DIY regulátor MakeSkyBlue

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Vitek »

ale je.. vzpomen na výkonový limit a brečení jak to je naprd produkt a že chceš řízení na ruku...

Vzhledem že toto téma se odtrhává od regulátoru makeskyblue delší domu i díky mě prosím chataře o založení vlastního vlákna, kde může rozebírat svojí elektrárnu,
Tématicky zaměření na MAKESKYBLUE již tato diskuze postrádá.
Díky chataři
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Bydliště: Plumlov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Sesijama »

marko250 píše:Vše OK,jen ať někdo nekoupí 60A ,osadí ho do plna panely a upeče malou baterku :-) .Koupit jej může,ale neosazovat 2.8kWp,když to aku nedá.Však rozšířit to jde kdykoli.
Já mám tento regulátor 50A. Panely 8 x 300watů (2x 2s2p). Max napětí panelů v serii: 79,4V. Mám to napojeno na modráska. Chci k tomu postavit tuto baterii: LG 18650 3350mAh 4,8A 3,7V - 14S 4P. Přesné údaje o baterce v příloze.


Finální podoba:
Takhle bych chtěl postavit deset baterií a napojit na to celkem 3 x Makeskyblue. Na každý Makeskyblue půjde ve finále 3s3p 300W panelů.


Co ty (vy) na to?
Přílohy
Screenshot 2020-03-02 13.33.06.png
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od marko250 »

Váš popis je na mě trochu zmatený,poprosil bych upřesnit.
MakeskyBlue dává 46-50A při 51.2/51.7V(16s life/15s li-ion) nominálního napětí baterky(střed) a pokud bude takto osázený panely(8x300W=2400W) tak je na tu baterku skutečně pošle a sníží proud ,až bude dosahovat horní hraniční napětí,které si tam nastavujete(položka D02). A pokud tedy budete dávat na modráska jen 13Ah/51.7V baterku,tak ji budete škvařit 3.54C místo 0.25-0.5C ! To uděláte 400 plných cyklů a je po ní.

Dále jsem pochopil deset takovýchto sad baterek 130Ah/51.7V a 3x 60A MakeskyBlue s 3x2.7kWp což v součtu bude posílat na tu sadu baterek 160-170A,čili 1.3C zatížení,které je opět mimo.
Netuším orientaci a souběh těch panelů,pokud je to ale na jedné ploše a osvitu slunce,tak jste stále mimo rozumné hranice provozu té baterky a potřebujete řídit výkon nabíjení z regulátorů.A samozřejmě i do měniče pokud to bude na druhé straně podobné s odběry.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Bydliště: Plumlov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Sesijama »

Stále se moc neorientuju v nabíjecích a vybíjecích hodnotách C a jejich výpočtu. Ale podle toho co píšete jsem si baterie navrhnul úplně špatně. Panely, modráska (2kw) + makeskyblue 50A už mám koupený. Je teď nějaké řešení jak posílat na tu baterii správný proud?
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od diablo007 »

Baterií adekvátně navýšit
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od j0hn »

Výpočet C: Z / do baterky budu posílat 50 A. Chci ji zatěžovat 0,25 C -> 50 / 0,25 C = 200 Ah baterka.
Jednoduché pravidlo. Číslo vyjadřující kapacitu by mělo být alespoň třikrát větší než je max proud.

Máte to už v tom výpočtu baterky. Vypočtená kapacita baterie je 0,7 kWh. To je tak na jeden panel. Vy do ní chcete ládovat 3,2 kW. Na 3,2 kW panelů to chce 10 kWh brakterku.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od beethowen »

Sesijama píše:Stále se moc neorientuju v nabíjecích a vybíjecích hodnotách C a jejich výpočtu. Ale podle toho co píšete jsem si baterie navrhnul úplně špatně. Panely, modráska (2kw) + makeskyblue 50A už mám koupený. Je teď nějaké řešení jak posílat na tu baterii správný proud?
Já nějak úplně nerozumím té kombinaci. To už by bylo lepší koupit nějaký Axpert. Přetoky z toho GTI máš vyřešené jak? Nebo myslíš, že nebudou?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od marko250 »

Pokud máte baterii 100Ah/51.7V ,čili složenou z 15ks 100Ah článků li-ion(3.6V) a budete do ní,nebo z ní posílat proud 100A,tak ji budete zatěžovat hodnotou 1C.Pokud 50A bude zatížení 0.5C,25A bude 0.25C,rozumíte a tady by jste se měl dostat,aby ta baterka udělala tisíce cyklů a sloužila dlouhodobě.
A jelikoš spousta reglů neumí najet na baterku uživatelem nastaveným maximálním proudem(tato funkce není obsažena),tak bude přetěžována.V případě li-ion hrozí dost přehřívání a s tím spjaté procesy degradace.

Nechci tady řešit jak máte vyřešenou návaznost s modrásky a dalšími panely,jsme ve vlákně konkrétního regulátoru a upozorňoval jsem už dříve tady,že MakeSkyBlue nemá tu funkci ořezání proudu od začátku nabíjení.Proud omezí ,až se dostane baterka na nastavenou hladinu napětí v položce D02(Li baterky v menu nastaveno),pro olovo je tam ještě další menu s napětím. Tudíš pokud vysvitne na Vaše panely a dají 2400W,tak je MakeskyBlue pošle na baterku v plném.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Matess »

mě u toho regulátoru děsí zmínka o tom že se nesmí překročit instalovaný výkon, tzn nemá ochranu na nadproud a je schopen se upéct.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od marko250 »

:-) to si ale protiřečíš,co je psáno ,má být zohledněno ne.A s tím to kupuješ,logicky ,když neumí ořezat,tak tam nemá co dělat více výkonu z panelů.Ale nic nebrání tomu dát na něj dvě strany panelů co nejsou souběžně osvícené.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Bydliště: Plumlov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Sesijama »

j0hn píše:Výpočet C: Z / do baterky budu posílat 50 A. Chci ji zatěžovat 0,25 C -> 50 / 0,25 C = 200 Ah baterka.
Jednoduché pravidlo. Číslo vyjadřující kapacitu by mělo být alespoň třikrát větší než je max proud.

Máte to už v tom výpočtu baterky. Vypočtená kapacita baterie je 0,7 kWh. To je tak na jeden panel. Vy do ní chcete ládovat 3,2 kW. Na 3,2 kW panelů to chce 10 kWh brakterku.
Už rozumím. Tohle jsem potřeboval. Takto polopaticky to vysvětlit.
V mém případě. Pokud chci mít na střeše 27 x 300W panelů = 8,1 kW bych měl mít baterii 25kWh. Je tak?
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Bydliště: Plumlov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Sesijama »

beethowen píše:
Sesijama píše:Stále se moc neorientuju v nabíjecích a vybíjecích hodnotách C a jejich výpočtu. Ale podle toho co píšete jsem si baterie navrhnul úplně špatně. Panely, modráska (2kw) + makeskyblue 50A už mám koupený. Je teď nějaké řešení jak posílat na tu baterii správný proud?
Já nějak úplně nerozumím té kombinaci. To už by bylo lepší koupit nějaký Axpert. Přetoky z toho GTI máš vyřešené jak? Nebo myslíš, že nebudou?
No ta kombinace vznikla tím, že jsem si na eskutr.cz koupil modráska a 4 panely. Teď jsem si koupil paletu panelů a chtěl jsem to postupně škálovat.
Přetoky mám pořešeny tak že používám limiter. Proto jsem chtěl koupit postupně další modrásky abych nemusel řešit smlouvu nebo ostrov.
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Bydliště: Plumlov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Sesijama »

marko250 píše:Pokud máte baterii 100Ah/51.7V ,čili složenou z 15ks 100Ah článků li-ion(3.6V) a budete do ní,nebo z ní posílat proud 100A,tak ji budete zatěžovat hodnotou 1C.Pokud 50A bude zatížení 0.5C,25A bude 0.25C,rozumíte a tady by jste se měl dostat,aby ta baterka udělala tisíce cyklů a sloužila dlouhodobě.
A jelikoš spousta reglů neumí najet na baterku uživatelem nastaveným maximálním proudem(tato funkce není obsažena),tak bude přetěžována.V případě li-ion hrozí dost přehřívání a s tím spjaté procesy degradace.

Nechci tady řešit jak máte vyřešenou návaznost s modrásky a dalšími panely,jsme ve vlákně konkrétního regulátoru a upozorňoval jsem už dříve tady,že MakeSkyBlue nemá tu funkci ořezání proudu od začátku nabíjení.Proud omezí ,až se dostane baterka na nastavenou hladinu napětí v položce D02(Li baterky v menu nastaveno),pro olovo je tam ještě další menu s napětím. Tudíš pokud vysvitne na Vaše panely a dají 2400W,tak je MakeskyBlue pošle na baterku v plném.
Rozumím. Takže jak píše kolega výše - řádně naddimenzovat baterii nebo pořídit pořádný MPPT (Victron). Je tak?
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Bydliště: Plumlov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Sesijama »

Matess píše:mě u toho regulátoru děsí zmínka o tom že se nesmí překročit instalovaný výkon, tzn nemá ochranu na nadproud a je schopen se upéct.
No v manuálu má výrobce: 48V baterie - 2800W. Mám 9 * 300W = 2700W. Takže soudím že to bude OK.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od j0hn »

Pokud budou všechny jedním směrem, pak ano.
Pokud by byla část na východ a část na západ, pak by výkonové špičky byly v jinou část dne a baterka by pak mohla být o něco menší. Nejspíš to ale neudělá velký rozdíl.
Denní zisky se dají nasimulovat tuna:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od diablo007 »

Sesijama píše:
beethowen píše:
Sesijama píše:Stále se moc neorientuju v nabíjecích a vybíjecích hodnotách C a jejich výpočtu. Ale podle toho co píšete jsem si baterie navrhnul úplně špatně. Panely, modráska (2kw) + makeskyblue 50A už mám koupený. Je teď nějaké řešení jak posílat na tu baterii správný proud?
Já nějak úplně nerozumím té kombinaci. To už by bylo lepší koupit nějaký Axpert. Přetoky z toho GTI máš vyřešené jak? Nebo myslíš, že nebudou?
No ta kombinace vznikla tím, že jsem si na eskutr.cz koupil modráska a 4 panely. Teď jsem si koupil paletu panelů a chtěl jsem to postupně škálovat.
Přetoky mám pořešeny tak že používám limiter. Proto jsem chtěl koupit postupně další modrásky abych nemusel řešit smlouvu nebo ostrov.
A jsi si jistý že ten limiter je tak dobrý že to nedělá pretoky když jiní výrobci je mají?
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od petrd »

U toho modraska s limiterem jsem si kratkymi pretoky skoro jistej :). Zkousel jsem jej asi pred rokem a reakcni doba mi prisla napr. v stovkach ms. Ale je mozne ze to elektromer casto vyhodnoti jako "kratky pretok" a nepenalizuje..
Sesijama
Příspěvky: 35
Registrován: čtv kvě 02, 2019 8:32 am
Bydliště: Plumlov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od Sesijama »

Pánové přetoky vůbec neřeším. Kdybyste věděli kolik jsem toho do sítě při testech pustil :)
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od diablo007 »

8-)
Sesijama píše:Pánové přetoky vůbec neřeším. Kdybyste věděli kolik jsem toho do sítě při testech pustil :)
Ty to možná neřešíš ale pokud nemáš smlouvu je to nepovolená dodávka a oni si to pak rádi nauctuji
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DIY regulátor MakeSkyBlue

Příspěvek od mypower.cz »

Pretoky bez smlouvy to mi prijde jak tlacit vetsim tlakem vodu o kdo vi jake kvalite z vlastni studny do vodovodu. Kdo o to vubec stoji? O nejakou vodu z nejake kdo vi jake kohosi studny? Jak u blbych na dvorku. Pretoky. Prave proto to tu na foru neresime. Ne ze by jsme to neresili ale snazime se tomu za kazdou cenu zamezit. Sit je sit a je jejich. Nase sit doma je nase a je nase. Prosim nebrat za slovicka ohledne meho prirovnani ohledne kvality vody a ohledne elektronu, ktere jsou jen jedny (coz o to, H2O je taky jen jedno, a pres to voda ze studne taky neni jen H2O). Ale na druhou stranu oni si udrzuji na siti nejake sve podminky a "klima", tak proc jim to jebat nejakyma nasima pretokama?
Tos asi tak nejak to vidim.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek