SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

Zdravím,

potřeboval bych prosím poradit. Mám od ČEZu schválený mitrozdroj 1F 3500Wp s přetokem do sítě. Z dřívějška mám doma měnič SMA 5000/TL původně zakoupený v Německu. Poslal jsem ke schálení projektovou dokumentaci a přesně po třiceti dnech mi přišla odpověď. Požadují prohlášení výrobce o možnosti regulace: řízení jalového výkonu Q (U) a řízení činného výkonu P ( U ). Bohužel netuším kde potvrzení sehnat, ani v menu měniče jsem takové nastavení nenašel. SMA již nemá v ČR ani zastoupení.

Přetoku se budu snažit vyvarovat použitím wattrouteru. Vzhledem k tomu že mám tarif na TČ se mi jiné řešení například hybridní FVE s baterií vůbec nevyplatí.

předem děkuji za pomoc
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od kodl69 »

ne, u nás je vždycky něco extra, oni potřebují řešit změnu fáze podle signálu HDO, to asi neřeší žádnej měnič. Ale tady jsi asi na špatným fóru, tohle nemá s energetickou soběstačností vůbec nic společnýho.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

A jak to že nemá ? Určitě nechci elektřinu prodávat ale co nejvíce zpotřebovat. Vzhledem k mému tarifu a roční zpotřebě 9000Kwh je jákákoliv baterie myslím hovadina. Takhle to můžu alespoň trochu snížit.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

Nesetkal se stím prosím někdo? Jestli to není zase nějaká past na někoho kdo si chce takovou FVE instalovat sám a ne využít zase nějakou tu " odbornou " firmu a dotace.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od tomas »

Já jsem se s tím setkal už mnohokrát.
priloha_smlouvy.PDF
(261.36 KiB) Staženo 190 x
a proto instalujeme střídače které to umí a lze tam vše nastavit a upravit. U starého střídače SMA to asi nepůjde, nebo zkusit aktualizovat firmware. Někteří výrobci toto nastavení mají zaheslované ve skrytých menu.
Nikdo vám nemůže zakázat být sám sobě provozovatel, zhotovitel i servisní technik.

Další možnost je poslat tam kde slunce nesvítí (když nechcete dotace tak je vám laskavé svolení distributora na dvě věci...) a zabezpečit to tak, že nebude hrozit přetok na standardním elektroměru ani při poruše regulace, což wattrouter neumí, musel by jste tam dát GreenBonO s fázovou regulací, filtry atd... Je to sice v současné době nelegální, ale dávám ČEZké energetické mafii rok, maximálně dva a potom si budeme každý moci svobodně kompenzovat svůj činný výkon.
Jo a neříkejte tomu mikrozdroj, elektrárna ani výrobna, ale je to kompenzátor činného výkonu ;).
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od ota »

Pokud by to pomohlo, mám známé z dnes již neexistující CZ pobočky SMA.
Mohu se poptat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

ota píše:Pokud by to pomohlo, mám známé z dnes již neexistující CZ pobočky SMA.
Mohu se poptat.

To by bylo fajn. Přehrál jsem v měniči firmware který byl na stránkách výrobce, ale bohužel v menu toto nastavení stále není.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

tomas píše:Já jsem se s tím setkal už mnohokrát.
priloha_smlouvy.PDF
a proto instalujeme střídače které to umí a lze tam vše nastavit a upravit. U starého střídače SMA to asi nepůjde, nebo zkusit aktualizovat firmware. Někteří výrobci toto nastavení mají zaheslované ve skrytých menu.
Nikdo vám nemůže zakázat být sám sobě provozovatel, zhotovitel i servisní technik.

Další možnost je poslat tam kde slunce nesvítí (když nechcete dotace tak je vám laskavé svolení distributora na dvě věci...) a zabezpečit to tak, že nebude hrozit přetok na standardním elektroměru ani při poruše regulace, což wattrouter neumí, musel by jste tam dát GreenBonO s fázovou regulací, filtry atd... Je to sice v současné době nelegální, ale dávám ČEZké energetické mafii rok, maximálně dva a potom si budeme každý moci svobodně kompenzovat svůj činný výkon.
Jo a neříkejte tomu mikrozdroj, elektrárna ani výrobna, ale je to kompenzátor činného výkonu ;).
Ano přesně tenhle formulář chtějí podepsat. Má ČEZ nějakou možnost si toto nastavení měniče ověřit? Myslím tím nahlásit jim jiný měnič který toto nastavení umožňuje. Formulář bych jim podepsal sám, mám vyhl. 50, paragraf 8., dělám ale něco úplně jiného tak nemám s FVE zkušenosti. Pokud tedy nekontrolují instalaci při první připojení.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od tomas »

Někdy to kontrolují, někdy ne. Navíc pokud tam dáte střídač který se vyráběl před x lety a už se nevyrábí a není to v aktualizacích firmware a nikdo jiný ho v ČR už neinstaluje (protože ty funkce neumí), tak jim bude jasné že je to podvod. Musíte odevzdat i revizi, takže i revizní technik by tam musel lhát že je tam jiný střídač než ve skutečnosti atd... má to další návaznosti.

Prostě pokud to chcete legálně, tak se neoplatí kupovat z bazaru "staré" levné věci nebo to kupovat dopředu a skladovat to několik let (vývoj jde rychle dopředu). Pro takové elektrárny to může být nepoužitelné a mít 0 hodnotu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

No co se dá dělat. Ještě zkusím kontaktovat SMA v Německu, ale vidím to černě. Jinak ho budu muset vyměnit nebo jet na černo. To se mi ale moc nechce.

Jěště jsem našel v menu a v manuálu že se dá přepnout do ostrovního režimu. Zkusil jsem to, ale nic se neděje. Měnič stále hlásí že čeká na síť a žádné AC z něho neleze. Nemáte s tím někdo nějaké zkušenosti? FVE bych chtěl používat hlavně na ohřev bojleru a přitápění, mám samostatná topná tělesa. Nedá se k tomu nějak donutit?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od rottenkiwi »

A nedá sa ten menič napojiť na svoju vlastnú sieť vytvorenú napr. cez MultiPlus/Multigrid/EasySolar/Quattro/Studer ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

Něco takového je v manuálu napsáno, ale nic o tom nevím. Víte o nějakém vhodném zařízení?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od rottenkiwi »

No buď si kúpite nejaké z hore menovaných meničov a zistíte si, či je ten onGrid s nimi kompatibilný,
alebo ten onGrid predáte niekomu, kto doma ostrovný resp. hybridný systém má
a podarí sa mu to nakonfigurovať tak, aby to fungovalo.

Zapojenie je tu nakreslené.
https://www.neosolar.sk/menic-nabijac-v ... a-70a-100a
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Alim
Příspěvky: 26
Registrován: úte črc 03, 2012 10:09 pm
Lokalita: Opava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7380
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bolatice

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Alim »

Sunny Explorer.jpg
Ahoj všem provozuji ostrov Sunny Island 5048 + Sunny Boy 5000/Tl a Sunny Boy lze nastavovat přes Bluetooth pomocí programu Sunny Explorer který je volně ke stažení na stránkách výrobce. (snad to pomůže)
Přílohy
Nastavení frekvence pro snížení výkonu...
Nastavení frekvence pro snížení výkonu...
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

Děkuji za odpovědi.

Z toho mi ale jednoznačně nejlevněji vychází ten můj Sunny Boy vyhodit a koupit nějaký nový síťový na kterém půjou nastavit ty blbosti co chce ČEZ. Nějaké jednodužší řešení abych ho donutil pracovat bez sítě samostatně jen s topným tělesem asi nebude?
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
před nějakým rokem jsem dělal pokusy se střídačem 1f /6kW jiné značky. Do ostrovního
režimu se mně ho nikdy nepodařilo dostat samostatně , ale bez problému se
přifázoval k osrovnímu měniči 1200VA zde
https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... 1200va-48v
a výstup střídače jsem mohl libovolně zatížit, pokud na vstupu byl dostačný vstupní
DC příkon k dispozici. Takže jak ostrovní měnič 1200VA, tak i střídač 6kW pracoval v ostrovním režimu
mimo DS. Jen musíte hlídat zátěž aby v případě odpojení zátěže výkon střídače netekl
přes ostrovní LF měnič 1200VA zpět do aku v režimu rekuperace. Nezkoušel jsem jak velký
výkon by měnič 1200VA v tomto režimu rekuperace snesl, ale v takovém zapojení je vše mimo DS a je
to lepší řešení , než jak píšete - Sunny Boy 5000 vyhodit.
Střídač by se Vám přifázoval i k ostrovnímu měniči typu HF, ale ten neumí rekuperovat .
LF měnič umí teoreticky rekuperovat, ale udělejte technicky takové zapojení zátěže,
střídače a ostrovního měniče aby ke stavu možné rekuperace pomocného
ostrovního měniče zásadně nedocházelo.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od tomas »

Přifázoval by se k čtyřkavdarantnímu měniči co umí frekvenční posuv a tedy funkci mikrosítě - Micro-Grid. A pokud ten Sunny Boy má alespoň funkci P(f) tak by to fungovalo plynule v jakémkoliv stavu., nebo by se to muselo doplnit o regulátor přebytků s funkcí P(f) např. AC ELWA-F
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=737#p73321
S tím ELWA-F by to možná mohlo fungovat i s nějakou hloupou neinvertorovou centrálou.
Ale mikrosítě jsou pro větší systémy s více různými zdroji na různých místech. Pro tak malý systém se to nevyplatí, to je levnější koupit jiný střídač.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od Tomanjan »

kyocera píše:Zdravím,
před nějakým rokem jsem dělal pokusy se střídačem 1f /6kW jiné značky. Do ostrovního
režimu se mně ho nikdy nepodařilo dostat samostatně , ale bez problému se
přifázoval k osrovnímu měniči 1200VA zde
https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... 1200va-48v
a výstup střídače jsem mohl libovolně zatížit, pokud na vstupu byl dostačný vstupní
DC příkon k dispozici. Takže jak ostrovní měnič 1200VA, tak i střídač 6kW pracoval v ostrovním režimu
mimo DS. Jen musíte hlídat zátěž aby v případě odpojení zátěže výkon střídače netekl
přes ostrovní LF měnič 1200VA zpět do aku v režimu rekuperace. Nezkoušel jsem jak velký
výkon by měnič 1200VA v tomto režimu rekuperace snesl, ale v takovém zapojení je vše mimo DS a je
to lepší řešení , než jak píšete - Sunny Boy 5000 vyhodit.
Střídač by se Vám přifázoval i k ostrovnímu měniči typu HF, ale ten neumí rekuperovat .
LF měnič umí teoreticky rekuperovat, ale udělejte technicky takové zapojení zátěže,
střídače a ostrovního měniče aby ke stavu možné rekuperace pomocného
ostrovního měniče zásadně nedocházelo.
Moc děkuji za odpověď, nějak takhle jsem si to představoval.

Poskládal bych to třeba takhle:
1) jako pomocný měnič použít třeba tento: victron-phoenix-24v-375va, ten bych napájel jedním panelem 250Wp s použitím nějakého MPPT regulátoru nebo i bez něho.
2) na něj bych nafázoval ten Sunny Boy s 3250 Wp na panelech.
3) do obvodu bych připojil topnou jednotku Dražice 2500W

Myslíte že to bude fungovat? Nebo ten victron vypne ( nebo se zničí ) například při nedostatku nebo nadbytku výkonu na Sunny Boy?
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: SMA Sunny Boy 5000/TL mikrozdroj

Příspěvek od rottenkiwi »

Prečo nepoužiť na špirálu toto ? https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=2546

U Victronu treba zachovať pravidlo 1:1, ergp na 3000 VA onGrid, 3000 VA Multiplus
a musí mať tú prebytočnú energiu kde dať, ergo sieť a alebo nenabitá baterka.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek