Možnosti využití přebytků

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Možnosti využití přebytků

Příspěvek od rva »

Začíná období, kdy budeme mít přebytky elektříny. Ekonomiku elektrárny by vylepšilo, kdyby tyto přebytky byly co nejrozumněji využity a nezůstávaly na střeše. Teda využít nadbytečnou elektřinu tak, aby snižovala náklady domácnosti, nebo přímo generovala dodatečné příjmy. Je několik známých a i tady využívaných možností, jak tuto energii využívat.
1. Ohřev vody. Asi nejčastěji využívaná možnost, která snižuje náklady na ohřev z DS, spotřebu plynu nebo pevných paliv.
2. Těžba virtuální měny. Přímá možnost získat nějaké finance. Náhrada přímotopů v zimě.
Třeba někteří mají další způsoby využití a cenné zkušenosti, které by se daly využít i u ostatních. Jen namátkou, co by mohlo být smysluplné:
1. Ohřev skleníku a dosažení vyšší soběstačnosti v potravinách
2. Výroba + skladování plynu (vodíku, metanu) pro pozdější (zimní) využití
3. Směna elektřiny se sousedem - v létě pošlu přebytky, v zimě dostanu nějakou část zpět
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od marko250 »

Ohřev vody je nejjednodušší a přímá spotřeba na místě je taky fajn.
Těžba je velmi nestabilní a už EU vymýšlí kroky jak si ji podmanit,finančně je to náročné a elektronika je značně zatížená,je tady mnoho ale.
Skleník se při slunci efektivněji zahřeje termicky,od toho byl vymyšlen.
Vodík(palivový článek) jsem zavrhl minulý týden,ten opravdu čistý má takových "ale",že se nemá cenu tím ani zabývat.Výroba třaskavého plynu je nebezpečná,tak jako metan a stejně s tím jde zase dělat jen teplo.
Směna je super,ale tady je to o lidech.
Přidal bych chlazení obytné části,vzhledem k půlročním cyklům Teplo/Zima,je to taky snadné,jen stykač a nějaké relé co to přepne,zásuvková větev se vyčlení,nebo natáhne.
Všeobecně je taky potřeba říci kolik těch přebytků je za rok.U mě konkrtétně cca. 0.7MWh/rok a nestačí to ohřát v plodném období slunce ani tu teplou vodu pro osádku domu.Je to totiž jen pár dnů za rok ,kdy jsou přebytky víc jak čtyři hodiny za den z 5kWp na střeše.Pro ohřátí jednoho kubíku vody o 1°C v AN je potřeba 1.16kWh-dosáhnutí zvýšení teploty o 40°C(z 20 na 60°C) je tedy potřeba 45.4kWh při 100% účinnosti ohřívací části do AN.
Vše je samozřejmě nutno promyslet na svůj prototyp života v domě.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od Mikel »

Nejlepsi vyuziti prebytku je porizeni eskutru nebo eauta :)
Jezdite zadarmo a jezdi kazdy :D
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od střídač_N »

rva píše:...............Ekonomiku elektrárny by vylepšilo, kdyby tyto přebytky byly co nejrozumněji využity a nezůstávaly na střeše. ...........
To bezesporu ano, ale ...... teď přijde tolik ale, že krom ohřátí vody to smysl nedává. Jakýkoli akumulátor je velice energeticky "řídký" k objemu co by byl potřeba uchovat. Pokud se nenajde cesta k "husté" energii, jde jen a jen o polotechnologie. Jediná naděje je, umět zpět "vyrobit" energeticky hustější a stabilnější surovinu kterou je asi jen benzín, nebo nafta.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od marko250 »

Nafta se dá vařit za pomoci přebytků: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1012 ... fta/video/

Nevýhoda EV je v časovém horizontu svitu a užívání EV :-(
Jinak jak píši nejjednodušší je přebytek ve vodě a chlazení,pak je dobrý ten soused.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od rva »

Nám přebytky třeba umožňují zpracovat ovoce ze zahrady na křížaly a nebo na marmelády, takže se jedná o přesunutí části výroby do zimní spotřeby. :)
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od trud »

A co dačo netradičné?.. Vykupna cena AL plechovky 0.4 eura za kg... Roztavit v indukčke.. Vykupna cena odliatkov 0.8-0.9 eura za kg..
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od youda »

Plechovky zní zajímavě. Mám ale obavu, že ne všechny plechovky jsou z aluminia. Přijde mi, že dost jich je uděláno kombinací ocelový obal + hliníková vrchní část.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od mobilik »

Tie plechovky niesu zly napad. V lete ich vyhadzujem fest vela... U mna zo 4,6kWp su prebytky spotrebovane vkuse. Teplu vodu mam vzdy, okrem zimy. A v lete zostava aj na chladenie. Chladenie , ale pustam az poobede a do vecera. Vecer otvorim okno. 400W eco mod vychladi v pohode dom. :-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od trud »

youda píše:Plechovky zní zajímavě. Mám ale obavu, že ne všechny plechovky jsou z aluminia. Přijde mi, že dost jich je uděláno kombinací ocelový obal + hliníková vrchní část.
Tak píšem AL plechovky.. Magnet ma snáď doma každý.. Práveže nápojové sú takmer všetky AL... Oceľová je napríklad ta mala káva co sa predáva na pumpach.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od rottenkiwi »

By ma skor zaujímalo, ako z vrchnákov z jogurtov a plechoviek urobiť Al drot,
napr. 50 mm2 alebo 95 mm2. Kde kúpim tu indučku a ako urobím drot ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od Jozef51 »

https://www.aliexpress.com/item/Top-Sal ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/25KW-Hi ... autifyAB=0
https://www.aliexpress.com/item/High-pu ... autifyAB=0

Toto je mala ukazka. Vyroba ingotov z hlinika je zaujimava. No este vyhodnejsie je tazit zlato platinu med... z elektronickych obvodov. Treba vediet chemiu, elektrochemiu a bavit sa s tym cely zivot. Poznam takeho chlapika. Alebo platina paladium z katalyzatorov. I to sa robi.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od kodl69 »

Platina - to je možný z těch katalyzátorů dostat za pomoci drsné chemie - Jednoho jsem znal, a už to má za sebou, napřed ho opustily zuby, vlasy, a pak celej chlap...
Zlato z elektroniky - nejlépe kyanidem (vím o firmě, co to takhle dělá) - taky na doma nedoporučuju, a doba vyhozenejch P1 a ruskejch konektorů už je taky nenávratně pryč, na dnešních krámech je toho strašně tenká vrstva, dělá na měď nikl a pak hrozně málo zlata...
Zůstal bych na zemi, a přetavil třeba měděný dráty z odřezků, ale to pak bude větší problém prodat do sběrny, než původní chuchvalec odizolovanejch drátků.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Bydliště: Rosovice

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od Jozef51 »

Platina je ostry karcinogen. A moderne auta nam ju chrlia z vyfukov celkom slusne. Hlavne, ze nemame v benzine olovo... Ale na to sa oficialne prijde az bude treba prejst na elektrovozitka. U dizlov to neslo utajit - tie produkuju vo velkom na platinovych katalyzatoroch aj dalsi karcinogen - zmesku oxidov dusika. A netreba ani pristroje. Staci kalibrovany nos.
A s tym prizemnenim suhlasim. Ten moj znamy (ziadna lavota. Mal na to licenciu a spracovaval drahe kovy od Kremnice po Vestec) rozpraval, ze niekedy v 90-tych rokoch za nim prisiel ukrajinec a doniesom mu na predaj furu zlomkoveho zlata. Nejak ho napadlo pri analyze vzorky pouzit aj dozimeter. Vypadalo to ako priama zasielka z Cernobylu.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od redcrown »

Já jsem podnikl nějaké pokusy se sušením biomasy a vidím v tom perspektivu. Nikoli ohřevem, ale dlouhodobou intenzivní ventilaci. Řízený ventilátor 1kW.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja využívam prebytky takto. Dnes je to cca. 2.2 USD denne, ale ak kurz pojde na dvojnásobok,
tak si takto zarobím na panely a baterky. Ak by som mal 4 kWp panelov, to by bolo ešte lepšie.
Přílohy
prebytky.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od joseff »

redcrown píše:Já jsem podnikl nějaké pokusy se sušením biomasy a vidím v tom perspektivu. Nikoli ohřevem, ale dlouhodobou intenzivní ventilaci. Řízený ventilátor 1kW.
redcrown: můžeš to, prosím, nějak podrobněji rozepsat?
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od redcrown »

Biomasa může být cokoli. Já mám automatický kotel a potřebuji dobrý material. Zastávám názor, že by měl být co nejsušší. Např štěpka. Ono záleží na možnostech každého jednotlivce. Já testuji řešení, kdy zkouším sušit v síťovaných pytlích Bigbag.
Mám v plánu řídit ventilátor z Greenbona pomocí převodníku PWM na 10V a frekvenčního měniče. Technický by to mělo fungovat, jen to dotáhnout do konce.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od ota »

Četl jsem na netu o ukládání přebytků ve formě tepla do podloží a podlahy domu.
Buď vzducho-termika a trubky kudy proudí teplý vzduch nebo obyčejné topné dráty.
Realizoval jste to někdo, případně s jakými výsledky?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Možnosti využití přebytků

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:Četl jsem na netu o ukládání přebytků ve formě tepla do podloží a podlahy domu.
Buď vzducho-termika a trubky kudy proudí teplý vzduch nebo obyčejné topné dráty.
Realizoval jste to někdo, případně s jakými výsledky?
To jsi četl správně a zde na mypoweru ;-) Díky za ověření funkčnosti technologie kybosovi
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek