"Ukladanie" energie bez baterie

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od diablo007 »

marko250 píše:A řešení je přitom tak snadné:"PŘEPANELOVAT." a mít úložiště na jeden den :-) .
Tak pak se nedrzis ani vlastní rady. Máš úložiště na víc jak jeden den :lol:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od marko250 »

Tak denní potřeba EV bude 10kWh,tak musíš tvořit rezervy,když už nakupuješ :-) ,ale běžný provoz domu vystačí s více panely v klidu s jednodenní baterkou.Jo a Ty máš co říkat,jen tu vyval podpis dnešního stavu :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od diablo007 »

marko250 píše:Tak denní potřeba EV bude 10kWh,tak musíš tvořit rezervy,když už nakupuješ :-) ,ale běžný provoz domu vystačí s více panely v klidu s jednodenní baterkou.Jo a Ty máš co říkat,jen tu vyval podpis dnešního stavu :-) .
Netuším o čem to mluvíš. Každopádně rezervy se tvořit musí to souhlasím
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

marko250 píše:A řešení je přitom tak snadné:"PŘEPANELOVAT." a mít úložiště na jeden den :-) .
A co my, co nic prepanelovavat nechceme (jediny solarni panel, ktery domam mam, je na cinske powerbance a tam dost pochybuji o tom, ze k necemu vubec je - mozna utahne tak tu ledku, ktera sviti ze "dobiji" :-D ) a jde nam ciste o zalohu pro pripad potreby - takovou, ktera by nevyzadovala neustalou udrzbu a energie by "nedegradovala"? Baterie jsou v tomto knicemu, dokud se opravdu nerozhodnu si hodit na strechu panely (a s plochou nepochuzi casti ploche strechy cca 15 metru ctverecnich prepanelovani skutecne nehrozi) a nebudu je vyuzivat denne, aby se mi aspon castecne zaplatily. To uz mohu rovnou vzit agregat treba na zemni plyn nebo i na ten benal a natahnout vyfuk kominem ze sklepa (tato druha cast by mohla byt problematictejsi - nevim, jak by se na dvanactimetrovy vertikalni vyfuk tvaril, ale treba si delam vrasky zbytecne ;-) ). Proste a jednoduse tematem je uloziste energie a ne jeji zdroj. Ale samozrejme chapu, ze v pripade solaru to muze splynout do jednoho, jelikoz takovymto popsanym zpusobem by se skutecne dalo docilit tehotez vysledku, jen ponekud jinym zpusobem.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od jahodovák »

Údržbu potřebuje vše,to i ty pokud údržbu odbybeš,tak se většinou dostaví únava a pak nemoc,bezúdržbové není nic,
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Bavime-li se v obecne rovine ryze binarne "je treba"/"neni treba", pak ano - temer vse potrebuje udrzbu. Jakmile ale z teto roviny prejdeme do prakticke (a to je presne ta, v niz tyto veci resim), pak zjistime ze naroky jsou casto diametralne odlisne. Ono oprvdu srovnavat treba nadrz s vodou na kopci s olovenymi bateriemi je celkem zbytecne - kolem nadrze nemusim neustale litat a kontrolovat jeji stav a udrzovat ji trvale plnou a ani nemusim resit zpusob prubezneho doplnovani a zadnou dalsi chytristiku kolem. Jedine, co mohu jednou za cas v pravidelnych intervalech zkontrolovat, je cast odberova - tedy v pripade nadrze generator, v pripade baterii by to byl invertor - pokud by byl vubec zapotrebi (treba v mem pripade neni, to ale stejne baterie nijak nezvyhodnuje vzhledem ke starostem s ulozistem samotnym). U baterii je mohu trvale udrzovat, i pres to ale za par let vyschnou. No a v pripade hlubsich cyklu zase budu resit sulfataci atd.
Tedy radeji bych zustal konkretni: treba v pripade stlacovani vzduchu muzeme byt vecni a rici ze vzdusniky budou potrebovat pravidelnou revizi (tesnosti a nevim ceho jeste), ze treba generator se bude muset obcas nahodit pro kontrolu funkcnosti a timpadem kompresor bude muset doplnit tlak (coz zaroven vyzkousi jeho funkcnost) a muzeme se bavit o srovnavani teto narocnosti a nakladu s tim spojenych. Prohlaseni "vse potrebuje udrzbu" je ale ponekud zbytecne. To bych mohl ke kazdemu druhemu tematu zde psat "slunce sviti ve dne" a budu mluvit uplne stejne k veci, protoze kazde druhe tema (mozna i vice) se primo tyka panelu a timpadem slunecni svit je tam uplne stejne jakz-takz relevantni, a muj prinos do diskuse bude uplne stejne nulovy.
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

pezizka píše: Taky mne něco podobného napadlo, hmotnost si nepamatuji, počítal jsem vše beton ať to má trochu kvicht :D Dej si s tím trochu matiky a dle vlastní spotřeby to spočítej. Nepamatuji si to přesně, ale koncem léta to bylo na výtah :eek2:
Tak to zkusim v rychlosti se zanedbanim jakychkoliv ztrat a beztak blbe - fyziku jsem uz dlouha leta nevidel: muj barak muze mit tak 300-500 tun, vezmu stred 400. To mame pri zvednuti o 1 cm energii 40 000 J. Takze pokud bych to pak spustil za 10 sekund, tak mam z toho akorat 4kW vykonu po dobu techto 10 sekund? Tedy cca 11Wh? No tak to si to urcite rozmyslim - abych z toho vytriskal (opet za naprosto idealnich podminek se stoprocentni ucinnosti a nulovym trenim atd.) 4kWh, tak musim mit barak zvednuty do vyse 36 metru (a usetri mi to pri blbem tarifu neuveritelnych 20 kacek) :-D
No, aspon jsem vylucovaci metodou zredukoval pouzitelna reseni :-D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od marko250 »

kixel>Každé ukládání energie je ztrátové a obslužné,tak pokud se zaměříme jen na zálohu z DS pro nějaký výpadek,pak je to jen o velikosti investice a zařízení,dále spolehlivost respektivě životnost a výkon toho zařízení.Je úplně zbytečné se o tom bavit,protože pokud se na to nebudeme koukat očima zdroje,který tady je zdarma,ikdyž bychom nechtěli(slunce),tak to ukládání z DS považuji za kontraproduktivní.Na jak dlouho by sis představoval tu zálohu,jaký výkon a kolik tomu chceš věnovat zlaťáků a prostoru v domě,či bytě?A má být výstupem opět jen el. energie?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

No pro mne to je vice zabava nez nejaka superprakticka zalezitost, kde bych mel myslet ryze na pomer cena/vykon a musel to hned mit - v takove chvili bych si fakt porigil generator na plyn a nic neresim (sotva ho neco v tomto pomeru prekona a instalace bude velmi rychla). Neresim ukladani energie, ktera je "zadarmo", ale vymyslim pouze komfort v pripade vypadku - nedochazi k tomu casto, ale behem posledniho mesice a neco jsme tu byli offline uz 2x pokazde na pul dne (v cestine je tento termin ponekud zavadejici, jelikoz "den" znamena stejne tak 24 hodin a stejne tak poze cast teto doby - na mysli mam to druhe). Takze u mne o nejake snaze o setreni nemuze byt ani rec. Ale zase nemusim mit tento komfort za kazdou cenu, proto nevidim smysl porizovat baterie bez jejich dalsiho castejsiho vyuzivani - to by bylo cire plytvani a penize rozhodne umim vyhodit lepsimi zpusoby, abych se u toho i zabavil a ne se jen tahal s baterkama ze schodu a pak zas do schodu, az je povezu vyhodit. Bavim se vymyslenim moznosti a neco z toho bych pak klidne i zkusil pro zabavu v praxi, pokud to "papirove" bude vychazet alespon trochu zajimave. Ze je vse ztratove, je snad kazdemu jasne - nebyt treni, tak nemame ani ty hrebiky. No a u elektriny je to pak stejne jako u kazdeho jineho mechanickeho pohybu - pohyb znamena treni, treni znamena teplo, ... . Na dalsi otazky nedokazu odpovedet - z predchoziho je doufam pochopitelne, ze nemam zadne zadani s jasnyma vstupama, z nehoz bych potreboval dostat okamzite vystup (to uz bych vazne mel davno doma ten generator). Zajimaji mne moznosti a srovnani jejich hodnot (tedy ono "cena/vykon") a samozrejme pri tom prihlizim k tomu, zda by neco z toho slo realne vyuzit i u mne - tedy maje u domu pouze dvur o velmi male plose a vyuzitelnou plochu strechy jeste mnohem mensi, nepripadaji v uvahu zadne prostorove narocne moznosti - tedy i panely by byly vhodne leda ke krmeni trvalych malych odberu a ne k vyraznejsimu pokryti spotreby domacnosti; zasobu vody dostacujici na vykryti alespon minut spotreby domacnosti vytvorit nemam tez sanci; po spocitani energie potrebne k vertikalnimu pohybu teles si s tim budu hrat leda s nejakym parwattovym panylkem a zvedanim kiloveho zavazicka a nasledne spoustenim za svetelneho doprovodu jako s hracickou v garazi na ponku. Na experimenty jsem schopen se vzdat nejakeho mista v garazi ci ve sklepe a nejakych financi, na realne funkcni vec klidne mista vetsiho plus tomu venovat i znacne vice financi. Mam ale vazne rad takovato cvicenicka a bavim se tim. Rozhodne ale vzdy nerealizuji kazdou vec kterou vymyslim, i kdyby vypadala na papire jakz takz rozumne - na to nemam ani kapacitu. Dostanu se spise tak k 1/10 z nich.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kyocera »

Zdravím
pro kixel. Níže uvedený odkaz může být pro Vás inspirací
proč něco takového realizovat nebo proč něco takového nerealizovat .
Uhel pohledu a rozhodnutí je jen na Vás.
https://www.idnes.cz/hobby/dilna/gravit ... -dilna_bma
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Jj, diky za praktickou ukazku. Na minimalni odbery to muze byt urcite dobra hracka, proto i pisu ze v garazi si s necim takovym hrat budu, akorat bych to bral se vsim vsudy (tedy natazeni sluncem, sviceni pote) - takovy automat bez nutnosti manualniho natahovani :-)
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od Nautilus »

Poctivě jsem znovu přečetl celé téma, ale nikde jsem nenarazil na nějaké požadavky na "akumulátor". Pokud se tedy jedná jen o hraní, co tedy zkusit setrvačník?
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od PavelR »

Delaji se rotacni upsky pro prumysl. Ale je to pro kratkodobe zalohy nez nastartuji diesly. Vysoke otacky, potreba co nejvetsiho vakua kolem setrvaku, specialni loziska a magneticka levitace celkove technologicka spotreba bude celkem velka ...

200kw na 15s to pri setrvaku skoro tri metraky a otackach 7700rpm coz je bratru nejakych 0,833 kwh? zadna slava pro akumulaci.

https://www.zive.cz/clanky/ups-na-setrv ... fault.aspx
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

Nautilus píše:Poctivě jsem znovu přečetl celé téma, ale nikde jsem nenarazil na nějaké požadavky na "akumulátor". Pokud se tedy jedná jen o hraní, co tedy zkusit setrvačník?
Tohle jsem tady nenalezl ani ja, takze jako uloziste lze pouzit asi cokoliv, co dokaze energii nasledne predat nejakym zpusobem zpet. Setrvacnik by tez jiste stal za nejaky vypocet (kolikatikilovy by dokazal uchovat kolik energie). Nevyhodou budou bohuzel ztraty v loziscich (a ostatne i treni se vzduchem), takze k dlouhodobejsimu uskladnovani se to hodit urcite nebude, ale na vykryti spicek proc ne (pokud to teda bude vychazet rozumneji, nez to zvedani baraku, od nejz jsem cekal popravde o dost vice, kdyz jsem si predstavil co by to obnaselo :-D )
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

PavelR píše: 200kw na 15s to pri setrvaku skoro tri metraky a otackach 7700rpm coz je bratru nejakych 0,833 kwh? zadna slava pro akumulaci.
Az tady jsem to pri sve reakci na predchozi prispevek nedocetl, tak diky za nejakou tu kalkulaci :-)
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od Nautilus »

Např. zde: https://www.cez.cz/edee/content/file/st ... sty_1.html je popisován pohon autobusu, který během zastávky o trvání jeden a půl minuty nasosne cca 10kWh, což není zase nijak málo. Poté ujede setrvabus cca 2km v městském provozu, včetně křižovatek k další nabíjecí zastávce.
kixel
Příspěvky: 21
Registrován: pon led 13, 2020 3:24 am
Reputace: 1

Re: "Ukladanie" energie bez baterie

Příspěvek od kixel »

I UPSka popsana tady uz vypada o dost lepe nez v tom prvnim odkazu (at uz co do hmotnosti ci kapacity). Ale porad se to hodi jen na kratkodobe ulozeni (coz neni nic proti nicemu - najde se jiste hodne aplikaci, ktere prave toto potrebuji a prave UPSky jsou typickym zastupcem. Chtel bych videt takovouto online UPSku jak je realizovana a jake ma ztraty pri udrzovani).

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek