FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

Jak jistič, tak stykač fungují stejně i při jedné fázi. To samonasávací čerpadlo čerpadlo je pro mě celkem zvláštnost, při vyšším tlaku (hloubka + tlak v systému) bych se obával nízké účinnosti.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Díky za odpověď se stykači. Čerpadlo funguje tak, že se část vycerpane vody vrací druhou trubkou do vrtu a ve speciální hlavici na sání je vstrikovana do sací trubky. Tímto sebou strhává nasavanou vodu a snižuje tak sací výšku. Je pravdou, čím je sací výška větší, tím více se snižuje výkon čerpadla. Vodu čerpáme z hloubky cca 25m. a funguje to bez problémů. Čerpadlo mám v suchu v kotelně a ve vrtu je jen sací hlavice s košem.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od gupa »

Chlapi už jste zvážily variantu dvou přepínačů sítí - jeden před, druhý za měniči a konfigurace více stejných měničů podle ročního období nebo požadavku na provoz jedno nebo třífázový? Jetli je DS, tak by to nemělo být tak složité pro elektrikáře.

Sám pokud bych našel rezervu, což zatím dlouho ještě vzhledem k mé krizi nebude, tak dva mžikové přepínače sítí zajistí odklonění a odepnutí výstupu měničů od DS, potom nastane vlastní konfigurace např. blbuvzdorně vačkovým přepínačem. A potom konfigurace. Pro letní provoz na 3 nebo 1 fázi a zimní provoz na 1 měnič kvůli vlastní spotřebě - mám průchod 30A což mis stačí pro zimní výrobu a spotřebu. Nic zvláštně složitého vtom nevidím krom zajištění absolutní blbuvdornosti což je asi nejsložitější v logistickém úkolu a ne v přepojování jako schématu. Prostě člověk zapomíná a víc jak tři body si často člověk nezapamatuje na hodně dlouhou dobu. Samozřejmě píšu o Victronech a vícero stejných měničích - typově výkonostně. Čipově také musí být nějaká souhra, ale u obyčejného přepínání Multiplusů novější čipy nemají problém se starším přizpůsobit a být v základní konfiguraci.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Spínač třífázový není nic proti ničemu, a třífázový jistič zabírá zbytečně místo v rozvaděči, ale jinak to problém není.
Světla na 48V nejsou zbytečná komplikace v zimě, kdy ten měnič bude vypnutej. A je škoda celou denní výrobu nechat sežrat volnoběžnou spotřebou měniče. Ale pokud se ta 1kWh co v zimě +- vyrobí 3kWp panelů (dnes třeba 0.8kWh) účelně využije, tak je to 100kWh za zimní období, kdy se měnič dá zapnout jenom vyjímečně (třeba posledních pár dní) a nebo je zapnutej jenom omezenou dobu, třeba než se vypere prádlo, umyje nádobí v myčce a 4kWh z baterky jsou pryč za 2hodiny, a zase se může několik dní nabíjet. Ale to je zkušenost tří sezón, to se teoreticky nastudovat nedá.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Se světly na 48 V zas až takový problém nevidím. Světla jsou zvládnutelná v pohodě. Jenže jak to vyřešit se zásuvkami, když je do nich zapojená lednice s mrazákem a další věci které potřebují trvalé napájení 220VAC. A jsou rozmístěné v podstatě po celém domě. Tudiz mi měnič stejne pojede. K zasuvkam mám slabé dráty, které mi potřebný proud při 48V nezvládnou. Prekopani přívodu k zasuvkam nepřichází v současné době do úvahy. Mít k zasuvkam dost silné dráty nebude problém použít měnič který bude přímo u spotřebiče a bude startovat na vyžádání. Postupem času se budeme na tuto variantu připravovat, bude to však podmíněno provedením stavebních úprav se kterými se to sveze. Doma probírame více možností koncepce FVE včetně této a jejich proveznepersonalni náročnost (jde i o postiženého nevlastního syna.
Seznam všech variant s jejich popisem a uvedením kladů i záporů sem dám.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rottenkiwi »

Prečo si komfort komplikovať. Keď nie je nič zapnuté, menič má stav STAND-BY, vtedy žerie 5 W
a testuje si každých pár. sec. prítomnosť odberu, alebo má mód AES, keby žerie 7 W a je tam plný zúžený sinus.

