Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm
Reputace: 70

Re: Řízení klimatizace

Příspěvek od Brbla »

youda píše:Vážení kolegové vzduchotechnici,


Zatím to funguje výborně, v závislosti na okolní vlhkosti sušička produkuje cca jeden kýbl destilované vody denně. Přemýšlím, že po preventivním převaření bych tu destilku mohl používat třeba do žehličky.
Tak voda z odvlhu je dá se říct "převařená přírodou". Co takhle hezky růčofrčo savem vydesinfikovat odpadní nádoby od odvlhu, aby byla bakteriologická paranoia uspokojena ?
A Youdova ostrovní laboratoř si muže otevřít qšeft s destilkou ;)
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Řízení klimatizace

Příspěvek od NOPARasito »

Brbla píše:
youda píše:Vážení kolegové vzduchotechnici,


Zatím to funguje výborně, v závislosti na okolní vlhkosti sušička produkuje cca jeden kýbl destilované vody denně. Přemýšlím, že po preventivním převaření bych tu destilku mohl používat třeba do žehličky.
Tak voda z odvlhu je dá se říct "převařená přírodou". Co takhle hezky růčofrčo savem vydesinfikovat odpadní nádoby od odvlhu, aby byla bakteriologická paranoia uspokojena ?
A Youdova ostrovní laboratoř si muže otevřít qšeft s destilkou ;)
Prevarit je lepsi, z klimy budou zarodky bakterii pritomny. Samozrejme prevarit energii ze slunce
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

To Youda: obcas mi to rychleji pise jak mysli, ale v zehlicce snad probehne voda az do páry, takze asi je prevareni mrhani energii ;-)))).
Rovnou do zehlicky a nazdar (jen přefiltrovat pres jednoduchej filtr ci hadru a je to, ja tam obcas mel takovou usazeninu, fakt z jemneho prachu)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Pitva Pylontech US3000

Příspěvek od youda »

Vážení kolegové,

tak jsem se dnes rozhodl, že rozpitvám jednu cihlu US3000 a podívám se na její vnitřnosti.

BMS se skládá ze tří samostatných plošných spojů:
  • Destička s LEDkami a startovacím tlačítkem
  • Deska s balacery a komunikačními porty
  • Deska s FETy a bočníkem
Datově je mezi sebou vše propojeno plochými kabely a konektory. Silové spoje jsou spojeny konektory XT90. Vodiče jsou zdvojené (10AWG) a oba piny každého XT90 jsou tak proklemovány paralelně.

Hlavní součástky orloje jsou:
  • Texas Instruments BQ34Z100
  • Texas Instruments BQ779XX
  • Maxim Integrated MAX17880
BQ34Z100 je použit ke sledování bočníku, počítání ampérhodin a také k řízení ochranných FETů nabíjení a vybíjení. Kromě klasického algoritmu na počítání kapacity pomocí bočníku umí tento čip kombinovat ještě několik dalších algoritmů a dokonce obsahuje tabulky chování konkrétních bateriových chemií. V US3000 je takto nastaveno ChemID=435.

Poměrně zajímavý je multikanálový balancer BQ779XX. Ten totiž zvládne balanční proud nejvýše 50mA, zároveň má ale zajímavou vlastnost, že nebalancuje na jedno konkrétní, pevně nastavené napětí, ale že dokáže sadu článků sladit na nejnižší společné napětí, které leží v předem definovaném rozsahu. Díky tomu není nutné pálit zbytečně mnoho energie, ani se při balancování negeneruje příliš mnoho tepla.
Docela by mne zajímalo, jak je to vyřešeno v rámci stacku více paralelních cihel. Co jsem vysledoval, tak u mne se všechny cihly balancují na 3.480V, s tím, že pokud má jeden článek v cihle trochu větší kapacitu a nestihne dolézt na 3.480V, tak to nevadí. Baterka je schopná prohlásit 100% SOC i ve chvíli, kdy 14 článků už je srovnaných na 3.480V a ten poslední, s větší kapacitou, vyleze aspoň na 3.450V. Pokud jsou na 3.450V články dva, tak cihla repotuje SOC 99%. Jelikož se mi přesně takto chovají úplně všechny cihly ve stacku, je jasné, že to asi bude naschvál.

Při hrabání v CLI jsem zjistil, že počítání SOC je také vyřešeno docela zajímavě: během nabíjení se normálně počítají Ah a SOC se plynule zvyšuje. To ale trvá jen do 88%. Interní počítadlo Ah i SOC poté sice stále počítá (je to vidět přes CLI), ale externě reportované SOC se zastaví právě na 88%. Teprve poté, co se povede zbalancovat 14 článků na 3.480V a poslední článek vyleze aspoň na 3.450V, se externí reporting SOC pomalu rozjede a plynule dosimuluje postupný růst do 100%.

Simulace plynulého nárůstu SOC v poslední fázi nabíjení:
simulant.png
Výše uvedené chování se trochu odlišuje od dvou jiných typů LFP BMS, které jsem zatím viděl. Ty fungovaly tak, že SOC prezentovaly do té chvíle, dokud rostlo počítadlo ampérhodin. Pokud došlo k dosažení balančního napětí dříve, než se počítadlo Ah dostalo na nominální kapacitu, tak se BMS zastavila (typicky kolem 90% SOC) několik minut čekala a poté skokově oznámila 100% SOC. Nebyla tam tedy ona simulace pozvolného nabíjení na konci. Logicky, čím větší skok na konci, tím více takové chování indikuje degradaci kapacity článků, nebo špatnou kalibraci bočníku.

Co mne překvapilo, je přítomnost dvou kusů MAX17880 a jejich napojení na všechny články. Tento čip totiž není balancer, ale je to "redundatní monitor selhání". V BMS je tak vlastně navíc a pravděpodobně jen ověřuje to, že multikanálové balancery opravdu fugují, balancují a měří správná napětí. Vůbec bych nečekal, že tam číňani zamontují dva další integráče, jen kvůli redundanci.

Na hraně balanční desky je celkem 16 kusů SMD LEDek. Další SMD LEDky jsou roztroušené po obou velkých plošňácích. Cihlu jsem v rozpitvaném stavu neměl připojenou k nabíjení, ale předpokládám, že právě LEDky na hraně by za chodu mohly vizuálně indikovat správnou funkci balancerů.

Pitva:
US3000-1.PNG
Detail BMS:
US3000-2.PNG
BMS čipset Texas Instruments:
max.PNG
BMS čipset Maxim Integrated:
TI.PNG
doc. Youda, patolog
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Helemese, teď mne napadla ještě jedna věc, ale počkám, jestli na to třeba nepřijde někdo jiný....
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

co ovládá mosfety odpojující akupack?
Jinak TI + MAX je u tohohle výrobku nečekaná kombinace. Škoda, že to není 16s, začal bych o tom uvažovat, takhle by mi zbylo po jednom článku různejch kapacit a stáří...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

ty vole kam se na tebe hrabou výzkumníci z chatrče, co kdybych udělal chemickou analýzu mojeho olověného článku? zajímá to někoho ? :D
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

škoda že jsi nehodil i fotky z druhé strany těch desek.
Zaujal mě ten nápis Phantom na deskách.
co dělá celou chytrost, nějaké STMko?

Kodl69 ona je šance vyřadit nejhorší kousky a přejít na 15s :-)
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

Vitek píše:ty vole kam se na tebe hrabou výzkumníci z chatrče, co kdybych udělal chemickou analýzu mojeho olověného článku? zajímá to někoho ? :D
Pokud to uděláš ala HE3DA, tzn kladivem, vrtačkou, ideálně za kouřových efektů tak Ti určitě dáme bod :-)
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

jinak mě baví že na desce jsou osazené SMD pojistky a bočník je pár odporu na pravé straně levé desky.
a proč má vlastně ta pravá balancovací deska 16 odporů pro 15 baterek?
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od PavelR »

asi bylo v planu 16 ale pri montazi zjistili ze kdyz tam daji 16tou baterku tak se jim vyduje dekl :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:co ovládá mosfety odpojující akupack?
Jinak TI + MAX je u tohohle výrobku nečekaná kombinace. Škoda, že to není 16s, začal bych o tom uvažovat, takhle by mi zbylo po jednom článku různejch kapacit a stáří...
Jsem jen takový patlák, ale podle toho jak to tam je naskládané bych řekl, že mosfety cvičí BQ779XX. Až budu přikupovat další cihlu, tak udělám opět rozborku a pořádné fotky.

Kombinace TI a MAX mne také překvapila. Obzvláště, když ve CLI se mi hlásí BQ a dají se z něj vyčítat všechny stavy, registry a nastavení....a po oddělání plechového deklu jsou dva největší integráče MAX, o kterých ve FW není ani zmíňka:

BQ

Kód: Vybrat vše

pylon_debug>soct
 Chemistry id: 435
 Bq34z100 Ra Table
 +-----+--------+--------+
 |Pos  |R_a0    |R_a0x   |
 +-----+--------+--------+
 |flag |0       |55      |
 +-----+--------+--------+
 |0    |9       |10      |
 +-----+--------+--------+
 |1    |9       |10      |
 +-----+--------+--------+
 |2    |3       |3       |
 +-----+--------+--------+
 |3    |1       |1       |
 +-----+--------+--------+
 |4    |2       |2       |
 +-----+--------+--------+
 |5    |5       |6       |
 +-----+--------+--------+
 |6    |3       |3       |
 +-----+--------+--------+
 |7    |3       |3       |
 +-----+--------+--------+
 |8    |1       |1       |
 +-----+--------+--------+
 |9    |1       |1       |
 +-----+--------+--------+
 |10   |1       |1       |
 +-----+--------+--------+
 |11   |3       |3       |
 +-----+--------+--------+
 |12   |5       |6       |
 +-----+--------+--------+
 |13   |8       |9       |
 +-----+--------+--------+
 |14   |21      |23      |
 +-----+--------+--------+
Command completed successfully
BQ

Kód: Vybrat vše

pylon_debug>socsh
BQ34z100 Register
------------------------------
Offset      RegVal      Desc.       
0           100         control,rw
2           460         state of charge
4           2EE1        remaining capacity
6           30F0        full charge capacity
8           C5A3        voltage
A           212         average current
C           BB6         temperature
E           100         flags
10          208         current
12          4400        flagsb
18          FFFF        average time to empty
1A          66          average time to full
1C          210         passed charge
1E          18E         dod0 time
24          F4C         available energy
26          AF          available power
28          1           serial number
2A          BB6         internal temp
2C          3F          cycle count
2E          64          state of health
30          D002        charge voltage
32          186A        charge current
3A          29A0        pack configuration
3C          30D4        design capacity
3E          59          data flash class/block
40          5500        authenticate/block data
63          7406        learned status
64          74          dod @ eoc
66          0           q start
68          2EFE        true RC
6A          310E        true FCC
6C          108E        state time
6E          1E4         Qmax passed Q
70          74          dod 0
72          76          Qmax dod 0
74          314         Qmax time
Command completed successfully
MAX
max17880GUNV.PNG
willcz píše: ...Zaujal mě ten nápis Phantom na deskách.
...co dělá celou chytrost, nějaké STMko?
...jinak mě baví že na desce jsou osazené SMD pojistky a bočník je pár odporu na pravé straně levé desky.
...a proč má vlastně ta pravá balancovací deska 16 odporů pro 15 baterek?
Jako "Phantom BMS" se to hlásí také v CLI, na příkaz "INFO". Takže evidentně nějaký codename pro univerzální BMS Pylontechu. Jinak jedny z prvních baterek Pylontechu se jmenovaly "Phantom" a výstavní prototyp byl dokonce s barevným displejem na každé cihle.

Co dělá chytrost nevím, ale příště to zkusím vyfotit.

Na bočník jsem taky koukal. Podle toho co všechno umí ta čipová sada BQ předpokládám, že tam prostě naflákají odpory a do BQ pak vloží ofset a kalibrační konstantu podle skutečného stavu. Každopádně v reálu vidím, že to měří hodně přesně a hlavně to umí reportovat i skutečnou nulu, což mi přijde že je buď zázrak, nebo ojeb.

Balancovací deska má nejen 16 odporů, ale i 16 LEDek. Evidentně je udělaná jako univerzální.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ja vidim hlavne to, jak jsou Winstony napaleny ;-). A to nejsem investor Youda
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

Kde je vlastně ten BQ77908?
řekl bych že TI měří SOC a MAXIM balancuj.

Ještě pár mínusů podle fotek
- škoda těch interních konektorů na silových věcech.
- není to ve zlatě
- není to ani v laku, což už i blbé Teco dělá.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

zmínka o nich nemusí být, protože jsou "schovaný" za řídícím procesorem. A asi je to jak píše willcz, což je zajímavý, že nepoužili jedno řešení komplet od TI nebo MAX. Asi cenovka, to balancování od TI je podle mě zbytečně složitý...
Od MAX17880 nemůžu najít datasheet, oni už začali pracovat v utajení? ostatně max u nich píše NRND (not recomended for new design) copak tam bude číňan dávat na reklamace? Asi raděj zmizí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
willcz
Příspěvky: 590
Registrován: úte zář 06, 2016 2:52 pm
Reputace: 105

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od willcz »

na desce je podle mě MAX17830GUN/V
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jo TI meri SOC, viz pitva a vypis z CLI.

MAX17880 neumi balancovat, je to jen fault monitor. Na to by tam musela byt kupa MAX17823 a ty tam prave nikde nejsou. Podivej se na specsheet.

Je ale mozne, ze balancuje primo CPU?

Vsechno co se hreje je na druhe strane obou desek. A ty mam problem vymontovat ven, kdyz jsou trvale pripojeny ke clankum. Jak na to jit nejlepe?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:zmínka o nich nemusí být, protože jsou "schovaný" za řídícím procesorem. A asi je to jak píše willcz, což je zajímavý, že nepoužili jedno řešení komplet od TI nebo MAX. Asi cenovka, to balancování od TI je podle mě zbytečně složitý...
Od MAX17880 nemůžu najít datasheet, oni už začali pracovat v utajení? ostatně max u nich píše NRND (not recomended for new design) copak tam bude číňan dávat na reklamace? Asi raděj zmizí...
Obavam se, ze s reklamaci to bude uplne stejne jako se vsim z Ciny - proste bez sance a muzes to hodit rovnou do skarpy.

Nakup od CZ prodejce ma v tomto pripade jen jediny duvod - kdyz cihla umre do tydne, tak ji proste vratis prodejci a on ti da kus za kus. Podobne jsem dostal vymeneny clanek Winston a predpokladam ze prodejce ho pak taky hodil do popelnice a neposilal do Ciny. Viz prodej vadnych clanku kus za 100kc na eshopu GWL.

Jinak u TI BQ je take napsano ze nedoporucuji pro nove navrhy. Takze je to asi prast jako uhod - BMS cipset s zivotnim cyklem 10 let nenabizi nikdo.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

willcz píše:na desce je podle mě MAX17830GUN/V
Mas pravdu Wille! Prosel jsem vsecky fotky a na jedne je nadherne ostre videt v rozku. Hodim ji sem.
Je tam 2x!

Sice je videt jenom kousek, ale za to ostre - MAX17830GUN/V
20191118_173535.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Tak to je druhej extrém, ani výrobce neuveřejnil kompletní datasheet. Ne, že bych s tím chtěl nějakou BMS dělat...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek