Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od thomas.007 »

jpokorny12 píše:Pochopil jsem příspěvek o jištění :)
Však když tam dám autopojistku/trubičkovou pojistku, tak v pohodě. Když bude max odběr 5A, tak tam dám 10A pomalou pojistku a jsem úplně v pohodě. nakoupím jich pár do zásoby :) a myslím že v pohodě.
Zdravím,
myslím že jste to spíše nepochopil. Pokud bude např. (jak píše kodl69) zkratový proud 13,3A, což vychází z Ohmova zákonu, tak s pojistkou 10A si zaděláte na luxusní požár. Pokud Váš odběr nebude vyšší než 5A, tak bych tam rozhodně nedával nic víc, jak 5A pojistku, spíše klidně 4A. Zkuste si najít něco o vypínacích charakteristikách pojistek, třeba zde: http://www.mbest.cz/wp-content/uploads/ ... JISTKA.pdf . Lepší by byl už jistič, ale ten bych hodil také max. 6A. Pokud se jedná o chatu (pochopil jsem dojíždění s autobaterií), tak volte určitě měnič, těch pár Wattíků nestojí za problémy a když odjedete, tak jej vypínačem vypnete. Kdyby jste to povýšil na 24V okruh, tak by zkratový proud vycházel lépe, např. při 0,9Ohm bude zkratový proud 26,7A a to je jiný kafe, byť je to stále málo (na 10A pojistku, 6A je pohoda). Pokud máte hliníkové rozvody (vyšší odpor sítě + přechodové odpory), tak zapomeňte raději i na 24VDC...
jpokorny12
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 14, 2018 7:47 am

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od jpokorny12 »

Ok, beru na vědomí, tohle jsem nedomyslel :)
Měnič myslíte na 24V? Nebo na 230?
Hliníkové rozvody tam nejsou, jsou dělány nové :)
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od thomas.007 »

Záleží na tom, co preferujete. Jestli to máte na svícení a spotřebiče které jedou na 24V, tak stačí 24V.
Pokud chcete nabíjení mobilů, notebooku, malé TV, rádia apod., tak rozhodně na 230V. Předpokládám, že spotřebu 5A udáváte na 12V, takže příkon 60W. Hledejte měnič, co dá aspoň 1,5 násobek a na samotný rozvod 24V bude stačit pojistka 2A, u verze 230V bych na sekundár nejistil, to si měnič ohlídá sám, jen vstup (podle doporučení měniče. Na vstupu do měniče pojistku těch 6A (pro cca. 90W), ale vodiče tahat co nejkratší (řádově metry) a s průřezem aspoň 1,5mm2.
Svítidla samozřejmě LED, pokud seženete 24V ideál, ale menší výběr, nebo řadit 12V do série dva, ale vždy stejného typu, jinak ten slabší pásek se spálí. U 230V měniče koupíte jakoukoliv LED je vše jednodušší, jen ta účinnost bývá o trochu horší než step-up měniče na 24V, ale to Vás na chalupě asi netrápí.
jpokorny12
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 14, 2018 7:47 am

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od jpokorny12 »

Jde jen o svícení
Nabíjení mobilu bude přes PWM kontroler na solár, ten má na sobě USB
Koupím nějakej step up na 24V 100W a na vypínač,aby nežral když tam nebudeme. A dám tam pojistky jak jsi říkal
230 se mi nevyplatí, když bude potřeba oživím si centrálu a natáhnu prodlužku.
Díky :) za nakopnutí :D
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od thomas.007 »

Pokud je to jen na svícení, tak opravdu stačí 24V. Na výstupu 24V z měniče hodit pojistku 2A, která se za pár vteřin propálí v případě zkratu (4-8A u 100W podle ochran měniče), ale hlavně ochrání rozvody, jinak se začnou pálit samotné rozvody. U nových rozvodů by to mělo být v pohodě i bez pojistky, ale čert nikdy nespí, nastane zkrat měniče a pak je tam těch 12V.
EDIT: samozřejmě stačí i 12V, ale to už chce změřit odpor rozvodů aspoň multimetrem a chránit to nejlépe jističem nebo pojistkou, ale aby byla tak akorát. Čili pro max. odběr 5A dát max. 5A, pokud to bude jen špičkově 5A, dát klidně míň (třeba ty 4A). 24V síť s měničem není podmínkou, pojede to i na 12V, byť se toho dost protopí v kabelech.
jpokorny12
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 14, 2018 7:47 am

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od jpokorny12 »

Jo díky :)
Až mě dojdou věci zkusím to udělat :)
Zase na těch 12V rozvodech může být určitě až 2V ztrát. Tak ještě je možnost :D naměnit 12V třeba na 15V a na konci bude krásnejch 12V. Ale budoou trochu víc trpět žárovky na kratších kabelech. To ještě stojí za zvážení
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od kodl69 »

step up je zase věc, co bude mít vlastní spotřebu. spíš bych to zrovna vybudoval jako 24V systém a ubude hromadu problémů při případným rozšiřování.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od thomas.007 »

step-up měnič bude mít vlastní spotřebu, to jo, ale přeci píše, že to bude využívat občas (asi o víkendu) a to step-up měnič může být na chalupě vypnutý (...dojet na s nabitou autobaterií...) => takže chce použít autobaterku, což se u sériového řazení bude těžko vybírat, ale možná má přístup k velkému počtu autobaterií?
jpokorny12
Příspěvky: 8
Registrován: čtv čer 14, 2018 7:47 am

Re: Použití stávajícíh rozvodu 230 na rozvod 12V

Příspěvek od jpokorny12 »

Ten měnič bych zapínal jen na víkend, kdy bych tam byl :)
A stejně ta nabitá baterka má třeba kolem 14V, tak to se dá :). Pokud jsem to tak v rychlosti v hlavě počítal, tak na 5m budu mít ubýtek něco nad půlvolt. Tak to je v normě
Případní rozšiřování určitě nebude. Přece jen na chatě trávím jen občas :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek