kupa veternej turbinky

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od rottenkiwi »

Kúp si PWM aj MPPT a hraj sa. Na 3 panely daj PWM a na 3 MPPT a porovnávaj.
Potom sa dozvieš, kto mal prvadu v lete, kto v zime. :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

A to si píš, že pravda prichádza na ostrov v zime ! :idea:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
vlkazajac píše: To preto, lebo počet panelov je limitovaný a ich dobré umiestnenie voči zimnému slnku tiež. Preto by som nasadil mppt na 36 článkov, kde sa ináč proklamuje výhodnosť pwm, čo je dnes už naprostá blbosť.
( 36 článkov na pwm pri 12 V zabezpečuje dosiahnutie absorpčného napätia a dokonca aj ekvalizačného v hociktorú dennú dobu pri každej letnej teplote a masívnym prúdom. To je cieľ naprosto nepochopiteľný a scestný. )
Zajimavé , jak je tedy vůbec možné , že mi dodnes obyčejnej debilní PWM regl CX20 bez problémů nabíji 13V *batt* z 35-ti článkovýho ::pv:: ? (jeden článek poškozen při výrobě , já jej jen přemostil :idea: )
Obecně , MPPT regly dávají větší smysl u maximálně vytěžovaných FVE systémů , PWM regly bohatě poslouží u víkendových FVE systémků . Ovšem že jsou i vyjímky :D v podobě PWM reglů napájejících celý dům , třeba JiříK :yes: .
Jeden silný PWM regl se šesticí ::pv:: paralerně poslouží stejně dobře účelu jako modrej viktor s 2 x 3 ::pv:: jenže podstatně levněji ;) nebo se opět mýlím ?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od rottenkiwi »

Zaujímavý článok, na porovnanie 5 kWp poľa a veternej trubíny vlastnej konštrukcie.
http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/1037
http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/1041
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od marko250 »

Budou ty panely na té jedné J fasádě všechny stejně osvíceny po celý den?
Pokud ano,tak to PWM vidím jako vhodnější,právě pro ty zisky v pochmurných dnech,kdy MPPT ani nenajede,nebo sežere veškerou svou výrobu.Bavíme se zde o konkrétním zabezpečení provozu 2-6A/12VDC/24hod v temném období.V létě a blízkém období to přeci pojede vždy na čemkoli.Ono i to zapojení panelů 6p oproti 3s/2p je výhodnější se stíny,ale to se musí vyjádřit tiborius jak to tam konkrétně naskládá na tu fasádu.
A taky jak píše abrams to PWM se dá sehnat levně,jen hledat ve správných parametrech pro 12VDC!!!Já jsem tu nadhodil první co mi google vyhodil,levný zrovna není,ale parametry má dobré i pro letní plný výkon.Při troše hledání věřím,že se najde za polovinu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

Všetko čo píšeš, je predsa pravda. PWM by Ti ROVNAKO dobre nabíjal, aj keby si redukoval počet článkov ešte viac, až by sa začal prejavovať pokles výkonu vplyvom teploty. Ináč povedané, dobrý panel ( 36 ) by dával stále rovnaký prúd podľa U/I charakteristiky podľa potrieb batérie aj pri teplote snáď 70 stupňov ( podľa panela ). Známe zahadzovanie energie tu je jasné.
Ale ! Chata s malou južnou fasádou a obytný voz sú si podobné aplikácie v tom, že počet panelov je limitovaný a preto zahadzovaniu energie treba zamedziť. Preto je použitie mppt spôsobom, ako treba panely využiť na maximum a toto je stále intenzívnejšie s poklesom teploty, teda v zime.
Kalkul je takýto:
Ak pre nabíjanie olova pri teplotách panela pod 40 stupňov postačuje 30 článkov, je 36 článkový panel výnosnejší o ( 20 % + % prírastku výkonu vplyvom nižšej teploty - % strata na účinnosti dc/dc konverzie reglera mppt ).
Na chatičku trpiacu nedostatkom energie v zime je pre 36 článkový panel mppt prínosom.
Rovnakým prínosom je to aj u mňa v obytňáku, v horúcom ráne je o 9:00 nabité, mrazák bežal celú noc na - 21 stupňov. Lepší príklad správnej aplikácie už nemám.

Edit: Marko, prachy musia ísť bokom, to do debaty nepatrí. Výnos v zime - to je téma !
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne ned črc 15, 2018 11:08 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od rottenkiwi »

NO ja mám takú skúsenosť, že je ráno ešte šero a EpSolary MPPT už tlačia 0.1 A,
kým dalšie 3 regle ešte budú cca. 20 min vegetiť.

Keď je slnečná zima, treba panely na JUH takmer kolmo.
Keď je pochmúrna zima, treba panely takmer vodorovne, ergo jedno či na S, J, V, Z.

Že by MPPT regl. pri konverzii 26 V na 14 V bol na tom s éta 0.97 oveľa horšie ako PWM
sa mi nezdá. Koĺko má PWM ? 100 % asi nie.

Čo mi dá viac výkonu, MPPT vs. PWM, alebo MPPT + chladenie panelov ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od vlkazajac »

PWM stráca asi 0,2 V pri menovitých 30 V.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

marco250 chlape ty mi davas uplne ze uplne super odpoved co som chcel vediet.. dik ostatni borci maju tiez svoj nazor ale to sa uz dohaduju oni medzi sebou...super tak mi za moj prispevok zase dajte niekto cierny bod :D :D
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od KUTIL »

Vertikálnu turbínu ktorú uviedol rottenkiwi sme tu už raz pred koncom roku 2016 mali. Napísal som vtedy k nej článok,
pozri
http://files.male-veterne-turbinky.sk/2 ... 0PATNE.pdf
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

stale mi vrta hlavou vrtula nad hlavou :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od rottenkiwi »

Pozrite si to video medzi 1:09 a 1:17 a uvidíta koĺko tá turbínka vyrobí.

https://www.youtube.com/watch?v=NnOMd5Xoe50
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od KUTIL »

Turbínka starej a neosvedčenej koncepcie s reguláciou "passive stall" pracujúca priamo do siete, využívajúca nebezpečnú reguláciu neustálym cyklovaním listov rotora v režime "pompáže". Pompáž je jav, ktorému sa konštruktéri snažia za každú cenu vyhnúť. Aj dnes sa na internete stále objavujú desiatky takýchto konštrukcií a doteraz ich boli stovky, ktoré bez výnimky skončili neúspechom. U nás boli takéto stroje skúšané a ponúkané firmami TAAWIN a DELVET, obidve už dávno skrachovali.
Každá turbínka vyrobí len toľko, koľko dovoľuje príkon od vetra a jej technické vlastnosti, žiadny údiv ak to v danom okamžiku ukazuje kilowatty a následne nič. Regulátor ako tak pracuje pri slabých a stredných vetroch, pri silných keď aasynchrónny generátor prekročí medzu sklzu začne cyklovať a hrozí fatálna havária či už listov rotora alebo spálenie generátora. Táto a jej podobné akurát neustále ukazujú, kadiaľ cesta nevedie.
Taboriusovi určite nepomôže a pre mňa je to len príklad zbytočne vynaloženej snahy a prostriedku pri ktorom laici otvárajú ústa dokorán, aké je tá veterná energetika vlastne jednoduchá. Nie je a nikdy nebude.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od fugas »

tiborius píše:stale mi vrta hlavou vrtula nad hlavou :D
Tak se do toho pusť ;) Mě zrovna pojede várka magnetů.Nezbohatneš ,ale je to zábava :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

nemam moznosti kde to robit..vlastne ani vedomosti dokonca ani chut sa s tym babrat a vylepsovat..ani na zbohatnutie to nechcem..radsej by som kupil nieco co bude spolahlivo aspon trosku dobijat akumulator ked solarne panely nedavaju nic alebo len velmi malo...no zase cakat na vietor mi tiez pride na nic...prisiel som na ...pre mna uplne dokonaly plan kedy bude moj KS celu zimu online a budeme moct pozerat exterier a interier nasho ranču...ale to si necham pre seba...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od youda »

tiborius píše:...prisiel som na ...pre mna uplne dokonaly plan kedy bude moj KS celu zimu online a budeme moct pozerat exterier a interier nasho ranču...ale to si necham pre seba...
Tak to je přímo ukázkový přístup. Moc ti děkujeme za obohacení naší komunity.
Kdyby se náhodou ukázalo, že tvůj dokonalý plán má trhliny, vyzkoušej ještě tohle, prej vydrží cca měsíc, snad to bude na dozor salaše stačit:
https://www.youtube.com/watch?v=50Aag0J0Qe4
https://www.youtube.com/watch?v=7Q_ESGGrZo8
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

no nikomu by moj napad nepomohol je to len a len pre moju situaciu...nic nebudem vyrabat iba pridem na chatu raz tyzdenne z kamaratmi a z flaskou borovicky a nabitou baterkou zakurim v peci a jazda moze zacat...najjednoduchsie riesenie :D : D
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

mimochodom ked som bol na vojne v tabore kedysi tak sme mali jedneho mazaka cecha a ten kazdemu nadaval...,,vole ty ses radnej youda,, a ja ze co mi to slovo nieco hovori
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od youda »

Uff, tak jsi mne odhalil. A bratrance taky :lol:
rednecks.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
tiborius

Re: kupa veternej turbinky

Příspěvek od tiborius »

:D :D ale chatu mas peknu klobuk dole

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek