace: 150
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od JonasPP »

Aky maximalny vykon bral a koľko kWh si cucol.
Mam kamoša neďaleko a on ma tiež na svojej nebytovej budove namontovane 2 nabijače zadarmo a krasne pri hlavnej ceste. Tiež ma 500vku a ukazoval Mi rôzne nabijacie kable a chcel otestovať moje solarko s 6kW kablom.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

JonasPP píše:Aky maximalny vykon bral a koľko kWh si cucol.
Přijel si to jen vyzkoušet, což tu dělá vůbec většina lidí (z těch pár, co se během roku stavili).
Fiat měl skoro plno a baterku si dobil jen do 90%.

Příkon:
wallb.JPG
Energie:
kwh.JPG
V té energii je ještě něco málo do sekačky, se kterou jsem pak večer lítal po zahradě a používám k jejímu krmení přídavnou 230V zásuvku, co mám přímo na wallboxu.
JonasPP píše:Mam kamoša neďaleko a on ma tiež na svojej nebytovej budove namontovane 2 nabijače zadarmo a krasne pri hlavnej ceste. Tiež ma 500vku a ukazoval Mi rôzne nabijacie kable a chcel otestovať moje solarko s 6kW kablom.
Jestli tam nechá plnej příkon, který ta 1f palubní nabíječka Fiatu 500e umí, tak to je o žďibec víc, než 6kW. Takže na to asi trochu pozor. Ale nabíjecí proud jde vždycky omezit, buď v autě, nebo na tom EVSE "kabelu".
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ještě jsem dostal foto od řidiče.
Ten Fiátek vypadá mírumilovně jako brouček, ale měl pěknej vodpich :)
F500e.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé,

dovolte, abych se podělil o tragickou událost, která se v Youdově ostrovní laboratoři před časem udála:

V suterénu laborky měla probíhat demolice, tak jsem na cca dva týdny preventivně vypnul všechny měniče a potupně se opět připojil k ČEZu. To proto, že moje měniče mají větráky a prach z demolice by spolehlivě nasály a tak se uvnitř zasraly. Baterie Pylontech, které větráky nemají, jsem předtím cíleně vybil na 60% a nechal zapnuté bez odběru. Vše jsem přikryl igelitem.

Když jsem na konci druhého týdny suterén uklízel, vidím, že pod igelitem na master cihle svítí červená kontrolka. Připojil jsem tedy diagnostiku, která mi oznámila, že master baterka ztratila komunikaci s ostatními cihlami, viz screenshot níže. Všechny cihly jsem tedy vypnul pomocí kolébkových vypínačů, pak znovu zapnul, a nakonec nastartoval i všechny měniče. Funkce byla normální.

Mrknul jsem tedy ještě do CLI a vypadlo na mne toto:
- Problém nastal na cihle č.4, v jejímž logu se zapsaly 2ks nějakých eventů a to právě v týdnu, kdy byla FVE vypnutá.
- Všechny cihly jsou OK, jen cihla č.4 hlásí SOH 98%. Všechny ostatní cihly hlásí SOH 100%.

Až budu mít chvíli klid, zkusím se vtom ještě trochu povrtat, abych zjistil detaily. Každopádně to vypadá, že BMS Pylontechu není úplně nadšená, pokud člověk nechá baterky zapnuté týden či dva zcela bez odběru.
commfail.png
  • pylon_debug>stat 4
    Device address 4
    Data Items : 0
    HisData Items : 2047
    MiscData Items : 125
    Charge Cnt. : 0
    Discharge Cnt. : 0
    Charge Times : 65089
    Status Cnt. : 18
    Idle Times : 19370
    COC Times : 0
    DOC Times : 0
    COCA Times : 0
    DOCA Times : 0
    SC Times : 0
    Bat OV Times : 0
    Bat HV Times : 0
    Bat LV Times : 0
    Bat UV Times : 0
    Bat SLP Times : 0
    Pwr OV Times : 0
    Pwr HV Times : 0
    Pwr LV Times : 0
    Pwr UV Times : 0
    Pwr SLP Times : 0
    COT Times : 0
    CUT Times : 0
    DOT Times : 0
    DUT Times : 0
    CHT Times : 0
    CLT Times : 0
    DHT Times : 0
    DLT Times : 0
    Shut Times : 1
    Reset Times : 18
    RV Times : 0
    Input OV Times : 0
    SOH Times : 2
    BMICERR Times : 0
    CYCLE Times : 116
    Pwr Percent : 60
    Pwr Coulomb : 158922470
    Dsg Cap : 8600597
    HT@0.5C Cnt : 0
    LT@0.5C Cnt : 0
    HT Cnt : 0
    LT Cnt : 0
    LV Cnt : 0
    LifeWarn Times : 0
    LifeAlarm Times : 0
    ----------------------------
    Command completed successfully

    pylon_debug>pwr 4
    Power 4
    Voltage : 49381 mV
    Current : 0 mA
    Temperature : 23000 mC
    Coulomb : 60 %
    Total Coulomb : 74000 mAH
    Max Voltage : 54000 mV
    Charge Times : 0
    Basic Status : Idle
    Volt Status : Normal
    Current Status : Normal
    Tmpr. Status : Normal
    Coul. Status : Normal
    Soh. Status : Normal
    Heater Status : OFF
    Protect ENA : BOV BHV BLV BUV POV PHV PLV PUV CBOT CBHT CBLT CBUT DBOT DBHT DBLT DBUT POT PHT PLT PUT COC COC2 COCA DOCA DOC DOC2 SC LCOUL
    Bat Events : 0x0
    Power Events : 0x0
    System Fault : 0x0
    ----------------------------
    Command completed successfully

    pylon_debug>data
    -----------------------------------------------
    Item Index : 1
    Time : 20-06-13 13:41:42
    Voltage : 49366 mV
    Current : 0 mA
    Temperature : 26000 mC
    Percent : 58 %
    Total Coulomb : 74000 mAH
    Max Voltage : 54000 mV
    Base State : SysError
    Volt. State : Normal
    Curr. State : Normal
    Tempr. State : Normal
    Coul. Status : Normal
    Power Events : 0x10000000 SYSERR
    Bat Events : 0x0
    Bat Protect ENA : BOV BHV BLV BUV BSLP CBOT CBHT CBLT CBUT DBOT DBHT DBLT DBUT
    Pwr Protect ENA : POV PHV PLV PUV PSLP POT PHT PLT PUT COC2 COC COCA DOCA DOC DOC2 SC LCOUL
    System Fault : 0x200
    -----------------------------------------------
    Battery Volt Curr Tempr Base State Volt. State Curr. State Temp. State Coulomb
    0 3290 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    1 3292 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    2 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    3 3290 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    4 3292 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    5 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    6 3290 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    7 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    8 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    9 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    10 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    11 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    12 3292 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    13 3292 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    14 3291 0 23000 Idle Normal Normal Normal 58%
    Command completed successfully
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kobra23 »

V suterénu u Tebe demoliční práce? To jsi se rozhodl dát aspoň mokrou podlahovku tam?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Kobra23,
kdepak, podlahové topení do suterénu opravdu dávat nebudu. Už teď tam mám od FVE takové vedro, že mi z toho teplají plechovky s pivem. Šlo o vybourání schodiště a stavbu nového. Potomek si totiž stěžoval, že po tom původním se nedalo chodit. Což měl pravdu, já sám si na něm nabil hubu mockrát. Každopádně jestli budu někdy stavět barák nový, tak tam žádné schody nikde nechci. Všechno pěkně v jedné rovině, garáž, kuchyň i dílnu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm
Reputace: 135

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Kobra23 »

Vzhledem k tomu, že jsem ty schody viděl, tak nechápu, jak jste po nich mohli chodit. Snad jsi při plánování nového použil správný vzorec pro výpočet délky stupně a jeho výšku (2*h+b= 600 mm až 630 mm).
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

Kobra23 píše:Vzhledem k tomu, že jsem ty schody viděl, tak nechápu, jak jste po nich mohli chodit. Snad jsi při plánování nového použil správný vzorec pro výpočet délky stupně a jeho výšku (2*h+b= 600 mm až 630 mm).
U youdy jsem na schodech taky byl, a ty starý měly trošku šmrnc. tady si nenameleš propadnutím skrz schodišťový stupen ale rovnou si škebli rozštípneš.... ale jinak to co tam je ted je daleko daleko lepší !
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jo to mi povídej...

Trochu problém se vzorcem je, že aplikovat jej lze pouze v případě, kdy je schodišťový prostor dostatečně dimenzován. V mojí barabizně je bohužel nadzemní patro tak vysoko nad suterénem, že při použití ideálního rozměru stupňů se schody do vymezeného prostoru nevejdou. Nutno vidět osobně, přeměřit a pak smutně pokývat hlavou.

Každopádně chlapům, co teď betonovali schody nové, se to tam nakonec nějak namáčknout podařilo. Sice je to pořád kompromis, ale lepší, než zlomený vaz, což byla primární funkce té staré, původní konstrukce.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brbla »

U Youdy bych očekával schody přímo z Pylonů, beton nemá úroveň :sm1:
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rasto1 »

Tak tak staviam si bungalov na duchod a jedine schody budu v bazene, lebo su lepsie ako rebrik :-)
Ale pivnica musi byt, tak som si do nej spravil vytahovu plosinu a odvtedy som stavbu schodov uplne zavrhol :-)
Přílohy
IMG_20180714_132332.jpg
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé elektromobility,

dnes u mne z FVE nabíjela červená Hyundai Kona, zdržela se 30 minut. Sosala rychlostí cca 6.8kW a do baterky si nabila 3.31kWh. To při spotřebě 20kWh/100km odpovídá ujeté vzdálenosti cca 15km.
Nejdřív jsem si myslel, že jde o ten červený Ioniq, co tu byl minule, ale teprve pak jsem si všimnul, že tentokrát je to Kona, tedy jiné auto. V grafu níže pod označením "EVSE":
pchrt.png
kna.png
kna.png (292.64 KiB) Zobrazeno 967 x
Bohužel, dnes jsem zrovna nebyl doma, tudíž jsem ani nemohl řidiče pozdravit. Nechal mi ale lístek ve schránce, což mne potěšilo :)

Přiznejte se, kdo jste to byl?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové akademici,

ačkoliv budova Youdovy ostrovní laboratoře disponuje raketoplánovým hangárem, do kterého by se bez problémů vešly 2 auta + 4 motorky, tak určité osoby (převážně ženského pohlaví) stále nedokázaly pochopit, kde je jejich místo. Prostě letos už nebylo zbytí, než jasně vyznačit, kde začínají a končí jednotlivé přistávací doky. Samozřejmě, doky bylo potřeba také očíslovat, aby během přistávacího manévru opravdu nemohlo dojít k žádné mýlce.

Landing Bay:
bay.jpg
Když už jsem se rozmáchnul, rovnou jsem také upgradoval stávající obyčejná vrata na Airlock.

AirLock:
airlock.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm
Reputace: 26

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od lubomirz »


Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek