kupa veternej turbinky

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od JonasPP »

tiborius,na čo si prišiel na toto forum.??. Nepovieš presne čo chceš,kam to chceš ako to chceš a hlavne za kolko to chceš. Uražaš Ľudi o ktorych nič nevieš a ešte sa na tom aj zabavaš. Ponukol som ti niečo zadarmo,lebo som bol v tom,že sa ti to zinde viac ako mňe,pri čom to aj doveziem zdarma ak budem mať cestu okolo a Ty si zareagoval,že si robim prel. Čitam dalej všade de si dal dajaku otazku a všade to iste. Posmech,alebo sa hrame na urazeneho. Normalne nechapočka.
Skus račej objasniť čo presne chceš a ake to ma parametre. Po tom ak budu chalani ochotny poradia a Ty si povec,čo je pre tvoj pripad lepšie. U nas ma každy svoje skusenosti a rozdielny nazor,teda nik nenavrhne rovnaku cestu ako ostatny.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

na co som sem prisiel? no sam neviem kazdy sa tu vystatujete a v konecnom dosledku si urobite srandu mas pravdu odchadzam z tadeto ako som si pozeral uz par ludi ste zosmiesnovali a stale ti isti...a davate si nejake priblble body...z mnoha ludmi by sme si mozno padli aj do oka a boli priatelia...pismenka ale vedia aj zlo urobit...no nic idem ja stadeto radsej prec kamaratov mam vela a nikdy nikto ma tak nezosmiesnoval ako podaktori tu
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od mobilik »

Nikto ta tu nezosmiesnuje, len proste zmen retoriku a necakaj ze ti kazdy hodi chleba pod nos a hladaj.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

Zkousel tady borci nekdo neco takoveho, zajimal by me generator a realizace???
IMG_20180903_110919.jpg
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od solárník »

Tak ovšem to je dobré monstrum. Generátor musí být pomaloběžný, nebo s převodem, tohle má malé točky. Třeba převod z jízdního kola.

Ovšem až začne vichřička, nechtěl bych to mít doma. Tohle je schopné zbourat i dům :D když se to roztočí. Musí to být mechanicky perfektně provedené, aby se toho majitel nemusel bát.

U Savonia je dobré použít jeden z osvědčených profilů, které mají vyšší účinnost. Většinou mívají ty "misky" takové připlacatělé a ve středu je překlad, aby mohl foukat vzduch z jedné do druhé, což znatelně zvyšuje účinnost.

Nejlepší na tomhle typu turbíny je, že alternátor nemusí být nijak zvlášť přizpůsoben, protože tohle táhne dobře při velkém rozsahu zátěží a neklesá tolik účinnost, což může při domácím provedení dávat nakonec lepší výsledky, než většina podomácku navržených vrtulí se samo-domo alternátorem.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

Ma to na vysku 2m, prumer 1m, a v planu je bezpecnostni sit kolem dokola kvuli bezpecnosti. Neboj prelevani mezi lopatkama je , mam je presazene cca o 1:5 viz foto. Premyslel jsem pouzit generator z elektrokola 1kw/48V trojfazu a pak usmernit. Ucinnost je super, i pokojovy cinsky ventilator to slusne roztoci, kazdopadne bych chtel pouzit v pripade rozhodnuti generatoru sama doma bezzelezity (medene civky a neodymove magnety) videl bych to na tak 18polovou svinuchu.
IMG_20180904_131838.jpg
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od youda »

Bez te ochranne site by to mohl byt slusnej mixer na holuby :idea:
Takze by to mohlo vyrabet energii a zaroven zajistovat prisun kvalitniho holubiho masicka!
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo, to mas pravdu, co by tomu prislo do cesty tak konec, a hlavne setrvacnost. Orientacne pri 3,14m/s - 60ot za minutu. Chtel jsem generator kterej zacina na cca 100ot na 60V. Asi tu nikdo neresil takovou prekerku ;-(.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od volente »

Jak to máš vyvážený? Až to nabere tak 400 ot/min. tak se začne projevovat každý gram.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od miroc »

Na tom úvodnom obrázku to vyzerá väčšie. Takže plocha 2 m2. (Voľakedy dávno som robil niečo podobné - http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/470)
Je ti jasné, aký výkon z toho môžeš dostať (ak nie, pozri http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/605, len s tým rozdielom, že tento Savonius bude mať účinnosť nanajvýš 20%).
Čo sa týka generátora, tak vhodný bicyklový motor bude asi problém. 60V pri 100 RPM ale problém nie je pre generátor domácej výroby. Napríklad ako spomínaš - bezjadrový s plochým statorom a dvojitým rotorom s magnetmi oproti sebe. Tam sa napätie dá navýšiť dvomi spôsobmi - vyšší počet závitov cievok (ale budú musieť byť z tenšieho drôtu), alebo silnejšie magnety (v krajnej núdzi je možné skladať magnety na seba - dvojnásobná hrúbka = skoro dvojnásobný magnetický tok).
Môj generátor B1 (http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/639) má pri 100 RPM 100V, ale to len na dokumentáciu, že napätie nie je problém. Tento má výkon 3 kW, teda na "trochu" väčší Savonius...
Vyváženie je dôležité. Ak je stroj položený naležato (ak sa neprehýba os), musí zostať stáť v každej polohe do ktorej ho natočíš. Nevyváženosť sa môže prejaviť až vo vyšších otáčkach a to už môže byť neskoro. Okrem statického vyvažovania je dobré použiť aj dynamické. To v našich podmienkach znamená roztočiť stroj motorom. Potom sa uvidí. Nie je to síce to isté, ako keď to roztočí vietor, ale istý obraz to poskytne.
A holuby nie sú blbé. Točiaci sa Savonius pôsobí ako kompaktná plocha a vták tam nevletí. Ak, tak len tak blbý, že bude len dobre ak nesplodí potomstvo :-)
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

Jj vyvazovat bych mel za behu, vyvazovacku mam na vyvazovani vreten u stroju, takze vcelku presny, vykonem bych chtel byl kolem te 1-1,5kw co jsem se docetl, ale realita muze byt jina. Treba tam budu muset dat omezovac otacek, uvidime.
Co se tyce plochy tak cinna cast je 1m2 a kvuli dynamice a krouticimu momentu jsou lopatky pootocene po 90st.
Tim se taky ztraci na vykonu ale lepsi kroutak od spodu ;-). Loziska jsou tam festovni z CNC stroju ;-).
Tech 400otacek je vcelku realnejch, to uz je 65km/h. To se odstredivou silou z par gramu na polomeru 0,5m stavaji kilogramy, jediny co by hrozilo, ze by vyletavaly sroubky, to by pak bylo jak rotacak takze by holuby ani do toho vletet nemuseli, to by jim slo naproti ;-).
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od miroc »

No, neviem kde si sa čo dočítal, ale ten tvoj stroj môže dať v najlepšom prípade pri vetre 10 m/s cca 250W-300W. Ani o chlp viac! Skôr menej... No a pri vetre 5 m/s asi 50W. Nerobím si srandu. Je to proste tak.
Čo sa týka plochy, u vertikálnych turbín sa počíta výška x priemer. Žiadna činná plocha. Pri zastavenej turbíne to logicky môže vyzerať, že plocha proti vetru je polovičná, ale turbína v pohybe využíva celú plochu. Niekedy, a zvlášť u Savonia aj v negatívnom zmysle (tlačí proti vetru), a preto má zo všetkých turbín najnižšiu účinnosť.
Pootočenie lopatiek je kvôli tomu, aby sa turbína roztáčala v akejkoľvek polohe pri vetre z akéhokoľvek smeru. Nemá to žiaden vplyv na výkon.
400 RPM to nikdy nedosiahne.
Dostal si link na moju stránku, kde je myslím dosť informácií ktoré budeš potrebovať. Ono si ich už mal mať predtým, kým si začal stavať veterný stroj. Nič nie je stratené, ešte sa to dá zachrániť..., študuj :-) Minimálne si si mohol ušetriť prekvapenie z prvej vety tohto príspevku!
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

Diky za odkaz, i kdyby to melo 100w nevadi, savonius co jsem zkousel tak i lopatky zaroven se sam roztocil z jakekoli polohy. O 90 st otocene se to nasobne rychleji rotocilo.
O vykonu se nebudu prit, hlavne jsem si to chtel dokazat postavit i kdyby neuspesne. I pokus se pocita.
Na foru vawt jsem obcas neco cetl, ale vetsi prinos byl na zahranicnich strankach, nakonec to stejne udelam jako vzdy po svojem ;-).
Ale diky za ochotu.
Ps.: v diplomce v140,s120=15m/s 1kw
U me v200, s100=15m/s 300w???
Stejne dle meho bych prumer rotoru nepocital do cinne plochy. Vice jak pocitat je u me lepsi vyzkouset v praxi ;-).
300w i to by bylo super, hlavne v noci
Ten generator, nad kterym jsem premyslel mam jako motor v kolobezce https://www.goldenmotor.com/magicpie/magicpie.html.
20" hlinikovy disk, a rovnou zprevodovat na danou rychlost turbiny ;-).
Blbej napad?
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od miroc »

Nechcem sa chovať neprístojne, ale predsa len ešte jeden krát doplním.
Ja som písal o 300W a 10 m/s. Výkon rastie s treťou mocninou rýchlosti vetra, takže stúpa pomerne prudko. U teba to bude pri 15 m/s cca 800W (ale si treba uvedomiť, že 15 m/s to už je kurva vietor, ktorý je na hranici bezpečnosti vôbec). Aj v diplomke môžu byť kraviny... Moje texty zo stránky sú použité v niekoľkých diplomkách, ale tá tvoja to zrejme nebola. Aby nedošlo k nedorozumeniu: nepasujem sa za najchytrejšieho v tejto oblasti (takže iné stránky môžu byť hodnotnejšie), len mám nejaké poznatky overené vlastnými skúsenosťami.
Inak plne chápem, nie raz som sa utešoval podobným spôsobom. Veď čo už sa iné aj dá robiť, že? :-) Lepšie ako búchať si hlavu o stenu... Aj 100W je viac ako nič...
Naposledy upravil(a) miroc dne úte zář 04, 2018 7:48 pm, celkem upraveno 2 x.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

Neni nic jednodussiho nez prakticky overit, a ten motor 20" myslis ze byl pouzitelnej? Je to 48V ale vystup nemam overenej jake napeti a vykon. Jen vim ze max.37km/h coz se pohybuje cca 5ot./s a uz od 1ot./s umi vyrabet energii zpet do baterek a to maj cca 54V.

http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/470
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od miroc »

Dobre, tak ešte raz... u bicyklových motorov si mal vychádzať z napätia a otáčok ktoré udáva výrobca. Reverzne, by to malo byť zhruba to isté. To sa týka motorov bez prevodovky. Ak obsahujú prevodovku, bude výber ťažší. Ja by som nešiel do motora s prevodovkou. Podľa mňa sa to bude veľmi ťažko rozbiehať. Na bezprevodovkový bicyklový motor radšej vlastný prevod ozubeným remeňom.
Naposledy upravil(a) miroc dne úte zář 04, 2018 8:10 pm, celkem upraveno 1 x.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

IMG_20180904_200632.jpg
Nema prevodovku, je to primej s 52 magnety a rozbiha se dobre, lepe jak 7,5kw motor kuchlej ze stroje, ale ten brzdil jako prase kvuli vinuti v zeleze ;-(.
Jde mi o to ze pri neuspechu dokazu motor zuzitkovat jinde ;-).
Neni problem koupit magnety, med a poskladat to, ale cas je problem. Tak se snazim aby mi to zabralo co nejmene casu. I rotor s magnetama neni problem, zase se bavis o tom ze by si musel stator prekopat na bezjadrovej. Porad to vychazi casove spatne.
Jelikoz ten motor mam i na kole tak by to za test stalo, co to a pri jakych otackach da ;-).
Nemusel bych se sr..t s generatorem a v pripade neuspechu by to slo detem do kola ;-))).
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od kodl69 »

už to tady proběhlo, kolo se dá do stojanu, na fáze usměrňovač a šlapat a šlapat. Tenhle motor mám taky, loni jsem to zkoušel jako rotoped, a ušlapat 200W po dobu 5 minut je celkem otročina, měl jsem to přes modelářskej wattmetr a "nabíjel" jsem lifepo4 články, nejlíp to vycházelo na 8článků - 26V a proud byl cca 8A. Rychlost bych odhadl na 25km/h, tj při obvodu kola 2.1m to vychází na nějakejch 200n/min. Neměl jsem tam tachometr, takže fakt odhad. Samozřejmě s otáčkama dost klesalo napětí a proud o to víc. Jo a po třech sezónách jsou v motoru KO ložiska, budu je muset v zimě vyměnit za nějaký evropský. Jestli na tom má být přidělaná 2m vrtule, a hřídel uchycená jen najednom konci, tak bych se nikde v okolí takovýho monstra nechtěl pohybovat. Ta hřídel není nic moc...
A tím pádem můžu říct, že při jízdě tímhle tempem jde do motoru 48V a proud 20A. Takže to není to stejný jako v režimu motor. Asi by se díky tomu dalo něco usoudit o mizerné účinnosti toho motoru...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne úte zář 04, 2018 8:43 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od NOPARasito »

Kodl69:Tenhle motor presne mas Magic pie 48V/1000W????
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne úte zář 04, 2018 8:50 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od volente »

:D Je to tak, buď to stojí peníze, nebo čas, někdy i obojí. Jako stavěč baterií o tom něco vím. :D
Ale v tvém případě bych obětoval čas, protože výsledek může být lepší, a s velkou pravděpodobností bude, než použít hotové zaplacené penězi.
Jinak nenapadlo tě někdy postavit více menších rotorů, které nejsou tak citlivé na nevyváženost? Sice se taky rozkmitají, ale střechu ti to nerozebere. Samozřejmě že účinnost bude nižší, ale zase třeba maglev ložiska jsou mnohem jednodušší v malém provedení. Někde jsem viděl dokument kde to maník seká jak Baťa cvičky, Na plochou střechu udělá zábradlí a vyplní je vrtulkama o průměru 30cm, který vylisuje na vstřikolisu. O vyvažování se nestará, však ani stolní větrák není vyvážen, a 100x5W je taky 0,5kW. Takže takový hřeben střechy 10m dlouhý, osazený 30x savonius o průměru 30cm a výšce taky 30cm má větší plochu než ten tvůj a problémy s vyvažováním téměř žádné. Generátorky ve velikosti CD, ale bohužel 30x. Účinnost měnší, ale ta bezpečnost je asi o 1000% jinde. Rotující těleso o velikosti 2x1m bych možná postavil někde na louce a poháněl s ním čerpadlo na vodu pro pasoucí se skot. Ostatně takové využití najdeš v knize kterou jsem si kdysi koupil ¨SAVONIUV ROTOR".
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek