FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Rozhodl jsem se sem dát rozdělení el. okruhů v domě. Ať můžeme řešit kam co napojit a jaký dát výkon základního stáleběžícího střídače.

Jednofázové okruhy .
Světla:
1) Obývák
2) Chodba, schody. spodní pokoj
3) Pokoje v 1. patře
4) Koupelny (přízemí a 1.Patro
5) Vstup, kotelna, venek
Skoro všude mám úsporky a svítivky. Tudíž bez problémů na stáleběžící střídač.

Zásuvky:
1) Koupelna 1.patro (tak holení, či fén)
2) Kuchyň lednice (spec. okruh)
3) Obývák (TV, HIFI)
4) Pokoje 1. patro (Wifina a drobotina - lampičky, nabíječky na mobil, atd.)
5) Spodní pokoj plus mrazák v chodbě (ten lze oddělit - k jističi přiveden druhým drátem)
6) Kotelna
7) Kuchyň - provozní zásuvky na lince
8) Koupelna přízemí (pračka)
9) kuchyň - myčka (spec. okruh)
10)Bojler (spec okruh)

Okruhy 1 až 6 bych dal na stáleběžící měnič, 8 a 9 na posilový startovaný na vyžádání. Okruh 7 nevím,10 (bojler) na vytěžovač.

Okruhy třífázové

1) Vodárna(časem přijde předělat na 220V) Po předělávce vzhledem k jedinému zdroji vody v domě na stáleběžící měnič.
Vodu čerpá z 25m vrtu, je otázka jestli může být slabší než 1,5 KW.
2) Sporák (na něj je připojena i trouba). Společný plný výkon je skoro 10KW, ale troubu by bylo možno oddělit a napojit na posilový měnič. Sporák na DS, indukce cykluje a nevím jak to svědčí měniči (cyklování indukce si lze vyzkoušet tím, že na indukční plotýnku dáme kousek alobalu a zapneme na nejnižší výkon - alobal začne na plotýnce poskakovat a je slyšet cvakání). V případě výpadku DS mám tříplotýnkový sporák na PB.
3) Garáž - má svůj rozvaděč - je tam zásuvka na 22O i 380V. Používám tam i trafosvářečku. Nevím, jak ta se snáší s měničem. Cirkulárku (4KW) i štípačku (2KW) mám třífázové. Nejspíš celé na DS, možná bych oddělil světla na stáleběžící měnič.
3) Zásuvka na 380V v domě na chodbě. Na DS.

Na případné dobití baterií při výpadku DS v zimě při špatném počasí mohu použít elektrocentrálu. Je třífázová o výkonu 2,7KW. Umí i 220V , ale max. 900W.

Popsal jsem okruhy v domě a jejich nejtypičtější využití. O třífázové FVE vůbec neuvažuji, proto do FVE plánuji zapojit pouze 1F rozvod.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

marko250 píše:........... nadraný syn vracející se z maturitního večírku..........
Vím z filmů, že se něco takového může stát, ale jen a jen ve filmu. V reálném životě takový stav u mých synů nemůže za žádných okolností nastat. Nikdy nic takového neviděl u svých rodičů, tudíž nemjí příklad a možnost se to naučit.

Pokud jsou přece jen rodiče špatným příkladem, je mi hodně líto, ale nevím co s tím.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

na 750W klasickou vodárnu potřebuješ min 3kW měnič, rozběhovej proud motoru s rozběhovým kondenzátorem je dost brutální, "cukne" to i s PJ 8000. A to už není malej měnič.
Místo cirgule udělá srovnatelnou práci el. řetězová pila.
U vás se vaří na 4 plotýnkách naplno trouba taky naplno? Provozní zkušenost je taková, že pokud se to používá s rozumem (ne zapnout všecky plotýnky naplno zároveň), tak sporák má odběr max 4kW. Každej sporák spíná a vypíná tělesa termostatem, takže nic zvláštního.
No a nakonec: ten slabej měnič prostě zruš a namontuj žárovky a led pásky přímo na 48V DC. Na tohle bude fungovat i zbytek "malejch" spotřebičů, většina bez úpravy, bez vlastní spotřeby měniče.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

"...8 a 9 na posilový startovaný na vyžádání. Okruh 7 nevím,10 (bojler) na vytěžovač. ...

Už si to ujasnite, písal som to vyššie. Ak máte elektrický bojler alebo obojživelník a chcete využívať prebytky, nebude žiadny " posilový menič na vyžiadanie ". Buď valíte energiu do vysávača, alebo ju odkloníte do bojlera, keď si dáte pri tom vysávaní jedno orosené. Predstavte si , že bude silne premenlivá oblačnosť a nechcete zahadzovať prebytky. Nebudete vysávať a súčasne prepínať na kaskádu troch ohrievacích telies v bojleri podľa toho, ako svieti. Cez deň musí byť silný menič zapnutý a vychytávať, čo sa dá. Žiadne vyžiadanie s okolkovanou žiadosťou sa nekoná, musí to makať samo a ihneď.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Přemýšlel jsem nad instalací světel na 48V, ale musela by jít zamontovat do klasických žárovkových patic. Separátní rozvod na 48V u nás zrovna moc nehrozí. Pokud rodině oznámím, že se kvůli tomu rozkope skoro nový barák, tak budu vynesen v zubech na mráz. Nehledě na to, že v případě poruchy či vybití baterie bez možnosti dobití bude následné přepojení na DS znamenat výměnu všech světelných zdrojů zpět na 220V.
To vlkazajac: Udělat vše najednou (silný měnič, celé fv pole se silný regulátorem) by se mi taky líbilo, jenže můj osobní bankéř je jiného názoru. Peníze na FVE budu šetřit postupně, taktéž budování bude postupné. O hypotéku, či půjčku nestojím. Na svůj dům jsem hypotéku měl (naštěstí jsem ji nedávno doplatil :celebrate2: :celebrate2: ) a zkušenost z krize v roce 2009 byla dost drsná a o novou nestojím, zvláště když mám rodinu. Ono jsem totiž cca 3/4 roku měl teplé jídlo jen v práci (případně od rodičů a pak z mrazáku), doma a ke svačině v podstatě jen rohlíky, brambory a zeleninu ze zahrádky. Na noc jsem v celém baráku vypínal proud a topil jsem max. na 18C. Udržel jsem se. Stačilo mi to... A po krizi jak se to rozjelo, tak jsem dělal přesčasy jak o závod, abych hypotéku co nejrychleji zaplatil.
Původně jsem o systému vše na jedné fázi uvažoval. Chtěl jsem toho dosáhnout paralelním řazením postupně nakupovaných střídačů (měl jsem za to, že pojede jen první a další se přidá jen v případě potřeby. Pokud by to šlo, tak by se snížila i spotřeba naprázdno). Jenže jak jsem zjistil, tak spotřeba naprázdno bude úměrná počtu zapnutých měničů. Proto jsem udělal změnu. Na běžné použití středně silný měnič (Cca 4 až 5KW s co nejmenší vlastní spotřebou) a na žrouty silný levný měnič (např. Power Jack 8 až 10KW), u kterého mne již vlastní spotřeba trápit nebude, protože poběží jen krátkou dobu.
Středně silný měnič na stálou spotřebu navrhuji z těchto důvodů:
1) Časem na něj přepojím vodárnu (do vrtu dám ponorné čerpadlo s co nejslabším možným výkonem a do kotelny druhou nádrž na vodu. Zde již musím počítat se startovacím proudem (možná by se to dalo vylepšit softstartem, ale nemám s tím zkušenosti). Máte někdo zkušenosti jaké ponorné čerpadlo dát do 25m. hlubokého vrtu?
2) Nevlastní syn je mentálně postižený. U něj nemohu čekat, že si před ohřátím jídla v mikrovlnce půjde zapnout měnič. Měnič běžné spotřeby proto musí běžet neustále (pokud z nějakého důvodu vypadne, bude to stejné jako když vypadne elektrika. Prostě počká až to někdo zapne). Pokud místo něj budu mít zapojenu "lokomotivu", tak mi v zimě sežere i okapy na střeše. A bude stát raketu. Pračku a spol. pustit neumí, tam občasné startování "lokomotivy" nevadí (zbytek rodiny to zvládne bez problémů).
3) Ze začátku budu začínat s cca 3,2KWp panelů a 8 až 10KWh baterkou. Tak aby to měnič taky utáhlo. Rozšiřovat budu postupně časem, pak přijde i silný měnič na žrouty (podle sledování spotřeby je důležitá běžná spotřeba, žrouti sice berou hodně, ale běží jen chvíli). Moduly řeším jen proto, abych mohl rozšiřování systému řešit jen jejich prostým přidáváním (paralelním připojením) a nemusel měnit již zakoupené.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Bramborovou dietu jsem zažil taky, a dokonce i bez hypotéky...
Žárovky jsi myslel třeba tyto: LED 36-85V ? Dál existují klasický E27 s vláknem 48V s cenovkou cca 15Kč, a nakonec není problém v případě výpadku soláru nouzově baterky nabít třeba nabíječkou na 48V elektrokolo, což jsem jednou loni musel aplikovat, tuto zimu ne, a už ani nebude potřeba. Ostatně v případě potřeby odpojení bateríí není problém připojit zdroj 53V, běžně dnes vyřazovaný z BTS mobilních operátorů.
Přepojení dvou drátů v rozvaděči z jednoho jističe na druhej a přešroubování žárovek na jednom okruhu je práce na hodinu, ne víc, chce to vyzkoušet a pak člověk zjistí, že to AC ani moc k ničemu nepotřebuje, mám i dost zásuvkovejch obvodů s 48V DC. Třeba vrtačka na to jede, ale výkony jsou fakt slabý :lol:
Nějaký přešroubování žárovek sem a tam je k ničemu, to je nejlepší cesta nějakou 48V zapomenout a pak ji zničit. A udělat elektroniku k LED která jede od 48V do 240V jde, ale určitě to nebude mít optimální účinnost ani nebude levná, prtože to bude kusovka... Naopak klasická 230V žárovka s vláknem na 48V trochu žhaví, toho si člověk všimne, že je něco špatně, úsporka nedělá vůbec nic a některý LED svítí i na 48V DC... Ostatně v Praze v některejch místech donedávna měli u vstupu do bytu trafo 110/230V pro zásuvky a svítili na 110V a nikomu to nepřišlo divný...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

