Akce Votice svépomocí - s vaší pomocí

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Akce Votice svépomocí - s vaší pomocí

Příspěvek od JonasPP »

Axpert je super volba,ale Ja som hlavne chcel vedieť z akeho dôvodu 4KW,nestačil napriklad 2,4KW?
A pre čo si sa dal prave do 48v,však podla komponentov stačilo 24v,hlavne ak sa budu použivať Luhove baterie.Tie maju pri 48v obrovsky rozsah napätia,čo prave tento model axperta nedokaže spracovať.
Ďalej sa jedna o luhove baterie.
To čo je na fotke je konečny stav a počet baterii? Lebo takato kapacita je fakt malo,hlavne pre ich nedostatočne zataženie a neviem z akeho dôvodu prave 60Ah,však prave sa tu na fore predavalo,aj ešte predava omnoho lepšia kapacita za super cenu.Uvidiš ako baterie budeš preklinať,ak budeš dolievať vodu do 120 a o mnoho viac člankov.

Panele,tiež sa ich tu nedavno predavala obrovska kopa za naozaj super cenu,ovšem tie amorfne,ale nejdem račej riešiť to,že su obrovske važia viac ako moje auto a ak si kupoval z tej stranky ktoru si tu hodil,tak cenovo si preskočil aj lepšiu volbu POLY technolpgiu.
Inak aby bolo jasne,tak 1,3KWp je naozaj malo na odpojenie domu od verejnej siete.To nezachrania ani mraky baterii.Teda bude treba rozširovať pole a to už neudrži ani strecha,bude malo miesta,lebo amorfne su obrovske a podla skusenosti nič naviac ako z inej technologie nedaju.Možno ak budu čiastočne pod snehom,inak už nema tato technologia perspektivu,už ani cenovo ako to bolo do teraz a po zahoreni veľa z nich už ani neda to čo je na papiery.
Ale aj tak,odpojiť sa od verejnej siete to nebude možne,jedine v lete,ale zimu,aj prechodne obdobia su v nedohladne.

No aby som nezabudol,čo z toho čo maš sa da vratiť do obchodu.

Poučenie znie,lepšie je sa pred kupou poradiť,ako po tom dumať ako to použiť.Chalani tu z fora poradia,ale už to nebude to prave orechove.

Odoslané z IRON_2 pomocou Tapatalku
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Akce Votice svépomocí - s vaší pomocí

Příspěvek od vata »

JirkaKn mě požádal o sdělení zkušeností s amorfy. Mám jich přes 1,6kWp ve dvou polích, obě sériovoparalelně, paralelní větve většinou oddělené diodami. Každé pole má vlastní regulátor Tristar (jedu na 12V). Jedná se o staré typy Schoot ASI. S napětími cca 46 a 23 Voc (různé modely). Je pravda že u sériových vetvích je to dost háklivé na zastínění, napětí rychle padá.
Už je provozuju pěkných pár let, a nevšimla jsem si, že by nějak výrazně degradovaly - při dobrém osvitu jsem vždy na nominálním výkonu. Moje regy s nimi problém nemají. Překládála jsem manuály k různým Axpertům a vybavuju si, že je tam extra zmínka o tom, že to amorfy nechce, bez nějakého vysvětlení. Možná že je to kvůli tomu přizemnění, praktické zkušenosti s tím ale nemám.
A shrnu-li to - možná, že když bych to stavěla znovu, zvolila bych poly kvůli většímu zisku na plochu, ale tenkrát to bylo o ceně. Naopak Axpert bych si určitě nevybrala ani tenkrát, kdyby už byl na trhu. Nemám ráda tyhle všehno v jednom bedny.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek