FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kyocera
Příspěvky: 1207
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Martin P. Píše
Nicméně pomohlo mi to k prvnímu rozhodnutí - Jdu do MPPT regulátoru.
Zároveň však uvažuji o snížení počtu ("solárních modulů") stringů z šesti na čtyři. Budu tedy hledat vhodný MPPT regl na výkon okolo 3KWp.Konec citace Martin.P

Osobně mám dobrou zkušenost se sol. reg. Victron E. 150 V / 70A. Učinnost na 48V je 98 až 99%. Výkon 3500W pro 48V.
V programu č. 8 se dá nastavit systémové napětí aku až 69V. Nabijí všechny druhy aku. I LIFE. I když to v návodu není
uvedené, nabijím s tím v programu č. 8 také NiCd s nastavením vlastních parametrů a napětí aku 60V.
Naopak na FV panelech bych řekl nešetřit. Sám víte jaké je tam na střeše rozpětí teplot. Všimnul jsem si, že
je rozdíl v pevnosti hliníkových rámů a kvalitě lepidel u Japonských FV panelů nebo čínských FV panelů.Kvalita ve prospěch japonských FV panelů.
I EVO folie bude u japonských panelů kvalitnější. Proto jsem vybral drahé japonské panely Kyocera.
I po letech jsem si všimnul, že se panely od sebe elektricky téměř neliší. Mohl jsem stejné porovnání udělat
u čínských a ty se za roky už trochu rozešly v elektrických parametrech. Naopak aku jsou spotřební zboží
a vývoj jde stále dopředu. Možná ve Vašem případě by na zkoušku stály jako malá investice ojeté NiCd, kde
je nízká pořizovací cena asi 1tis.Kč / 1kWh. Mají menší účinnost, ale časem je můžete vyměnit za lepší.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

vědět to co vím dnes + prázdná střecha pod ní kupa běžných spotřebičů i s elektrickými plotýnkami , tak bych si FVE systém poskládal z následovně :
48V (52V) bezdebat

::pv:: v dnešní době klidně slušné bazarové , nebo nové pořizované dle možností a zjištěných potřeb

*batt* LiFePO4 také buď zánovní nebo nové pořizované dle možností a zjištěných potřeb

regl/y jednoduchý "hloupý" , nic předraženýho pořizovaný dle ::pv::

https://www.ebay.co.uk/itm/60A-MPPT-sol ... Sw9GhYiA0G
nebo
https://www.ebay.co.uk/itm/eSmart3-Seri ... 0505.m3226

a měnič rovnou pořádný dělo , aspoň 6kW nebo lépe 8kW
6kW (tento mám a je to výborenj měnič) https://www.ebay.co.uk/itm/6000W-Pure-S ... SwImRYHVXa
nebo
8kW https://www.ebay.co.uk/itm/8000W-Pure-S ... Sw07dZzdJ3
nebo 10kW Power Jacka s nímž tu má mnoho členů bohaté zkušenosti ;) .

Pořizovat menší či střední měnič s vědomím že se bude muset řešit posilovaní jeho výkonu mi nepřipadá moc prozíravé ... "levné" ano , ale nikoli moudré - zavánějící zbytečnými komplikacemi :? .
A vlastní režii měniče nepovažuji za směrodatný parametr při výběru výkonu měniče :arrow: ňákejch 8W je pěkný , ale k čemu mi bude 1,5kW chcípáček ? Vždyť by degradoval celý systém 10kWp ::pv:: 10 až XXkWh *batt* na úroveň víkendový chatičky :uh: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od vlkazajac »

Súhlasil by som so všetkým, keď ale lítium, tak treba sa pousilovať nájsť lepší regulátor, obidva z linkovaných sú starosvetské stroje stavané na olovo, citujem 2x :

- Support wide range of lead-acid batteries including flooded, AGM, and gel batteries

- Selectable Battery Types (Default type is Gel battery): 12V/24V/36V/48V system:Flooded,Sealed lead acid,Gel battery(Other types of the batteries also can be defined)

Možno sa predsa nájde niekde aj verzia pre lítium, treba hľadať.

Jeden slabší menič k tomu na noc za max 170 EUR by potešil.

Konečne niekto povedal stručne, ako to má byť a neurobil z témy šlabikár.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne pát bře 09, 2018 10:23 am, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

netřeba hledat, stačí nastavit patřičný napětí pro danej typ aku. Ale to by měl napsat Abrams, regulátor bez téhle možnosti si jistě nekoupil
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Ale u toho axpertu vzniká problém s tím přepanelováním ne?Když vememe ten cílový stav,kdy bude na JV a JZ po 5-6KWp ,tak to bude OK jen pokud pojedou oba najednou,ale nikoli ve chvíli ,kdy se jeden vypne,protože tam bude společná sběrnice z panelů.A tím bude věčně ten jeden odpojovat panely,nebo tam bude nějaká logika co to bude řídit podle svitu? Tím pádem musí jet oba pořád,ikdyž nebude potřeba dodávat do domu,kvůli nabíjení baterky.Je tam v takovém případě standby na druhém měniči?A kolik to má jako celek ztrátu? Samozřejmě je tady vyšší cena obou zařízení a při neopravitelné poruše výměna jen celého kusu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od jahodovák »

Pokud máš víc panelů u aexperta,nic se neděje,jen nevyužiješ vše.Já mám pole 6 krát 3 panely a v zimě jede jen jeden měnič,využiju teda max 3 kw z panelů,víc nezpracuje,pokud chci víc,zapnu druhý měnič.Pokud tedy svítí víc v tom případě mě ani nevadí větší ztráty,pokud je pod mrakem,zas ten druhý vypnu.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

jahodovák píše:...pokud chci víc,zapnu druhý měnič...
Jak to máš, prosím, zapojené? Paralelně, i se všemi datovými kabely, nebo každý Axpert dodává do vlastního samostatného okruhu? Funguje to dobře, nebo jsi narazil na nějaké špeky? Díky za info
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ovšem že bych neodkazoval na nenastavitelný regly . První mnou odkazovaný mám dva kusy - nahradili zdechnutýho
Midnita . Jejich nastavování je trochu vopruz , má jen jedno tlačítko a nastavované hodnoty napětí jsou jen pro 12V systém :arrow: 24V systém x2 a 48V systém x4 :roll: . Za pár minut je nastaveno a zapomeň . Maj i Batsense (separátní měření napětí *batt* ) takže lze nabíjet přesně bez vlivu zkreslení na vodičích .

Proč v tomto případě kupovat slabý měnič s integrovaným reglem ?
Pro info , výše popsaný regl je i integrovaný v Axpertu :idea: . Jeden 60A regl obslouží 3,2kWp ::pv:: čili v tomto případě jeden zamýšlený modul :arrow: přidání dalších modulu = dokoupení dalších reglů :yes: . A díky poměru 1 regl na 1 ::pv:: modul = optimální výtěžnost bez vzájemného hádání se z důvodu různého osvitu . I v případě poruchy čehokoli na jednom modulu , systém oslabí pouze o onen modul , né o víc ;) . Ovšem že bude-li mít každý ::pv:: modul vlastní svod do svého reglu :idea: .

Nechápu proč systém komplikovat slabším nočním měničem :dontknow: jasně že noční spotřeba je složena zejména malými odběry , jenže třeba čerpadlo ve studni se i během noci potřebuje roztočit aby doplnilo záchody po noční návštěvě ... . Což je nejen můj případ . 6kW měnič skoro zahálí , ale i tak si přes noc cucne 2 až 3 kWh z *batt* (dle délky noci) . V létě je to šumák a v zimě vlastně taky :mrgreen: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od jahodovák »

No,zapojit to paralelně jsem zatím nedostal odvahu,takže oba jsou zapojeny na stejnou baterii i na panely ale každý je připojen na jinou větev,jsou totiž kupované každý jindy a mají jiný softwér,dá se to sice nahrát ale nějak se mi do toho nechce.Později to asi udělám.Jinak pokud jsem v zimě potřeboval dobít baterky a trochu svítilo,tak jsem zapínal druhý a nastavil ho na dobíjení baterek z levného proudu a druhý zas nabíjel ze slunce.Fungovalo to v pohodě
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

No právě o to jde,že když svítí je škoda to nesbírat,ikdyž měnič nepotřebuji.Na takovém ručním zapínání ztratím ze slunce více,než s jedním velkým měničem,který se zapne dle stavu baterky a v malých výkonech má kolem 80% účinnosti.To standby druhého měniče tam je a MPPT u něj jede na 100%?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

marko250 píše:...,ale nikoli ve chvíli ,kdy se jeden vypne,protože tam bude společná sběrnice z panelů.A tím bude věčně ten jeden odpojovat panely,nebo tam bude nějaká logika co to bude řídit podle svitu?....
Mám takový pocit, že společná sběrnice z panelů určitě není dobrý nápad. Správně má mít každý regl vlastní panely připojené jen k sobě. V každém schematu kde výrobci škálují více reglů či měničů to bývá nakreslené.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od jahodovák »

Asi by to bylo lepší ale mě to tak fungovalo bez problému,co jsem se díval ani se to nijak nepralo,nebo ne v době kdy jsem to kontroloval,nemám tam žádné měření ani záznam mimo toho co ukazuje měnič.Jinak samozřejmě není problém panely rozdělit napůl a pak bude mít každý měnič své pole.Pro mě bez problémů,stačí jen přepojit několik drátů v rozvaděci pod střechou,svod k měniči je proveden kabelem 4 krát 30 mm v hliníku takže jsem s tím i počítal
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
youda píše:
marko250 píše:...,ale nikoli ve chvíli ,kdy se jeden vypne,protože tam bude společná sběrnice z panelů.A tím bude věčně ten jeden odpojovat panely,nebo tam bude nějaká logika co to bude řídit podle svitu?....
Mám takový pocit, že společná sběrnice z panelů určitě není dobrý nápad. Správně má mít každý regl vlastní panely připojené jen k sobě. V každém schematu kde výrobci škálují více reglů či měničů to bývá nakreslené.
je to proto aby si navzájem nekecali do hledání MPP bodu :idea: . I ti mí dva se za maximálně možných shodných podmínek ::pv:: rozchází o pár voltů při hledání MPP bodu . Jelikož jsou neustále hledající , napětí se neustále pohybuje , není stabilní x minut jako u Midnitu jež se jednou za 3 minuty přešteloval na aktuální MPP a toto nastavení držel 3 minuty do dalšího přeštelování :? .

Jo , teď sem si vzpomněl - výše zmíněný 60A regl co mám lze v USER režimu nastavovat od 12,00V do 15,00V v krocích 0,01V . Absorb , eqalize , float i rebulk :idea: . + časový intervaly absorb i eqalize .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

youda píše:
marko250 píše:...,ale nikoli ve chvíli ,kdy se jeden vypne,protože tam bude společná sběrnice z panelů.A tím bude věčně ten jeden odpojovat panely,nebo tam bude nějaká logika co to bude řídit podle svitu?....
Mám takový pocit, že společná sběrnice z panelů určitě není dobrý nápad. Správně má mít každý regl vlastní panely připojené jen k sobě. V každém schematu kde výrobci škálují více reglů či měničů to bývá nakreslené.
Dobrý den.
Společnou sběrnici mám plánovanou až za regly. Každý regl má plánován svůj vlastní svod z panelů.
Sběrnice tvoří v podstatě takový "uzel" mezi regly, baterkou a měničem. Když si ji představite jako čáru na zdi, tak shora jsou zapojené regly, zespodu baterie, na pravém konci měnič (e) a zleva případně vytezovak. Plne *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3338
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Jasně hledání bodu by to komplikovalo,ale pořád jde dát dva regly: 3kWp-JV + 3kWp-JZ na jeden a na druhý to samé,nemusí být čtyři.Stringy a panely stejné.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Martine P - přesně :D .

Marko250 - to jako fakt ? 3kWp + 3kWp = 6kWp na jeden 3kW regl ? :sm1: To mi nepřijde rozumný :uh: . Ráno dobrý , v poledne peklo a v podvečer dobrý ... . To mi fakt nepřipadá zdravý , honit regl na doraz po většinu dne .
Dva regly mám nejen kvůli dvěma větvím ::pv:: ale i z důvodu nepřetěžování jednoho :idea: . Je levnější koupit dva než-li tři ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od josse »

Axpert když se vypne, tak se tím myslí invertor, tedy z 48 V na 230 V! Regulátor z panelů je úplně zvlášť a když je hlavní vypínač vypnutý, myslím že to je někde v menu, že že slunce obživne regulátor a nabíjí. Když zaleze slunce, měnič se vypne. Já to nezjistím, protože už dlouho jedu trvale ve VT na baterky, nehledě na to jak svítí. V NT je nabíjím. Budu těšit jak posílit oněch 3kW PV input, protože mám ze střechy do sklepa jen jeden vodič černej a jeden červenej. Mám nějaký nápad, ale ještě jsem to nezkoušel.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

Tohle je HF střídač s přetižitelností a životností HF střídače a klidovou spotřebou horšího LF střídače (3,5A). Navíc bez funkce UPS a bez nabíječe. Jelikož nemá ani AC vstup, neumí tedy hladce a synchronizovaně přepínat mezi střídačem a DS. To považuji za zásadní nedostatek zejména pro zimní období. Je to takový oškubánek, nevhodný pro komfortní bezobslužný poloostrovní provoz. Za uvedenou cenu to ovšem nelze ani očekávat. Je vhodný nanejvýš do ostrovního provozu, který bude mít spalovací nabíječku s DC výstupem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kybos »

abrams píše:regl/y jednoduchý "hloupý" , nic předraženýho pořizovaný dle ::pv::

https://www.ebay.co.uk/itm/60A-MPPT-sol ... Sw9GhYiA0G
Tenhle mám vyzkoušený a mohu potvrdit, že spolehlivě funguje v těžkých podmínkách (už tři roky). Má pasivní chlazení a lze jej tedy z hlediska hlučnosti použít i v tiché obytné zóně, ale z hlediska konektivity je to jen chudší bráška (pouze RS232). Snáší dokonce i mírné přepanelování.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
kybos píše:
Tohle je HF střídač s přetižitelností a životností HF střídače a klidovou spotřebou horšího LF střídače (3,5A). Navíc bez funkce UPS a bez nabíječe. Jelikož nemá ani AC vstup, neumí tedy hladce a synchronizovaně přepínat mezi střídačem a DS. To považuji za zásadní nedostatek zejména pro zimní období. Je to takový oškubánek, nevhodný pro komfortní bezobslužný poloostrovní provoz. Za uvedenou cenu to ovšem nelze ani očekávat. Je vhodný nanejvýš do ostrovního provozu, který bude mít spalovací nabíječku s DC výstupem.
přesně tak , je to skvělá mašina :yes: . Kam se na něj hrabou LFka :twisted: , na rozdíl od LF je velice šetrný ke spotřebičům zejména při startech ale i při případné poruše - dokáže rozpoznat zkrat a okamžitě reaguje aby zamezil vzniku škod :mrgreen: .
Nevím jak bych jej normálním provozem domácnosti přetížil , proč bych to dělal když plně vyhovuje našim potřebám .
A životnost ? ta je taky supr :yes: Dodnes přetransformoval 12,8MWh AC a namotal přes 24.000 moto-hodin :celebrate2: .
Že nemá AC vstup , UPS funkci a nabíječku je zcela v pořádku - je to měnič , žádný all in one na dvě věci :lol: . O přepínání DS/měnič se stará pořádný stykač a né ňáké relátko .
Odkazovaný 8kW se mi moc líbí , dokud nepředělám vařeni z plynu na el. v rámci de-fosilizace :home: tak pojedeme na stávající 6kW .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D