Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Přátelé, mám tu takový Off Topic:

Hledám jeden song:
- tuším, že to byl nějaký starší popík
- byla tam hodně chytlavá melodie, která zněla tak trochu jakoby ji hrály zvony
- ta chytlavá melodie je trochu podobná tomu, co hraje piano v tomto klipu (díky tomu jsem si vzpomněl na tu starší skladbu):

https://www.youtube.com/watch?v=Y-pkyLyURCo

Prosím, nevíte, co mi to tak mohlo připomínat?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marsal64 »

Youdo, neblbni, zrovna jsem založil nové téma k novému projektu (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=6004) a položil tomuto fóru další ze svých obvyklých začátečnických dotazů. A Tebe jsem chtěl začít bombardovat několika SZ denně ohledně z-wave a taky se zeptat, jestli už prodáváš (případně jestli bys nedaroval zdarma) ty Pylontechy. Ach jo.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marsal64 »

youda píše:Prosím, nevíte, co mi to tak mohlo připomínat?
Nevím. Mi to ten klavír veeelmi vzdáleně připomíná https://www.youtube.com/watch?v=zAsIF1VWtIM ;-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Marsal64,

díky, ale není to ono - to co mám namysli bylo asi z 90tek, buď Pop nebo možná i Dance.
Každopádně po 15minutách Tebou navrženého Beethovena na mne zazvonil soused, jestli jsem prý v pořádku ::facepalm::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pezizka »

A co tak: https://www.youtube.com/watch?v=etAIpkdhU9Q
Taky móóc dobrý :yes:
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Frenky »

pezizka píše:A co tak: https://www.youtube.com/watch?v=etAIpkdhU9Q
Taky móóc dobrý :yes:
No jó, to je tak 40 let z5. Naši elektrikáři. :D

Já taky přidám jednu dobrou, moji oblíbenou. https://www.youtube.com/watch?v=OorZcOzNcgE
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marsal64 »

Ahoj, youdo, jojo, zrovna by se mi hodilo napsat Ti jednou za uherský rok SZ, tak to zkusím zde:
Qubino mi reportuje (s Home Assistentem) pěkně např. celkovou spotřebu bez z-wave pollingu. Nepodařilo se mi rozchodit ale bez pollingu reporting hodnot na jednotlivých fázích. S pollingem to chodí, ale... Nevíš k tomu prosím něco přesnějšího, když to používáš ;-) ? Díky
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am
Reputace: 39

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Plazivec »

Můžu se nesměle zeptat, jaká je celoročně celková denní průměrná spotřeba laboratoře v kWh?
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

marsal64 píše:...
Qubino mi reportuje (s Home Assistentem) pěkně např. celkovou spotřebu bez z-wave pollingu. Nepodařilo se mi rozchodit ale bez pollingu reporting hodnot na jednotlivých fázích. S pollingem to chodí, ale... Nevíš k tomu prosím něco přesnějšího, když to používáš ;-) ? Díky
Ano, je to hroznej krám, navíc předraženej. Bohužel, lepší z-wave 3-phase elektroměr jsem zatím nenašel. Tenhle je aspoň na DIN lištu a nelezou z něj žádné dráty. Přetím jsem používal Aeotec a to byla hrozná chobotnice. Navíc, reporting po fázích tam chodil ještě hůř. Pokud si dobře pamatuju, tak nakonec jsem ho daroval Packovi, tak se ho kdyžtak můžeš poptat na feedback.

Mimochodem, asi nejlíp zatím hodnotím 1fázové Qubino na DIN lištu. Sice nemá displej, ale změří až 230V x 60A a rovnou dokáže naprezentovat hodnoty činného příkonu, zdánlivého příkonu, proudu, napětí atd. jako samostatná zařízení. Třífázová verze některé z těch hodnot reportuje taky, ale jen jako dodatečné proměnné u hlavního zařízení, takže jejich vytažení do GUI si musíš naskriptovat sám. (Aspoň ve Fibaru, je možné, že Home Assistant je zobrazuje automaticky.)

Potvrzuji, že u mne se 3P Qubino chová úplně stejně jako tobě, ačkoliv místo Home Assistant mám Fibaro:
- Celkový příkon elektroměr reportuje online.
- Příkon po jednotlivých fázích reportuje jen při pollingu, což je dost k ničemu.
- Spotřebu energie, celkovou i po fázích, reportuje jednou za 10 minut.

Reporting příkonu po jednotlivých fázích měl řešit Parametr 40, kde lze nastavit procentní změnu, která vyvolá automatické odeslání aktuálních hodnot. Já mám nastaveno 10%, ale stejně to nefunguje. Nastavit 1% jsem nikdy nezkoušel, možná by to konečně začalo chodit lépe:
p40.PNG
p40.PNG (8.88 KiB) Zobrazeno 845 x
Podle mne je toto chování jasný bug ve firmware, protože na displeji elektroměru se všechny měřené hodnoty zobrazují online. Elektroměr tedy data má, jen je prostě nechce odeslat. Pokud tě to hodně trápí, tak zkus ten Parametr 40 a následně zapruď u podpory Qubina, jestli tento problém už vyřešili a mají na něj updatovaný OTA FW. Když jsem ty 3P elektroměry kupoval já, tak to byla ještě žhavá novinka, k dispozici byl jen tovární FW.

Ještě pozor na jednu věc: Ke všem zařízením od firmy Qubino je vždy přibalena jen základní verze manuálu, kde toho moc není. Na stránkách ale mají ke stažení PDF "Extended Manual", kde jsou navíc rozepsané všechny možné konfigurační parametry. Papírový manuál tedy vyhoď a mrkni na to PDF:

https://support.qubino.com/support/solu ... mart-meter

Podobná věc platí o šablonách: pokud je v domácí automatizaci na zařízení předpřipravená šablona, často nenabízí všechny parametry, které zařízení umí pobrat. Proto je kolikrát lepší šablonu vypnout a parametry zadat ručně:
ruco.PNG
Z-Wave Elektroměr Qubino 3P
3P.jpg
Z-Wave Elektroměr Qubino 1P
1P.JPG
Z-Wave Elektroměr Aeotec 3P
aeotec.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Plazivec píše:Můžu se nesměle zeptat, jaká je celoročně celková denní průměrná spotřeba laboratoře v kWh?
Omlouvám se za pozdní odpověď, mám toho teď moc, na forum nezbývá čas - bohužel už ani na čtení :/

Denní průměr spotřeby se pohybuje mezi 20-30kWh. Loni to bývalo spíše kolem 20kWh/denně, ale nyní jsem víc doma, asi jako všichni v tuto dobu. Tudíž i trochu víc spotřebuju.
daily kWh.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
packa
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 11:56 am
Reputace: 2

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od packa »

Ahoj
aeotec mám opravdu já , a je to slušný hlavolam , podařilo se mi po útrapách přehrát firmware na novější tak už se chová trochu korektně, ale beru jej jen hodně orientačně . On se choval i přikaždém přidání a odebrání zesítě nějak jinak .Když začal dělat co měl tak už na něj nesahám .
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marsal64 »

youda, díky, už jsem psal i do Qubina, opravdu to reportování po fázích vypadá jen přes polling :-/
messiahrs
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 20, 2020 9:01 am
Reputace: 0

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od messiahrs »

Jak to dopadlo? Z qubinem? Jakou mate verzi firware? Ja mam ted doma funglovku a zitra se ji chystam hodit do rozvadece
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jak to dopadlo bude spíše otázka na Marsal64, snad si tady toho všimne.

U mne hlásí všechny 3P Qubina stejné verze a nikdy jsem je ani nezkoušel updatovat:

Device kind: com.fibaro.energyMeter
Producer: Goap
Version: 1.0
Z-Wave protocol type: 3
Z-Wave protocol ver.: 4.61
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Reputace: 133
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marsal64 »

Qubino s HA je OK, fungovalo to celkem napoprvé, moc jsem to ale zatím nepulíroval.
Používám Centos mini počítač (Intel), protože Rasp nějak nemusím, ač nainstalovat HA na Centos vyžaduje jistou vytrvalost. Mám dále z-wave stick Aeotec.
Šlo mi o to, že pro jednotlivé fáze je to holt přes z-wave polling, ale co se dá dělat. Změnil jsem polling interval na 10 s.
Dále jsem měnil v HA config pro Qubino podle toho, co jsem dohledal na Home Assistant webu.
A včera přes noc byl zase zapnutý kávovar :uh:
Přílohy
Qubino.jpg
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Potupa v Youdově laboratoři

Příspěvek od youda »

Drazí kolegové,

než jsem tehdá začal s kompletací svojí solární laboratoře, načetl jsem předtím půlku fóra. To proto, abych znovu neobjevoval pasti, léčky a slepé uličky, které již přede mnou prošli kolegové Rottenkiwi, Abrams, Josse, Tomas, Willcz, Mobilik, Vlkazajac, Volente, Kyocera, Kybos, Kodl, Marko, Brumlaj, Střídač_N, Ota, Admin...... a taky Cimrman a všichni další zdejší akademičtí fotovoltaici.

Na základě nasátých zkušeností jsem se tak (mimo jiné) zapřísáhnul, že moje FVE bude mít svou vlastní místnost, ve které nebude nic jiného. Povoleny byly pouze uzené klobásy a také dmychodlo ČOV, neboť to obsadilo pozice již před bitvou. Toto pravidlo jsem poctivě dodržoval. Až doteď.

Jak jste asi někteří zaregistrovali, tento týden mne opustila moje dlouholetá věrná společniče, práčkosušička.
Jelikož se půlka baráku bude na podzim demolovat, nedávalo smysl ubytovat moji novou utěšitelku tam, co bude lítat demoliční koule. S těžkým srdcem jsem tedy její výsost, práčkosušičku druhou, postavil do elektrárny. Neboť tam, doufám, demoliční koule nepronikne.

Je to obrovská potupa a pošlapání všeho, v co jsem doposud věřil. Prosím, odpusťte.
potupa.jpg
PS: Tento příspěvek zároveň slouží jako časová schránka. Pokud ta nová čubka opět do deseti let chcípne, tak jsem s potomky šlechtického rodu AEG nadobro skončil!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mobilik »

To sa ta čubka AEG necíti trápne pri tých skiniach plných elektroniky? :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od shuty »

AEG by mala nieco vydrzat, no ucili nas ze ak chce zakaznik nadkvalitu a nadzivotnost tak treba odporucat Miele. ale ako to vlastne v tomto konzumnom svete funguje...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
packa
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 11:56 am
Reputace: 2

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od packa »

Ono AEG není zrovna nějaký šlágr , běžně opravuji elektroniku praček a AEG používá " univerzální desky " které cpe do svých produktů dalších pár výrobců , - elektrolux , miele , zanussi a další . Ale co si budem povídat on si člověk dneska moc nevybere .
Ale mám dotaz jak jsi spokojen s tou kombinací ? většinou od toho lidé odrazují .
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Packa,
měl jsem předtím LG, jen pračku. Ty byla tak tichoučká, že jsem nikdy nevěděl, jestli fakt pere nebo ne. LG pračka vydržela asi 5 let, a pak se jí urval buben. S Tím urvaným bubnem prala taky, ale dělalo to neskutečnej randál. Asi jako když ruské tanky obsadily Václavák. No prostě jsem ji musel vyhodit.

Pak jsem pořídil tu kombinaci práčkosušička AEG s tepelným čerpadlem. To byla pecka. Nacpal jsi do ní přepravku od brambor plnou špinavých montérek a ven jsi to vytáhnul suché, voňavé a nadýchané, jako od králíčka Azurita. No prostě extáze. Hlavní výhoda byla, že prostě suché špinavé dovnitř - suché čisté ven. Nebylo potřeba po vyprání mokré prádlo vyndavat z jedné kysny a cpát ho do druhé kysny. To se mi na tom líbilo nejvíc.