střídač_N píše:
marko250 píše:........... nadraný syn vracející se z maturitního večírku..........
Vím z filmů, že se něco takového může stát, ale jen a jen ve filmu. V reálném životě takový stav u mých synů nemůže za žádných okolností nastat. Nikdy nic takového neviděl u svých rodičů, tudíž nemjí příklad a možnost se to naučit.

Pokud jsou přece jen rodiče špatným příkladem, je mi hodně líto, ale nevím co s tím.

Do téhlete roviny opravdu nezacházej,učím na SŠ jak obor ,tak maturitu a věř,že by Ti spadla brada z toho co ty zlaté dítka(ale i rodiče) dokáží,stejně tak padá i rodičům.Z mé strany to byl jen příměr neočekávaných možných situací,né pravidelnosti.A jednu reálnou Ti taky zdělím,na letošního sylvestra se můj starší syn(19let) zlískal a půlku prospal v sedě(prý),řekl mě to synovec,myslíš že na to jako rodič dosáhneš?!
Hele já se těším na řešení Tvého systému.Ale zatím je mi nejsympatičtější kodlův způsob navěšení všeho možného na baterku přímo a pak na jeden měnič,který buď jede nebo DS.
Mě by se zase líbil systém na 230VDC/versuz 230VAC,ale ta baterka a oblouky to zabíjí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

Jenom k čerpadlům do vrtu. Od r. 1995 máme v 40m vrtu čerpadlo dle štítku. Za tu dobu bylo jednou vyndáno a kontrolováno (závada byla jinde). Axpert 4kW ho rozběhne i když zároveň běží rychlovarka 2.5kW. Čerpadlo je využíváno celkem intenzivně, vody je dostatek, tak přes léto zaléváme zahradu.
Grunfos - čerpadlo do vrtu
Grunfos - čerpadlo do vrtu
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

rva píše:
kodl69 píše:Jak si poradí ten Ah-metr s odběrem cca 100mA po dobu 16hod...
... A nulová hodnota proudu se uživatelem nijak nastavit nedá a nezdá se mi, že by to bylo potřeba.
Tak opravuji, koukám, že nulová hodnota se dá nastavit, nikdy jsem to nezkoušel/nepotřeboval měnit.
Přílohy
JLD404AH-Eng.pdf
JLD404/HB404/ECPC404 Ah meter
(394.31 KiB) Staženo 61 x
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

2rva: Skutečně ten přístroj používáš na měření SOC? Když jsem se díval na parametry pro měření proudu "75mV(shunt value: -15~75mV)", tak mi to připadá, že je schopen měřit jen asymetricky od -20% do +100% proudového rozsahu. To by se muselo nabíjet jen velmi pomalu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

Zkusil jsem připojit náhradní zdroj napětí, protože celý rozsah elektrárna nepokryje. Nastavení mám pro můj bočník 300A, který zatím s rezervou pokrývá rozsah proudů. Při nabíjení je zobrazení max. 200A, potom hlásí chybu. Při vybíjení maximum nevím, na víc než těch 375A jsem to nezkoušel.
ECPC404 - nabíjení 197A
ECPC404 - nabíjení 197A
ECPC404 - vybíjení 375A
ECPC404 - vybíjení 375A
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

Jde o to, v jaké oblasti linearity nebo spíš saturace jsou vstupní zesilovače, když je vstupní proud mimo povolený rozsah. Pak je sice možné, že přístroj něco ukazuje ale souvislost s měřeným proudem už takové měření postrádá.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

marko250 píše:...........Ale zatím je mi nejsympatičtější kodlův způsob navěšení všeho možného na baterku přímo ...........
Jen pro úplnost, mám 5 dětí.

DC rozvod by se mi taky líbil, leč realita je taková, že jsou nějak udělány rozvody a na ně navěšeny spotřebiče na 230V. Tudíž tento náš AC 230V stav bude ještě hodně dlouho zachován. V každém případě je třeba se na přechod k DC připravovat. No a já to chci dělat tak, že nejdříve udělám okruh jenž bude schopen změny bezbolestně a postupně. Převádět na DC vše, co jen postupem času bude možné. Konečný stav, snad v horizontu deseti roků (dá li Bůh) by měl být, vše na DC 48V s výjimkami. Například vařič s troubou díky velikosti proudu asi bude stále na nějakém střídavém měniči. Zapnu vařič, zapnu měnič. Nějaký výkonný trapéz asi nebude zas až tak velký problém.

Vzniká revizní otázka.
AC rozvod má značení vodičů černá, světle modrá, žluto zelená.
DC má značení vodičů červená, modrá, žluto zelená.
Je možné "posílat" do značení vodičů AC DC proud? Případně jak postupovat.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Kodlův návrh co nejvíce na 48V a jen to nejnutnější na jeden střídač se mi líbí a dnes jsem nad ním přemýšlel. Probíral jsem to i s elektrikáři v práci.
Rozvod v domě je již udělaný. A to včetně barev a průřezů vodičů (v tomto je největší problém). Předělat světla na 48V není zase až tak velký problém. Vymění se žárovky a přepojí se jistič. Kabely o průřezu 1,5mm to ustojí, pokud na to "nepověsím" nádražní lampu. Problémem však budou klasické zářivky (jsou v kuchyni, sklepě, nahoře u počítače a v garáži). Ty bude zřejmě nutné vyměnit komplet. To samé výbojka na dvoře.
Se zásuvkami již problém bude. Jsou na nich připojené spotřebiče, které striktně vyžadují 220V. Lednice s mrazákem měnič potřebují, na 48V fungovat nebudou. To samé mikrovlnka, rychlovarka a další kuchyňské a domácí nářadí. Jako příklad uvedu náš poctivý předEU (a doufám že i postEU) vysavač. Má příkon skoro 2KW a na 48V se ani nehne. Pokud na něj použiji přenosný měnič a v zásuvce bude 48V, tak to zase nedají kabely k zásuvkám. Zásuvky mám s výjimkou kuchyně natažené 1,5 mědí a ta cca 40A trvale prostě nezvládne. Přívodní kabely k zásuvkám nelze vyměnit, jsou napevno ve zdi (nejsou v husím krku :cry: ). Pokud použiji do zásuvek přepínání 48VDC a 220VAC je jen otázkou času než to někdo zvorá a :hell: . Nejslabší článek bude mentálně postižený nevlastní syn (pokud bude v domě pouze jeden občasně provozovaný velký měnič, tento ho nebude schopen zapnout a ani vypnout. Pokud jde do speciálky jako poslední z domu, tak hlavní měnič pojede až do odpoledne naprázdno. Když přijde domů jako první a měnič bude vypnutý, tak si ani neohřeje jídlo v mikrovlnce).
Pokud se bude někdy v budoucnu dělat nějaká větší rekonstrukce v domě, nebude problém natáhnout druhý rozvod přímo na 48VDC. V současné době to však nepřichází do úvahy.

Dále proberu časové využití ee v domě.
Ráno u nás nastává menší špička od půl páté do cca půl osmé (odchod do práce a do škol - pokud se nesměnuje). Pak je do odpoledne klid a po příchodu z práce a škol nastává největší odběr, který trvá cca do 22hod. Pak je noční klid (občas si někdo dojde na záchod a zapne vodárna) který trvá až do rána. Odpolední špička znamená cca 3až 5kWh energie. Z této spotřeby plus noční a ranní spotřeba s rezervou jsem vycházel při určování kapacity základní baterie.

Předpoklad chodu FVE v sezóně je asi takovýto. Dopoledne se bude dobíjet baterie. Po jejím nabití vytěžovač zapne bojler a nahřeje vodu. Až přijdeme domů, zvedne se spotřeba a vytěžovač se nejspíše odpojí. Mám v plánu ho řídit dle napětí a SOC baterie přes relátko a stykač s použitím separátního měniče (prý není třeba čistá sinusoida, stačí "kostky"). Podle elektrikářů je dobré dát vypínací hodnotu napětí, či SOC baterie o trochu níže než zapínací. To aby vytěžovač neplašil při každém mráčku.
V zimě bude FVE nejspíše ráda, pokud vůbec nabije baterku. Když ne pojedu na DS. Když ta vypadne tak chybějící kapacitu baterie nabiji elektrocentrálou. Bojler stejně nahřeji kotlem, tudíž mi toto nevadí.

Závěr je tedy takovýto: V současné době rozvod čistě na 48VDC není možný. V budoucnu je však pravděpodobný. Asi tak jak píše střídač. Pokud se bude v domě něco dělat, tak se silnější kabely k zásuvkám na 48VDC svezou s tím.
Měniče. Pokud bude v domě jeden občasně zapínaný hlavní silný měnič, bude problém s nevlastním synem. Nebude schopen zařízení obsloužit a pokud bude doma sám, bude muset počkat až přijde někdo z rodiny a zapne ho. Pokud velký měnič poběží trvale, bude mít velkou vlastní spotřebu. Vzhledem k tomu, že ze začátku budu mít cca 3,2KWp panelů to bude docela velký problém (hlavě v zimě). Proto bude dle mého názoru vhodným řešením středně silný měnič s malou vlastní spotřebou na běžnou spotřebu domu (vypočtený souběh běžných spotřebičů při rozumném použití je cca 4KW). Po rozšíření FVE a přidání další baterie bude možno použít občasně zapínaný silný měnič na žrouty.
Vytěžovač na bojler bude využívat ee po nabití baterie a případně "vyzobávat" přebytky pokud bude odpoledne zatížení zrovna slabší (bude zvyšovat využití FVE). Vhodné bude, pokud bude mít stupňovou, či plynulou regulaci výkonu - rada od elektrikářů.

Dnes jsem nad FVE mohutně přemýšlel. Až mi málem :hell: hlava. Ale je to krásné přemýšlení pokud vím, že to co chci udělat má smysl a že se mi s tím chcete pomoci. Ještě je toho hodně na přemýšlení a řešení.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Od kdy? To bylo možná kdysi, podle platné ČSN 33 0165/ed.2 platí toto pro přípojnice a neizolované vodiče, v kabelu nebo v rozvaděči je to podle Tab 4. uvedené normy - je to stejný jako pro střídavou soustavu, nulový/střední vodič modrá, + nebo fáze hnědá, černá, šedá, ochraný zelenožlutý.
To, k jaké soustavě patří který kabel je možno značit barevnými návlečkami (kouskem izolačky) na koncích vodičů, ta červená to klidně může být., a návlečky s popisem taky dost pomůžou.

Světla na 48V jsou problém pro toho, komu se do toho nechce. Místo zářivek stačí do tělesa zářivky nalepit led pásky, třeba 2 kusy stejně dlouhý na 24V spojený do série, a je to, za pár korun, nebo pásek 12V a předřadník viz dále.
Přepojení světel na 24V jsem dělal u kámoše na chatě (leckdo nemá tak velkej barák) a celá atrakce ve dvou lidech trvala asi tři hodiny, z čehož většinu času jsem strávil výměnou předřadníků v LED halogenech za DC/DC CC/CV z aliexpresu. Výměna E27 a E14 žárovek ve svítidlech fakt dlouho netrvá. Měnič má zapínanej dálkovým ovládáním na 443MHz z aliexpresu, a ten může být klidně celou noc vypnutej.
Ještě si dovolím upozornit na to, že CYKY 3x1.5mm v délce 50m má odpor 1.1 ohmu a pro vypnutí jističe char. B při zkratu za "rozumnou dobu" (pod 0.4s) to mělo být jištěno jističem 4A. (kratší vedení, silnější jistič) ten B10A taky vypne, ale při proudu řádově 40A to může trvat i několik s a to už může mít kabel natavenou izolaci po celé délce. Do délky je potřeba započítat skutečnou délku, když jsou tam schodišťáky, křižáky, tak ty metry narostou někdy i na dvojnásobek.
Zásuvky na 48V mám jenom některý, v místnosti, kde se používá nabíječka na mobil, lampička a zdroj k NB není důvod mít 230V okruh. Předělávat ledničku nebo sporák na DC mi fakt nepřijde rozumný. Po dvou letech provozu vím, že se nic nepoškodilo po připojení do zásuvky 48V DC - sekačka nedělá nic, po delší době by asi motor zasmrděl, ale když se nerozjede hned, hledám závadu a u zásuvky je štítek 48V DC :roll: Vrtačka vrtá pomalu, řetězová pila řeže taky pomalu, spousta věcí jede bez problému na *batt* . Dětem do domečku na zahradě budu dávat zásuvky anglický, aby to, co je na 48V nestrčili omylem do zásuvky 230V AC
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Předělat světla na 48V problém není. Jenže když mi v domě pojede měnič na 220V kvůli lednici a mrazáku (i nevlastnímu synovi) stále, tak to již nemá takový smysl, když mohu světla použít tak jak jsou. Ale nikdy neříkám nikdy. Je možné, že na to časem dojde.
Jištění zásuvek s 1,5mm Cu mám 10A. Délka okruhů je tak do 15 metrů. Světla to samé.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

kodl69 píše:Od kdy?.....
Nejsem tolik znalý abych polemizoval, leč v normě se píše:

ČSN 33 0165 do československé praxe převáděla evropský harmonizační dokument HD 308 z roku 1975 a zavedla tzv. standardy barevného značení žil - jednoznačné, pevně stanovené barevné kombinace

No, a ty jsou tak jak jsem napsal (zhruba). Je možné to podrobněji objasnit?
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Frenky »

Teď tady nemám k dispozici přesnou citaci z normy, ale na http://www.elektrika.cz v diskusy jsem našel následující
  • Červená pro + a tmavě modrá pro - platí pro holé vodiče, tedy hlavně napájecí sběrnice apod. U izolovaných vodičů se přednostně použije barvy černé nebo hnědé. (Např. černá +, hnědá -, svorky se značí L+ a L-.) Pokud je ale např. pro napájení v elektronických přístrojích potřeba barevně odlišovat jednotlivé ss obvody od primárních okruhů síťového transformátoru, je možné použít i jiné barvy, vyjma zelenožluté, která je vyhrazena pouze pro ochranné vodiče. Pro ss ovládací obvody strojů se použijí vodiče tmavě modré barvy, rudá je zde vyhrazena pro obvody střídavé. Konkrétně o tom pojednává ČSN 33 0165 a ČSN EN 60204-1
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Díky za nápovědu s čerpadlem do vrtu na 220V. Díval jsem se na nabídku čerpadel a objevil jsem samonasávací čerpadlo s ejektorem Speroni 75, nebo 100AMP. Výkon motoru je max.0,75KW. Cena cca 4,5tKč. Možnost 1F provedení i bronzového oběžného kola. To mi přijde docela v pohodě. Do studny už dvě trubky vedou (čerpadlo s ejektorem mám, tudíž je pro mne tato technologie známá a spolehlivá. Jen to moje je na 380V a má 1,5KW).
Tudíž je to jasné. Spolu s instalací FVE vyměním i čerpadlo. To už tolik stát nebude a budu mít vyřešenou vodu i v případě výpadku DS. Jen jeden dotaz: Když je na staré čerpadlo třífázový jistič a stykač, mohu je ponechat, nebo je nutné je vyměnit za jednofázové?
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.