FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od rva »

Já mám 3-fázové těleso 3x2.2 kW a jedna spirála končí kabelem se zástrčkou, kterou strkám do prodlužky (5-ti pes s vypínačem) vytěžovače. A do té prodlužky strkám i kdeco jiného - přímotop, žehlička, klimoška.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Dávám sem foto jižního modulu FV panelů. Ve výrobě se projevil tak 50% ním nárůstem výkonu.
Ještě mi zbývá dodělat bojler, pak bude hlavní část stavby FVE dokončena.
Dále mne bude čekat postupné vylepšování baterkarny, někdy v budoucnu možná čtvrtý modul panelů.
Též budu postupně řešit agregát. Současný třífázový prodám a místo něj pořídím silnější jednofázový. Vzhledem k tomu, že v domě se na vytápění používá zemní plyn uvažuji o agregátu s možností spalování zemního plynu (samozřejmě i benzínu). Máte někdo zkušenosti s takovýmto agregátem a jaký mi doporucite?
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Přílohy
IMG_20181118_131304_5.jpg
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Pěkný sklon,to dříví bych už dávno sejmul před něma :-) .Centrál je spousta na plyn,to bude jen o peněžence a výkonu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Díky za pochvalu. S tím dřívím bohužel nemohu nic dělat.. Je to městský park s chráněnou lipovou alejí. V tuto roční dobu mi způsobuje cca dvou až tříhodinovou výluku než se slunce dostane prolukou na západní panely.
Co se týká EC, mám na mysli EC střední třídy s benzínovým motorem s možností přestavby na zemní plyn. Výkon uvažuji tak 2 až 5KW (rozpětí nechávám protože nemám představu vyráběného typu a také dle financí). Beru ji jako záložní zdroj pro případ výpadku DS a současného nefotovoltaickeho počasí.
Děkuji za odpovědi.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od střídač_N »

Martin P píše:.....o záložní zdroj pro případ výpadku DS a současného nefotovoltaickeho počasí. ....
Jsou spojeny dvě podmínky jež se ze své podstaty nedoplňují.

Pokud jde o " záložní zdroj pro případ výpadku DS", pak je na trhu dostatek centrál na LPG a asi je lepší nekomplikovat si živit a přidělit ji jednu láhev LPG a číhat na její záskok. Tuto sestavu mohu dát do nějaké bezpečné vzdálenosti a nenabíhat riziku vnitřních rozvodů plynu.

U " nefotovoltaickeho počasí" již je třeba zvážit zdali nějakou LPG centrálu nepředělat a zemní plyn a více využívat v zimně. Největší problém je, že jsem nenašel žádnou centrálu v nějaké rozumné cenové hladině jež by byly chlazena vodou, aby se dala použit a tak zvýšit efektivitu sestavy.
Další problém je, že by to určitě chtělo i výměnu generátoru 230V za alternátor. Zde již trh nenabízí nic.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
O vodním chlazení EC neuvažuji, jde mi primárně o možnost dobití baterie při výpadku DS v době zimního temna. Jako příklad uvedu výpadek který se stal v průběhu vichřice loni na podzim. V některých obcích nešla ee skoro týden a zároveň bylo špatné počasí.
V měniči (Victron multiplus) je integrovaná nabíječka ( tuším že má minimální proud 6A), proto chci dát před měnič přepínač DS/EC, aby bylo možné baterie dobíjet oběma způsoby. EC uvažuji s ručním startem, pokud budeme doma tak ji vždy někdo nahodí, pokud ne, tak na volnobeznou spotřebu baráku by měl stačit i malý výkon FVE.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od xmasin »

Osobně uvažuji o tomhle
http://heron-motor.cz/cs/produkty/elekt ... f/8896318/
Funguje na benzín, LPG i zemní plyn, akorát to není invertor, ale klasická centrála s AVR, takže je nebezpečí odpálení citlivější elektroniky. Invertor na LPG nebo zemní plyn jsem ještě neviděl.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od NOPARasito »

xmasin: nepochopil jsem mozna tu spotřebu 0,9lit/kWh!!!! Dle nádrže 25litrů benzínu by vyrobila EC 27,8kW/h????
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od xmasin »

Jestli to čtu dobře, tak to je 0,9l/kWh při 70% výkonu. Takže pokud má centrála výkon 5kW tak při 70% zatížení jede na 3,5 kW a při tom spotřebuje 0,9l na vyrobenou kWh. Takže za hodinu provozu při tomto výkonu vyrobí 3,5 kWh a spotřebuje na to 3,2 l benzínu. Otázka je, jestli nemají pomotané jednotky (kWh místo kW a podopobně).
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od NOPARasito »

Je to s ucinnosti vcelku na stiru kdyz si představím, ze z litru benzinu vyzdimu teoreticky 8kw tak 25litru je 200kw prikon a dostanu z toho 28kw. Kdyby to melo vodni okruh, tak by se vyplatilo zbytek hrnout do akumulacky asi 150kw/h ;-))))).
Kdybych tim mel nouzove dobijet elektromobil musel bych se hanbou propadnout :hell:
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Dnes se u nás opět děly věci. Ve dne u nás byl elektrikář, který zapojil bojler na vytěžování a druhou část spirály na DS. Jelikož jsme zjistili že je vadný stykač na spínání nočního proudu tak jsem spirálu provizorně zapojil do zásuvky. Jelikož elektrikář též dělal relatko k venusu ( pokud jsem nabíjel baterie z DS a vypadla ee tak vypadl i měnič ). Po úpravě měnič s krátkým zpožděním naskočí a vše funguje jak má. Provedli jsme zkoušku výpadku DS při nabíjení schozenim jističe a měnič po krátkém přerušení naběhl a jel v ostrovním režimu. Tudíž vše v pořádku.
Avšak menší zadrhel nastal večer před půlnocí. Večer jsem dům vrátil z DS na solár a neuvědomil jsem si že zástrčka z bojleru je strcena do normální zásuvky, neboť nefunguje stykač na spínání nočního proudu. O půlnoci jsem se podíval na stav baterie a zhrozil jsem se. A pak mi to došlo - bojler. Aha, a co teď. Přebytky nehrozí, stykač je zdechly a normální zásuvka ve sklepě je po přepnutí na solárko. Zamyslel jsem se nad tím a uvědomil jsem si, že sklep je přepojeny na jednu fázi, tudíž mi dva dráty na přívodu zůstaly volné. Zjistil jsem si který jistič ve sklepě je na inkriminovanou zásuvku napojen a připojil jsem ho na jeden ze dvou volných drátů. Ten jsem v hlavní jisticovem rozvaděči doma připojil na DS (je zde přepínač sítí a několik volných jističů připojených na DS. Tyto zbyly po přepojování okruhů při stavbě FVE. Tak jsem jeden z nich použil). Tudíž do doby než mi vymění vadný stykač budeme vodu ohřívat alespoň takto.
Původně jsme vodu ohrivali plynovou karmou, ale to pro šest lidí prostě nejde. Sprchovat jsme se museli s rozestupy a jen chviličku, jinak tekla studená.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Situace u nás celkem podobná v teplé vodě :-) .Odjedu ve čtvrtek do práce a syn za dvě hodiny volá,že nastala potopa a voda teče v patře v jeho pokoji a ve sklepě u AN.Praskla přechodka TUV v AN na vnořeném výměníku po předešlém chemickém vyčistění vodního kamene(kyselina citrónová) a voda TUV začla tlačit 5BAR do topení a přechodkou z AN do kotelny.V pátek nákup materiálu a šup do sklepa zaslepit vývody z AN a navařit na systém nový plášťový bojler 200l, už se zase lachtani mohou koupat.Hned jsem napojil novou spirálu bojleru na vytěžování z FVE přebytků,teď už jen aby konečně zasvítilo.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Takže ani čištění kyselinou citrónovou není bez rizika? mám rozvod vody klasicky z pozinku, a říkal jsem si, že to zkusím trochu demineralizovat, než bude pozdě, ale asi na to kašlu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od jahodovák »

Ono hodně záleží na vodě a materiálu rozvodu,pokud ti někde vznikne elektrochemický článek odejde to i bez čištění,pokud je agresivní voda tak po zahřátí je to ještě horší.Je třeba se tomu přizpůsobit,na to nejde najít nějakou univerzální metodu,je třeba najít tu správnou metodu,pokud se to nepovede,dějou se věci...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Ve vodě máme tolik vápníku, že mi pod mírně kapajícím kohoutkem u boileru ze země narostl stalagmit a z kohoutku stalaktit, do stalagnátu chybelo už jenom půl metru :) , tj krápníky měly cca 0.5cm za pár let
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od xmasin »

S tvrdou vodou mám svoje zkušenosti, podle posledního rozboru mám v 1L vody 200 mg vápníku a 70 mg hořčíku. Co takováto voda dokáže udělat v bojleru ilustruje přiložená fotografie výměníky nepřímoohřívaného bojleru po 10ti letech provozu.
bojler small.jpg
Bojler byl nakonec slušně vyčištěn cca 5 kg kyseliny citronové rozpuštěné ve 100l vody a nainstalován katexový změkčovač vody, od jeho instalace není s tvrdostí vody problém.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od jahodovák »

To je jediná technologie,která je ůčinná v Rychnově,magnetická uprava byla nanic a jiné metody též,ještě by šla použít reverzní osmoza.Na čištění jsem ale používal kyselinu fosforečnou,je o mnoho levnější a docela bezpečná,jako odpad vznikají fosforečnany což je částečně i hnojivo.Než bylo do některých paneláků nainstalována změkčování katexem,čistil jsem jeden výměník za druhým,ročně i několik set,po nainstalování se četnost snížila místo jednou za půl roku na asi tak jednou za 2 roky.Problém je s ůpravnama,některé komponenty se začaly používat z dálného východu a tak často jsou upravny mimo provoz,což jde zjistit jen rozborem,protože upravna hlásila že vše je v pořádku...takže jsem chodil od jedné upravny ke druhé a zjištoval stav.Než jsem odešel,tak to dalo tak na půl směny a ted nástupce to má skoro na celou směnu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

fosforečná? kde se to koupí? známej to vozil v cisterně z litvy, ale tak daleko se mi pro pár litrů nechce...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož to bylo pro firmu tak přesně nevím ale byla to fosforečná pro potravinářství 75 procent,používá se do cocakoli bylo to v 50l barelech a myslím že chema,já pokud potřebuji tak si ji od nich koupím,naposledy byla cena asi 45 korun za litr,pokud budeš chtět vědět více,zjistím ,
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Je již pěkně poznat jak se den prodlužuje. I když bylo dnes celý den zataženo a pršelo tak mi panely dávaly až kilowatu. Být takhle v lednu, tak je to tak třetina. V pohodě mi utáhly barák celý den a ještě částečně dobily baterii.
Jak bylo minulý týden pár dní hezký, baterie byla po obědě plně nabitá a pak již šly přebytky do bojleru . Takové odhadem dvě až čtyři kWh denně nalezly do bojleru. Při těch cca 4 kWh za den další ohřev utnul termostat. Pak došlo ke krátkému cyklu ohřevu ještě pozdě odpoledne a čekalo se na ráno. Momentálně mám na bojleru nastavení 55°C DS a 80°C solárko. Bojler se zapne při 100%ni kapacitě baterie a vypíná se při 98 % kapacity baterie, nebo termostatem.
Doma jsme řešili jestli teplotu ohřevu na DS nechat tak jak je, nebo jestli ji snížit. Zatím jsme ji nechali jak je, s tím že uvidíme dalšího vývoje ( ještě nemáme zkušenosti se solarkem ve světlejší části roku). Tady se chci zeptat jak to máte nastavené vy? Děkuji za odpovědi.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.