Další fajn věc byl lehce čistitelný dvojitý filtr a fakt, že díky TČ nežrala na sušení vůbec žádnou vodu. Kondenzát šel rovnou do odpadu.
  • Jako první na ní odešlo topné těleso. Po letech provozu.
  • Pak se uklepala plastová packa v šuplíku na prášek.
  • Pak začal drnčet ventilátor a praskl plastový vzduchovod. Výměna obtížná, ale zvládnutelná.
  • Pak upadly packy držící dekl integrovaného filtru.
  • Pak se zanesla vlákny velká gumová trubka, takže jsem musel rozebrat a vyčistit. Než jsem to zjistil, chrstala z šuplíku při provozu voda, proto ta mrcha zrezla.
  • Ucpalo se čerpadlo.
  • Po letech provozu se také zanesl výparník a kondenzátor, ale opět to šlo dobře rozebrat a vyčistit, neboť obě tyto věci byly u toho modelu hned nahoře, pod vrchní deskou.
  • Odešel nějaký zbytečný mikrospínač u šuplíku. Proklemoval jsem a jelo se dál.
Když nad tím přemýšlím, tak vlastně to soužití nebylo vůbec špatné. Nikdy se nespálil žádný motor. Ať už hlavní, čerpadlový, nebo větrákový. Jen ten větrák prasknul a dělal randál. Neodešla elektronika. Nikdy jsem nemusel volat opraváře, ale vše jsem zvládnul kuchnout a vyměnit sám. Až na ten ušlý okruh TČ, na to prostě nemám plničku.

Nevýhoda této kombinace je určitě to, že vypere 9Kg, ale usuší jen 6kg prádla. Narozdíl od samostatně stojících, které suší třeba 10Kg. Přesto, jak sám vidíš, jsem i podruhé šel opět do další kombinace práčkosušička s TČ. Místa mám sice v baráku habakuk, ale prostě jsem línej ty mokrý hadry přendávat.

Kdyby obsluhu prováděl někdo jiný, například velitelka prádelny ženského pohlaví, asi bych jí koupil samostatnou pračku, samostanou ždímačku a samostatnou sušičku. Ať si velitelka trochu mákne. A taky, ať nemusím každých X let vypláznout jednorázově 30 tisíc za kombinaci, ale můžu ty chcíplé krabice vyměňovat postupně. Tak jak budou odcházet, vždycky za 10 tisíc,

Že by ale samostatné spotřebiče měly dnes nějak extra větší životnost, než kombinace, se mi nechce věřit. Podle mne je to šmejd a spotřebák všechno. Však jako první se mi vždycky uklepala nějaká plastová packa, bez ohledu na funkci zařízení.

Co se týče značek, dozvěděl jsem se, že je to podobné jako u koncernu VW: Tedy že domácí spotřebiče AEG, Electrolux a ještě cosi dalšího jsou ve skutečnosti jeden koncern. Podobně spotřebiče Siemens, Bosch a další jsou opět jeden, tentokrát konkurenční koncern. Podobně u nářadí je to DeWalt, Stanley, Black&Decker - stejný koncern a půlka pajšlu standardizovaná.

Všecko je to tedy vlastně jenom hra na spotřebitele.

PS: Pokud jde o tu pračku LG, abych byl úpřímný, během těch 5ti let jsem se 3x stěhoval. To jí určitě radost nedělalo. A taky jsem v ní pravidelně pral boty, což asi uložení toho bubnu asi taky moc neprospělo. Tím chci tedy říct, že vlastně kysna LG dostala taky dost na prdel, a rozhodně nemůžu říct, že by byla výrazně horší, než kysna AEG.
Naposledy upravil(a) youda dne pát kvě 29, 2020 10:21 pm, celkem upraveno 1 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek