Pitná voda z dešťové vody

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od tomas »

čerpadlo za 9 990 je šílenost. Zkusil bych přidat na tom stávajícím nebo ho vyměnit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:čerpadlo za 9 990 je šílenost. Zkusil bych přidat na tom stávajícím nebo ho vyměnit.
Je to drsné to jako fakt. Tady kdyby se dalo ušetřit při zachování funkce, to by byla paráda. Vodárna ale má proměnlivý tlak. Tedy řekněme, že kdyby se jí přidalo, tak by musela spínat už při 3.5, tedy nad 3.5. To je minimum provozní tlak pro ty mnou odkazované osmózy. To znamená nákup silnější vodárny. Abych se beztak nedostal zase na cenu kolem té desítky. Ten digitál co odkazuju je asi membránový a asi bude držet nějaký tlak konkrétní nastavený, tedy aspoň myslím. Vodárna v podstatě pořád tlak mění jak se vypouští a nesmím jít pod těch 3.5 a nad 6.5.

To znamená jestli tedy stávající vodárnu fungující od asi 1.5 do 3 nenechat tak jak je a koupit nějakou speciálku jen na reversku.

Taky ještě otázka co to udělá, když bude na chatě vyplý velký měnič, bude spotřeba vody až do vyčerpání vodárny, která nesepne (typicky třeba splachovací nádržka na wc) a tlak klesne pod 3.5. Co ta reverska na to.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od rva »

Pomocná čerpadla na DC jsou z Číny řádově levnější a vydrží déle, než by kdo čekal. Já mám RO bez dezinfekce, která je na http://www.mangala.cz/ro105mpuv-filtrac ... p-305.html a náhradní pomocné čerpadlo od Číňana čeká, až se to originální (stejného typu) porouchá. Zatím čeká 5 let. https://www.aliexpress.com/item/4000701670359.html
A k tomu TDS měřák pro měsíční kontrolu https://www.aliexpress.com/item/4000927134969.html
Naposledy upravil(a) rva dne pon čer 29, 2020 2:54 pm, celkem upraveno 1 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu je nejaké na rev. os. za 99 €.
https://www.cistavoda.sk/cerpadlo-pre-reverznu-osmozu/
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od diablo007 »

Každá domácí vodárna umí udržet tlak přes 4 koupil sem si teď z Lidlu vodárnu za 2,5t posteloval tlakový senzor s pohoda. Jde vždy nastavit spodni tlak zapnutí a horní tlak vypnutí dle tvého požadavků je to jen o tom nastavit tlakový senzor jinak zbytek sestavy tónů výroby už umí
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od mypower.cz »

rva píše:Pomocná čerpadla na DC jsou z Číny řádově levnější a vydrží déle, než by kdo čekal. Já mám RO bez dezinfekce, která je na http://www.mangala.cz/ro105mpuv-filtrac ... p-305.html a náhradní pomocné čerpadlo od Číňana čeká, až se to originální (stejného typu) porouchá. Zatím čeká 5 let. https://www.aliexpress.com/item/4000701670359.html
A k tomu TDS měřák pro měsíční kontrolu https://www.aliexpress.com/item/4000927134969.html
Jak se to čerpadlo chová, když ho dám na baterky kde bude 22V - 30V ? Bude tlak stabilní nebo bude kolísat podle napětí a případně jak moc? Je to nějak stabilizováno, nebo to výše uvedené je přímo na baterky? Jak je to spínáno? Má to nějaký tlakový spínač?
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od jahodovák »

takže bych doporučil tuto sestavu RO-105-M-P-ROC Filtrační jednotka, cena 7400 a k tomu přidat dvojitý konduktometr za 900,pokud 2 membrány tak za obal a membránu plus 850,pokud chceš uv sterilizátor plus 1700,já ho nepoužívám,je zbytečný ta membrána zachytí vše,uv je tam jen jako pojistka pokud dojde k destrukci membrány,zatím neznám nikoho koho by to postihlo a konduktometr to spolehlivě zjistí,čerpadlo je už v ceně té sestavy a mě už jede 4 roky a bez poruch a prošlo jím asi 50 kubíků vody,součástí je i výdejní keranický kohoutek a tlakový zásobník,samozřejmě i vše pro připojení pod umyvadlo u kuchynského dřezu i s objímkou pro odpad,jen je třeba objednat přípojku podle dimenze přívodu,je v ceně jen je volba pul,nebo 3/4 coule.Pokud ale chceš vodu která jde z oplachu membrán nepouštět do kanálu,je třeba přikoupit hadičku délky od soustavy až k zásobníku kam budeš vodu vypouštět,vše mají skladem a nikdy netrvala dodávka déle než týden,většinou skoro ihned.Zapojení dle dodaného návodu zvládne skoro každý,je to otázka nejvýše dvou hodin,a to jen velmi málo zdatnému člověku...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od jahodovák »

mypower.cz píše:
rva píše:Pomocná čerpadla na DC jsou z Číny řádově levnější a vydrží déle, než by kdo čekal. Já mám RO bez dezinfekce, která je na http://www.mangala.cz/ro105mpuv-filtrac ... p-305.html a náhradní pomocné čerpadlo od Číňana čeká, až se to originální (stejného typu) porouchá. Zatím čeká 5 let. https://www.aliexpress.com/item/4000701670359.html
A k tomu TDS měřák pro měsíční kontrolu https://www.aliexpress.com/item/4000927134969.html
Jak se to čerpadlo chová, když ho dám na baterky kde bude 22V - 30V ? Bude tlak stabilní nebo bude kolísat podle napětí a případně jak moc? Je to nějak stabilizováno, nebo to výše uvedené je přímo na baterky? Jak je to spínáno? Má to nějaký tlakový spínač?
To čerpadlo a i celá stanice běží na 24 voltů,je to obyčejný zdroj a na stabilitě moc nezáleží,čerpadlo dává stálý tlak a pokud stoupne,tlakový senzor ho vypne a pokud ne je tam obtokový ventyl,který se otevře a na výstupu je pak stálý tlak takže se čerpadlo nepoškodí,zdroj je součástí sestavy myslím že je na 24 voltů a 2 ampéry,při provozu je studený,takže čerpadlo bere jistě méně,kolik bere ostatní mikropočítač netuším ale bude to v řádu stovek miliampér...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od rva »

Čerpadlo mám na zdroji 24V 1.2A. Zdálo se mi, že běží zbytečně moc rychle, tak jsem k němu do série zapojil nějakou autožárovku, které při provozu čerpadla mírně žhne - o kolik sráží napětí, jsem neměřil, ale jak žárovka, tak čerpadlo bezúdržbově sedmým rokem fungují.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od mypower.cz »

rva píše:Čerpadlo mám na zdroji 24V 1.2A. Zdálo se mi, že běží zbytečně moc rychle, tak jsem k němu do série zapojil nějakou autožárovku, které při provozu čerpadla mírně žhne - o kolik sráží napětí, jsem neměřil, ale jak žárovka, tak čerpadlo bezúdržbově sedmým rokem fungují.
Optická indikace, že je čerpadlo zrovna v provozu :D
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od jahodovák »

Ono pokud tu vodu používáš jen na spotřebu doma,tak si myslím,že to snad ani není třeba,má obtokový ventil,který udržuje stálý tlak a i když beželo čerpadlo den v kuse,bylo to v pohodě.Jelikož mám dvě membrány a na jedné dokonce tři,není třeba průtok snižovat,pokud je moc hluboko do kapsy dá se objednat i bez mikroprocesoru a je to o něco levnější ale je třeba více hlídat a ztratí se komfort obsluhy.Ještě levnější by to vyšlo z číny ale myslím,že ted bude delší doba dodání.Pravděpodobně to je stejně od nich....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od mypower.cz »

Ehm ... takže rozbaleno:
reverska.jpg
... a nastává fáze zapojování.
voda-chata-napajedla.png
*cloud* :arrow: :home: :arrow: :repair: :arrow: :yes:
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od ikovlabs »

Nechat vodu kvasit ve venkovnim sudu a nasledne ji filtrovat na pitnou neni moc efektivni reseni. Zvazil bych podzemni nadrz kde jsou vhodnejsi podminky na skladovani vody.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od kodl69 »

Doporučuju ještě doplnit filtr za vodárnu, stačí obyč 50um, u mě dělal bez tohoto dost problémy usazující se kal v potrubí a pod... Máš tam i kartuš na domineralizaci vody?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od youda »

ikovlabs píše:Nechat vodu kvasit ve venkovnim sudu a nasledne ji filtrovat na pitnou neni moc efektivni reseni. Zvazil bych podzemni nadrz kde jsou vhodnejsi podminky na skladovani vody.
To je pravda. Dešťovka skladovaná ve venkovním sudu nebo IBC je za pár týdnů jako žabinec, případně je to skvělá líheň pro komáří larvy. Ve stínu je to lepší než na slunci. Je-li zdrojem dešťové vody střecha, pak je třeba se připravit na kýble ptačího trusu, který bude ve vodě rozpuštěn.

Aspoň základní předfiltr je nutnost. Další svinstvo se dá eliminovat zapojením typu "First Flush". To, že se to v ČR nedělá, je dáno tím, že dešťovka se u nás používá hlavně na zalévání. U toho jsou přidané živiny z ptačího trusu vlastně bonus.

Reverzní Osmóza sice odfiltruje všechno, a pitnou vodu udělá klidně i ze chcanků starého ožraly, ale není třeba zbytečně ucpávat její filtry a předfiltry a vytvářet tak prostředí, které je ideálním líhništěm mikroorganizmů.

Nevýhodou standardních podzemních nádrží je, že se do nich spláchne vše, co přistane na trávě. A pokud člověk bydlí v povodňové oblasti, tak je jen otázkou času, kdy se jeho podzemní nádrž vyplaví úplně. Udržet klasický poklop, umístěný na úrovni terénu, dlouhodobě vodotěsný totiž moc dobře nelze. Navíc, stále je potřeba mít větrání k vyrovnání tlaku. Takže když podzemní nádrž, tak jedině s hrdlem hodně nad úrovní terénu a větrání přes trubku se vzduchovým filtrem.

Velikostně dle potřeby, nicméně má-li se používat denně, pak bude potřeba zakopat si toho několik kubíků. Počasí v ČR je totiž takové, že nejdřív celé měsíce neprší vůbec a pak naprší deset kubíků za dva dny.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

paráda :D rozjíždí se tu další parádní workšop :yes: .
Ikovlabs zřídí podzemní jímku , Kodl69 betélnou předfiltraci a Admin pořádnou dokumentaci všech kroků ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od rva »

Jen jak tam je namalovaný "kohout pro uzavření výstupu z reverzky a expanzky", tak já ho mám přímo na expanzce pro uzavření výstupu z expanzky - když se dělá údržba a něco rozpojuje, tak aby se voda z expanzky netlačila zpět.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
matobabetak
Příspěvky: 534
Registrován: čtv pro 01, 2016 10:54 am
Reputace: 28

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od matobabetak »

mam najlacnejsiu osmozu z ehopu akvaristika za 40E. napojene na cerpadlo ktore dava 2-3 bar, sice pomalsie ale funguje v pohode len to dlhsie trva.
[6x235W poly, axpert 2,4kw,lion samsung sdi 24V 190Ah, 10x 1kwh 18650 bloky, total 15kwh, rashberyy pi4, ICC, zaloha kipor 3kw elektrocentrala
https://pvoutput.org/list.jsp?id=84584&sid=74995
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm
Reputace: 61

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od ikovlabs »

Neprehanel bych to zas - poklop staci 5cm nad povrch(samo ze pokud nejsem v udoli nebo dire) - fitrace vzduchu pro vyrovnani dle mne zbytecne - bavime se o nadrzi v radech kubiku a tam to nic neresi.Kyble trusu neregistruji - a to mam celkem dost velko strechu. Navic ten problem je stejny pro nadrz v zemi tak jak venku.Nadrz tak 10m3 a vice - uz to ma nejakou pouzitelnou akumulaci a jde do toho vlezt a vycistit(po 5 letech 3 cm kalu).Dulezite je mit vyreseno nasavani vody cerpadlem na plovaku aby se nasavalo cca 20 cm pod hladinou - pak to nebude nasavat bordel ze dna a hladiny .Samozrejme sito na vstupu z okapu - ten first flush taky je zajimavy.Dale uklidnovaci kus-trubka co privadi sifonem na dno nadrze - nemicha tak vodu v nadrzi.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pitná voda z dešťové vody

Příspěvek od kodl69 »

Předfiltraci mám už dlouho... Zkoušel jsem ji dát před čerpadlo a bylo to špatně, pokud se trochu ucpal filtr, tak se přetrhával sloupec a čerpadlo vydávalo divnej zvuk. Umístění filtru za tlakovou nádobu je taky špatně, protože zase, přicpání filtru - pomalej průtok, takže sprcha nepoužitelná. Finální verze je filtr mezi čerpadlem a tlakovou nádobou, filtr s proplachovacím kohoutem dole - potom stačí s plnou tlakovou nádobou vypnout čepadlo a tímhle kohoutem provést zpětný proplach filtru, bez demontáže. Voda z proplachu se samozřejmě užije na zahrádce a pod, ne do kanálu... filtr používám tenhle: https://www.helisek.cz/filtry/filtr-1-- ... roplachem/ a kecal jsem, vložka je 60mikronů, ne 50. Jemnější vložky jsou už vinutý, tj nejdou vyčistit, tohle jo, dokud se neprotrhne, tak funguje. Jednou za dva roky to celý vymáchám v roztoku kyseliny citonové, protože máme vodu vhodnou pro zocelení obyvatelstva (hodně manganu a železa).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek