Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je sob srp 18, 2018 5:32 pm

Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Předchozí

Re: Ongrid střídač za měničem (AC coupling)

Příspěvekod xmasin » pon čer 11, 2018 8:35 pm

Jde o to vyběhat ty razítka a taky zjistit, jestli můj obchodník s EE je ochoten podporovat malé výrobce. Navíc mám možnost koupit drahá zařízení o něco levněji přes známého, který je registrovaný ve velkoobchodu s FVE komponenty, proto si stavím FVE více méně sám.

Co se týče materiálu tak mám následující:
31 ks panelů Avancis F 110 FB (CIS) chci dokoupit dalších 5 ks abych měl dvě pole (východ/západ) po 18 panelech
Victron SmartSolar 250/100 (ten by šel asi prodat)
Monitor baterie BMV-700
Řídící počítač VenusGX
4x 6V 180Ah baterie Fiamm
Nějakou bižuterii jako pojistky, rozvaděč, konektory a kabely.

Problém u mě je, že na jih nemám pořádnou střechu takže jsem odkázán na střechu na stodole vedle domu, která má prakticky přesnou orientaci východ/západ se sklonem 45°. Na zahradu nemohu umístit nic protože CHKO.

Místo na panely je tady:
http://forum.mypower.cz/download/file.php?id=9556&mode=view
Něco málo lze dát na jižní stěnu domu (cca 3 panely 160x100 cm). A případně na jižní střechu domu, ale
ta je obzvášť v zimě poměrně brzo stíněná.
http://forum.mypower.cz/download/file.php?id=8614&mode=view

Na jižní štít bych právě chtěl nějaké výkonné panely cca 300 - 350Wp. Jsou hlavně pro zlepšení výkonu FVE v zimě.

Pokud bych použil Fronius tak bude mít vcelku rozumnou účinnost, protože bude na něj zapojeno 6 stringů po 6 panelech takže Vmpp bude něco mezi 250V a 300V. Velká část výroby bude spotřebována přímo na AC bojlerem a jen malá část se bude využívat pro nabíjení baterie (ty nechci cyklovat), kdežto když budu mít MPPT tak jdu z napětí mezi 105V a 160V na 24V a následně zase z 24V dělám 230V.
xmasin

Příspěvekod kodl69 » pon čer 11, 2018 9:26 pm

Po zkušenosti s amorfama AURIA bych si něčím takovým vůbec nezaplácával střechu. 250Wp polykrystaly jsou už dnes za pár korun, amorfy se dost prodraží na montážní konstrukci. Pokud dáš 8+8 250Wp polykrystalů, k tomu pro boiler něco ala Padre (Oplocký, nazývejme to jak chcete) a paralelně k tomu třeba Axpert VM III-3000-24
tak neřešíš smlouvy s distributorem, bude to jednoduchý a vlastně i levný. Ješte bych zvážil nutnost těch 24V, žárovky na 48V dc kupuju normálně na ali, už je ani sám nedělám. Amorfy trochu fungují na přímým slunci, ale poměr plochy k výkonu je skoro 1:3 oproti polykrystalům, a ta výtěžnost bez přímýho osvitu je tak trochu blud.
ostrov 3000Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod Ronn » pon čer 11, 2018 11:35 pm

xmasin píše:Jde o to vyběhat ty razítka a taky zjistit, jestli můj obchodník s EE je ochoten ...

Obchodníka lze řešit jeho výměnou. Razítka se nahradit nedají.

xmasin píše:Problém u mě je, že na jih nemám pořádnou střechu takže jsem odkázán na střechu na stodole vedle domu, která má prakticky přesnou orientaci východ/západ se sklonem 45°. Na zahradu nemohu umístit nic protože CHKO.

Nic bych neprodával a vše na stodolu. A poptal bych na barák FVE s Multiplus5kVA (MultiGrid) se podmínkou využití Venus, BMV + 4 panely na ten jižní štít, např tyto http://shop.solarpartner.cz/rec-twinpea ... 5-wp-alu-2 <= mají sběrnice svedené do středu a držel bych se 48V.

Asi zaplatíš více než samo domo postupem, ale budeš přivazovaný. Přebytky můžeš prodat https://www.nanoenergies.cz/nase-nabidka/vykup/ můžeš se pak více věnovat svým koníčkům, třeba zase rozšíříš :)

PS: Yo až budeš propojovat stodolu s barákem, svodiče blesk.proudů a přepětí jsou naprostou nutností a na obou stranách. A zemniče baráku a stodoly dobře propojit => potřebuješ všude jednu zem.
4,095kWp Schott ASI 105 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT V-Multiplus 5000VA<=>48V 250Ah LiFePO4
Ronn

Příspěvekod xmasin » úte čer 12, 2018 8:42 am

kodl69 píše:Po zkušenosti s amorfama AURIA bych si něčím takovým vůbec nezaplácával střechu. 250Wp polykrystaly jsou už dnes za pár korun, amorfy se dost prodraží na montážní konstrukci. Pokud dáš 8+8 250Wp polykrystalů, k tomu pro boiler něco ala Padre (Oplocký, nazývejme to jak chcete) a paralelně k tomu třeba Axpert VM III-3000-24
tak neřešíš smlouvy s distributorem, bude to jednoduchý a vlastně i levný. Ješte bych zvážil nutnost těch 24V, žárovky na 48V dc kupuju normálně na ali, už je ani sám nedělám. Amorfy trochu fungují na přímým slunci, ale poměr plochy k výkonu je skoro 1:3 oproti polykrystalům, a ta výtěžnost bez přímýho osvitu je tak trochu blud.

Nemám klasické bezrámové amorfy, ale rámové panely Avancis (technologie CIS nikoliv amorfní křemík) takže ty na tom nejsou zas tak špatně v porovnání s polykrystaly a navíc byly za dobrou cenu. Při rozměrech 160 x 70 cm mají 110Wp a dnes jsou už k mání i s vyšším výkonem na stejnou plochu (až 145 Wp), což je srovnatelné s polykrystaly.
xmasin

Příspěvekod xmasin » úte čer 12, 2018 8:46 am

Ronn píše:Obchodníka lze řešit jeho výměnou. Razítka se nahradit nedají.

Když tak holt zkusím sehnat někoho kdo ty razítka má.

Ronn píše:Nic bych neprodával a vše na stodolu. A poptal bych na barák FVE s Multiplus5kVA (MultiGrid) se podmínkou využití Venus, BMV + 4 panely na ten jižní štít, např tyto http://shop.solarpartner.cz/rec-twinpea ... 5-wp-alu-2 <= mají sběrnice svedené do středu a držel bych se 48V.

Z toho mně vychází vykašlat se na Fronius, udělat vše na DC s tím, co mám a jen dokoupit Multigrid (3kW) a případně obyčejný trapézový střídač na pálení přebytků.
Na jižní štít se vejdou maximálně tři panely, už jsem to měřil.
Ronn píše:PS: Yo až budeš propojovat stodolu s barákem, svodiče blesk.proudů a přepětí jsou naprostou nutností a na obou stranách. A zemniče baráku a stodoly dobře propojit => potřebuješ všude jednu zem.

S přepěťovkama počítám a zemnění se dělalo teď nové, takže kolem domu i stodoly je udělaná smyčka z nerezového pásku 20 x 5 mm s proložením metrovými tyčemi každé dva metry.
xmasin

Příspěvekod xmasin » úte čer 12, 2018 12:31 pm

RRR píše:Pak doporučuji řádně prostudovat: https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:fronius
Výňatek z překladače:
Používání střídačů Fronius Galvo se již nedoporučuje pro nové aplikace - Fronius Primo je nejlepší náhradou a nabízí vyšší účinnost, širší rozsah stejnosměrného napětí, dva sledovače MPP a mnoho dalších funkcí.

To vím, problém je, že Fronius pro moje panely povolí pouze Galvo. Panely musí být dle požadavku výrobce uzemněny a tím pádem nelze použít beztransformátorové střídače.
xmasin

Předchozí

Zpět na Hybridní elektrárny