Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob srp 15, 2020 6:36 pm

Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Předchozí

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvekod chatař » pon črc 13, 2020 6:06 pm

kodl69 píše:to Youda: na mým žebříku jsou ty zámky z pozink oceli celkem pěkné troušťky, navíc nýtované k boku profilu.
Ale ani tak nemám moc dobrej pocit když jsou spojený všechny díly a jsem až u vrchu, protože i tam je horní úchyt namáhanej díky průhybu žebříku na tah. Navíc na tvé fotce vypadá, že ti chybí zajištění proti vysunutí úchytu z příčky...
Se žebříkama a schůdkama mám spoustu zábavných historek, naštěstí jsem zatím všechny přežil bez větší úhony na zdraví...

Tak ono takovéto story na žebříku bez jištění víc jak 5m nad zemí je adrenalín. Takový pád už může člověka dostat na kriplkáru. Když jsem byl mladý, též jsem byl frajer. Komín na té mojí chajdě jsem opravoval ze žebříku bez jakéhokoli jištění. Deset metrů nad zemí... Dnes nad výšku okapu bez jištění nelezu. Hoši, bacha. Nepodceňovat. I "muž roku" skončil z blbosti na vozíku. Chce to investovat do lana, sedáku, karabin, blokantu. Pak je to v jakékoli výšce zábava na focení selfíček. :D
10S (8 REC 295Wp POLY + 2 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař

Příspěvekod kodl69 » pon črc 13, 2020 7:38 pm

Sedák a karabiny nemám, ale kus pevnýho konopnýho lana jo, a pokud bych se na něm při pádu neoběsil, tak asi zachrání z nejhošího. Zbytek jsou sice užitečný věci, ale ne pro někoho, kdo leze na střechu jednou za uherskej rok. Závěsnou lavičku, co jsem věšel na háky při montáži panelů už jsem zrušil, protože už nemám kam dávat panely a nový snad dalších minimálně deset let nebudu potřebovat...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x Auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod chatař » pon črc 13, 2020 9:41 pm

Sedák a karabiny nemám, ale kus pevnýho konopnýho lana jo, a pokud bych se na něm při pádu neoběsil, tak asi zachrání z nejhošího.

Jako psychologická pomoc je takové lano dobré, ale moc bych na něj nespoléhal. Problém spočívá v tom, že by ses jej musel pevně bafnout přesně v okamžiku začátku pádu. Zlomek vteřiny poté vstupuje do hry dynamika, zrychlení zemské tíže 9,81 m/s2. Síla k zastavení pádu bude taková, že pád prostě nezastavíš. Proto se na lano nasazuje tzv. blokant, nebo taky šplhadlo, nebo Jumar. Hojně používají horolezci při pohybu po ledovci kde hrozí pád do trhliny. Prostě "bazmek", co má zubatý excentr, který dovoluje pohyb po laně jen jedním směrem. Nahoru. V okamžik pádu se na laně zasekne a nedovolí jakýkoli pohyb dolů. Pokud chceš sestupovat, musíš excentr ručně (palcem) odblokovat, ale předtím odlehčit. Super věcička. :D
10S (8 REC 295Wp POLY + 2 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W + 4x Varta 6V/232Ah.
chatař

Příspěvekod kybos » pon črc 13, 2020 9:47 pm

youda píše:Ještě pozor na to obracení žebříku - mám takový dojem, že pokud se žebřík otočí takto, má pak nižší nosnost. Je otázkou, jestli je vůbec povolené po něm v takovém stavu běhat. Horní díly žebříku totiž sedí v hliníkovém úchytu, který drží na jednom nýtu a výstupku. V normálním stavu jsou oba prvky namáhané ve střihu. Po otočení žebříku už se ale navíc přidává i tah a to jak na nýt, tak i na celý ten hliníkový úchyt. Takže pokud někdo rád papá (jako já), pak doporučuji obezřetnost.

Pro tyto případy aplikuji před použitím žebříku následující test. Žebřík se roztáhne na požadovanou délku a položí se vodorovně mezi dvě přepravky (nebo jiné obdobně vysoké podložky) na začátku a na konci cca 30 cm nad zem v požadované orientaci k testu. Po té jej celý přejdu i s patřičným zatížením, které s sebou později na žebříku hodlám vláčet (místo panelu jsou lepší dva kýble s vodou). Pokud to žebřík bez destrukce či nevratných tvarových změn zvládne, je vysoce pravděpodobné, že to zvládne i ve svislém nebo mírně šikmém stavu, neboť v takové pozici vycházejí z rozkladu sil výhodnější poměry pro zatížení žebříku.
P.S.: Některé žebříky testem neprošly a vyřadil jsem je z provozu jako nebezpečné.
7,5 kWp poly Renesola + 3x Tristar MPPT60 (>46 MWh) + 48V VRLA 180 Ah + LiFePO 540 Ah + UPS 8kW (OPTI-Solar SP8000-SW) + 3F nabíječka 4,8kW (DELTA) Start: 2012
kybos

Příspěvekod kodl69 » pon črc 13, 2020 10:53 pm

to chatař: normální člověk nespoléhá na lano v ruce, ale má je uvázaný +- kolem hrudníku, v nejhorším při práci sjede k pasu a to už by bylo o omlácení hlavy při pádu. Samozřejmostí je umět udělat aspoň zkracovací uzel nebo "osmičku" pro nastavení dýlky lana, protože jinak je to nepoužitelný, leda by to někdo jistil za druhej konec. A zase, mám jenom lano, a mám je kde uvázat (dobře ukotvenej stožár z 2" trubky, těsně u paty, příp komín 50x90cm, nic navíc.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x Auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod youda » pát srp 07, 2020 5:41 pm

Už je to pár měsíců, co se tu někdo stavil nabít ze slunce.
Naposledy tu byl ten Ioniq: viewtopic.php?p=119759#p119759

A dnes přijel solární nabíjení vyzkoušet řidič Fiatu 500e:
fiat.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod JonasPP » pát srp 07, 2020 8:21 pm

Aky maximalny vykon bral a koľko kWh si cucol.
Mam kamoša neďaleko a on ma tiež na svojej nebytovej budove namontovane 2 nabijače zadarmo a krasne pri hlavnej ceste. Tiež ma 500vku a ukazoval Mi rôzne nabijacie kable a chcel otestovať moje solarko s 6kW kablom.
Mix solarok - 4,9kWp papierovo -3,6
kW skutočnych;
48v-Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -9kWh
24v-PCM 80A;PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
JonasPP

Příspěvekod youda » pát srp 07, 2020 8:37 pm

JonasPP píše:Aky maximalny vykon bral a koľko kWh si cucol.

Přijel si to jen vyzkoušet, což tu dělá vůbec většina lidí (z těch pár, co se během roku stavili).
Fiat měl skoro plno a baterku si dobil jen do 90%.

Příkon:
wallb.JPG

Energie:
kwh.JPG

V té energii je ještě něco málo do sekačky, se kterou jsem pak večer lítal po zahradě a používám k jejímu krmení přídavnou 230V zásuvku, co mám přímo na wallboxu.

JonasPP píše:Mam kamoša neďaleko a on ma tiež na svojej nebytovej budove namontovane 2 nabijače zadarmo a krasne pri hlavnej ceste. Tiež ma 500vku a ukazoval Mi rôzne nabijacie kable a chcel otestovať moje solarko s 6kW kablom.

Jestli tam nechá plnej příkon, který ta 1f palubní nabíječka Fiatu 500e umí, tak to je o žďibec víc, než 6kW. Takže na to asi trochu pozor. Ale nabíjecí proud jde vždycky omezit, buď v autě, nebo na tom EVSE "kabelu".
youda

Příspěvekod youda » sob srp 08, 2020 7:09 am

Ještě jsem dostal foto od řidiče.
Ten Fiátek vypadá mírumilovně jako brouček, ale měl pěknej vodpich :)

F500e.png
youda

Předchozí

Zpět na Ostrovní elektrárny