7 W spotreby x 24 x 120 = 20 kWh, čo je cca. 3 € na zimu.

A vec je poriešená.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Protože Standby režim nelze uplatnit,je tam stálá spotřeba,proto je třeba vybrat kompromis,mezi účinností a cenou.Pokusím se zde nahodit realné varianty:
a)5.6kWp/JV+5.6kWp/JZ panely z výprodejů,postupně kupované dle peněženky cca 40ks(250-270Wp-ks/2500Kč dnes)
b)dva regulátory kolem 60A u PWM verze to bude muset být na 70VDC z panelů u MPPT do 150VDC,na ně zapojit obě strany(JV/JZ) přez pojistkové odpojovače,podmínkou je nákup stejného typu panelů.Tady by cena byla do 7000Kč oba
c)baterka LIFEPO4- první velikost byla řečena na 10kWh což je 16ks/200A ,tady jsou dvě cesty: pro nové(7500kčx16ks),nebo Ota(domluva....x16),nebo výprodeje z aut 10kWh/48VDC-50 000kč,nebo si ji udělat z li-ion,poslední možnost vytlouct ji z HE3DA :-) a následně dokupovat dle peněženky.
d)měnič- díky tomu provozu v domu co popsal mě vychází jeden kvalitní studer xth 6000-48(100 000kč) umí stále 4.5kW a 30min 5.5kW,špičku 13.5kW na prázdno 20W a s malou dodávkou se bude pohybovat kolem 85% účinnosti,která s kilovatou a výše bude přez 90%. Oproti tomu je kaskáda dvou ,vždy na tom hůř jak ztrátama,tak finančně a berte v úvahu jak postiženého chlapce,tak směny a hlavně náběhy domácí vodárny,která tam prostě je.
Jako protipól udám svůj měnič PowerJack,který sériově zvládá 8.6kW stále s cenovkou 24 000Kč,asi neumí nabíjet(neověřeno,ale poškozovaly se) ,což nepovažuji ani za ekonomické a při nízké spotřebě 350W je jeho účinnost 77%,od kilowaty a půl je už 90%.Tohle je na zvážení 10% rozdíl-ale cena .Situaci opět řeší peněženka.Ale Studer 4kVA je za 57 000Kč a umí stále jen 3.15kW.Zatím jsem nenatrefil na měnič co by uměl ty výkony jako prvně uváděný XTH-6000-48 a to jsou v podobných cenách(Fronius,Kostal,Godwawe,ABB),i jejich napětí je i někdy mimo.
Uplatnění využití stejnosměru v domě ,kde je již vše hotové prostě není úplně snadné,ale oproti tomu tu máme právě baterku a střádáme,když měnič neběží a pak po nastřádání opět pálíme bomby na FVE,takže o nic nepříjdeme.Bohužel mražák,vodárna,lednice jsou a jinak to nebude.Obslužně si myslím,že by se osádka vůbec neměla věnovat FVE systému,poučit o nouzové situaci a jinak ať žijou jak byli zvyklí dosud,jen více vnímat svit slunce pro spuštění činností.I toto je pro mnohé moc.
e)přebytky-odklon do vody v bojleru,za pomocí řídícího obvodu ala >kybos(200kč) lze napojit za měničem spirály v bojleru,spirála se dá koupit do 1000kč dle potřeby.Mě se na tom jen nelíbí podíl celého systému,kde se amortizuje regl/baterka/měnič.U mě jsem napojil přez dvě SSR60A/200VDC relé spirály přímo z panelů a ty mě zapíná regl dle stavu nabíjení,veškerá energie z panelů je zužitkována,za rok to je 0.7mWh a nejsou do toho zapojeny komponenty FVE,ty nemusí reagovat na změny směru do domu a tím jsou stále k dispozici.O kolik energie z panelů se tímto připravuji netuším,ale samotné MPPT+měnič taky nejsou beze ztrát.
f)drobotina-přepínání(tady opravdu kvalitu,nebo logiku) takové přepnutí z FVE na DS při 5kW odběru je věc! ,jištění,kabeláže,konstrukce,balancéry atd. ukrojí taky svůj díl.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

marko250 píše:..........Pokusím se zde nahodit realné varianty:.............
Touto cestou jsem se před lety vydal a neukázale se dobrou.

Je nákladná,
vyžaduje mnoho osobního nasazení a znalostí,
vnáší do života rodiny mnohá rizika.


Právě z těchto důvodů jsem začal zde opět psát o jiných možnostech, ale jak vidno, zcela a naprosto zbytečně.

Pokud FVE bude tvořit sám, bude na to potřebovat díky nezkušenostem a překonávání nezdarů, alespoň dva roky. Pokud si to nechá postavit, nedoplatí se.

Ceny jsou v pohybu a za dva roky budou hodně jinde. Dá se předpokládat směr dolů. Dnes koupím 250Wp za 3300,-. Za dva roky za stejnou cenu dostanu již jen a jen 300Wp. Baterky taky jistě v ceně poklesnou. Ne moc, ale klesnou. Stejně tak s regulátory a měniči.

V současnosti tudy cesta rozumu a ekonomky nevede.
Dokonce si dovolím tvrdit, že cesta jednoho velkého měniče je cestou mimo směr.

Z těchto důvodů mi přijde jako rozumné, když již jsem se pro FVE rozhodl, jít cestou minimum investic, maximum úžitku.
Maximum úžitku dosáhnu jen náhradou malé, ale trvalé!!!!!! spotřeby. Na tom je možné se vydovádět, moc to nebude stát a hlavně, trošku si to osahám a nabudu zkušenosti pro další postup.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

Ono nakonec vždy dojde na peníze. Ekonomicky je FV koníček, který stojí víc, než jsou jeho přínosy a návratnost je velmi vzdálená. Kdo nemá volné peníze, splácí hypotéku nebo ho čekají nutné výdaje, tak by si měl tento koníček nechat na později. Když nějaké peníze zbývají, může i FV přijít na řadu - někdo upřednostní nové auto, jiný třeba elektrárnu. Kdo má dostatek prostředků a upřednostňuje komfort bez starostí, bere značkové řešení. Koho to baví, nebo není tolik prostředků, jde cestou bazaru a různých vlastních řešení, ve kterých se může vyřádit a prošlapat pro další třeba i slepé uličky.
Mé slepé uličky: 1. gridfree 2. 24V systém
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

Na peniaze dôjde vždy už na začiatku, nedostatok financií deklaruje skoro každý nový závislák. Potom sa nechá v hromade informácií ukecať na tie najdrahšie riešenia.

Najlacnejšie fungujú systémy na pwm regulátoroch a olovených prípadne pravekých batériach. Snáď každý urobí nejakú "botu" a potom uzná ( ak vie prijať prehru ), že sa to dalo inak. Keby si každý prepočítal, či mu vyspelejšia technológia prinesie profit, doznal by pravdy. Ale nikto to nerobí a každý sa stáva lobistom vlastných miláčikov. Ako keby sa ľudia hanbili siahnuť po niečom lacnom a ešte to aj verejne priznať !

Ja dnes môžem odovzdať jednoduchú skúsenosť - 400 Ah batériu nepotrebujem, mppt regulátory som už z principiálnych dôvodov vyhádzal všetky ( jeden s displejom nie, ako som už zmienil prv ). To najpodstatnejšie pre orientáciu v ukladaní energie som tiež vyslovil - olovo má čakať v zálohe a lítium má výrazne cyklovať. Ak sa niekto odchyľuje od tohto princípu, nevie alebo nechce počítať. Predosielam, že prechod na vyššiu technológiu sa nezaplatí.

Dôležitý je samozrejme uhol pohľadu. Ten môj vychádza jednoznačne z toho, že si jasne uvedomujem, že budujem a prevádzkujem poloostrov. Zarobiť na trvalú platbu za prípojné miesto je ťažké a nedá sa to zmeniť.

"...jít cestou minimum investic, maximum úžitku.
Maximum úžitku dosáhnu jen náhradou malé, ale trvalé!!!!!! spotřeby. Na tom je možné se vydovádět, moc to nebude stát a hlavně, trošku si to osahám a nabudu zkušenosti pro další postup...."

O tom to je. Rozložiť dennú 6 kWh spotrebu do 24 hodín je nedosiahnuteľná méta, stačilo by púhych 250 W. Ale 10 kWh menič je z druhej strany scestie už len pre to, že je málo využitý, má vysokú vlastnú spotrebu a bižutéria okolo neho tiež niečo stojí.

Kto ďalší sa pridá do klubu pwm ? :D
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

>střídač_N-poprosím Tě nahoď konkrétní počáteční sestavu a způsob jak na ní naváže investor dál.Taky bych chtěl vyvrátit onu nesmyslnost jednoho měniče, z těchto ( https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 2&start=40 )reálných měření se pohybujeme v rozdílu účinnosti 10% mezi špičkou a čínou,ale pořizovací cena je 5x vyšší a v poměru k ceně energie to je právě příčina prodloužení návratnosti.Tvrdit ,že malé spotřeby(60%) vykryjí návratnost je také mimo a hlavně to nevykryje temné zimní období,čím větší je podíl vykrytí FVE za rok vůči DS tím lépe.Systém je potřeba navrhnout na oněch 8 měsíců v roce, kdy slunce je,nikoli na tmu.V období tmy je řešení střádat do baterky a pak automaticky zapnout měnič a využít to,už z principu chemického aku,nebo udělat samostatné okruhy na 48VDC, měnič nepouštět a uspůsobit tomu spotřebiče v domě(světlo,nabíječky). Tak pokud máte někdo účinnější/ekonomičtější systém na tento model domu ,sem s ním.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

marko250 píše:>střídač_N-poprosím Tě nahoď konkrétní počáteční sestavu a způsob jak na ní naváže investor dál.....
Již jsem to zde uváděl mnohokrát, tak ještě jednou to zopakuji.

Považuji Kybos za nezpochybnitelnou autoritu. Spočetl, že elektřina jen z panelů vyjde na 2,50Kč/1kWh za jejich životnost. Já jsem trošku oponoval a spočetl 2,00Kč/1kWh.
Cena 1kWh lithia dnes stojí 15 000,-Kč. Přisuďme ji optimisticky 4000 cyklů, což bude za její životnost 4MWh uložené energie. 15 000.-Kč/4000kWh= 3,75 Kč/1kWh uložené elektrické energie.
Cena vysokého tarifu je asi!!! 5.00Kč za jednu kilowat hodinu.
I kdybych byl velikánský optimista, pokračoval v počtech dál, tak při současných cenách nových komponent FVE nemá za žádných okolností ekonomickou návratnost.

Pořídit si FVE je ekonomický nerozum. Má toto pořízení význam jen ve dvou případech. Když není dostupná DS, nebo mám finanční přebytky a uložím je jako investici do nějaké úrovně FVE s ročním úrokem asi!!! 10%. Je to vcelku dobrá hodnota, lepší a bezpečnější než jakýkoli finanční produkt.

Jako bonus, s FVE si pořizuji riziko a starosti.

Neznám motiv Martin P ke stavbě elektrárny, navíc ještě za stavu, kdy v oboru není zas až tak znalý. Velká instalace pro něj nemůže dopadnout dobře.
Nabádám jej k umírněnosti a jít cestou malé instalace, náhradou stále spotřeby. Nevnucuji, jen nabádám.

Pro náhradu trvalé spotřeby se mi osvědčila východo západní orientace panelů, pro Martina by asi připadalo v úvahu 3Sx250Wp JJV a totéž na JJZ na jeden 1kW regulátor se systémovým napětím 48V. Lithiovou baterku 2-3kWh, měnič 1200W nejlépe Victron. Vybrat vhodné okruhy v rozvaděči, doplnit přepínačem sítí a radovat se z výsledku.

Toto by jej při velké úspoře mohlo přijít asi na 70 000,-Kč a zjistil by, zdali má cenu pokračovat. Jak pokračovat za dva roky které mu i tak malá instalace a hlavně šetření zabere, je otevřené.

Takto jsem měl postupovat i já ve svých začátcích. Vyvaroval bych se mnohým chybám a z nich pramenících zklamání.

Tímto jsem se zde již dostatečně vyzpovídal a toto téma opouštím.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Dnes jsme probírali možnosti koncepce FVE v domě. U fv panelů a baterií jsme se rozhodli zůstat u modulární koncepce. Za modul u panelů považuji celek fv panelů a solárního regulátoru (v podstatě od panelů k místu připojení na centrální sběrnici). U baterie je to celek článků a příslušných ochran a BMS.
U FV panelů se mi jeví nejvhodnější velikost 250 až 300Wp. Jeden modul bude z 6 panelů. Počet je zvolen s ohledem na budoucí rozšiřování a velikost solárního regulátoru. Střechy mám na JV a JZ směr, proto jsem se rozhodl do začátku dát na každou jeden solární modul. Jak zde již bylo napsáno, první dva roky budou obdobím učení a zkoušení. Budu potřebovat vidět, jak se regulátor chová a bude-li nutno dát jiný, tak regulátor do 2KWp bude levnější než například na 6KWp. Když bude vše v pořádku a budu mít našetřené peníze, tak již budu v podstatě kopírovat vyzkoušené řešení.
U baterie LFP4 jsem kapacitu první baterie určil dle spotřeby domu na 8 až 10KWh. Vzhledem k tomu, že zde na fóru zazněla doporučení držet kvůli životnosti dlouhodobý nabíjecí i vybíjecí proud do 0,5C, je toto bráno v potaz při koncipování FVE.
Při koncepci beru v potaz i vlastní spotřebu měniče. Důležité to bude hlavně v zimě, dokud bude FV pole ještě menší.

Zde jsou ony koncepce FVE.

A: Systém co nejvíce na 48V.
Ze začátku se mi líbil, jenže u nás by to znamenalo rekonstrukcí zásuvkových okruhů domu. Světla by se sice dala předělat bez problémů, jenže pokud mi kvůli lednici a spol. pojede měnič, tak to v podstatě nemá smysl. Když jsem toto přednesl, reakce rodiny byla ve stylu: A to jako rozkopeme nový barák? Budeme kvůli tomu měnit spotřebiče?.... :shock: :arrow: :evil: :arrow: :hell:
Pokud se však v budoucnu budou v domě dělat stavební úpravy, není problém se na to připravit.
Výsledek: V současnosti jednoznačně zamítnuto, v budoucnosti podmínečně možné.

B: Jeden velký měnič.
Celkem jednoduché řešení pokrývající celou spotřebu domu. U mne měnič na 10KW. Většinu dne se bude loudat. Navíc jestliže nebude 10KWh baterce dobře pod 10KWp polem, pod měničem o výkonu 10KW to bude nejspíše to samé. Dalším mínusem bude velká vlastní spotřeba měniče limitující provoz hlavně v zimě.
Výsledek: zamítnuto.

C: Postupně paralelně připojované měniče na jednu fázi. Prováděné v závislosti na zvyšování kapacity baterie.
Zde je více možností.
C1: klasické paralelní připojení měničů. Zde se bude jednat v podstatě o postupně budovanou předchozí možnost. Výhoda bude ta, že nebude hrozit přetěžování baterie, nebude se řešit zapojování spotřebičů , nevýhoda složitost a vlastní spotřeba (všechny měniče jedou neustále). Všechny měniče budou muset být kvalitní, takže nejspíš i drahé.
Výsledek: nejspíše ne.
C2: kaskádové zapojení měničů. Při nízké spotřebě pracuje jen první měnič, další je ve standby režimu. V případě potřeby se přidá. (toto je podstata mého prvního návrhu). Výhodou bude vlastní spotřeba, nevýhodou nejspíše luxusní cena. Nevím, jestli je takovéto řešení možné.
Výsledek: otevřený, možná záložní varianta.
C3: Jeden středně silný měnič (cca 4 až 5kw), k němu připojené střídače s limitery.
Pokud se budou při nízké spotřebě pomocné měniče přepínat do standby režimu, tak by to mohlo mít nízkou vlastní spotřebu při obstojném výkonu.
Výsledek: otevřený, možná záložní varianta

D: Jeden středně silný měnič na stálou spotřebu.
Tato varianta se nám líbí nejvíce. Nejprve bude použit jeden střední měnič (cca 4 až 5KW) na běžnou spotřebu domu. Bude schopen pokrýt běžné požadavky obyvatel (lednice 100W, mrazák 150W, vodárna750W, osvětlení300W, TV300W, mikrovlnka1000W a nějaká ta drobotina včetně menších kuchyňských spotřebičů). Bude potřeba kvalitní s nízkou vlastní spotřebou (líbí se mi victron 4,5KW, ale můžete mi navrhnout i jiný s obstojnými parametry). Po rozšíření fv modulů a přidání další baterie bude přidán levný občasně zapínaný měnič na žrouty (sporák, trouba, myčka, atd.). Klidně i PJ 8000, nebo 10000. Bude sloužit jen občas, vyšší vlastní spotřeba nevadí.
Výsledek: podle nás nejlepší varianta. Prvně bude pokryta základní spotřeba domu (má největší podíl na celkové spotřebě), po rozšíření i žrouti.

E: Přepanelování.
V této variantě se bude přednostně řešit přidávání fv modulů. Vzhledem k tomu, že bude hrozit přetěžování baterie nabíjecími proudy bude nutné udělat odpojování fv modulů (alespoň části). Bude to složitější a baterie se silným střídačem se bude řešit na nakonec. Výhodou však bude vyšší využití v zimním období a za špatného počasí.
Výsledek: podle nás druhá nejlepší varianta.

Nahřívání bojleru je ve všech variantách uvažováno pálením přebytků přes vytěžovač.

Popsal jsem zde naše rozhodování, výsledky i to jak jsme k nim došli.
Těším se na Vaše návrhy.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Pořád řešíš jedno a to samý dokola, ale ty musíš vymyslet aby ten systém fungoval rozumně v létě, tj využití přebytků, (zcela prázdný baterky 10kW budeš mít 1.5kW polem do oběda nabitý a co pak) dostatečný výkon měniče i na "žrouty" a naopak aby i v zimě systém něco přinášel, a nebyla to věc, kde je potřeba ze sítě dotovat vlastní spotřebu měniče. V létě jsou světla na 48V zbytečný, ale v zimě je to v podstatě jediná možnost, jak bez velké vlastní spotřeby to něco co panely vyrobí, spotřebovat. Druhá varianta zimního provozu je třeba týden nabíjet aku a pak jeden den jet na měnič z energie v akumulátorech - to někdy taky používám, ale pokud bych neměl DC spotřebu, tak to cyklování aku v zimě bude podstatně větší.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Doplnění k mému předchozímu elaborátu. Nestihl jsem si přečíst článek před tím - zrovna jsem psal ten svůj.
Stavbu FVE plánuji nejdříve za rok a půl (dřív se na ni nenašetří a možná i ceny klesnou). Toto téma s takovýmto předstihem řeším proto, protože se potřebuji do tématiky FVE zasvětit a zjistit, co to vlastně obnáší. Na základě sledování spotřeby domu se snažím s Vaší pomocí dobrat k FVE, která bude schopná pokrýt základní spotřebu domu. Systém FVE zároveň chci koncipovat tak, aby ho bylo možné bez jakýchkoliv úprav rozšířit. (například: pokud k jednomu regulátoru při rozšiřování přidám druhý, tak zaplatím jen ten druhý. Pokud první vyřadím a místo něj koupím druhý silnější tak to bude dražší. Rovnou silný a drahý dávat nebudu - ze začátku budu řešit každou korunu, učit se a zkoušet).
Navíc nevím, do jaké fáze se s rozšiřováním dostanu. Stejně tak dobře můžu skončit u dvou solárních modulů (základní verze cca 3 až 3,5KWp), jako u čtyřech či dokonce všech šesti. To samé s měniči.
Důvody budoucího pořízení FVE jsou: větší soběstačnost, možnost pokrytí výpadku DS (podzimní vichřice ukázala výhodu vlastního zdroje ee) a radost z užitečného koníčka (v nečinnosti nevydržím a též včelařím hlavně proto, protože mne to baví. I užitek z toho je).
Komponenty mi můžete navrhovat jak značkové, tak i laciné z číny (pokud s nimi máte kladné zkušenosti). Mohou být i z výprodejů.
U regulátorů uvažuji základní zapojení stringů 3S2P. Pokud regulátor bude vyžadovat jiné zapojení, tak mne na to prosím upozorněte. Možno jak PWM, tak i MPPT.
Přebytky budu využívat k ohřevu TUV. Pokud se i ta nahřeje, tak prostě něco zůstane na střeše. Na ohřev TUV plánuji separátní měnič s "hranatou sinus", nebo jak se to jmenuje. Připojený přímo na hlavní sběrnici přes stykač ovládaný dle napětí a SOC baterie (po nabití se zapne).
Světla mohu po postavení FVE kdykoliv předělat na 48V (stačí v rozvaděči přepojit několik drátů a povyměňovat žárovky). Beru to stále jako moznost k úspoře. To, co v tuto dobu padlo je 48V v zásuvkách. Rozkopání baráku jen kvůli tomuto mi v rodině neprojde. Pokud se to bude moci svézt s něčím jiným, tak provedu přípravu natažením patřičně naddimenzovaných drátů k druhému zásuvkovému okruhu (duální rozvod).
Cyklování měniče beru jako možnost jak šetřit energii v baterii v zimě. Něco podobného se dělá při výpadku s elektrocentrálou - pustí se na chvíli aby se namrazila lednice, napumpovala voda a udělalo to nejnutnější. Pak se elektroc. vypne a několik hodin se čeká. A tak dokola.
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od volente »

Chceš se něco naučit o FV? Kup si panel 40-150Wp 36čl (já si ho postavil z řezů). Jednoduchý levný PWM regulátor, na můj panel asi 40Wp stačí CC-CV modul z Aliexpresu za pár dolarů. Baterie dle libosti. Natahej 12V osvětlení po dvoře, chodbě a pod. Použij led COB moduly a pohybová čidla. Koupelna, záchod, komora, dvůr a dřevník se mi rozsvěcí automaticky. Členové domácnosti si rychle zvykli že numusí sáhnout po vypínači. Celé to přijde na méně než jeden regulátor o kterém přemýšlíš a hodně se naučíš. Tak jsem začal já, a myslím že jsem neudělal chybu. Systém funguje dodnes téměř bez údržby (2x za zimu musím baterku nabít ze sítě, ale je tam 12let staré olovo). Za rok zjistíš a spočítáš si jestli má cenu pokračovat. Když ne tak to nebudou vyhozené peníze protože ti ten systémek bude ještě dlouho sloužit ku spokojenosti. Dalším 20Wp panelem poháním čerpadlo pro ohřev malého bazénu v létě.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Super že to tady zaznělo,FVE je nejistá investice do návratnosti,jelikoš nikdo neví co bude během 10 let.A navíc tuto investici ihned zabíjí cesta třeba tepelného čerpadla ,ve vztahu Kč za jednotku el. energie.Ale u toho TČ se taky neví co bude za deset let.Jediná jistota je platba za el. energii v ČR se stoupavou charakteristikou,což pocítíme už tento rok,kdy ERÚ navyšuje do třech let platby 3x.A teď to je o tom nadšení pro FVE,hromádce peněz a cíli.Investice do FVE je rozhodnutí,na které se musí ihned zapomenout,je to do předpokládané budoucnosti,kdy už nebude člověk výdělečně činný a ulehčí od plateb za el.energiji.A ty peníze lze utratit na tisíc způsobů,hlavně to musí bavit. :-)

Pokud se tedy rozhodnu stanovit cíl 12kWp na střeše a v domě budu mít souběhy 6-7kW,tak to přeci nebudu řešit čtyřmi měniči a regly,kdy se mě sečte spotřeba ve ztrátách čtyřnásobně.Nehledě na složitost propojování,spíše nemožnost.A další problém je záměna a prodej použitých komponentů po pár letech a investice do nového.Mě z tohoto cíle vyplývá rovnou měnič co to dá celé.7kW je z baterky na půl minuty(díky vodárně) 129A což je mírně na 0.5C,ale nic co by nedaly.Navíc je budeš rozšiřovat jak jsi psal,to je otázka jen peněženky a zdroje.

Tady se pořád nafukuje bublina kolem vlastní spotřeby měničů a to je špatně,od toho je tady jejich reálné měření v reálných podmínkách.A ty poslední výsledky hovoří,že měnič se stálým výkonem 8.6kW(můj) má stejný průběh účinnosti jako značkový Victron multiplus 5000-48,který má limit stálého výkonu 4kW.Rozdíl jejich cen je dneska 20 t.Kč versus 66 t.Kč a to nemáš vykrytý ke všemu souběh v domě s Victronem nad 6kW.Pak tam je čerstvě jeden Studer,který umí stále jen 3.15kW,ale už má parádní 94% účinnost v nízkém pásmu krytí do 1kW.To dělá 10-15% rozdíl v tomto pásmu oproti dvěma co jsem uvedl,nad 1kW se to ale začíná pomalu rovnat,ale nepokryje souběhy v domě a jeho cena je dnes 56 t.Kč.

Párkrát jsi uvedl,že plánuješ ty souběhy na 10kW,můžeš to skutečně potvrdit,já tady mám dvě samostatné domácnosti co nehledí + syny v dalším patře a 2xgaráž se zahradou a max. jsem tu dokázal 7.6kW.Přeci nevaří Tvá žena na té indukčce na všech čtyřech polích najednou ne,takovou hospodyni jsem teda ještě nepotkal :-).To že se sejdou tři klasiky kolem 2kW je běžné+bižuterie.

A taky je mýlka,když se tady říká, že v zimě žere zbytečně velký měnič stále energiji.Není to pravda měnič se automaticky(bezobslužně) zapíná a vypíná dle stavu baterie.Naopak v těch osmi měsících, kdy je slunka plno jede nonstop a žere nejvíc,ale to je nám jedno,protože je nadbytek.V období temna jej nemusíš zapínat vůbec a nechat jet bypasem jen to osvětlení,které předěláš přímo na baterku s nějakým odpínačem dle napětí(tady ale hrozí i tma v domě,nebo dobíjení aby se svítilo).To jsou ty stavy, které by tady měly zaznít a díky kodl69,že to poodhaluješ.Je to hlavně o komfortu a myšlenka střídač_N zavřít vše do krabice a sem tam vymést pavouky je dost pravdivá.

Takže na střechu klidně pořiď těch prvních 12ks panelů a k nim buď "udělátor co tu popsal střídač_N,ale netuším kolik zvládne jeden přepínač výkon a jak se řídí(třeba se doptat) cena 100Kč+práce,nebo obyčejný PWM regl s 60A asi za 3000Kč,nebo ten co jsem dával tady dříve s 60A MPPT řízením ,taky do 3000Kč kus.Pak jsou zbytečně drahé značky Midnite/Victron/Xanter/atd. ceny přez 15 000Kč,ale umí i 90A.Stejně by ale nestačil jeden na těch 12kWp(6+6)Jednoduše řečeno maximálně potřebuješ dva kusy co umí obsloužit 3kWp a jestli je koupiš hned ,nebo postupně je zase na peněžence.Za dva roky hrozí,že nebude stejný ,na který si během té doby bohužel zvykneš.Zase 3 nebo 6 tisíc není tak závratná rozdílná částka.
Taky bych nevylučoval dva Axpert MKS 48-64V 5kW PAR-A/B,jejich nevýhoda je 2x větší spotřeba při dodávce oproti mému třeba,ale je to zase vše v jednom a to za 31000Kč/kus,je to třeba zvážit paraelně vykryjí 10kW souběh.

Takže za mě nevidím jediný důvod při odhodlání si pořídit FVE se zdráhat a nestavět rovnou cíl 12kWp se souběhy 7kW. A to dle peněženky postupně na: panelech/reglech/baterce+bižuterie.Fungovat to funguje.

Co se může stát a vše poslat do kytek ,tak třeba vichřice,velké kroupy,zásah bleskem,požár a tady je potřeba se dívat na to :"No hold nevyšlo to ,ale žijem a jedeme dál."
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od gupa »

Já mohu nazvat svůj systém modulárním, protože ikdyž jsem nemusel, pořídil jsem naráz jen tři měniče Victron 2000VA které mohu samozřejmě dále rozšiřovat protože jsou v základním nastavení přepínání sítí. Panely nadvakrát, baterie jak bylymožné a dostupné podle financí NiCd snad na desekrát a to jsem je i jednou z dobré vůle podaroval, regulátory nebyly - po dvou letech plného provozu a růstu s nabíjením napřímo (u NiCd to možné je ale jen u nich) a jedním odepnutím VIctronů kvůli přepětí baterie. Regulátory . Rozhodnutí bylo nešetřit a investovat hodně - opět sériové kvalitní silné Victrony - bylo opět za daných mách podmínek co mám bylo dobré rozhodnutí. Nelituji jednou a naposledy koupených věcí od Victronu. Nejsem sice na 100% spokojený ale fungujou tak jak odnich očekávám, reklamace jednoho z regulátorů (150/85) byla absolutně bez náznaku vodrbat mne, Neosolar má solidní jednání. Měniče fungujou bez problémů. Na nějaké statistiky a dohled kašlu. Potřebuji aby jen fungovalo přepínání sítí podle podmínek co zadám do měničů a regulátorů a vobčas se podívám na MWh co projdou regulátory. A v prosinci vypnu a začátkem března měniče propojím s domácností. Jinak nato přes zimu jen svítí okolo baráku vánoční světýlka. Ta zima a provoz během ní je v plánu po dalším výrazném rozšíření co plánuji dobudoucna protože měniče a regulátory a baterie co mám jsou stále k mání. Plán jak konfigurovat a nemít velkou vlastní spotřebu jsem tu nastínil jako řešení v minulém příspěvku tohoto vlákna ode mne.
Naposledy upravil(a) gupa dne sob bře 03, 2018 11:36 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od gupa »

K vlastní spotřebě mnoha měničů paralelně, u Victronů vidím, že je sice spotřeba trojnásobná, ale mohu provést konfigurace a používat pro jeden celý dům jeden měnič nebo po rozšíření až 6 měničů. A spotřeba se v podstatě násobí a součet odpovídá spotřebě ve stejném výkonu jednoho. Ty toroidy jsou prostě neúprosné ale přesně dané, takže ta spotřeba u 3ch 2000VA je o kapánek vyšší než u 5000VA verze. A průchod u měniče i jedenkrát 30 A na přepínači je dostatečný proto co je zaním přes zimu. Přes léto se prostě připíná víc a víc a tam je násobek 30 přirozený tj až 90A, což ani zatím nevyužiju ale mám v záloze. Průchod měniče při bypassu je vhodné ohlídat aby byl odpovídající požadavkům podle výroby a okamžité spotřeby.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Mám pocit, že se točíme furt dokola.
Ať se odpichneme. Jakou koncepci stringu mám zvolit při mppt i PWM regulátoru? Uveďte mi prosím i vhodné napětí panelů. Pro co nejmenší ztráty. Výkon jednoho modulu (string plus regulátor) je uvažován max.2,5 KWp. Napětí systému 48V. Regulátor musí umožňovat použití Lifepo4 baterií a být schopen paralelního provozu na jedné sběrnici.

Doma budeme řešit souběhy spotřebičů a volnobeznou spotřebu domácnosti. Vhodný měnič proto nechám na později.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.