Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od youda »

Magnetické, nemagnetické - prostě to poslední co by člověk čekal je, že se rozpadne kovová matice. Ještě aspoň že ten plast se nedá moc šidit, jinak by to soudruzi plácali z hlíny *fall*

Mimochodem, Oto, nemohl být viníkem pan Hung, který toho dne prostě namíchal trochu silnější elektrolytický nálev?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od ota »

Pan Hung, vedoucí výroby v tom jede samozřejmě také.
Provedl ale jako správný komunista sebekritiku.
Možná i proto ho od dvacátého osmého srpna osmého roku (datum výroby těch zmetků) nikdo neviděl ani neslyšel.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od pezizka »

ota píše:Update: test s magnetem na niti ukazuje že i nerez šrouby jsou lehce magnetické.
K tělu baterky se slabě ale poznatelně “lepí”.
Pokud vím, tak nerezů je spousta. Ta "opravdová" je nemagnetická. Další "odnože" bývají lehce magnetické. Na tu pravou prý nejde ani vyřezat závit. Zkoušel jsem to na kulatině pr. 10 a to očkem s jemným stoupáním M10x1 a ani jsem si neškrtl. To co jsem stvořil mělo se závitem pramálo společného. Mazal jsem kde čím a očko bylo skoro nové. Ač jsem nevylomil žádný zub, při dalším použití jesm zjistil, že je tupé jak pata :( Taky by to mělo být jako závit nepoužitelné i kdyby se povedl, hryzne se matka a basta. Takže na šrouby se používají asi speciálnější slitiny. Ale metalurg nejsu :lol:
Jo a dobře jste mne pobavili pracovním kolektivem :yes:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od kodl69 »

nerez a závity je na celý vlákno, i hotový šrouby a matice (nerez A2) mají snahu srůstat, mazání nemazání...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od marko250 »

Oto,můžeš přesně popsat a nakreslit rozměry, kde ty matky jsou.Kdyby to chtěl někdo ze stejného důvodu kuchat,ať netrefí pytlíky a ať nemusí řezat a štípat nahodile.Ideálně korunkový vrták na dřevo nějakého rozumného průměru(30mm),ať tam vleze gola na výměnu matky.A na něj tedy souřadnice od daného pólu?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od ota »

Napíšu celý postup.
Včetně opravné procedury.
Týká se pouze třistovek z jediného dne - viz výše kde popisují zmizení vedoucího výroby pana Hunga :lol:
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od ota »

Pokročil jsem s opravou LiFePO4 postižených technologickou nekázní.
Na několika kusech se ukázalo že byly použity sice nerez šrouby ale některé matky a podložky všechny pérovky byly ocelové.

Opravil jsem jeden přípojný bod ze tří. Vzhledem k tomu plánované odběry jsou do 100A toto řešení vyhovělo.
Před opravou kolísal vnitřní odpor od 2 - 50mOhm, po opravě okolo 1mOhm. Kapacita se lehce zvýšila, z 285A na 294Ah, může se jednat i o chybu měření.

Oprava spočívá v předvrtání vodící dírky.
Vodící díra, v ose terminálu, 23mm od okraje.jpg
Dále se vrtákem do dřeva odvrtá plast co to jde a posledních 0,5mm se musí odříznout nožem.
dál se vrtat nedá, vrták narazil na šroub.jpg
Po otevření článku se naskýtá pohled do nitra trepanovaného článku na zbytky oxidu železa.
Fe2O3.jpg
Stejným způsobem se vykrouží otvor z druhé strany článku aby bylo možno zkorodovaný šroub vytočit a nový pevně utáhnout

Vloží se nová podložka a plochá matka a pevně se utáhne, na pérovky jsem zapomněl a asi nechybějí.
vyměněná matka.jpg
Dutým vrtákem byly na dárci orgánů vykrouženy špunty na utěsnění vzniklých otvorů.
špunt nasucho v otvoru.jpg
Nakonec nanést do otvoru i na špunt lepidlo a špunt opatrně vložit do otvoru a je hotovo.
zalepeno, hotovo.jpg
Celou opravu provádím z bezpečnostních důvodů na dvoře pro případ že bych se vrtačkou nestrefil přesně a pacient by se začal předčasně probouzet.
Pracoviště.jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od dracekvo »

Oto, já jich pár od tebe mám. Lze nejak poznat, jestli jsou postižený, nebo normální?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

gratuluji :handshake2: skvěle provedený zákrok :yes: . Uzdraveným pacientům přeji mnoho úspěchů a dlouhý život :mrgreen: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od marko250 »

Zlatý český ručičky a dedukce,ještě naměř střed díry od hran obalu,ať to snáze trefí postižený majitel a potřebný průměr korunky.
Jedná se jen o + pól?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od ota »

Jedná se o + pól.
Díra se vrtá v ose terminálu 23mm od horního okraje článku vrtákem 20mm.
Datum výroby pouze 080828. Mám jich jen několik ale podle rozptylu výrobních čísel se jednalo o stovky kusů z toho jediného dne.
Asi konec směny ...
Stejně je uložím pro jistotu do izolované utěsněné bedny z 2mm nerez plechu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od kodl69 »

dost dobrý. a já měl za to, že tohle je konec článku. V elektrobusu by to jistě nevyhovělo, ale na 1/3C odběry snad v pohodě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od Matess »

článek který bez žádné viditelné deformace spadne na 0V by mohl mít podobný problém zajitý více do extrému, že? V jeden den nám odešly dva 200Ah články a myslím že do recyklace ještě nešly... má to smysl se o něco pokoušet, nebo je to v lithiovém nebi?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
Matess píše:článek který bez žádné viditelné deformace spadne na 0V by mohl mít podobný problém zajitý více do extrému, že? V jeden den nám odešly dva 200Ah články a myslím že do recyklace ještě nešly... má to smysl se o něco pokoušet, nebo je to v lithiovém nebi?
určitě stojí zkusit něco než nic . Buď to pomůže nebo bude jistota :cry: . Prvně bych zkusil změřit napětí na elektrodách skrze odšroubovaný přetlakový ventil :arrow: na hroty voltmetru namotat dva tenký drátky , nejlépe izolované na koncích odizolované , jimi opatrně nahmátnout elektrody . Separátor obvykle přesahuje výšku elektrod :arrow: stačí strčit drátky do mezery mezi separátory . Vyzkoušet více míst pokud se podaří měřit jen jeden pól :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od RadekS »

ota píše:Pokročil jsem s opravou LiFePO4 postižených technologickou nekázní.
Na několika kusech se ukázalo že byly použity sice nerez šrouby ale některé matky a podložky všechny pérovky byly ocelové.
Oto,klobouk dolů..skvělá práce... gratuluji :yes: S dovolením použiji Tvůj návod na pokus oživení dvou článků kolegy ze sousední vesnice,vyřadil je ze sady pro přílišnou měkkost.Jsou to sice 160 Ah žluťázci,ale ty šrouby by asi měly být na stejném místě.Díky!!!...Než začnu vrtat,vyzkouším tu finesu s magnetem..články jsou z roku 2010
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od volente »

S umístěním šroubů bych byl opatrnější, třeba u winston 200Ah je 2x M5 mimo střed připojovacího terminálu. Tady máš foto. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=18&t=3201
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od RadekS »

Děkuji Ti za upozornění,to samé již udělal včera Ota.Pochopitelně než bych se do toho o víkendu pustil,předcházela by tomu ta zkouška s neodymovým magnetem.Nevím,jestli jsem to zmiňoval...jedná se o dva články 160Ah ze šestnácti a z jedné výrobní serie..je to trochu podezřelé,že by jen u dvou byly ocelové matky.Jak jsem psal Otovi,spíše mne napadlo,zda nejde o prachobyčejný přechodový odpor,kamarad baterkárnu má ve venkovním přístavku,kde určitě neni o vlhkost nouze..nebo možná nedotažené šrouby.V tomto směru mám i vlastní zkušenost.Po roce a půl provozu jsem zkoušel jen tak pro kontrolu dotáhnout šrouby na terminálech...provozuji 3 sady..16x20 Ah,16x40 Ah a 16x100 Ah...a VŠECHNY šly minimálně o půl závitů dotáhnout.Třeba to bude v uvozovkách jen takováto blbina.Uvidím po případné kapacitní zkoušce..
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od RadekS »

Tak jsem v sobotu otestoval ty dva údajně špatné 160Ah články. Nejdříve magnetem z hardisku..nevím,jestli je neodymovy,ale přitahuje pekelně.Zkusil jsem ho přivázeného na niti přes umělohmotnou desku přibližné tloušťky jako obal článku, jestli se přitáhne k desítce ocelové matce..přitáhne a jak :-).A na článcích téměř nic....takže tohle je jasné...vevnitř ocelové matky opravdu nejsou.Pak jsem svojí sadu 16x100Ah nabil ze sluníčka na 54,4V...3,4 V na článek a vedle na stejnou hodnotu laboratorním zdrojem i oba 160Ah články. Poté jsem ze sady vyndal dva stovkové články a místo nich dal ty stošedesátky.Sadu jsem zatížil odběrem cca 20A.. měřeno klešťákem.. a měřil jsem úbytky napětí na jednotlivých článcích...stovky tak v průměru 0,07V a stošedesátky jeden 0,05V a druhý 0,04V.Pokud se moc nepletu,tak mi tak něco říká ,že ty stošedesátky jsou v poho...asi to byl opravdu jen přechoďák na terminálech.Kapacitní zkoušku jsem na nich nedělal,v neděli jsem je vrátil kolegovi,ať je trochu potýrá ve své sadě a pak dá vědět.Také jsem mu doporučil,ať všechny propojky sundá ,očistí a hlavně pak dobře dotáhne.Otázkou je ,co to je dobře dotáhnout,dělal jsem to obyč.golou..izolovanou:-) tak nějak s citem,správné by bylo asi použít momenťák...nechtěl jsem to dotáhnout na krev,nejsem teda žádný lamželezo ,ale tou golou by ten hliníkový závit šel určitě strhnout......
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od ota »

Otestoval bych je takto. Všech 16 článků spojit paralelně. Nabít na 3,55V. Nechat 1 den aby se srovnalo napětí na všech stejně. Pak zapojit do serie a vybíjet do odporu a zapisovat kapacitu po hodině změřenou nejlépe na bočníku.
Pro 48V se jako zátěž dá použít např. 12m 2mm ocelových pozinkovýho vázacího drátu.
Bacha ten drát se dost rozpálí a odpor chladného vodiče je vyšší než rozpálenýho.
ke konci vybíjení měřit celkový proud a napětí na jednotlivých článcích po čtvrt hodině. Napětí padá ke konci dost rychle. Tím se zjistí nejslabší články a jejich kapacita.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Metodika rychlého hodnocení stavu LiFePO4

Příspěvek od kodl69 »

moje varianta je drát ponořenej v kýblu vody, a ta je pozvolna obměňovaná, prostě trochu přetíká do kanálu, na měření používám modelářskej Ah metr a 8s volmetry po 1.5USD což je dost dobrá věc do domácnosti s LI bateriemi, při poklesu napětí pod nastavenou hodnotu začne zvukovej signál, tak víš, kterej článek jde první dolů. Wattmetr napájím z externího zdroje, aby při odpojení baterek nezmizela hodnota naměřenejch Ah. Jak spadne první článek, odpojím ho, zkratuju a jede se dál.
Když jsem testoval 6Ah placky (OTA ví který) tak jsem jich nabil vždycky 50ks, spojil do série , zapojil volmetry a jako zátěž jsem měl 2kW přímotop na 230V, jak klesalo napětí, tak jsem ještě přihodil 500W žárovku. Škoda, že to bylo přes léto.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek