miroslava píše:Zostali nám 2 autobaterie jedna 12v 45ah a druha 12v 52ah. Je mi ich ľúto dať recyklovať ved by mohli este poslúžiť....
Rozumím velice dobře. Taky sám nic nevyhodím, pokud se to nerozpadá na prach....
Co tedy s nimi?
Nejprve je třeba si ujasnit otázku, co chci a jak. Vzhledem k neznalosti elektřiny by bylo dobré udělat si jasno alespoň v základních pojmech.
Takže hodně zkráceně:
Máme napětí (U) ve voltech
Proud (I) v ampérech
Výkon (P) ve watech - jako součin napětí a proudu
Práci či energii ve wathodinách (Wh) jako součin výkonu a času
A když už se bavíme o baterii, tak musíme zmínit kapacitu (C) jako součin proudu a času, tedy jak dlouho bude baterie dávat určitý proud.
Nyní je vhodné vzít v úvahu, že energetická bilance vyjádřena v penězích čehokoliv vytvořeného z baterie, panelů a nabíječe bude vždy dražší než napájení z rozvodné sítě. Cokoliv nenapájené ze sítě bude hra, zábava atd. nebo nutnost tam kde není DS k dispozici, nikoli úspora peněz.
Nadešel okamžik rozhodnout co s ní (baterkou). Například osvětlení okolo domu. Kolik světelných zdrojů, jak výkonných, kdy budou zapnuté, čím se budou spínat.
Doporučuji zvážit možnosti dané baterie. Nedá se vyloučit, že zbytková kapacita automobilového akumulátoru bude v řádech jednotek ampérhodin. Pokud bude například 5Ah a světlo má svítit celou noc (12 hodin), tak můžeme použít "žárovky" s odběrem nejvýše 0,4A, čemuž odpovídá výkon při napájení 12V cca 4,8W. Jestliže budeme chtít ještě navíc osvětlení zautomatizovat a použijem časový, soumrakový, či jiný automatický spínač se spotřebou 3W, který bude zapojený celý den, tak se dostáváme nad možnosti aku z našeho příkladu. Aku nedokáže napájet ani ten spínač.
Takže jediná možnost je změřit (nebo alespoň vyzkoušet empiricky) kapacitu daného aku a k němu zvolit vhodnou zátěž.
A došlo na panel. Pro podobné aplikace LED 12V, PWM regulátor a panel.... Jaký výkon? Co největší?! Držme se při zemi. Zjistili jsme např., že náš aku má stále ještě kapacitu 20Ah. Zvolili jsme LED osvětlení s celkovým příkonem (např.) 15W. A budeme naivně předpokládat, že přes den se aku nabije do plna, aby v noci mohl "svítit".
Jaký tedy panel? potřebujeme nabít 15Ah + ztráty, tak řekněme celkem 17Ah
a) každý den krásně svítí sluníčko
panel o špičkovém výkonu 60W umístěný pevně (bez natáčení za sluncem) vyrobí cca právě tolik energie, aby aku nabil. V létě dvojnásobek, na podzim jen tak akorát.
b) jenže je listopad a slunce vlastně vůbec nesvítí. Pak (pokud nebude totálně černo) bude potřeba ke stejnému množství energie použít panel se štítkovým výkonem 10-20 krát větším.
Na tomto jednoduchém příkladu je možno dál rozvíjet myšlenku "co s ní". V podstatě přímou úměrou lze řešit příkony proudy, výkony.
Ještě malá úvaha o ceně stejného osvětlení napájeneého z DS. Cenu materiálu nebudu řešit. Cena energie při 1kWh za 5 Kč a 12 hodinách svícení denně s 15W LED bude za rok 0,005x12x15x365=330Kč
Aby tento elaborát nevyzněl totálně tragicky, či jako důvod vše napájet z DS, tak jenom jako praktický příklad uvedu karavanovou FVE, kde v létě při použítí LED 2W a svícení nejvýše hodinu denně vystačí desetiwatový panel s PWM nabíječem za dvě stovky udržet osvětlení funkční v jakémkoliv počasí.