Stránka 1 z 3

Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 5:13 pm
od oliver.es
Ahoj všem,

připravuji kalkulaci FVE postavené svépomocí a mám pár začátečnických dotazů

1) Proč je tolik prosazovaná technologie polykrystalických panelů, když amorfní panely mají lepší dodávku energie v zamračených dnech? Jsou amorfní panely na ústupu? V našem rodinném domě máme spotřebu 6000 kWh za rok, tedy v průměru 16 kWh za den (a to elektřinou netopíme ani neohříváme vodu - vše na plyn), jen vaříme, máme bazén, takže filtrace, občas klimatizace, ale výjmečně. Nemám problém s místem na střeše, takže můžu postavit klidně 4 kWp elektrárnu z amorfních paneů

2) U datasheetu panelů CanadianSolar se píše, že 280 Wp panel má podle STC testu 280W, ale podle NMOT testu jen 206W. Podobně u amorfního panelu Avancis 130 je 130 W vs. 97W.

Cituji:

STC = Under Standard Test Conditions (STC) of irradiance of 1000 W/m2, spectrum AM 1.5 and cell temperature of 25°C
NMOT = Under Nominal Module Operating Temperature (NMOT), irradiance of 800 W/m2, spectrum AM 1.5, ambient
temperature 20°C, wind speed 1 m/s.

Může mi k tomu prosím někdo něco bližšího říct? Co to je za test a jestli to znamená, že 280Wp panel v reálu bude dávat jen 206W, tedy o cca 25% méně?

Děkuji

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 5:31 pm
od rottenkiwi
STC to je osvit rádovo v 100 ms pri 1000 W/m2. Takže za 0.1 sec. sa panel určite nezahreje.

Teraz v lete majú panely na streche 55 až 65 *C, záleží na vetraní spredu, zozadu.
Takže ak si prepočíte výkon vyhľadom na teplotný koef., tak vám nevyjde ani tých 206 W,
lebo to je pri cca. 45 *C a 800 W/m2.

Preto neočakávajte max. zisky v júni a júli, ale skor v koncom mája, keď je ešte pomerne
chladno, ale deň je už dlhý a Slnko je vysoko.

Ten STC výkon má panel niekoľko minút potom, ako vyjde Slnko zpoza hrubého a veľkého
mraku plného ľadu, vody a špiny.

Tiež záleží na pomere priameho, difúzneho a reflexného svetla, ktoré sa v priebehu roka mení.

Pri difúznom svetle, musia byť panely vodorovne, aby zachytávali svetlo z celej oblohy.
Pri priamom osvite, musia lúče dopadať kolmo na panel +- 15 uhlových stupňov.

Poly sa používajú preto, lebo sú lacnejšie a lepšie spracúvajú dif. svetlo vzhľadom na mono.
Mono majú vysokú účinnosť, ergo potrebujú malú plochu.
Amorfný kremík je lacný, ale má mizernú účinnsoť, takže treba obrovskú plochu.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 6:15 pm
od rva
Intalace na střeše - to jsou nejenom panely, ale i konstrukce, která taky něco stojí. Proto berte poly. Třeba tady ty bazarové 225W, taky jsem si paletu koupil. A že máte dostatek místa? Možná teď, ale za rok třeba budete rozšiřovat.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 6:28 pm
od Martin P
Dobrý den.
Před rokem, když jsem řešil stejnou otázku jsem se nakonec rozhodl pro polykrystalické panely. Po pročtení fóra jsem zjistil, že rozdíl není zas až tak velký a je pravda, že je lepší si místo nechat na pozdější rozšíření. Osobně svoji FVE koncipuji tak, aby ji bylo možno kdykoliv rozšířit pouhým přidáním dalších komponent bez nutnosti výměny těch stávajících.
Přeji Vám mnoho úspěchů a ať se Vám daří.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 10:01 pm
od oliver.es
Děkuji za odpovědi. Uvědomuji si, že konstrukce navíc, kabely atd. taky něco stojí. 32 panelů vs. 15 panelů je rozdíl. Amorfvní FVE vychází (bez započítání dotace) o 41 tisíc více, za ty peníze můžů raději:

1) koupit více panelů
2) koupit větší baterii o cca 4 kWh

Zajímaly by mě praktické testy (rozdíly) polykrystalu a amorfní elektrárny při klasické zatažené obloze (ne mlha, ani inverze, ale prostě plně zatažené šedé mraky). To je o co mi jde nevíc –> pokrýt co nejvíce spotřeby z FVE -> brát co nejméně ze sítě. Takže musím vyrobit co nejvíc při špatném počasí (v zimě) a nebo musím mít baterii o velké kapacitě abych ze slunečného dne si uložit co nejvíc energie na více dní (jak jsem psal na začátku, téměř ostrovní elektrárna, ale ne za úplně každou cenu, musí to být ekonomický ideál = co nejrychlejší návratnost)

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 10:10 pm
od willcz
Sel bych na to logickou uvahou:
mam 10m2 panelu ktery vyrabi s ucinnosti 15%
mam 10m2 panelu ktery vyrabi s ucinnosti 8%

kdyz mi bude "svitit" na strechu pri zatazene obloze 100w/m2
ktera sestava na tu plochu udela vic?

Je mozne dat tech amorfu 2x vetsi plochu je jasne ze udelaji stejne jako ty poly, ale kde energie neni, ani amorf nebere. Proc tedy nedat radsi 2x vetsi plochu poly a mit ve vysledku vic?
Cisla s ucinnosti berte prosim jako priklad.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 10:42 pm
od rottenkiwi
Ak ide o návratnosť, nejde ani o baterku, ani o panely, ale o presné načasovanie spotreby na výrobu.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: pon srp 06, 2018 11:21 pm
od oliver.es
Určitě nemůžu počítat s časováním spotřeby podle výroby, rodina nebyla schopná načasovat pračku nebo myčku na dobu nízkého tarifu, když jsme ještě před rokem měli "denní/noční proud".

To stou učínností nemůžu hodnotit, nemám zkušenost, ale něco mi říká, že to je jen teorie. Ta účinnost je přece při optimálních podmínkách, takže jaká bude účinnost polykrystalu při zatažené obloze ? Aby to nebylo 2% polykrystal vs 7% amorf. Proč se o amorfu říká, že dokáže mnohem lépe vytěžit difuzní záření, tedy při zatažené obloze?

a co se týká dát více polykrystalů... jak je to s dodržením té podmínky 70% spotřeby v místě abych dosáhl na dotace? Z čeho se těch 70 procent počítá? z nominálního výkonu elektrárny vs spotřeba domu za poslední rok na faktuře od čezu? Ví někdo?

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 1:12 am
od kodl69
Na dotace se vykašli, on tě o ty prachy stejně někdo obere (projektant, instalační firma, zprostředkovatel), navíc vyřizování na úřadech... to chce obzvlášť pevný nervy. Ostatně tohle fórum je o soběstačnosti, ne o dotacích.

Osobní zkušenost: při zatažené obloze, nedejbože v zimě, dávají 4ks amorfů 120Wp auria s plochou 1.3x1.1m celkem tedy 5.7m2 + 3 mezery 3cm. s jmen. výkonem 480Wp běžně 0-30W oproti 3ks polykrystal BENQ s jmen výkonem 750Wp a plochou 1.6x1m, tj 4.8m2+ 2mezery 2cm které dávají 50-300W. A co teprve plnej výkon na poledním slunci, na amorfech jsem nikdy nenaměřil víc než 400W, a poly i v současným horku dávají 450W, na jaře téměř jmen. výkon. Prostě jsou to jenom reklamní kecy, jak oblbnout lidi, aby kupovali jinak neprodejný sklo. Ostatně, kde jsi viděl nějakou velkou elektrárnu, kde by byly amorfy? Nikde, protože to nevychází ani s cenama pro solární barony...
Amorfní panely jsou dobrý jako designový zábradlí na balkon, nebo jako okrasa fasády příp. levná střešní krytina, ale na výrobu elektriky to moc není.
Jo a jestli chceš, můžu ti poslat denní výrobu 3kWp pole amorfů na 42° střeše, 15° k východu, 40m/nad mořem. Nejzajímavější hodnoty jsou v prosinci a lednu, kolikrát je to čistá 0 a málokdy přes 2kWh. Jenom díky 13kWh v baterkách dokážu v zimě uživit DC spotřebu řádu 1kWh/den. Loni jsem dokonce jednou musel nabíjet nabíječkou...

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 1:28 am
od kodl69
tady už se to probíralo, a pozor, obrázek je pro stejný jmen. výkon, ne na jednotku plochy: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=1449#p69390 což je jednoznačná ukázka marketingových keců o CIGS...
No a o tom načasování spotřeby je jednoduchá diskuze: umíš nastavit zpožděnej start na pračce? jestli ne, tak každý praní večer tě bude stát o 8kč víc než v poledne. To je za rok při každodenním praní skoro 3kKč. Za to by moly být .... dolpň podle své polovičky, třeba boty, výlet, haderky, kosmetika... Naprostá většina, když se jim to převede na prachy, začne chápat rychle. A prakticky ten stejnej výpočet funguje i s myčkou. Další 3kKč...

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 9:01 am
od ota
To by mě docela taky zajímalo, jaký je rozdíl mezi polykrrystalem a amorfem při difuzním osvícení pro stejném Wp výkonu.
Amorfy se dají koupit za pár drobných.
Počítal jsem ze pokud bych vyměňovat střešní krytinu na stodole tak by na cenu materiálu byly amorfy levnější než bobrovka.
Ale instalace by se musela dělat svépomocí, od firmy by byla za raketu.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 10:01 am
od dub042
Cau, no ja mam z amorfu udelanej pristresek na auto, spary jsou zadelany bitumenovou hlinikovou paskou, a super, nikde nic neprotika, akorat je pod nima trochu horko,ale autu to nevadi

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 10:02 am
od oliver.es
Zabývám se inženýringem, takže pro mě běhání po úřadech a vyřizování je denní chléb. Proto chci ty dotace zkusit. Projektovou dokumentaci si zpracuji sám a instalační firma budu já a můj dodavatel silnoproudu, takže v tom problém taky nevidím.

No musím říct, že mě ty amorfy zklamaly. Koukal jsem na tu aurstralskou stránku a tam to přesně odpovídá popisu tady z fóra. Pokud to z difuzního světla nic moc nevyrábí, půjdu do poly. Ještě si hraju s tou kalkulačkou od evropské komise, hledám optimum velikosti FVE a kapacity baterie s ohledem na návratnost. A to bude trochu oříšek. Odběr v průměru 16 kW za den je docela dost, elektrárna by měla mít 4 > kWp, zároveň musím 70% spotřebovat v místě instalace a baterka musí být co největší, ale musí se stíhat nabíjet.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 10:07 am
od kodl69
" musí se stíhat nabíjet" ? tomu nerozumím. Teda pokud to nemá být olovo, což bych čistě soukromě nedoporučil.
Jinak u jakékoliv lithiové technologie není nenabití doplna klidně celou zimu žádnej problém, na rozdíl od olova...

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 10:28 am
od oliver.es
Tím mám namysli, aby se v produkčních měsících stíhala nabíjet s ohledem na spotřebu domu. Aby se nestalo, že i když bude krásné počasí, tak že z 10 kWh baterie dokážu využít jen 3 kWh, protože večer po západu slunce ještě nebude nabitá ani na 50%. Jinak samozřejmě LiFePO4

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 11:00 am
od vlkazajac
oliver.es píše:Zabývám se inženýringem, takže pro mě běhání po úřadech a vyřizování je denní chléb. Proto chci ty dotace zkusit. Projektovou dokumentaci si zpracuji sám a instalační firma budu já a můj dodavatel silnoproudu, takže v tom problém taky nevidím.

No musím říct, že mě ty amorfy zklamaly. Koukal jsem na tu aurstralskou stránku a tam to přesně odpovídá popisu tady z fóra. Pokud to z difuzního světla nic moc nevyrábí, půjdu do poly. Ještě si hraju s tou kalkulačkou od evropské komise, hledám optimum velikosti FVE a kapacity baterie s ohledem na návratnost. A to bude trochu oříšek. Odběr v průměru 16 kW za den je docela dost, elektrárna by měla mít 4 > kWp, zároveň musím 70% spotřebovat v místě instalace a baterka musí být co největší, ale musí se stíhat nabíjet.
Toto fórum nechce riešiť pomoc firmám ani súkromným osobám pri projektovaní dotovaných systémov a tobôž nie takých, ktoré počítajú s predajom časti produkcie cez distribučnú sieť. Alebo sa niečo v preambule zmenilo a ja som to nepostrehol ?

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 11:14 am
od oliver.es
Nemám v plánu nic prodávat do distribuční sítě. Ale pokud mé téma někoho uráží, tak prosím admina, aby celé vlákno smazal.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 11:32 am
od vlkazajac
Nič ma neuráža, nemajte obavy. Ale vyrozumel som tak, zrejme mylne, z poznámky o podmienke spotrebovať 70 % v mieste inštalácie. A zvyšných 30% potom kde ?

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 11:45 am
od oliver.es
Přečetl jsem si preambuli, opravdu tam je zákaz diskuze pokud chci žádat o dotaci. Za to se omlouvám.
Ta podmínka je tam zdůvodu správného dimenzování velikosti elektrárny vůči spotřebě domu, aby si někdo na malý domeček nepořídil elektrárnu 10 kWp. Těch 30% není povinnost dodávat do sítě.

Re: Polykrystal vs. Amorfní panely

Napsal: úte srp 07, 2018 12:55 pm
od kodl69
No a bez dotace si někteří tohle pořídili. Takže o čem to celý je...